ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER NE İYİ GELİRÖksürük Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

Islak veya kuru, her iki öksürük türü de ağrılı ve rahatsız edici olabilmektedir. Soğuk algınlığı, grip, alerji veya astım sonucu oluşan öksürük hiç bitmeyecekmiş gibi görünen bir işkenceye dönüşebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer yorucu ve zor bir öksürük geçiriyorsanız hızlı şekilde rahatlama için aşağıdaki tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz.

KURU ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ

Vücudunuzu hidrate tutun. Kuru ve tahriş olmuş bir boğaz nemle birlikte daha iyi hissettirir. Ayrıca, vücudunuzda su kaybını önlemeniz ve hidrate tutmanız, aynı zamanda daha hızlı iyileşmenizi ve öksürükten de daha çabuk kurtulmanızı sağlar. Her saatte bir ve ağır öksürük nöbetleri sırasında birer bardak su içiniz. Boğaz ağrısı ve öksürüğü yatıştırmak için çay, meyve suyu ve süt gibi diğer sıvılar ile de sıvı alımını tamamlayabilirsiniz.

Nemlendirici kullanın. Nemden yoksun bir ortamın havası hem öksürüğü kötüleştirir hem de boğazda tahrişi arttırır. Bu nedenle ortama bir nemlendirici cihaz veya diğer unsurları ekleyerek havanın daha yumuşak olması ve solunumunun daha kolay olmasını sağlayabilirsiniz. Nemlendirici cihazın düzenli olarak temizlendiğinden emin olunuz. Aksi takdirde bir süre sonra havaya verdiği bakteri ve mantarlar nedeniyle öksürüğünüz daha da kötüleşebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tahriş edici maddeleri solumaktan kaçının. Nem oranı iyi olan bir havayı solumak kadar bu havanın temiz olması ve tahriş edici bileşenler içermemesi de önemlidir. Sigara dumanı, parfüm kokuları, spreyler, boya veya kimyasal dumanlar, toz veya alerjenler ev ortamından uzaklaştırınız. Aslında öküsürük sırasında bir süre maske takılması en iyisidir. Öksürüğe kötü gelen ve kaçınmanız gereken tahriş edicileri doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Öksürük pastilleri kullanabilirsiniz. Boğazınızı nemli tutmak ve öksürük refleksini bastırmak için yardımcı olacak bir pastil veya sert şeker emin. Sert şekerler emmeniz ilaçlı öksürük pastillerinden daha iyi olabilir. Çünkü sürekli ağzınızda tutup emmeniz, tükürük salgısını arttırdığı için boğazınızı da nemli tutacaktır. Öksürük bastırmada en iyi sonuçlar için mentol, zencefil, limon, bal veya nane ihtiva eden pastiller veya şekerler tercih edin.

Başınızı yüksekte tutun. Bu ipucu, özellikle uyku ya da istirahati engelliyen rahatsız edici kuru öksürük içindir. Bir yatak veya kanepe üzerinde yatacaksanız, başınızın vücudun geri kalanından daha yüksekte olması için yastığınızı ayarlayınız. Genel olarak, başınızı öksürme refleksi geldiği zaman öksürmeyi ve rahat nefes almayı kolaylaştırmak için yüksekte tutmaya çalışın.

Öksürükten buhar ile kurtulun. Bir kaba sıcak su doldurup buharını soluyarak veya sıcak bir banyo veya duş ile oluşan buharı soluyarak boğazının arka kısmını nemlendirebilirsiniz ve kuru öksürük için oldukça faydalıdır. Bir kabın içindeki sıcak suyun buharını eğer soluyacaksanız, buharın yanlardan kaçmaması için başınızın üzerine bir havlu örtünüz. Su buharının daha fazla yatıştırıcı özellik kazanması için kaptaki suya veya küvettelki duş suyuna birkaç damla okaliptüs yağı ekleyebilirsiniz.

Karanfil şurubu hazırlayabilirsiniz. Kuru öksürükten dolayı sıkıntı yaşayan boğazınızı rahatlatmak için etkili bir bitkisel çözümdür. Bir kabın içinde 5-6 diş karanfil ve yeterli miktarda balı karıştırıp gece boyunca beklemesini sağlayın. 12-24 saatlik bir bekleme süresinden sonra şurubu karıştırın ve karanfilleri içinden çıkarın. Öksürükten kurtulmak için ihtiyaç duydukça bir yemek kaşığı kadar alınız.

Hatmi çayı hazırlayabilirsiniz. Hatmi bitkisi de boğazda yatıştırıcı bir jel katmanı oluşturarak öksürük miktarını azaltmaya çalışır. Önceden hazırlanmış hatmi çayını kullanabilir ya da bir bardak suyun içinde kurutulmuş bir çorba kaşığı hatmi bitkisini atarak demlenmesini bekleyebilirsiniz. Bal karıştırarak günde birkaç kez içebilirsiniz.

Göğüs losyonları kullanabilirsiniz. Dışarıdan göğüs ve boğaza sürülen ve solunumu kolaylaştıran kremler bulunmaktadır. Bu kremler aynı zamanda boğazdaki tahrişin giderilmesi ve yatıştırılmasında da etkilidir. Uyku ve dinlenme esnasında daha rahat etmek için sizi kuru öksürükten kurtaracak özellikle kafur ya da mentol içerikli bir göğüs merhemi tercih ediniz.Öksürükten Nasıl Kurtulurum

Kaygan karaağaç alınız. Kaygan karaağaç da kuru öksürük süresini kısaltmak ve boğazı dinlendirmek için tercih edilen etkili ve doğal başka bir tedavi seçeneğidir. Değişik formlarda bulabilirsiniz. Kaygan karaağaç ihtiva eden pastiller satın alabilir, çayını hazırlayabilir veya yine bu bitkinin takviyelerinden alabilirsiniz.

Daha fazla zencefil tüketin. Zencefil ıslak ve kuru öksürüğün her ikisi için de etkili bir tedavi sunmaktadır. Ham zencefili yiyebilir ya da bir çayını demleyip içebilirsiniz. Kaynar suyun içine rendeleyip demlenir. Gün boyunca zencefili yemeniz veya içmeniz öksürük ve boğaz şikayetlerinizde önemli ölçüde iyileşme sağlayacaktır.

Elma sirkesi tüketebilirsiniz. Tadı çok da iyi olmamasına rağmen elma sirkesi sizi sinir bozucu bir kuru öksürükten kurtarmaya yardımcı olabilir. Bir bardak suyun içine bir çorba kaşığı sirke ilave edin ve en iyi sonuçlar için günde birkaç kez için.

Öksürük bastırıcı kullanabilirsiniz. Öksürük gidericiler, öksürük refleksini bastıran ve reçetesiz şekilde alabileceğiniz ilaçlardır. Bu tür ilaçlar ıslak öksürükten ziyade kuru öksürükte kullanılmalıdır. Böylece istenmeyen mukus boşalmasını bastırmak zorunda kalmazsınız. Gece uyumanızı kolaylaştırması için alınız ve gün içerisinde de kullanabilirsiniz.

ISLAK ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ

Vücudunuzu hidrate (sulu) tutunuz. Vücudun hidrate tutulması yani yeterince sulu olması ve sıvı kaybının önlenmesi aslında vücudun genel sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Öksürük dışında birçok hastalıktan kurtulmanın anahtarıdır aslında. Bol su içmeniz, boğazın arka tarafında takılıp kalan mukus sıvısının sökülmesini ve temizlenmesini kolaylaştırır. Çay ve meyve suyu gibi diğer sıvıların yanı sıra her saatte bir bir bardak da su içiniz.

Süt ürünlerinden kaçının. Süt ürünlerinin içinde bulunan temel proteinlerden biri ıslak öksürüğü kötüleştirir ve vücutta mukus oluşmasına neden olur. Bu nedenle öksürüğünüz geçene kadar süt, peynir, yoğurt ve dondurma dahil olmak üzere tüm süt ürünlerinden uzak durmaya çalışınız.

Bir söktürücü kullanabilirsiniz. Bu tür ilaçlar vücuttaki mukus sıvısının gevşemesini sağlayarak aşırı balgamın sökülmesini kolaylaştırır. Eczaneden reçetesiz satılan bir öksürük söktürücü alabilir veya daha etkili olanı için doktora danışabilirsiniz. Etkili olan öksürük söktürücü ilaçlar genellikle reçeteli olmaktadır. Muhtemelen doktorunuz sizde daha fazla fayda sağlayacak ve balgam sökülmesini kolaylaştıracak bir başka söktürücü ilaç yazacaktır. İlaçları günlük alabilirsiniz ama gece yatmadan önce alınması daha çok önerilmektedir. Çünkü özellikle gece meydana gelen öksürükler daha çok rahatsız edici olmakta ve uyku düzeninin bozulmasına neden olmaktadır. Nefes alışverişini rahatlatacak ve öksürüğü azaltacaktır.

Biraz sarımsak yiyin. Özellikle çiğ sarımsak muksuu kötüleştiren bakterilere karşı oldukça güçlü etki yaratmakta ve boğaz arkasında biriken bu sıvıların temizlenmesinde de fayda sağlamaktadır. Sarımsağın genel vücut sağlığı için ne kadar faydalı olduğu herkesçe bilinmektedir. Bu yararlarından birisi de bir antiseptik olarak mukusu azaltması ve öksürüğe çözüm olmasıdır. Mümkünse sabahları güne başlarken çiğ olarak 4-6 diş sarımsak yiyin. Ne kadar mucizevi faydaları olduğunu kısa süre içinde fark edeceksiniz.

Hardal tohumu almayı deneyin. Bu küçük bitkisel tohumlar boğazın arka tarafına mukus akışını artırarak öksürüğün kesilmesini sağlar. Tohumların bir çay kaşığı kadar alıp üzerine sıcak bir bardak su ekleyin. Süzmeden ve içmeden önce yaklaşık 15 dakika demlenmesini bekleyiniz. Hazırladığınız bütün içeceği tek seferde tüketmek zorunda değilsiniz. Gün içerisinde birkaç defa da içebilirsiniz.

Kekik çayı içebilirsiniz. Kekik bitkisi antispazmodik bir bitkidir ve boğazı tıkayan mukusun çözülmesini sağlayarak öksürük refleksini azaltmaya yardımcı olur. Sıcak bir bardak su ile bir çorba kaşığı kekiği karıştırın ve karışımın birkaç dakika demlenmesine izin verin. Süzdükten sonra tatlandırmak için biraz bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Tuzlu gargara yapabilirsiniz. Tuzlu su ile gargara yapmak lezzetli bir içecek ve seçenek değildir ancak yaptığınız gargara boğazdaki mukusun sökülmesine yardımcı olur. 4 bardak su ile bir çay kaşığı tuzu karıştırıp bununla gargara yapın. Islak öksürükten hızlı şekilde kurtulmak için her gün saatte bir tuzlu gargara yapmaya çalışın.

Biraz biber yiyebilirsiniz. Karabiber çekirdekleri en iyi doğal ıslak öksürük kesici bitkilerden birisidir. Eğer tadına katlanabilirseniz birkaç tane karabiber çekirdeğini ağzınıza alıp emebilirsiniz. Ya da karabiber ve bal karışımı bir şurup hazırlayıp tüketebilirsiniz. Şurup hazırlamak için sıcak bir kap suyun içinde bir çay kaşığı karabiber ve bir çorba kaşığı balı karıştırın. İçmeden önce karışımın yaklaşık 15 dakika demlenmesini bekleyiniz. me önce on beş dakika boyunca çay dik olsun. Biber boğazdaki dolaşımı arttıracak ve solunum yollarını tıkayan can sıkıcı mukusların dışarı temizlenmesini sağlayacaktır.

Daha fazla limon tüketin. Limon suyu mukusun sökülmesine ve ıslak öksürüğün hafiflemesine yardımcı olur. Limonlu şekerler veya pastiller emebilir veya bal ile limonlu çay hazırlayıp içebilirsiniz. Gün boyunca limon yeme veya limonlu içecekler tüketmek öksürüğü kolaylaştıracak ve rahatlatacaktır.

Biraz meyan kökü yiyebilirsiniz. Gerçek meyan veya meyan takviyeleri antispazmodik olarak etki göstererek hem öksürüğü azaltır hem de balgam söktürür. Meyan kökü içeren şekerler yiyin. Ya da gün içerisinde alacağınız meyan takviyeleri ıslak öksürük için yardımcı olacaktır.

Havadaki tahriş edicilerden kaçının. Kirli hava, ıslak veya kuru her iki öksürük çeşidini de önemli ölçüde kötüleştirebilir. Bu nedenle öksürüğü kötüleştiren sigara dumanı, polen, toz, temizleyici ve kimyasal dumanlar ve diğer bildiğiniz alerjenlerden uzak durun. Gerekirse, eve her zaman temiz hava akışını sağlayan bir hava temizleyicisi kullanabilirsiniz. Eğer sigara içiyorsanız, öksürük geçene kadar sigaraya da ara vermeniz önerilir.

Zerdeçal tüketebilirsiniz. Bu baharat türü, mukusa neden olan bakterileri öldürür ve boğazınızı dinlendirerek sizi öksürükten kurtarır. Bir yemek kaşığı bal ve bir tutam zardeçal tozu ile şurup hazırlayın. Öksürüğü rahatlatıcı bu doğal karışımı gün boyunca tüketin.Öksürük Nasıl Geçer Ne İyi Gelir zencefil

Zencefil tüketilebilir. Güçlü bir tadı olduğuna aldırmayın. Zencefil, ıslak veya kuru öksürük için en iyi doğal tedavilerden biridir. Eğer yapabiliyorsanız zencefili gün boyunca çiğ şekilde tüketin. Tadı acı geldiyse bir miktar zencefili rendeleyip sıcak su ile çayını hazırlayın ve bir miktar da bal katarak tatlandırın. Tercihen içinde zencefil olan şekerlemelerden de yiyebilirsiniz.

İPUÇLARI

  • Diğer birçok belirti ve şikayette olduğu gibi öksürük için de, eğer bir-iki hafta gibi kısa süre zarfında geçmediyse bir doktora görünmeniz önerilir. Çünkü basit bir soğuk algınlığı olarak düşünülüp geçiştirilen bir çok belirtinin altında ciddi sorunlar çıkabilmektedir.
  • Eğer yapılan testler neticesinde öksürüğünüz alerjenlerden kaynaklandığı ortaya çıkarsa antihistaminikler alarak önlenebilir.
  • Sadece oda sıcaklığındaki suları içiniz. Buzlu su içmeyiniz. Soğuk su boğazın daha da tahriş olmasına yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hıçkırık Nasıl Oluşur
Kemoterapi Tedavisinde Saçlar Dökülür mü ?
Beyin Şişmesi Belirtileri
Baş Dönmesi ve Tedavisi
Ayak Bakımı
Kemik Çeşitleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.