Öksürük

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğunlukla, göğüs, boğaz veya karın boşluğunda meydana gelen bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkan öksürüktür 3 grupta toplanır. Solunum yolları mukozasının uyarılmasından doğan öksürük, solunum yollarını tıkanıklıklardan doğan öksürük ve yabancı maddelerden koruyan bir savunma refleksi olan öksürük.

Öksürük için söylenen; “akciğerlerin bekçi köpeğidir” tabiri meşhurdur  İnsan kendi isteğiyle de öksüre bilir ancak önemli olan istek dışı olarak husule gelen öksürüktür. Çünkü Öksürük derin bir soluk almayı takiben gırtlak girişinin (glottisin) kapanması ve daha sonra gürültüyle açılarak havanın ve bu arada yabancı maddelerin dışarı atılmasıdır. Bu hareket vücut içerisinde birikmiş olan sıvılarla birlikte yabancı maddelerinde dışarıya atılmasını sağlar. Bu yabancı maddelere mikroplar da dahildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Öksürük 9. ve 10. kafa sinirlerinin uçlarının uyarılması sonucunda ortaya çıkar. Refleksin başlangıcı, yutak, gırtlak, kulak, soluk borusu, bronşlar ve akciğer zarından kaynaklanabilir. Küçük bronşlara doğru gidildikçe öksürük refleksinin duyarlığı azalır.

Öksürükte üç ayrı faz söz konusudur, ilk faz sür’atli ve derin bir nefes alma ile karakterizedir, bu fazın sonunda glottis kapanır. İkinci fazda glottis kapalı olduğu halde yapılan zorlu bir hava verme hareketi vardır. Bu arada soluk borusu ve akciğerlerin diğer kısımlarındaki havanın basıncı artar. Üçüncü ve son faz glottisin birden açılıp basınçlı havanın özel bir ses çıkararak dışarı atılması ile meydana gelir.

Öksürük sırasında küçük bronşlardan geçen havanın saniyede 0,5-2 metre, glottisten geçen havanın ise saniyede 50-120 metre hızla hareket ettiği tespit edilmiştir. Bu rakamlar öksürük sırasında yabancı cisimlerin ve balgam parçalarının ne büyük bir kuvvetle atıldığını göstermeye kafidir.

Diyafram kasının öksürüğün her üç fazında da kasıldığı gösterilmiştir. Bronşlarda biriken balgamın ağıza kadar gelmesi için genellikle birden fazla öksürük hareketine ihtiyaç vardır. Böylece salgılar ağıza kadar kademe kademe getirilmiş olur. Solunum kasları zayıf veya solunum merkezi çeşitli sebeplerle baskılanmış olursa öksürük hafif ve tesirsiz olabilir. Zatülcenp gibi hastalıklarda öksürmek ağrıyı arttıracağından istemeyerek de olsa kişi öksürüğünü tutabilir.

Öksürüğün karakteri, nefes borusu ve bronş mukozasının durumuna göre değişir. Yutak ve üst solunum yollarının iltihabî durumlarında kuru ve sık tekrarlayan bir tahriş öksürüğü söz konusudur. Öksürük, bademciklerin şişerek yutak yolunu tıkadığı vakalarda kalın, kaba ve biraz da boğuktur. Balgamlı öksürüklere yaş, balgamsız öksürüklere de kuru öksürük denmektedir. Üst solunum yollarının iyi huylu hastalıkları durmak bilmeyen inatçı bir öksürüğü meydana getirdikleri halde, alveollerin hastalıklarında bazan çok az öksürük olur. Bazı veremli hastalar o kadar az öksürürler ki, sorulduğunda hiç öksürmediklerini söylerler.

Kentöz öksürük denen tip arka arkaya gelir ve düdük sesi gibi bir ses çıkarak derin bir nefes alınır. Bu tip öksürük boğmaca hastalığının kendine has özelliğidir.

Solunum yollarında öksürük refleksine yol açan uyarı, iltihabî, mekanik, kimysal veya ısı karakterli olabilir. Bu cümleden olarak öksürüğe yol açan olayların çok çeşitli olduğu anlaşılır. Akciğer kanserinden tozlu havada kalmaya, zatürreden gribe kadar birçok durum öksürüklere neden olur.

Öksürüğü bir hastalık olarak değil, bir hastalığın habercisi olarak kabul etmek gerekir. Dolayısıyla öksürüğün tedavisi öksürük kesici ilaçlarla değil altta yatan hastalık veya sebebinin tedavisiyle olmalıdır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Bu makale telif haklarını ihlal ediyor olabilir. Sitemizle diyaloğa geçildiğinde içerik değiştirilecek yada tamamen yayından kaldırılacaktır.

Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

 • Sağlık

  benim çocugumm dör ydır öksürüoo gitmedigim doktor kalmadıı kullanmadıgım ilçada ve daha bi bucukyasında evladımın içi dısı ilaç olduu şimdi bi doktora gittim artık en sonnunda biraz ii oldu halaa ilaçları kullanıyorum düzelmee basladı çok şükürr aamaa bu öksürükk beni çocugumu mahvetti sizinlee paylaşmak istedimm öksürükle ilgili bilgileriniz içinde tessekkür edrimm

 • Sağlık

  oğlum da kuru bir öksürük başladı 3 gün oldu azalma yok tersine dahada şiddetlendi neden olabilir

 • Sağlık

  sorum olacak size : annem 15 gündür öksürüyor 10 gün önce gıda zehirlenmesi yaşadı… ishal ve kusmadan sonra öksürük fazlalaştı.. şu anda kuru öksürük var… doktora gitmiyor ne yapmalıyım ? teşekkürler…

 • Sağlık

  bende 6 gündür öksürüyorum 2 defa doktora gittik antibiyotik tedavisi verdiler ve balgam gidericimidir bir şurup ama hiçbir faydalarını görmedim.öksürük çok rahatsız edici birşey ilaç tedavisinden bıktım.buna iyi gelen bitkisel otlar eğer bildikleriniz varsa yazarmısınız ?

 • Sağlık

  benim annem öksürüyor geçmiyor zencefil bal gibi güzel karışım söylesenizde içirsek anneme bekliyorum hoşçakalın.

 • Sağlık

  çocuğum sürekli sabahtan geceye kadar hiç uyumuyor.bunun nedeni ne olabilir?ne yapmalıyım?uykusu var ama uyuyamıyor.bebeğim sürekli emmek istiyor qç olabilirmi?bebeğim daha 3aylık ama hiç gelişmiş bir bebek değil.sizce ne yapabilirim???mama kullandım ama hiçbir faydasını göremedim

 • Sağlık

  annemin sonu gelmeyen bi öksürük illeti var yıllardır dr ra gitti ilaçlar kullandı burnundan ameliyat oldu her doktor ayrı bi ilaç verdi ama hala aynı çok yoruluyo öksürük yüzünden sizden ricam ne yapmalıyım

 • Sağlık

  iyi günler size bir sorum olacak? ya ben geçen seneye kadar 4 ay boyuncana öksürdüm doktora gittim ve bana dediki sigaradandır ve belli bir süreden sonra öksürüğüm kesildi.iki üç aydan sonra yine öksürmeye başladım ve bundan bir hafta önce doktora gittim bana dediki sigarayı bırakmalısın çünkü iltihap çiğerlerine kadar yayılır.hocam öksürüğüm gırtlaktan geliyor ve genelde gırtlağım kaşındığında öksürüyorum.öksürdüğümde bazen boğazımda cızıltılı sesler geliyor ve sanki boğazımda bir cisim var ve bende bunu çıkarmaya çalışıyorum.genelde akşam yattığımda öksürük tutuyor bu öksürük hakkında bilgi verseniz sevinirim neyim var acaba.teşekürler..

 • Sağlık

  5 yaşında bir kızım var.4gündür öksürügü sürekli devam ediyor.geceleri daha şiddetli oluyor.doktorada gittik.ama geçmedi ne yapabiliriz.teşekkürler.

 • Sağlık

  iyi günler. ben haticeDEMİRSOYLAR.42 yaşındayım sürekli öksürüyorum.gün boyunca akşamları gırtlagım kaşınıyo kuruyo sürekli su içiyorum içmesem gırtlgım kuruyo.yaklaşık 4 seneden beri sürüyor.cok DR gitim ama ilaçların etkisi le geçiyor ama bir süre sonra yine başlıyor.DR belirli bir açiklama yapmadı üst solunum yolarına baktılar. bende öksürük bogazımda gırtlagımda zaten.bana DR söyledigi geniz eti büyümüş bogazım kuruyormuş buda kuru öksürük gıcık yapar dedi geniz etini amalıyatla veya lazer le yakarız dedi ama ben istemedim.balgamda oluyo bogazımda.ben sigara içilen ortamda bile durmam.çünkü sesi mi kısıyo kokusunu dahi sevmiyorum. sovuk su içmem arkol almam. inanin çekilmez bir durumdayım işimi bile etkiliyor.moralim bozuluyo artık DR gitmek istemez hale geldi. bana yardımcı olursanız çok sevinirim.tedavi olmak istiyorum. şimdiden çok teşekür. ediyorum.

 • Sağlık

  merhaba benim 3 yaşında bir oğlum var ayda 1 öksürüğü oluyor kuru öksürük ilac kullanıyoruz iyileşiyor 15 20 gün sonra tekrarlıyor acaba kalıcı mı ne yapmam gerekiyor teşekkürler.

 • Sağlık

  merhaba benim kizim 7 yasinda ve herhangi bir soguk alginligi olmamasina karsin kesik kesik öksürüyor nedeni bir hastalik olabilir mi tesekkürler

 • Sağlık

  meraba benim 5 yasinda kardesim var 4 aydir oksuruyor kendi dokoruna gittik bu oksuruk 1 sene surebilir diyor gunuz gic bisesi yok ama gece çok oksuruyor ve kusuyor.
  Bunum bir caresi yokmu bize yazin…

 • Sağlık

  merhaba ;

  benim 11 yasinda bir kizim var ve mart ayindan bu yana kuru bir oksurugu var;dr oilk once astim baslangici olabilir dedi ve antialerjik tedavi verdi;bir ay kullandik.bu arada gogus hastaliklari uzmanina gittik ve akcigerlerine gereken testleri yaptirdik ve hic bir anormallik cikmadi .tedaviden sonra biraz kesilir gibi oldu ama eylul ayinda tekrar basladi .bizde bu sefer allerji testi yaptirdik hicbir problem yok Tahliller temiz cikti .kizimin biraz fazla kilosu var en son gittigimiz dr kiloya bagli olabilir dedi..
  kisacasi reflu hastaligi olabilir ve buna bagli olarakta kuru oksuruk yapabilir dedi ..
  bize iki aylik reflu tedavisi icin kullanilan bir surup verdi ve 2 ay icinde gecmezse bir ORL le gorusmemizi onerdi benim size sorum sizce sebep ne olabilir ve bitkisel kurler faydali olabilir mi
  cevabiniz icin tesekkurler

 • Sağlık

  Halk dilinde sogultan bilinen Öksürün bi nedeni sıkıntıdan geliyo ben yaklasık 3 yıldır öksürüyom 19 yaşındaym gitmediğim doktor kalmadı en sonunda bi doktora gittim öksürügümün soğuktan değl pisikoloji olduğunu söyldi bana bi tablet verdi ogün bugün hiç bişeym kalmadı.

 • Sağlık

  merhaba benim 7 aylık bir kızım var bir haftadır balgamlı öksürüğü var öksürüğün ilk başlangıcında ateşi 37.5 du bizde ne olur olmaz diye acile götürdük .hafif boğzında kızarıklık idrarında filan birşey çıkmadı doktorda diş çıkartabilir ondan dedi ama bu cevap beni tatmin etmedi bir diş çıkartma balgamlı bir öksürük yapmaz diye düşünüyorum çünkü bebeğimde çok fazla salya bile yok.herneyse bebeğimi tekrar başka hastanede özel doktora götürdüm oda hafif üst sounum rahatsızlığı dedi bademcikleri filan normal hırıltı yok yanlız birkrz acilde ateş 38 oldu fakat bebeğim gündzüleri çok öksüryor uyuyamıyor.sanki boğalacak gibi uyanıyor lütfen bana bu konuda yazarmısınız

 • Sağlık

  merhaba ben yaklaşık bir buçuk ay önce grip oldum öksürüyordum gribim geçti ama öksürüğüm geçmedii nefesimi kesen öksürükler oluyor midemi bulandırıyor bu öksürükler ve balgamda oluyor yasadıgım yerdeki saglık kontrolleri yetersiz oldugu için görünmek istemiyorum doktoraa nolur yardım ednin neyim olabilir?

 • Sağlık

  ben her sene öksürek sıkıntısı çekiyorum.kaç kere şurup aldım hepsi de faydasız çıktı bu beni çok rahatsız ediyor acaba bana basit bir öksürük tedavisi yolu söylermisiniz lütfen ne olursa olsun lütfen

  birde sakın andız pekmezi içmeyin mide bulantısı yapar

 • Sağlık

  ben 4 yılldır öksürüyorum gitmedim doktor kalmadı kullanmadım ilac tedawi kalmadı halen öksürüyorum ..sonuc alamıyorum ..gıcık şeklinde öksürük dewamlı her dakka öksürüyorum beni her yönde etkiliyo bunun caresi yokmu bunun caresi warsa allah rızası için yardımcı olsun bana artık canımdan bezdirdi ölsem de kurtulsam diyorum bıktım yoruldum 4 senedir bi sonuc alamamam karamsal yaptı beni ..kurtulmak istiyorum bu7 öksürükten allah rızası için bana yardımcı olunn .

 • Sağlık

  size baska onerim daha var kara turp dilimleyin uztune uc kasig bal dokun dort saat bekletin goreceksiniz turp suyunu birakacak ve o suyu susun sabah aksam o sudan icin

 • Sağlık

  benim altı aydır kesilmeyen balgam sorunum var.kesilmesi için ne yapabilirim.

 • Sağlık

  benım oksururken bogazım cok kotu agrıyo bıde sınuzıt hastasıyım onunda bı etkısı olabılır mı acaba bıde oksururken kurulukta oluyo bogazımda

 • Sağlık

  4 aylık bebek 2 ay dır öksürüyor cok kötü balgam cıkartıgında rahatlıyor doktora götürdük 2 sefer surup verdi faydası olmadı neyapmamız lazım

 • Sağlık

  grip ile başlayan öksürüğüm 15 gündür devam edio geçmio fakat son 2 gündür dahada şiddetlendi we artık düzgünce yatamıorum bile sizce ne yapmam lazım 14 yaşımdayım

 • Sağlık

  ben safra kesesinden ameliyat oldum bir haftadır ama öksürükten duramıyorum öksürünce dikişlerim patlayacak sanki ne yapmam gerekiyor bu öksürüğe dayanamıyorum yardım ederseniz sevinirim

 • Sağlık

  merhaba..ben de yaklaşık 4 aydır öksürüyorum.kbb ye gittim birşey yok dediler.göğüs hastalıklarına gittim alerji ve astım testi yapıldı ayrıca akciğer filmim çekildi ve kan testlerim yapıldı yine bişey çıkmadı.gittiğim dr tomografi istedi haftaya çektircem.benim şikayetlerim de öksürüğümün uyuyana kadar kesilmemesi,balgam ve boğazımda kaşıntı olması ayrıca arasıra ateşimin çıkması.ve aşırı halsizlik.dr.um eğer tomografide de bişey çıkmazsa midene endoskopi yapacağız dedi.reflü şikayetimde var aslında uzun süredir ama 4 aydır öksürmek normal değil .bana bilgi verirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler.

 • Sağlık

  merhaba bende üşütmüşüm 15 gün önce bi öksürüğe tutuldum. buğazımdan gıcık şeklinde her nefes aldığımda geliyo.inanılmaz rahatsız edici birşey bu. ne yapsam geçmedi. ne önerirsiniz

 • Sağlık

  Arkadaşlar merhaba-3 hafta önce grip oldum.sonra bir öksürük başladı ve geçmiyor-kesik kesik kuru öksürük..zencefil bal yaptım,turp ile bal yaptım..ama birşey kesmiyor-çalışıyorum..ve telefonda konuşamıyorum-öksürmekten..
  bu bir hastalığın belirtisi olabilirmi??

 • Sağlık

  Merhaba, ben Nisa çok fena öksürüyorum ciğerlerim ağrıyo resmen.Doktora gittim ama onlar veriyolar bi ağrı kesici yada yiyorum on tane iğneyi.Ama iki gün sonra tekrar ordaya çıkıyo benim mderdime derman bulandan ALLAH RAZI OLSUN…

 • Sağlık

  yaklasık 1 aydır oksuruyorum grıple beraber basladı ama grıp bıttı oksuruk devam edıyor nobetler halınde sulu oksuruk halınde aks edıyor oksuruk ne yapılması konusunda bılgısı olanlar yazarsa sevınırım

 • Sağlık

  benim annem 1 haftadır öksürüyor.kuru öksürük.ne yapabiliriz?????

 • Sağlık

  merhaba sefika günes hanım benim de balgam sorunum vardı 1yemek kaııgı baılı 1 cay kasıgı kadar bal koyup karıştırın balgamı kurutuyo bir yıldan fazla

 • Sağlık

  1 yemek kasıgı balla 1 cay kasıgı tuz yazacaktım yanlıs yazmışım

 • Sağlık

  merhaba ben 22 yaşındayım yaklaşık 1 aydır öksürüyorum ve bu öksürük hiç azalmadı bazen beynim fırlayacak gibi oluyor yani çok şiddetli öksürüyorum balgam çok nadir geliyo nefes alırken ve boynumu geriye doğru yasladıgımda öksürme ihtiyacı duyuyorum sanki boğazıma bişey batıyor.doktora gitmedim ama kullanmadıgım ilaç kalmadı.ne yapmalıyım.Şimdiden teşekkür ederim.

 • Sağlık

  slm benim kardeşim şuan 21 yaşında 18 yaşında tüberkiloz geçirdi 7 ay tedavinin ardından iyileşmişti ama 1 aydan beri geçmeyen öksürük ve burun kulak tıkanıklığı bazende ateş meydana geliiyor verem savaş disp dktora konturöle gitti bişey yok üşütmüssün dedi içim rahat etmedi özel doktora götürdüm sinüzüt filmi çekti baştan mı diyo yok bişey genizde akıntı var ve geçmişteki hastalığı söyledik antbyotik burun spreyi hap verdi ama ilaçları içince daha fazla öksürüyo nedeni ne olabilir ne yapabiliriz

 • Sağlık

  26 yaşındayım yaklaşık 2 aydır öksürüyorum gırtlagım kaşınıyor ve sanki br cisim orada takılı duruyordoktora gittim ilaç verdi kullandım fakat geçmedi özellikle banyo yaptıktan sonra ve sabah kalktığımda oluyor bana yardımcı olurmusunuz

 • Sağlık

  kardeşim 1 haftadan beri sürekli öksürüyorr.kuru öksürük.balgam sökücü felan verdiler ama fayda etmiyorr.ara sıraa nefesi gidiyor nefes alamıyor çok kötü oluyorr.bunun için bi çaresini bilen lütfen msj atsın

 • Sağlık

  merhaba,ben yaklaşık 1 aydır öksürüyorum,ciğerlerim sökülüyor gibi oluyor.Doktorum önce şurup verdi ardından da geçmeyince antibiyotik ve bazı ilaçlar verdi bunları kullandım ve bitirdim buna rağmen öksürüğüm geçmedi.Bir ara çok balgamlı oldu ama şimdi resmen öğürüyorum ve özellikle gece çok fazla oluyor.Yanıtınz için şimdiden teşekkürler….

 • Sağlık

  arkadaşlar bnde çok kötü öksürüyorumm kulaklarım tıkalı burnum tıkalı zor nefes alıyorum bnden size sölemesi soğuk duş yapmayınn soğuk su mahvediyorr..

 • Sağlık

  yaklaşık 2 aydır öksürüyorum.ağızımdan balgam geliyor.Verem olabilirmiyim acaba

 • Sağlık

  ben kuru kuru öksürüyorum sanki boğazımda gıcık var sigarada içmiyorum

 • Sağlık

  ben ara hastaliga yakalandim sonrasi oksuruk basladi ne ilaclar aldim ama olmuyor gecen sefer olmustu 2 ay surdu ne olur yardim edin cigerim kalmadi oksurmekten ne yapamayaliyim

 • Sağlık

  Merhaba benim sürükli oluşan öksürüğüm var enfazla akşamları balgamda oluyor nefes almakta zorluk çekiyorum hatta sabaha kadar hiç uyumadığım zamanlar oluyor tedavisi varmıdır teşekkür

 • Sağlık

  merhaba bir haftadır boğazım da bir1 gıcıklanma var ve bu yüzden sürekli öksürüyorum artık boğazımdan kan gelmeye başladı yalnız ben beşbuçuk aylık hamileyim hiç ilaç vermiyor doktor bana yardımcı olacak birşeyler yazarsanız çok memnun olacağım şimdiden teşşekür ederim

 • Sağlık

  geçerli bir sistem söylerseniz çok sevinirim kızım 5 yaşında ve 2 yasındayken bronşlit hastası oldu ama yıllardır öksürükten kurtaramadık bununla ilgili birseyler açıklarsanız çok sevınırım….

 • Sağlık

  benim annem çok öksürüyor ne yapacağımı bilemiyorum.yardım edermisiniz

 • Sağlık

  annem bir aydır öksürüyor.evimiz klima ile ısınıyor.doktora gitti polenlerden ve klimadan olabilir dedi.balgamlı falan öksürmüyor.kuru öksürüyor.öksürürken sadece biraz boğazı acıyor.biraz da merak ediyor.sizce annemin bu öksürüğünün nedeni ne olabilir?psikolojik olabilir?

 • Sağlık

  tam 19 senedir öksürüyorum ne yapmalıyım ölsem daha iyi

 • Sağlık

  4 aydır öksürük resmen benimle yaşıyor.arada bir azalıp yoklugunu göstersede yinede öksürük gıcık şeklinde bogazıma yapışıyor.dr.gittigimde alerjik bi durumumdan ötürü hasta olandan uzak durmamı ve alerji hapımıda sürekli kullanmamı söyledi.fakat çok sık hastalanan birisyim bünyem cok zayıf ve bu öksürük cigerleirmi sökücek haldeyken ben başka bişeyden şüpheleniyorum ve dr.gidemiyorum korkumdan.

 • Sağlık

  slm ya ben öksürmüyom ama benim bir yarış atım var 5 aydan beri sürekli öksürüyo ben buna bir care arıyom eyer ban dönerseniz

 • Sağlık

  1 aydır oksurugum var aldıgım ılaclar gecırıyor ama 2 gun kadar kısa bır sure sonra yıne baslıyor 2 dakkada 3-4 kere oksuruyorum ve balgam atıyorum sureklı nedenı ne olabılır

 • Sağlık

  1 haftadır falan boğazım ağrıyor ve balgamlı öksürük geliyor lütfen söleyinnn:(((((((

 • Sağlık

  arkadaşlar ballın içine çörek otu ezinnn dah sonra limon sıkın bnu her sabah uygulayın hepimize geçmiş olsun:)

 • Sağlık

  ya ben 13 yaşındaym ama balgam geliyomu gelmiyormu nasıl biliyoruzzz ve sürekli ritimli ritimli öksürüyorum,doktora gittik ilaç yazdı ama hiç bir faydasını göremedim doğrusu,aslında biras gördüm gibi:D

 • Sağlık

  merhabalar ben 23 yaşındayım 1 aya yakın öksürügüm hiç kesilmedi ara ara rahatlıyodum ama şu üç gündür şiddetlendi gögsümde yanıyo üşüyorum arada bir terliyorum karın boşlugum ve ordaki kemiklerim beni agrıdan öldürecek 3 gündür uyku uyuyamıyorum bu sabah beyaz balgamla beraber çizik bir kan geldi halsizim 3 gündür yemek yiyemiyorum lütfen bu konuda yardımcı olun bir açıklama yapın

 • Sağlık

  gunduzleri hicbirseyim yok ama gece surekli oksuruyor ve bu bazen kusmama neden oluyor oksurmekten telden bile konusamiyorum ama gunduzleri hicbirseyim yok :s

 • Sağlık

  selam benim 6 yaşında bir kızım var ve 4 gündür sürekli öksürüyor baldam çıkmıyor kuru öksürükmüş doktor şurup veriyor fakat fayda yok çocuk nefes alıp konuşamıyor bunun tadavisi varmıdır

 • Sağlık

  selam. yaklaşık 20 gundur hıc gecmeyen oksuruk var. 10-11 aydır sigara kullanıyorum. bazen kuru oksuruk bazen balgamlı gelıyor bazen de balgamın ıcınde cızık cızık kan gelıyor. oksurukten 2 hafta sonra doktora gorundum farenjıt dedı. solunum guclugu cekıyorum. baska hastalıklardan korkuyorum. ne yapmalıyım?

 • Sağlık

  merhaba yaklaşık 5 gündür geceleri yattığım zaman öksürüyorum genel de kuru oluyor sadece gece yatınca oluyor bu bide arkadaşlar 2 gündür inlediğimi söylüyorlar

 • Sağlık

  4 yıldır öksürüyorum, bir çok doktora gittim, ciğer filimleri tertemiz gözüküyor, yukarıdaki videoları seyrettim, ne astımın ne reflüünün ne de sinizütün alametleri ben de yok, alerji ile ilgili ilaçlar kullandım, ciğerle ilgili iğneler verdiler bronşların uçlarında probler belki olablir dediler fakar 4 yıllık öksürüğüm kesilmedi, gece gündüz terlemelerim var kilo kaybım hiç yok iştahım yerinde, esans yada parfüm kokusu duyunca öksürğümü tetikliyor, alerji testi oldum, polen, kaz tüyü tarzı şeylere karşı alerji çıktı, 1 adapazarında yaşıyorum, 1 hafta tekirdağa gittim havası yararlı olur diye düşündüm, ama öksürüğü şiddetle arttı ve şu an çok kötüyüm, ara sıra öksürüğüm gitti devamlı bir öksürük geldi, artık imdat diyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

 • Sağlık

  nöksürürken göğsüm çok arıyor aynı zamanda boğazım ağrıyor. balgam çıkarıyorum amanefesim kesiliyor.ölecem sanıorum.ne yapmlıyım

 • Sağlık

  Merhaba;
  3 yaşındaki kızım 2gecedir kuru gıcık öksürük var.balgam yok soğuk su içmiş çikolata valan yemiş bundan olabilirmi?ne ilaç kullanmalıyım?

  Dün gece bendede öksürük yok ama boğazımda kuruma nefes alınca boğazım gıcık oluyor, yakıyor nefesim boğazımı. hangi ilacı kullanmam gerekli?
  Hem kızım hem ben yardımlarınızı bekliyorum..

 • Sağlık

  nefes alırken kaşıntı oluyor ve kuru kuru oksuruyorum 3 gundur gecmedı napmalıyım

 • Sağlık

  benimde yaklaşık 3 senedir kesik kesik öksürüyüm var geçmesi için ne yapabilirim yaşım 14

 • Sağlık

  su oksurun neden dunyada hala bir caresi yok hangi yilda yasiyoruz ??
  bitkisel ilaclara mi kaldik tip nerde ??

 • Sağlık

  çocuğun bir ay önce öksürmeye başladı antibiyotik kullandık hastalıği tekrarlandı iğne yaptırdık bir kaç gün iyi oldu ama tekrarladı antibiyotik tekrar kullandık ama fayda etmedi iğleşmemesinin sebebi ne lütfen söyleyin

 • Sağlık

  1.5 yıldır yarı balgamlı yarı kuru öksürüp duruyorum gitmediğim doktor kalmadı 25 yaşındayım herşeyim temiz ciğerler gögüs boğazlar hepsi temiz çıktı ama hala öksürüyorum hava falan da verdiler ama nafile reflü ve sinüzit yok,ama burun kemiğimde bi eğrilik var bundaan dolayı bi öksürük olurmu ama bu sonradan olan bir eğrilik değil doğuştan…ama ben 1.5 yıldır öksürüyorumm yardımcı olursanız sevinirim mail adresim (…..)şimdiden teşekkürler herşey kullandım zencefik bal faln ballı turp herşeyi denedim mail adrsime mail atarsanız sevinirim lütfen yardımcı olalaım

 • Sağlık

  annemin bi öksürük illeti var doktorlara gitti bi ilaç veriyorlar alerjik filan dediler kullanıyor ilacı bir süre sonra tekrar başlıyor çok yoruluyor öksürürken bi yardım ne yapmalıyız


 • 5 yildir öksürüyorum hicgirik gibi olan bir öksürük hic kesilmeden sürekli öksürüyorum. büsürü doktora gittim ama hic bir care bulama dilar viyana gitmedigim doktor kalmadi yetmemis gibi birde türkiye de gittim. Lütfen bana bir care bulun.

 • nurgül

  Oğlum 4 yaşında çok öksürüyor ne yapmam gerekir

 • Muhammed

  Hocam öncelikle saygılarımı iletirim. Hocam ben sigara kullanıyodum 1 ay oldu bırakalı bende bi öksürük var sanki tuzlu bir şey yeyince öksürüyormuşum gibi devamlı devam ediyo ne yapmam konusunda yardımcı olabilirseniz ya da bilgi verebilirseniz cok sevinirim. Teşekkürler


 • burada yuzlerce ınsan rahatsızlıgını dıle getırmıs ama bakıyorum kı muhatap yok herkesın sorunu havada kalmıs yazık kı ne yazık!

  Baran bey haklısınız. Ancak bazan yüzlere varan günlük yorum trafiğini yönetmek ve tek tek cevap vermek oldukça zor oluyor. Ayrıca şu da bir gerçektir ki öksürük gibi genel bir konuda elimizde veri bulunmadan cevap yazmamız da pek mümkün değildir. Bir insan onlarca sebebe bağlı olarak öksüre bilir. Öksürüğün gerçek nedenini ancak tahlil ve tetkiklerle anlayabiliriz. Hassasiyetinizden dolayı teşekkür ederiz.


 • Selamlar,
  43 yaşında sigara içmeyen ve sağlıklı yaşamaya çalışan bir kişiyim.3 yıl önce yakalandığım çok ağır bir grip sonrası boğazımdan kaynaklanan ve devam eden bir öksürük- balgam şikayeti sebebiyle defalarca doktora gittim ve tedaviler aldım.Bitkisel tedavileri de denedim.Tabii ki ben de sonuç alamadım.Tam artık iyice ümitsizliğe düşmüşken daha önce bir doktorun verdiği MUKOTİK isimli balgam hapını yeniden denemeye karar verdım.Sonuç benim için neredeyse mucize oldu diyebilirim.3 TL değerinde hapı kullanır kullanmaz 1 saat içinde şikayetim azaldı ve şu an için tamamen kontrol altında.Bu son derece can sıkıcı rahatsızlık ile çaresizce boğuşan herkese bir ilham verir diye hikayemi sizinle paylaşmak istedim…Yayınlarsanız memnun olurum.Saygılarımla.


 • 37 YAŞINDAYIM 20 YAŞINDA BADEMCİKLERİMİ ALDIRDIM KRONİK FARANJİT VARDI.
  BU YAZ GÜN ŞİMDİ YİNE YUTKUNAMIYORUM BOĞAZIM AĞIRIYOR.
  BADEMCİĞİMİ ALDIRDIĞIM HALDE NASIL AĞIRIYOR?
  HANGİ İLACI KULLANSAM ACABA
  GENİZ AKINTIM DA VAR

 • saim yıldızhan

  slm ben 1 ay oldu çok aşırı oksuruyorum hem kuru hem balgamlı aralıksız 24 saat son bır hafta uyumadım oksuruk bırakmıyor halsızım ve şuan yataktayım yardımcı olursanız sevınırım herkese gecmiş olsun 41 yaşındayım onceden sıgara kulanıyordum 1 yıl oldu bırakalı parfum ve sıgara kokusuna tahamulum yok

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
 • Kanal D Doktorum Programı
 • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

 • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
 • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

 • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
 • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor