Sponsorlu Bağlantılar

Çoğunlukla, göğüs, boğaz veya karın boşluğunda meydana gelen bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkan öksürüktür 3 grupta toplanır. Solunum yolları mukozasının uyarılmasından doğan öksürük, solunum yollarını tıkanıklıklardan doğan öksürük ve yabancı maddelerden koruyan bir savunma refleksi olan öksürük.

Öksürük için söylenen; “akciğerlerin bekçi köpeğidir” tabiri meşhurdur  İnsan kendi isteğiyle de öksüre bilir ancak önemli olan istek dışı olarak husule gelen öksürüktür. Çünkü Öksürük derin bir soluk almayı takiben gırtlak girişinin (glottisin) kapanması ve daha sonra gürültüyle açılarak havanın ve bu arada yabancı maddelerin dışarı atılmasıdır. Bu hareket vücut içerisinde birikmiş olan sıvılarla birlikte yabancı maddelerinde dışarıya atılmasını sağlar. Bu yabancı maddelere mikroplar da dahildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Öksürük 9. ve 10. kafa sinirlerinin uçlarının uyarılması sonucunda ortaya çıkar. Refleksin başlangıcı, yutak, gırtlak, kulak, soluk borusu, bronşlar ve akciğer zarından kaynaklanabilir. Küçük bronşlara doğru gidildikçe öksürük refleksinin duyarlığı azalır.

Öksürükte üç ayrı faz söz konusudur, ilk faz sür’atli ve derin bir nefes alma ile karakterizedir, bu fazın sonunda glottis kapanır. İkinci fazda glottis kapalı olduğu halde yapılan zorlu bir hava verme hareketi vardır. Bu arada soluk borusu ve akciğerlerin diğer kısımlarındaki havanın basıncı artar. Üçüncü ve son faz glottisin birden açılıp basınçlı havanın özel bir ses çıkararak dışarı atılması ile meydana gelir.

Öksürük sırasında küçük bronşlardan geçen havanın saniyede 0,5-2 metre, glottisten geçen havanın ise saniyede 50-120 metre hızla hareket ettiği tespit edilmiştir. Bu rakamlar öksürük sırasında yabancı cisimlerin ve balgam parçalarının ne büyük bir kuvvetle atıldığını göstermeye kafidir.

Diyafram kasının öksürüğün her üç fazında da kasıldığı gösterilmiştir. Bronşlarda biriken balgamın ağıza kadar gelmesi için genellikle birden fazla öksürük hareketine ihtiyaç vardır. Böylece salgılar ağıza kadar kademe kademe getirilmiş olur. Solunum kasları zayıf veya solunum merkezi çeşitli sebeplerle baskılanmış olursa öksürük hafif ve tesirsiz olabilir. Zatülcenp gibi hastalıklarda öksürmek ağrıyı arttıracağından istemeyerek de olsa kişi öksürüğünü tutabilir.

Öksürüğün karakteri, nefes borusu ve bronş mukozasının durumuna göre değişir. Yutak ve üst solunum yollarının iltihabî durumlarında kuru ve sık tekrarlayan bir tahriş öksürüğü söz konusudur. Öksürük, bademciklerin şişerek yutak yolunu tıkadığı vakalarda kalın, kaba ve biraz da boğuktur. Balgamlı öksürüklere yaş, balgamsız öksürüklere de kuru öksürük denmektedir. Üst solunum yollarının iyi huylu hastalıkları durmak bilmeyen inatçı bir öksürüğü meydana getirdikleri halde, alveollerin hastalıklarında bazan çok az öksürük olur. Bazı veremli hastalar o kadar az öksürürler ki, sorulduğunda hiç öksürmediklerini söylerler.

Kentöz öksürük denen tip arka arkaya gelir ve düdük sesi gibi bir ses çıkarak derin bir nefes alınır. Bu tip öksürük boğmaca hastalığının kendine has özelliğidir.

Solunum yollarında öksürük refleksine yol açan uyarı, iltihabî, mekanik, kimysal veya ısı karakterli olabilir. Bu cümleden olarak öksürüğe yol açan olayların çok çeşitli olduğu anlaşılır. Akciğer kanserinden tozlu havada kalmaya, zatürreden gribe kadar birçok durum öksürüklere neden olur.

Öksürüğü bir hastalık olarak değil, bir hastalığın habercisi olarak kabul etmek gerekir. Dolayısıyla öksürüğün tedavisi öksürük kesici ilaçlarla değil altta yatan hastalık veya sebebinin tedavisiyle olmalıdır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Bu makale telif haklarını ihlal ediyor olabilir. Sitemizle diyaloğa geçildiğinde içerik değiştirilecek yada tamamen yayından kaldırılacaktır. Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Sağlık
20 Aralık 2007

benim çocugumm dör ydır öksürüoo gitmedigim doktor kalmadıı kullanmadıgım ilçada ve daha bi bucukyasında evladımın içi dısı ilaç olduu şimdi bi doktora gittim artık en sonnunda biraz ii oldu halaa ilaçları kullanıyorum düzelmee basladı çok şükürr aamaa bu öksürükk beni çocugumu mahvetti sizinlee paylaşmak istedimm öksürükle ilgili bilgileriniz içinde tessekkür edrimm

Sağlık
1 Şubat 2008

oğlum da kuru bir öksürük başladı 3 gün oldu azalma yok tersine dahada şiddetlendi neden olabilir

Sağlık
22 Nisan 2008

sorum olacak size : annem 15 gündür öksürüyor 10 gün önce gıda zehirlenmesi yaşadı… ishal ve kusmadan sonra öksürük fazlalaştı.. şu anda kuru öksürük var… doktora gitmiyor ne yapmalıyım ? teşekkürler…

Sağlık
9 Mayıs 2008

bende 6 gündür öksürüyorum 2 defa doktora gittik antibiyotik tedavisi verdiler ve balgam gidericimidir bir şurup ama hiçbir faydalarını görmedim.öksürük çok rahatsız edici birşey ilaç tedavisinden bıktım.buna iyi gelen bitkisel otlar eğer bildikleriniz varsa yazarmısınız ?

Sağlık
25 Mayıs 2008

benim annem öksürüyor geçmiyor zencefil bal gibi güzel karışım söylesenizde içirsek anneme bekliyorum hoşçakalın.

Sağlık
18 Temmuz 2008

çocuğum sürekli sabahtan geceye kadar hiç uyumuyor.bunun nedeni ne olabilir?ne yapmalıyım?uykusu var ama uyuyamıyor.bebeğim sürekli emmek istiyor qç olabilirmi?bebeğim daha 3aylık ama hiç gelişmiş bir bebek değil.sizce ne yapabilirim???mama kullandım ama hiçbir faydasını göremedim

Sağlık
12 Ağustos 2008

annemin sonu gelmeyen bi öksürük illeti var yıllardır dr ra gitti ilaçlar kullandı burnundan ameliyat oldu her doktor ayrı bi ilaç verdi ama hala aynı çok yoruluyo öksürük yüzünden sizden ricam ne yapmalıyım

Sağlık
25 Ağustos 2008

iyi günler size bir sorum olacak? ya ben geçen seneye kadar 4 ay boyuncana öksürdüm doktora gittim ve bana dediki sigaradandır ve belli bir süreden sonra öksürüğüm kesildi.iki üç aydan sonra yine öksürmeye başladım ve bundan bir hafta önce doktora gittim bana dediki sigarayı bırakmalısın çünkü iltihap çiğerlerine kadar yayılır.hocam öksürüğüm gırtlaktan geliyor ve genelde gırtlağım kaşındığında öksürüyorum.öksürdüğümde bazen boğazımda cızıltılı sesler geliyor ve sanki boğazımda bir cisim var ve bende bunu çıkarmaya çalışıyorum.genelde akşam yattığımda öksürük tutuyor bu öksürük hakkında bilgi verseniz sevinirim neyim var acaba.teşekürler..

Sağlık
29 Ağustos 2008

5 yaşında bir kızım var.4gündür öksürügü sürekli devam ediyor.geceleri daha şiddetli oluyor.doktorada gittik.ama geçmedi ne yapabiliriz.teşekkürler.

Sağlık
5 Eylül 2008

iyi günler. ben haticeDEMİRSOYLAR.42 yaşındayım sürekli öksürüyorum.gün boyunca akşamları gırtlagım kaşınıyo kuruyo sürekli su içiyorum içmesem gırtlgım kuruyo.yaklaşık 4 seneden beri sürüyor.cok DR gitim ama ilaçların etkisi le geçiyor ama bir süre sonra yine başlıyor.DR belirli bir açiklama yapmadı üst solunum yolarına baktılar. bende öksürük bogazımda gırtlagımda zaten.bana DR söyledigi geniz eti büyümüş bogazım kuruyormuş buda kuru öksürük gıcık yapar dedi geniz etini amalıyatla veya lazer le yakarız dedi ama ben istemedim.balgamda oluyo bogazımda.ben sigara içilen ortamda bile durmam.çünkü sesi mi kısıyo kokusunu dahi sevmiyorum. sovuk su içmem arkol almam. inanin çekilmez bir durumdayım işimi bile etkiliyor.moralim bozuluyo artık DR gitmek istemez hale geldi. bana yardımcı olursanız çok sevinirim.tedavi olmak istiyorum. şimdiden çok teşekür. ediyorum.

Sağlık
10 Eylül 2008

merhaba benim 3 yaşında bir oğlum var ayda 1 öksürüğü oluyor kuru öksürük ilac kullanıyoruz iyileşiyor 15 20 gün sonra tekrarlıyor acaba kalıcı mı ne yapmam gerekiyor teşekkürler.

Sağlık
9 Ekim 2008

merhaba benim kizim 7 yasinda ve herhangi bir soguk alginligi olmamasina karsin kesik kesik öksürüyor nedeni bir hastalik olabilir mi tesekkürler

Sağlık
15 Ekim 2008

meraba benim 5 yasinda kardesim var 4 aydir oksuruyor kendi dokoruna gittik bu oksuruk 1 sene surebilir diyor gunuz gic bisesi yok ama gece çok oksuruyor ve kusuyor.
Bunum bir caresi yokmu bize yazin…

Sağlık
28 Ekim 2008

merhaba ;

benim 11 yasinda bir kizim var ve mart ayindan bu yana kuru bir oksurugu var;dr oilk once astim baslangici olabilir dedi ve antialerjik tedavi verdi;bir ay kullandik.bu arada gogus hastaliklari uzmanina gittik ve akcigerlerine gereken testleri yaptirdik ve hic bir anormallik cikmadi .tedaviden sonra biraz kesilir gibi oldu ama eylul ayinda tekrar basladi .bizde bu sefer allerji testi yaptirdik hicbir problem yok Tahliller temiz cikti .kizimin biraz fazla kilosu var en son gittigimiz dr kiloya bagli olabilir dedi..
kisacasi reflu hastaligi olabilir ve buna bagli olarakta kuru oksuruk yapabilir dedi ..
bize iki aylik reflu tedavisi icin kullanilan bir surup verdi ve 2 ay icinde gecmezse bir ORL le gorusmemizi onerdi benim size sorum sizce sebep ne olabilir ve bitkisel kurler faydali olabilir mi
cevabiniz icin tesekkurler

Sağlık
9 Kasım 2008

Halk dilinde sogultan bilinen Öksürün bi nedeni sıkıntıdan geliyo ben yaklasık 3 yıldır öksürüyom 19 yaşındaym gitmediğim doktor kalmadı en sonunda bi doktora gittim öksürügümün soğuktan değl pisikoloji olduğunu söyldi bana bi tablet verdi ogün bugün hiç bişeym kalmadı.

Sağlık
24 Kasım 2008

merhaba benim 7 aylık bir kızım var bir haftadır balgamlı öksürüğü var öksürüğün ilk başlangıcında ateşi 37.5 du bizde ne olur olmaz diye acile götürdük .hafif boğzında kızarıklık idrarında filan birşey çıkmadı doktorda diş çıkartabilir ondan dedi ama bu cevap beni tatmin etmedi bir diş çıkartma balgamlı bir öksürük yapmaz diye düşünüyorum çünkü bebeğimde çok fazla salya bile yok.herneyse bebeğimi tekrar başka hastanede özel doktora götürdüm oda hafif üst sounum rahatsızlığı dedi bademcikleri filan normal hırıltı yok yanlız birkrz acilde ateş 38 oldu fakat bebeğim gündzüleri çok öksüryor uyuyamıyor.sanki boğalacak gibi uyanıyor lütfen bana bu konuda yazarmısınız

Sağlık
3 Aralık 2008

merhaba ben yaklaşık bir buçuk ay önce grip oldum öksürüyordum gribim geçti ama öksürüğüm geçmedii nefesimi kesen öksürükler oluyor midemi bulandırıyor bu öksürükler ve balgamda oluyor yasadıgım yerdeki saglık kontrolleri yetersiz oldugu için görünmek istemiyorum doktoraa nolur yardım ednin neyim olabilir?

Sağlık
8 Ocak 2009

ben her sene öksürek sıkıntısı çekiyorum.kaç kere şurup aldım hepsi de faydasız çıktı bu beni çok rahatsız ediyor acaba bana basit bir öksürük tedavisi yolu söylermisiniz lütfen ne olursa olsun lütfen

birde sakın andız pekmezi içmeyin mide bulantısı yapar

Sağlık
9 Ocak 2009

ben 4 yılldır öksürüyorum gitmedim doktor kalmadı kullanmadım ilac tedawi kalmadı halen öksürüyorum ..sonuc alamıyorum ..gıcık şeklinde öksürük dewamlı her dakka öksürüyorum beni her yönde etkiliyo bunun caresi yokmu bunun caresi warsa allah rızası için yardımcı olsun bana artık canımdan bezdirdi ölsem de kurtulsam diyorum bıktım yoruldum 4 senedir bi sonuc alamamam karamsal yaptı beni ..kurtulmak istiyorum bu7 öksürükten allah rızası için bana yardımcı olunn .

Sağlık
23 Ocak 2009

size baska onerim daha var kara turp dilimleyin uztune uc kasig bal dokun dort saat bekletin goreceksiniz turp suyunu birakacak ve o suyu susun sabah aksam o sudan icin

Sağlık
26 Ocak 2009

benim altı aydır kesilmeyen balgam sorunum var.kesilmesi için ne yapabilirim.

Sağlık
30 Ocak 2009

benım oksururken bogazım cok kotu agrıyo bıde sınuzıt hastasıyım onunda bı etkısı olabılır mı acaba bıde oksururken kurulukta oluyo bogazımda

Sağlık
20 Şubat 2009

4 aylık bebek 2 ay dır öksürüyor cok kötü balgam cıkartıgında rahatlıyor doktora götürdük 2 sefer surup verdi faydası olmadı neyapmamız lazım

Sağlık
3 Mart 2009

grip ile başlayan öksürüğüm 15 gündür devam edio geçmio fakat son 2 gündür dahada şiddetlendi we artık düzgünce yatamıorum bile sizce ne yapmam lazım 14 yaşımdayım

Sağlık
7 Mart 2009

ben safra kesesinden ameliyat oldum bir haftadır ama öksürükten duramıyorum öksürünce dikişlerim patlayacak sanki ne yapmam gerekiyor bu öksürüğe dayanamıyorum yardım ederseniz sevinirim

Sağlık
4 Nisan 2009

merhaba..ben de yaklaşık 4 aydır öksürüyorum.kbb ye gittim birşey yok dediler.göğüs hastalıklarına gittim alerji ve astım testi yapıldı ayrıca akciğer filmim çekildi ve kan testlerim yapıldı yine bişey çıkmadı.gittiğim dr tomografi istedi haftaya çektircem.benim şikayetlerim de öksürüğümün uyuyana kadar kesilmemesi,balgam ve boğazımda kaşıntı olması ayrıca arasıra ateşimin çıkması.ve aşırı halsizlik.dr.um eğer tomografide de bişey çıkmazsa midene endoskopi yapacağız dedi.reflü şikayetimde var aslında uzun süredir ama 4 aydır öksürmek normal değil .bana bilgi verirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler.

Sağlık
4 Nisan 2009

merhaba bende üşütmüşüm 15 gün önce bi öksürüğe tutuldum. buğazımdan gıcık şeklinde her nefes aldığımda geliyo.inanılmaz rahatsız edici birşey bu. ne yapsam geçmedi. ne önerirsiniz

Sağlık
6 Nisan 2009

Arkadaşlar merhaba-3 hafta önce grip oldum.sonra bir öksürük başladı ve geçmiyor-kesik kesik kuru öksürük..zencefil bal yaptım,turp ile bal yaptım..ama birşey kesmiyor-çalışıyorum..ve telefonda konuşamıyorum-öksürmekten..
bu bir hastalığın belirtisi olabilirmi??

Sağlık
6 Nisan 2009

Merhaba, ben Nisa çok fena öksürüyorum ciğerlerim ağrıyo resmen.Doktora gittim ama onlar veriyolar bi ağrı kesici yada yiyorum on tane iğneyi.Ama iki gün sonra tekrar ordaya çıkıyo benim mderdime derman bulandan ALLAH RAZI OLSUN…

Sağlık
16 Nisan 2009

yaklasık 1 aydır oksuruyorum grıple beraber basladı ama grıp bıttı oksuruk devam edıyor nobetler halınde sulu oksuruk halınde aks edıyor oksuruk ne yapılması konusunda bılgısı olanlar yazarsa sevınırım

Sağlık
30 Nisan 2009

benim annem 1 haftadır öksürüyor.kuru öksürük.ne yapabiliriz?????

Sağlık
19 Mayıs 2009

merhaba sefika günes hanım benim de balgam sorunum vardı 1yemek kaııgı baılı 1 cay kasıgı kadar bal koyup karıştırın balgamı kurutuyo bir yıldan fazla

Sağlık
19 Mayıs 2009

1 yemek kasıgı balla 1 cay kasıgı tuz yazacaktım yanlıs yazmışım

Sağlık
9 Haziran 2009

merhaba ben 22 yaşındayım yaklaşık 1 aydır öksürüyorum ve bu öksürük hiç azalmadı bazen beynim fırlayacak gibi oluyor yani çok şiddetli öksürüyorum balgam çok nadir geliyo nefes alırken ve boynumu geriye doğru yasladıgımda öksürme ihtiyacı duyuyorum sanki boğazıma bişey batıyor.doktora gitmedim ama kullanmadıgım ilaç kalmadı.ne yapmalıyım.Şimdiden teşekkür ederim.

Sağlık
12 Haziran 2009

slm benim kardeşim şuan 21 yaşında 18 yaşında tüberkiloz geçirdi 7 ay tedavinin ardından iyileşmişti ama 1 aydan beri geçmeyen öksürük ve burun kulak tıkanıklığı bazende ateş meydana geliiyor verem savaş disp dktora konturöle gitti bişey yok üşütmüssün dedi içim rahat etmedi özel doktora götürdüm sinüzüt filmi çekti baştan mı diyo yok bişey genizde akıntı var ve geçmişteki hastalığı söyledik antbyotik burun spreyi hap verdi ama ilaçları içince daha fazla öksürüyo nedeni ne olabilir ne yapabiliriz

Sağlık
22 Haziran 2009

26 yaşındayım yaklaşık 2 aydır öksürüyorum gırtlagım kaşınıyor ve sanki br cisim orada takılı duruyordoktora gittim ilaç verdi kullandım fakat geçmedi özellikle banyo yaptıktan sonra ve sabah kalktığımda oluyor bana yardımcı olurmusunuz

Sağlık
3 Temmuz 2009

kardeşim 1 haftadan beri sürekli öksürüyorr.kuru öksürük.balgam sökücü felan verdiler ama fayda etmiyorr.ara sıraa nefesi gidiyor nefes alamıyor çok kötü oluyorr.bunun için bi çaresini bilen lütfen msj atsın

Sağlık
13 Temmuz 2009

merhaba,ben yaklaşık 1 aydır öksürüyorum,ciğerlerim sökülüyor gibi oluyor.Doktorum önce şurup verdi ardından da geçmeyince antibiyotik ve bazı ilaçlar verdi bunları kullandım ve bitirdim buna rağmen öksürüğüm geçmedi.Bir ara çok balgamlı oldu ama şimdi resmen öğürüyorum ve özellikle gece çok fazla oluyor.Yanıtınz için şimdiden teşekkürler….

Sağlık
16 Eylül 2009

arkadaşlar bnde çok kötü öksürüyorumm kulaklarım tıkalı burnum tıkalı zor nefes alıyorum bnden size sölemesi soğuk duş yapmayınn soğuk su mahvediyorr..

Sağlık
30 Aralık 2009

yaklaşık 2 aydır öksürüyorum.ağızımdan balgam geliyor.Verem olabilirmiyim acaba

Sağlık
5 Ocak 2010

ben kuru kuru öksürüyorum sanki boğazımda gıcık var sigarada içmiyorum

Sağlık
12 Ocak 2010

ben ara hastaliga yakalandim sonrasi oksuruk basladi ne ilaclar aldim ama olmuyor gecen sefer olmustu 2 ay surdu ne olur yardim edin cigerim kalmadi oksurmekten ne yapamayaliyim

Sağlık
27 Ocak 2010

Merhaba benim sürükli oluşan öksürüğüm var enfazla akşamları balgamda oluyor nefes almakta zorluk çekiyorum hatta sabaha kadar hiç uyumadığım zamanlar oluyor tedavisi varmıdır teşekkür

Sağlık
29 Ocak 2010

merhaba bir haftadır boğazım da bir1 gıcıklanma var ve bu yüzden sürekli öksürüyorum artık boğazımdan kan gelmeye başladı yalnız ben beşbuçuk aylık hamileyim hiç ilaç vermiyor doktor bana yardımcı olacak birşeyler yazarsanız çok memnun olacağım şimdiden teşşekür ederim

Sağlık
2 Şubat 2010

geçerli bir sistem söylerseniz çok sevinirim kızım 5 yaşında ve 2 yasındayken bronşlit hastası oldu ama yıllardır öksürükten kurtaramadık bununla ilgili birseyler açıklarsanız çok sevınırım….

Sağlık
3 Şubat 2010

benim annem çok öksürüyor ne yapacağımı bilemiyorum.yardım edermisiniz

Sağlık
1 Mart 2010

annem bir aydır öksürüyor.evimiz klima ile ısınıyor.doktora gitti polenlerden ve klimadan olabilir dedi.balgamlı falan öksürmüyor.kuru öksürüyor.öksürürken sadece biraz boğazı acıyor.biraz da merak ediyor.sizce annemin bu öksürüğünün nedeni ne olabilir?psikolojik olabilir?

Sağlık
13 Nisan 2010

tam 19 senedir öksürüyorum ne yapmalıyım ölsem daha iyi

Sağlık
19 Nisan 2010

4 aydır öksürük resmen benimle yaşıyor.arada bir azalıp yoklugunu göstersede yinede öksürük gıcık şeklinde bogazıma yapışıyor.dr.gittigimde alerjik bi durumumdan ötürü hasta olandan uzak durmamı ve alerji hapımıda sürekli kullanmamı söyledi.fakat çok sık hastalanan birisyim bünyem cok zayıf ve bu öksürük cigerleirmi sökücek haldeyken ben başka bişeyden şüpheleniyorum ve dr.gidemiyorum korkumdan.

Sağlık
20 Nisan 2010

slm ya ben öksürmüyom ama benim bir yarış atım var 5 aydan beri sürekli öksürüyo ben buna bir care arıyom eyer ban dönerseniz

Sağlık
16 Mayıs 2010

1 aydır oksurugum var aldıgım ılaclar gecırıyor ama 2 gun kadar kısa bır sure sonra yıne baslıyor 2 dakkada 3-4 kere oksuruyorum ve balgam atıyorum sureklı nedenı ne olabılır

Sağlık
6 Ekim 2010

1 haftadır falan boğazım ağrıyor ve balgamlı öksürük geliyor lütfen söleyinnn:(((((((

Sağlık
6 Ekim 2010

arkadaşlar ballın içine çörek otu ezinnn dah sonra limon sıkın bnu her sabah uygulayın hepimize geçmiş olsun:)

Sağlık
27 Aralık 2010

ya ben 13 yaşındaym ama balgam geliyomu gelmiyormu nasıl biliyoruzzz ve sürekli ritimli ritimli öksürüyorum,doktora gittik ilaç yazdı ama hiç bir faydasını göremedim doğrusu,aslında biras gördüm gibi:D

Sağlık
9 Şubat 2011

merhabalar ben 23 yaşındayım 1 aya yakın öksürügüm hiç kesilmedi ara ara rahatlıyodum ama şu üç gündür şiddetlendi gögsümde yanıyo üşüyorum arada bir terliyorum karın boşlugum ve ordaki kemiklerim beni agrıdan öldürecek 3 gündür uyku uyuyamıyorum bu sabah beyaz balgamla beraber çizik bir kan geldi halsizim 3 gündür yemek yiyemiyorum lütfen bu konuda yardımcı olun bir açıklama yapın

Sağlık
6 Mart 2011

gunduzleri hicbirseyim yok ama gece surekli oksuruyor ve bu bazen kusmama neden oluyor oksurmekten telden bile konusamiyorum ama gunduzleri hicbirseyim yok :s

Sağlık
24 Mayıs 2011

selam benim 6 yaşında bir kızım var ve 4 gündür sürekli öksürüyor baldam çıkmıyor kuru öksürükmüş doktor şurup veriyor fakat fayda yok çocuk nefes alıp konuşamıyor bunun tadavisi varmıdır

Sağlık
5 Haziran 2011

selam. yaklaşık 20 gundur hıc gecmeyen oksuruk var. 10-11 aydır sigara kullanıyorum. bazen kuru oksuruk bazen balgamlı gelıyor bazen de balgamın ıcınde cızık cızık kan gelıyor. oksurukten 2 hafta sonra doktora gorundum farenjıt dedı. solunum guclugu cekıyorum. baska hastalıklardan korkuyorum. ne yapmalıyım?

Sağlık
10 Haziran 2011

merhaba yaklaşık 5 gündür geceleri yattığım zaman öksürüyorum genel de kuru oluyor sadece gece yatınca oluyor bu bide arkadaşlar 2 gündür inlediğimi söylüyorlar

Sağlık
16 Haziran 2011

4 yıldır öksürüyorum, bir çok doktora gittim, ciğer filimleri tertemiz gözüküyor, yukarıdaki videoları seyrettim, ne astımın ne reflüünün ne de sinizütün alametleri ben de yok, alerji ile ilgili ilaçlar kullandım, ciğerle ilgili iğneler verdiler bronşların uçlarında probler belki olablir dediler fakar 4 yıllık öksürüğüm kesilmedi, gece gündüz terlemelerim var kilo kaybım hiç yok iştahım yerinde, esans yada parfüm kokusu duyunca öksürğümü tetikliyor, alerji testi oldum, polen, kaz tüyü tarzı şeylere karşı alerji çıktı, 1 adapazarında yaşıyorum, 1 hafta tekirdağa gittim havası yararlı olur diye düşündüm, ama öksürüğü şiddetle arttı ve şu an çok kötüyüm, ara sıra öksürüğüm gitti devamlı bir öksürük geldi, artık imdat diyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

Sağlık
17 Temmuz 2011

nöksürürken göğsüm çok arıyor aynı zamanda boğazım ağrıyor. balgam çıkarıyorum amanefesim kesiliyor.ölecem sanıorum.ne yapmlıyım

Sağlık
12 Ağustos 2011

Merhaba;
3 yaşındaki kızım 2gecedir kuru gıcık öksürük var.balgam yok soğuk su içmiş çikolata valan yemiş bundan olabilirmi?ne ilaç kullanmalıyım?

Dün gece bendede öksürük yok ama boğazımda kuruma nefes alınca boğazım gıcık oluyor, yakıyor nefesim boğazımı. hangi ilacı kullanmam gerekli?
Hem kızım hem ben yardımlarınızı bekliyorum..

Sağlık
4 Eylül 2011

nefes alırken kaşıntı oluyor ve kuru kuru oksuruyorum 3 gundur gecmedı napmalıyım

Sağlık
12 Eylül 2011

benimde yaklaşık 3 senedir kesik kesik öksürüyüm var geçmesi için ne yapabilirim yaşım 14

Sağlık
1 Ekim 2011

su oksurun neden dunyada hala bir caresi yok hangi yilda yasiyoruz ??
bitkisel ilaclara mi kaldik tip nerde ??

Sağlık
14 Aralık 2011

çocuğun bir ay önce öksürmeye başladı antibiyotik kullandık hastalıği tekrarlandı iğne yaptırdık bir kaç gün iyi oldu ama tekrarladı antibiyotik tekrar kullandık ama fayda etmedi iğleşmemesinin sebebi ne lütfen söyleyin

Sağlık
18 Aralık 2011

1.5 yıldır yarı balgamlı yarı kuru öksürüp duruyorum gitmediğim doktor kalmadı 25 yaşındayım herşeyim temiz ciğerler gögüs boğazlar hepsi temiz çıktı ama hala öksürüyorum hava falan da verdiler ama nafile reflü ve sinüzit yok,ama burun kemiğimde bi eğrilik var bundaan dolayı bi öksürük olurmu ama bu sonradan olan bir eğrilik değil doğuştan…ama ben 1.5 yıldır öksürüyorumm yardımcı olursanız sevinirim mail adresim (…..)şimdiden teşekkürler herşey kullandım zencefik bal faln ballı turp herşeyi denedim mail adrsime mail atarsanız sevinirim lütfen yardımcı olalaım

Sağlık
4 Ocak 2012

annemin bi öksürük illeti var doktorlara gitti bi ilaç veriyorlar alerjik filan dediler kullanıyor ilacı bir süre sonra tekrar başlıyor çok yoruluyor öksürürken bi yardım ne yapmalıyız

emine
19 Ağustos 2012

5 yildir öksürüyorum hicgirik gibi olan bir öksürük hic kesilmeden sürekli öksürüyorum. büsürü doktora gittim ama hic bir care bulama dilar viyana gitmedigim doktor kalmadi yetmemis gibi birde türkiye de gittim. Lütfen bana bir care bulun.

nurgül
25 Eylül 2012

Oğlum 4 yaşında çok öksürüyor ne yapmam gerekir

Muhammed
6 Ekim 2012

Hocam öncelikle saygılarımı iletirim. Hocam ben sigara kullanıyodum 1 ay oldu bırakalı bende bi öksürük var sanki tuzlu bir şey yeyince öksürüyormuşum gibi devamlı devam ediyo ne yapmam konusunda yardımcı olabilirseniz ya da bilgi verebilirseniz cok sevinirim. Teşekkürler

baran
25 Şubat 2013

burada yuzlerce ınsan rahatsızlıgını dıle getırmıs ama bakıyorum kı muhatap yok herkesın sorunu havada kalmıs yazık kı ne yazık!

Baran bey haklısınız. Ancak bazan yüzlere varan günlük yorum trafiğini yönetmek ve tek tek cevap vermek oldukça zor oluyor. Ayrıca şu da bir gerçektir ki öksürük gibi genel bir konuda elimizde veri bulunmadan cevap yazmamız da pek mümkün değildir. Bir insan onlarca sebebe bağlı olarak öksüre bilir. Öksürüğün gerçek nedenini ancak tahlil ve tetkiklerle anlayabiliriz. Hassasiyetinizden dolayı teşekkür ederiz.

FUAT
5 Mart 2013

Selamlar,
43 yaşında sigara içmeyen ve sağlıklı yaşamaya çalışan bir kişiyim.3 yıl önce yakalandığım çok ağır bir grip sonrası boğazımdan kaynaklanan ve devam eden bir öksürük- balgam şikayeti sebebiyle defalarca doktora gittim ve tedaviler aldım.Bitkisel tedavileri de denedim.Tabii ki ben de sonuç alamadım.Tam artık iyice ümitsizliğe düşmüşken daha önce bir doktorun verdiği MUKOTİK isimli balgam hapını yeniden denemeye karar verdım.Sonuç benim için neredeyse mucize oldu diyebilirim.3 TL değerinde hapı kullanır kullanmaz 1 saat içinde şikayetim azaldı ve şu an için tamamen kontrol altında.Bu son derece can sıkıcı rahatsızlık ile çaresizce boğuşan herkese bir ilham verir diye hikayemi sizinle paylaşmak istedim…Yayınlarsanız memnun olurum.Saygılarımla.

ALİ
3 Ağustos 2013

37 YAŞINDAYIM 20 YAŞINDA BADEMCİKLERİMİ ALDIRDIM KRONİK FARANJİT VARDI.
BU YAZ GÜN ŞİMDİ YİNE YUTKUNAMIYORUM BOĞAZIM AĞIRIYOR.
BADEMCİĞİMİ ALDIRDIĞIM HALDE NASIL AĞIRIYOR?
HANGİ İLACI KULLANSAM ACABA
GENİZ AKINTIM DA VAR

saim yıldızhan
4 Şubat 2014

slm ben 1 ay oldu çok aşırı oksuruyorum hem kuru hem balgamlı aralıksız 24 saat son bır hafta uyumadım oksuruk bırakmıyor halsızım ve şuan yataktayım yardımcı olursanız sevınırım herkese gecmiş olsun 41 yaşındayım onceden sıgara kulanıyordum 1 yıl oldu bırakalı parfum ve sıgara kokusuna tahamulum yok

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hıçkırık Nasıl Oluşur
Saçların Beyazlaşması
Laparaskopi
MİDE ASİTLİĞİNE NE İYİ GELİR?
Kabızlık
Dizde Sıvı (Su) Bitmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.