ÖMÜR UZATAN YİYECEKLERÖmür Uzatan Yiyecekler

Kalp İçin Sağlıklı Gıdalar

Çoğumuz doymuş yağın et ve yüksek yağlı süt ürünlerinde bulunduğunu biliyoruz. Doymuş yağlı ürünlerin kan kolesterol düzeylerini yükselttiği yapılan birçok araştırmada gösterilmiştir. Kalp için böyle gıdalar yerine aşağıdaki gıdaları tüketmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Meyve ve sebzeler: Meyve ve sebzeler hem kalorisi düşük hem de lif ve besin maddeleri bakımından zengindirler. Yanı sıra diyette sık sık bu gıdalara başvurulması sağlıklı bir kiloyu sürdürmek ve kardiyovasküler hastalıklara karşı korunma açısından önemlidir.

Kepekli tahıllar: Tam tahıllar da (yulaf ve arpa) düşük kaloriye sahip olmasının yanı sıra hastalıklarla mücadelede önemli bileşikler içermektedir.

Houston Texas Sağlık Bilimleri Merkezi Üniversitesi‘nde yapılan araştırmadan diyetlerinde bu tür beslenmeyi seçenlerin et ve yağlı gıdalar ile beslenenlerle karşılaştırıldığında kalp hastalıkları oranının yarı yarıya önlediği belirlenmiştir. İlaveten kepekli tahıllar, kalp hastalığı tehlikesini artıran tip 2 diyabete karşı da koruma sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Fındık: Fındığın yüksek yağ oranına sahip olduğu doğrudur fakat bu yağları doymamış olduğu göz ardı edilmemelidir. Doymamış yağlar ise kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Koyu çikolata: Bitter çikolata tüketen insanlar arasında tansiyon ve kalp hastalığı son derece nadir görülür. Koyu çikolatada bol miktarda bulunan polifenoller kan basıncını düşürür ve kan damarlarının esnekliğini artırmaktadır.

Beyin İçin Önemli Gıdalar

Yukarıdaki besinler kesinlikle beyin için de yararlıdır. Yani bol meyve ve sebze merkezli bir diyet, zeytinyağı ve kepekli tahıllar son derce önemlidir. Yanı sıra ekstra koruma sağlayan gıdalar;

Yaban mersini ve antioksidan bakımından zengin diğer meyveler: Yaban mersini, üzüm suyu ve ceviz başta olmak üzere antioksidan bakımından zengin gıdaların yenmesi beyinde yaşa bağlı değişikliklere -hafıza kaybı ve hatta bunama- karşı koruma sağlamaktadır.

Balık: Bilindiği gibi Omega-3 yağları balıkta bol miktarda bulunmaktadır. Omega 3, kalp yetmezliğine yol açabilen düzensiz kalp ritimleri karşı koruma sağlar. Yeni veriler, kalp korumasına ek olarak, örneğin DHA ve EPA gibi yağlı asitlerinin depresyon ve yaşla bağlantılı hafıza kaybına karşı önemli bir savunma sunabildiği gösterilmiştir.

Düşük tuzlu gıdalar: Tuz bakımından düşük tercihlerin yapılması kısacası düşük kan basıncı demektir. Araştırmacılar bu şekilde bir diyetin takip edilmesinin aynı zamanda beyin hücrelerini korumak ve hatta bunama Ömür Uzatan Gıdalaryaşa bağlı hafıza kaybı ve riskini azalttığımı göstermektedir.

Kahve: Kahve potansiyel olarak tip 2 diyabet riskini düşürmenin yanı sıra, kahve içmek yaşa bağlı zihinsel düşüş riskini azaltabilir.

2009 yılında Alzheimer Hastalığı Dergisi‘nde yayınlanan 1409 gönüllü ile yapılan araştırmada orta yaşlı yıllardan itibaren düzenli olarak kahve içmenin ilerleyen yıllarda demans ve Alzheimer riskini önemli derecede azaltmaktadır. Kahvenin günde üç ile beş fincan içilmesi durumunda risk % 65 oranında azalma göstermektedir.

Güçlü Kemikler İçin Gıdalar

Kemik kaybı ve osteoporoz kişinin sonraki yaşamında engelli olmanın önde gelen nedenleri arasındadır. Böyle bir durum bir başladığında geri dönüşümü çok zordur. Tabiî ki yaşla birlikte kemik kaybı kaçınılmazdır fakat kalsiyum ve D vitamini açısından zengin besinler yiyerek süreci yavaşlatabilir ve kırıkları önleyebilirsiniz. Bu kapsamda en iyi seçenekler arasında:

Az yağlı süt ürünleri: Bu konuda D vitaminin önemi gös ardı edilmemelidir. Vücudun kalsiyumu emebilmek için D vitaminine ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra yeterli düzeyde protein alınması da önemlidir. süt ve yoğurt gibi süt ürünleri en iyi kalsiyum kaynaklarıdır.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Bu çerçevede ıspanak ve brokoli en iyi kemik dostlarıdır.

Tofu: Kalsiyumu en yüksek düzeyde içeren ürünlerden biri tofudur. Ve tofunun kalsiyum sülfat ile yapılan markalarını tercih ediniz. Yarım su bardağı tofu kalsiyum yaklaşık 250 miligram kalsiyum içerir.

Ne yazık ki, yeterli D vitamini almadığınızda yeterli kalsiyum aldığınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok gıda D vitamini ile güçlendirilmiş olmasına rağmen, tek başına diyet ile yeterli D vitamini sağlamak mümkün değildir. Cildimiz güneş ışığını D vitaminine dönüştürür; ancak yaşlanma süreci bu süreci daha az etkin kılar. Dememiz o ki- daha yaşlılığa düşmeden yeterli oranda güneşe çıkılmalı, kalsiyum alınmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Üzüm ile Kalp Hastalıklarına Karşı Koruma
Isırgan Otu Çayı
Ayısarımsağı
Brokoli Faydaları ve Brokoli Kullanımı
Sarımsak Kapsülü
Doğal Öksürük İlaçları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.