OMURGA AĞRISININ TEDAVİSİ

Omurga ağrısının sebebi hareket ederken omurga kemiğinin kaymasıdır. Genellikle bir şey almak için veya bir iş yapmak için öne eğildiğimiz zaman omurga kemiği zorlanır. Böylece, omurga kemiği bedenin ağırlığını taşıyamaz ve kayar. Bu da daha sonra bel ağrısı dediğimiz omurga ağrısına sebep olur.

Omurga kemiğine destek olmak için, öne veya yere eğilirken, karın kaslarımızı kasmalıyız. Karın kaslarımızı normal bir şekilde kasmamız yani karnımızı içimize çekmemiz yeterlidir. Biz karın kaslarımızı kasınca, omurga kaslarımız kendiliğinden hafifçe kasılır ve bu kaslar omurga kemiğimizi korur. Böylece omurga kemiğinin kaymasını önlemiş oluruz. Ayakta ağır bir şey taşırken de, yine karın kaslarımızı kasarak omurga kemiğimizi korumalıyız. Ne kadar ağır bir şey taşıyorsak, karın kaslarımızı o kadar daha fazla kasmalıyız.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu sayede her türlü ev temizlik işini yapabilir, bahçede, tarlada veya atölyede çalışabilir, her türlü ağırlığı da taşıyabiliriz. İnsanlar yüzyıllarca ancak böyle tarlalarda çalışabilmişlerdir, çünkü tarlada çalışmak öne eğilmeyi gerektirir. Eski insanlar belki de karın kaslarını sıkmayı çocukluklarında öğreniyorlardı. Şimdi ise çocuklar sınıflarda otururken karın kaslarını salmayı öğreniyorlar ve büyüdüklerinde omurga ağrısı çekiyorlar.

Kaymış olan omurga kemiğini düzeltmek için, otururken sırtımız dik olarak oturmalı ve bu sırada karnımızı içimize çekerek karın kaslarımızı kasmalıyız. Uzun bir süre bu şekilde oturunca omurgadaki kayma düzelir ve omurga ağrısı geçer.

Sponsorlu Bağlantılar

Yapabileceğimiz diğer bir şey de yemeklerde ayran ve yoğurt yiyerek kemiklerimizi kuvvetlendirmektir. (Sütü yemekte içmeyiniz.) Ayran ve yoğurttaki kalsiyum kemikleri kuvvetlendirir. Ayrıca hergün yeterince güneşte gezerek D vitamini sayesinde kemiklerimizin kuvvetlenmesini sağlamalıyız. Böylece omurga kemiğimizin daha sağlam olmasını sağlamış ve deforme olmasını önlemiş oluruz.

NOT: Omurga kemiği derken, omurlar ve omurlar arasındaki diskler kastedilmektedir.

HAZIRLAYAN: Yurdusev Türkin Bulgur (ziyaretçimize teşekkür ederiz).

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  dün ablama merdiven yıkarken yardım ettim ve nasıl olduysa belim çok ağrımaya başladı halende devam ediyo nasıl yapacam ya geçen senede böyle oldu 4ay sürdü geçti ama yine başladı lütfen yardım edin ne yapmalıyım.

  Sağlık

  geçmiş olsun .
  benimde kız kardeşim sizin gibiydi bir çok doktora götürdük çeşitlı emar ve filimler çekildi çok ilaçlar ağrıkesiciler kullandı ama sonuç alamadık
  kaplıcaları denemek için bir kaplıcaya gitmiştikki sağolsun yaşlı bir teyze goldoil masaj yağı diye bir yağ tavsiye etmişti biz bu yağı bir ay kadar kullandık kullanmaya başladıktan 2 ve ya 3 gün sonra ağrılar azaldı 1 hafta sonra ağrısı kalmadı yinede tavsiye edildiği gibi bir ay kullandık ve aradan 8 ay gibi bir süre geçti şu an çok iyi hiç bir ağrısı kalmadı.

  zafer

  geçmiş olsun
  benimde annemin çok ağrıları vardı geçen kış istanbul’da bir hastanedeki uzman dr tavsiyesi uzerine goldoil masaj yağını bizde anneme kulandırdık 2-3 gün de ağrılar azaldı ve 1 haftada tamamen ağrıları annemin geçti . yanlız 2 ay sonra aynı şiddetli ağrılar başladı ve biz tekrar goldoil masaz yağı aldık kullanma talimatında yazdığı gibi 21 gün sabah akşam annem kulandı , çok şükür şimdi ağrısı olmuyor bu yaz memlekette bayağı bir iş yaptı yinede ağrısı olmanı.

  netice bakci

  benim sırtım cok arıyor neden olabilir bazen geciyor bazende cok arıyor boyun düzleşmesinden olabilirmi

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Elma Sirkesi
Angina Pektoris Nedenleri Nelerdir?
Avuç İçi Ağrısı
Anne ve anne adaylarına beslenme uyarıları
Faranjit
Otizm
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.