OMURGA DİSKİ YIRTILMASI BELİRTİLERİOmurga Diski Yırtılması Belirtileri

Yırtılmış bir disk varlığında omurga diskleri arasında yada disk dışında yumuşak dokudan oluşan bir şişlik meydana gelir. Bu yaralanmaların derecesi ağrısız olabileceği gibi kişi zayıflatıcı da olabilir. Yırtılmış yada fıtıklaşmış bir diskin yeri değişmekle birlikte kişinin yaşayacağı deneyimler de değişebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sırt Ağrısı

Yırtılmış disk boyunda ise, büyük olasılıkla boyun veya omuz ağrısı yaşayacaksınız. Boyundaki disk yırtılması sonucunda kişi göğüs ağrısı da yaşayabilir. Daha aşağılarda meydana gelen yırtıklar ise kişide sırtın alt tarafında ağrı olarak belirecektir.

Bacak Ağrısı

Şayet meydana gelmiş bir yırtık bir sinir üzerinde baskı yapıyorsa bu durumda bacak ağrısı da meydana gelir. sırtın orta kısımlarında meydana gelen bir yırtılmada kalça ağrısı daha yaygın olarak görülür. Siyatik olarak da isimlendirilen bu durum bir ağrı türüdür ve bu ağrı kalça arkasından ayağa kadar uzanır ve tek bir bacakta meydana gelir. Birçok kişi yanma hissi olarak tarif eder.

Zayıflık

Yırtık, sinirler üzerinde baskı kurmaya devam ederse bacaklarınızda güçsüzlük deneyimi yaşarsınız. Güçsüzlüğe uyuşma ve karıncalanma da eşlik edebilir. Şayet her iki bacakta uyuşma ve mesane kontrolünün kaybı (idrar kaçırma) varsa, derhal doktora görünmek gereklidir. Böyle bir durum omurgadaki kök sinire bası yapıldığının bir belirtisidir ve tıbbi yardım gerektirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kas Ağrısı

Kas ağrısı ve spazmlar disk yırtılmasının başka bir belirtisidir. Ağrı ve spazmlar rüptüre yada yırtılmış diskin var periferik uyuşuklukolduğu yere göre meydana gelir. Bu spazmlar sırt, boyun, kollar ve bacaklarda görülür.

Periferik uyuşukluk

Eğer disk hernisi (fıtıklaşmış disk) sinirler üzerine bası yapıyorsa el ve ayak parmaklarında uyuşukluk meydana gelir. Buna ağrı ve karıncalanma da eşlik edebilir. En önemlisi de bu belirtiler ilk olarak el ve ayak parmaklarının dış tarafında oluşur.

Meydana gelen yırtık sinirler üzerine bası kurmadığı sürece tedavide ağrı kesici kullanmak ve daha fazla yaralanmayı önlemek için uygun hareketleri öğretmeye odaklanılır. Sadece ilerici uyuşma, güçsüzlük veya sinir hasarı durumunda cerrahi operasyonlara başvurulur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bel Ağrısından Korunma
Hamilelikte Bel Fıtığı
Bel Ağrıları İçin Egzersizler
Siyatik
Bel Ağrısı
Bel Fıtığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.