OMURGA FITIĞI İÇİN TEDAVİ SEÇENEKLERİOmurga Fıtığı İçin Tedavi Seçenekleri

Omurda fıtığı aynı zamanda tıbbi olarak “disk hernisi” olarak ifade edilir. Bunun için kullanılabilecek tedavi seçenekleri aşağıda sunulmuştur.

Fizik Tedavi

Sponsorlu Bağlantılar

Fizik tedavi genellikle fıtıklaşmış disk yani bel fıtığı tedavisi için çok etkilidir. Terapi egzersizleri ve germe sırt kaslarınızın gücünü yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir. Güçlü sırt kasları ise disk için tekrarlanan yaralanmaları önlemek için destek sağlar. Egzersizler iyileşmeyi teşvik etmek için belirli bir süre boyunca sürekli olarak uygulanmaktadır.

İlaç

Bu amaç için kullanılacak ilaçlar fıtıklaşmış vertebra yada omurga diskindeki iltihap ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Doktorunuz reçetesiz veya reçeteli anti-inflamatuar ilaçlar reçete edebilir. Yanısıra kas gevşeticiler veya kortizon iğneler kullanılmasını da isteyebilir.

Cerrahi Tedavi

Cerrahi çok şiddetli bel fıtığı vakalarında tercih edilen tedavi seçeneğidir. Bu amaç için yapılacak ameliyatlarda sizin durumunuza göre omurgadaki diskin tamamı yada bir parçasının çıkarılmasını, destek eklenmesini ve omurga ile birleştirmesini gerektirebilir. Fakat bel fıtığı olan insanların çoğu için ameliyat gerekmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Sırta Destekleyici Aparat KullanılmasıSırta Destekleyici Aparat

Sırta destekleyici aparat kullanılması fıtıklaşmış diske sahip bazı insanlar için yararlı olabilir. Gücünüzü yeniden kazanana dek sırt ve bel bölgesindeki omurlar için destek sağlayabilir. Aynı zamanda ağrıyı azaltmaya da yardımcı olabilir.

Evde Bakım

Eğer bel fıtığından şikayetiniz varsa evde yapabileceğiniz seçenekler de bulunmaktadır. Bunların birinci bakımı ise dinlenmedir çünkü güçlü aktiviteler durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Kasların rahatlatılması onların iyileşmesi için onlara zaman verir. Birçok kişide masaj ile rahatlama sağlandığı da bilinmektedir. Yanısıra sıcak veya soğuk terapi de sizin için çok yararlı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bel Fıtığı
Bel Ağrısı
Bel Ağrısından Korunma
Diskektomi Nedir? Niçin ve Nasıl Yapılır?
Bel Fıtığı Belirtileri
Riskli Egzersizler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.