OMUZ ÇIKIKLARI

Üst kol kemiğinin omuz ile birleştiği eklem yerinden çıkması sonucu ortaya çıkan yaralanma türüdür. Omuz eklemeleri vücut eklemleri içinde en hareketli olan eklem türüdür. Bu yüzden çıkıklara maruz kalma riski diğer kemiklere oranla daha yüksektir.

Yaralanma ve çarpma gibi herhangi bir nedenle omzunuzun çıktığını düşünüyorsanız, bir acil servise ulaşmaya çalışın. Omuz çıkığı yaşayan hastaların bir çoğu birkaç hafta içinde eski hareket fonksiyonlarına tekrar kavuşmaktadır. Ancak bir kez omzu çıkan birisi daha sonraki dengesiz hareketlerde çıkıklara karşı daha meyilli olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ

Omuz çıkıklarının belirti ve bulguları şunlar olmaktadır:

 • • Omzun gözle fark edilebilecek şekilde deforme olması veya yerinden oynaması
 • • İlgili bölgede şişlik veya morarma
 • • Yoğun ağrı
 • • Omzunu hareket ettirememe

Omuz çıkıkları ayrıca boyun ya da kolun alt kısımları gibi yakın bölgelerde uyuşma, güçsüzlük veya karıncalanmalara neden olabilir. Omuz kaslarındaki bozulmadan dolayı kas spazmı gerçekleşebilir. Bu da ağrı yoğunluğunu artırır.

Doktora Ne Zaman Görünmelidir?

Sponsorlu Bağlantılar

Omuz çıkığından şüphelendiğiniz durumlarda bir çıkıkçıya ya da bu konuda deneyimli olduğunu iddia eden birine gitmek yerine imkanlar ölçüsünde acil servise ulaşınız. Acil servisi beklerken ya da acil servise giderken;

 • Eklemi hareket ettirmeyin. Eklem bölgesini yerinden oynatmamak için askı gibi şeylerle sabitleyiniz.
 • Omuzu yerine oturtmaya çalışmayınız ve zorlamayınız. Çünkü bu girişim ekleme, çevresindeki kaslara, bağ dokularına, sinirlere ve kan damarlarına zarar verebilir.
 • Yaralı eklem bölgesine buz koyunuz. Buz ile soğuk uygulama iç kanamayı ve omuz eklemi çevresinde sıvıların birikmesini engeller. Ağrı ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olur.

NEDENLERİ

Omuz eklemi vücudun en sık yerinden çıkan eklemidir. Birkaç yönde hareket edebilmesinden dolayı omuzlarda öne, arkaya, sağa ve sola doğru kısmi veya tam çıkıklar meydana gelebilir. Buna ek olarak, omuz kemikleri ile eklemleri kaynaştıran fibröz doku da gerilebilir, yırtılabilir ve çıkıkları daha komplike bir hale sokabilir.

Omuz kemiğinin yerinden çıkması için ani ve güçlü bir hareket veya darbe olması gerekir. Omuz ekleminin aşırı dönmesi sonucu üst kol kemiği omuz ile birleştiği eklem bölgesinde yerinden çıkar. Omuzun dengesiz ve aşırı dönmesi üst kol kemiğinin omuz yuvasının dışına kısmen çıktığı kısmi çıkıklara da neden olabilir.

Omuz çıkıklarının yaygın nedenleri şunlardır:

 • Spor yaralanmaları: Omuz çıkıkları genellikle futbol, basketbol ve hokey gibi temas içeren sporlar ile kayak, jimnastik ve voleybol gibi düşme riskinin olduğu sporlarda sık karşılaşılan bir yaralanmadır.
 • Sporla ilgili olmayan travmalar: Motorlu trafik kazaları veya sert darbe alınan başka diğer çarpmalar omuz çıkıkları için yaygın nedenlerden biridir.
 • Düşmeler: Merdiven veya altı kaygan bir halı üzerinde düşmek gibi kazalar da omuz kemiklerinin yerinden oynamasına neden olur.

RİSK FAKTÖRLERİ

Gençler ve çocuklar fiziksel olarak aktif olma eğiliminde oldukları için daha yüksek risk altındadırlar. Bunun dışında temas sporları ile uğraşan sporcular ve işleri gereği düşme ve yaralanma riski daha yüksek olan inşaat işçileri gibi çalışanlar da omuz çıkıkları açısından daha fazla risk altındadırlar.

KOMPLİKASYONLAR

Omuzda çıkık meydana gelmesine bağlı olarak ortaya çıkabilecek komplikasyonlar arasında;

 • • Omuz eklemini güçlendiren kas, bağ dokusu ve kirişlerin yırtılması,
 • • Omuz eklemi çevresinde sinir veya kan damarı hasarlarının meydana gelmesi,
 • • Omuz istikrarsızlık meydana gelmesi (özellikle şiddetli çıkıklarda ve sık sık çıkık meydana gelen durumlarda omuz daha meyilli hale gelir) yer almaktadır. 

Eğer omuz bölgesindeki bağ dokuları veya kirişlerde bir yırtılma veya gerilme meydana gelmişse, omuz eklemi çevresindeki sinir veya kan damarlarında bir hasar oluşmuşsa, onarmak için ameliyat gerekebilir.

TESTLER VE TEŞHİS

Fiziksel muayene sırasında doktorunuz şişlik, hassasiyet veya deformiteler açısından etkilenen bölgeyi kontrol edecektir. Omuz bölgesinin röntgeni çekilerek çıkıklar, kemik kırıkları veya omuz eklemindeki diğer hasarlar ortaya çıkarılır.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Omuz kemiği çıkıklarında uygulanan tedavi prosedürleri şunlardır:

 • Kapalı redüksiyon: Yerinden çıkan kemik nazik manevralarla uygun pozisyonuna yani eski yerine yerleştirilir. Ağrı ve şişlik miktarına bağlı olarak, omuz kemiklerinin yerine geçirilmesinden önce genel anestezi yapılabilir, hastaya kas gevşetici veya sakinleştirici ilaçlar verilebilir. Omuz kemikleri yerine geçtikten sonra şiddetli ağrı şikayetleri yavaş yavaş düzelmeye başlar.
 • Ameliyat: Zayıf bir omuz eklemi veya bağ dokusu varlığında, uygun güçlendirme ve rehabilitasyona rağmen çıkığın tekrarlama riskinin olduğu durumlarda ameliyat gerekebilir. Sinirlerin ya da kan damarlarının zarar gördüğü bazı durumlarda da ameliyat gerekebilir.
 • İmmobilizasyon (sabitleme): Doktorunuz birkaç gün ila üç haftalık bir süre boyunca omuz kemiklerinin hareket etmemesi için kırık tahtası (atel) ve kol askısı kullanmanızı isteyebilir. Atel veya askıyı ne zaman çıkaracağınız, omuz çıkığının durumuna ve çıkıktan ne kadar süre sonra bunları kullanmaya başladığınıza bağlıdır.
 • İlaç: İyileşme sürecinde ağrı kesici veya kas gevşetici ilaçlar ile omuz bölgesinde rahatlama sağlanır.
 • Fizik tedavi rehabilitasyonu: Atel veya askı çıkarıldıktan sonra omuz eklemine eski hareket kabiliyeti ve gücünü kazandırmak için aşamalı olarak fizik tedavi seanslarına alınabilir.

Eğer omuz çıkığı basit ise ve sinir veya doku hasarı meydana gelmemişse, muhtemelen birkaç hafta içinde iyileşecektir. Ancak ilerisi için tekrar çıkık riski taşıyacaktır. Omuz çıkığından kısa süre sonra tam iyileşme sağlanmadan aktiviteler yapma ve omuz eklemlerini fazla yormak tekrar bir yaralanma ya da yerinden çıkmaya neden olabilir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Tedavi gördükten sonra rahatsızlıkları hafifletmesi ve iyileşmeye yardımcı olması için aşağıdaki adımlar izlenebilir:

• Omzunuzu dinlendirin. Ağrı oluşturan ve çıkıkların tekrarlanmasına neden olan hareketlerden kaçınız. Omzunuzu iyi hissedene kadar yük kaldırmaktan ve diğer ağır hareketlerden kaçının.

• Soğuk uygulamadan sonra sıcak uygulama yapınız. Omuz bölgesinde buz koymak ağrı ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Bir defada 15 ila 20 dakika süreyle buz küpleri ile dolu bir soğuk paket veya havlu kullanın. Bu işlemi çıkığın olduğu ilk gün ve sonraki gün her iki saatte bir uygulayınız.

Ağrı ve inflamasyon düzeldikten sonra, yani çıkıktan iki ya da üç gün sonra, sıcak paket veya ısıtma pedleri gergin ve ağrılı kasları rahatla yardımcı olur. Her seferinde sıcak uygulamayı 20 dakika ile sınırlı tutunuz.

• Ağrı kesiciler: Aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri), naproksen sodyum (Aleve) veya asetaminofen (Tylenol, diğerleri) ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak ağrı kesici ilaçlardır. İlacı önerildiği kullanın ve ağrılar geçtiğinde bırakınız.

• Omuz hareket aralığını koruyun. Tedaviden sonraki bir veya iki gün omuz eklemlerini korumaya yardımcı olmak için doktorunuz veya fizyoterapist tarafından önerilen bazı hafif egzersizler yapabilirsiniz.

Hareketsizlik eklemlerde sertliğe neden olabilir. Buna ek olarak, uzun bir süre omzun hareket ettirilmemesi omuzda sertliğe yani bir nevi donmaya neden olarak omuz hareketini kısıtlar.

Yaralanma iyileştikten ve omzunuzu rahat hareket ettirmeye başladıktan sonra günlük egzersizlerinize devam edebilirsiniz. Düzenli olarak omuz germe, güçlendirme ve stabilite egzersizleri çıkıkların tekrarını önlemeye yardımcı olur. Doktorunuz veya fizyoterapistiniz yaşınız, genel sağlık durumunuz ve çıkığın derecesine göre size uygun bir egzersiz planı önerebilir.

ÖNLEME

Omuz çıkıklarını önlemeye yardımcı olmak için:

 • • Düşmeleri önlemeye özen gösterin
 • • Yakın temas sporları yapıyorsanız oynarken koruyucu giysiler ve ekipmanlar giyiniz
 • • Eklem ve kasların gücünü ve esnekliğini korumak için düzenli olarak egzersizler yapınız. 

Omzunuzda bir sefer çıkık meydana gelen kişilerin omuzları daha sonraki zamanlarda da çıkıklara daha meyilli olur. Tekrarlanmasını önlemek için doktorunuzun yapacağı uyarılar ve önereceği egzersizler önemlidir. Özellikle omzun güçlendirilmesi için içe döndürme, dışa döndürme ve kanat hareketi 5 ila 15 kez arasında tekrarlanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  harun yılmaz

  sabah uykuda bile omzum çıkmaya başladı araba yiterkende çıktı ta ki 2 sene önce askerde voleybol oynayana kadar bişey yoktu o günden sonra hergün çıktı.

  Omuz çıkması sürekli hale gelebilen bir durumdur. Doktorunuzun size verdiği tavsiyelere uyarak durumunuzun hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

  yavuz

  Merhaba ben hokey oyuncusuyum. Bi gun oynarken omuzumu boardlara carptim. Cok accaip bi agri oldu. Kolumu oynatamiyodum. Acile gittik . kolumda yari cikik varmis. İleride tekrar kolum cikarmi? (Yasim 12)

  Omuz çıkması genelde tekrarlayan bir durumdur. Fakat iyileşme aşamasında dikkat edilirse tam iyileşme de mümkündür. Omuz belli bir sürede sanki iyileşmiş gibi olur fakat bu yanıltıcı bir durumdur. Bu geçici iyileşme durumuna aldanmayıp kolun dikkatlice korunması gerekir. Yaşa ve metabolizmaya göre bu iyleşme süresi 2-6 ay alabilir. Size tavsiyemiz en az 6 ay boyunca çıkan omuzu zorlamamanız yönündedir. Geçmiş olsun.

  Cenk

  Merhabalar yaklaşık 7 ay önce sol omuzum çıktı antreman yaparken yerde dirseğim kaydı ve vucüt sıcak olunca omzum cıktı hocam ılk mudahaleyı orada yaptı ve gerı yerıne koydu omuzumu doktora gittim sonra doktor cok cıddı bır sey olmadıgını dıger cıkıklara gore daha ıyı oldugunu soyledı yınede 3 hafta kolumu kullanamadım bandaj sardım bu arada kıckbox sporu ıle ugrasıyorum 2 yıldır antremanlara tekrar başladım kolumu guclendırmek ıcın fıtness yapıyodum ön omuz kası yumruk falan atmaya basladım sınav falan cekebılıyodum omuzum artık agrı yapmıyodu daha sonra calısırken kolum aniden havaya kalktı ve omuzum kasıldı tekrardan doktora gıttım omuzum cıkmamıs sadece zorlamışım liflerimi ve ödem yapmış artık spora devam edemıyecek mıyım Bu sporu yapmak ıstıyorum önümüzdeki sene maçlar var onlara katılmak ıstıyorum ne yapabılırım kolumu eskı halıne dondurmek icin lütfen yardım edin…

  Özgür

  Merhaba ben 17 yasında bir gencim. Bundan yaklaşıl 2 ay önceain de kolum çıktı. Bugün kolum hafif yere sürttü ve şuan da bile ağrıyor çıkmış gibi hissediyorum kolum çıkmadan önce de böyle hissediyordum ve aynı his yine var ve okul futbol turnuvaları başlayacak oynamak istiyorum ama tekrar çıkmasında korkuyorum açıçası ne yapmaıyım ne önerirainiz?

  Isim

  Omzum çıktı ve acile gittim orda öğrendim kolumu sabitlediler acilden sabah ortopedi e gitmemi söylediler bende gittim ortopedi birşey yapmadı bir hafta böyle sargıyla kalsın dedi ilaç yazdım kullan dedi bende eczane ye gittim ağrı kesici ve krem vermiş kolumu açmamamı söyledi krem kaldı ve kolum hala çıkık geziyorum 3 gündür ne yapabilirim? Doktor neden birşey yapmadı sadece sargı bezi ile kaldim sabitlemek için hiç birşey yapmadı dün acilde nasıl sardiysalar öyle ve sargıda şuan açılmış yarısı

  Mert

  Voleybol Antrenmaninda isınırken sol omuzum yerinden çıktı, güçlendirmek için çok düzenli egzersiz yaptım ama bir türlü iyilesmedi. Her hareketimde bazen hapsurdugumda,yuzerken güreş yaparken dahi ilk hareketimde yerinden çıkmaktadır,Dr.a gittiğimde mr çekildim be Acil Ameliyatla vida takılması gerektiğini söyledi. Ne yapmalıyım sürekli omuzum çıkıyor

  barış

  Meraba
  ben tjk’da calisiyorum birden at şahlandi omzum cikti ilk onlem alindi ama 2haftadir ayni bandaji cikardigimda omzumda sesler geliyo kaldiramiyorum ama hafif oynatabiliyorum acaba daha kac gun beklemem lazim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diz Egzersizleri
Kıkırdak Yırtılması
Diz Kapağı Ağrısı Nedenleri
Biceps (Pazu) Tendon Yaralanması
Omuz Çıkması
Egzersiz Kalp Hastalıklarına Karşı Nasıl Korur?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.