OOLONG ÇAYI NEDİR? NEYE İYİ GELİR?Oolong Çayı Nedir Neye İyi Gelir

Oolong çayı içtiğimiz gerçek çay gibi, Camellia sinensis bitkisinin yaprakları ve tomurcuklarından yapılan kısmen oksitlenmiş, kısmen fermente edilmiş çay çeşididir. Bu çayın adı Çince’ den gelir ve “kara ejderha çayı” anlamına gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tatlı ve meyveli çeşidinden aromalı tatla kadar geniş bir yelpazede türleri bulunur. Oolong yapılmasının fermantasyon işlemi yeşil ve beyaz çay ile karşılaştırıldığında onun beslenme değerini seyreltir fakat bu son derece sağlıklı bir içecek olarak kalır.

OOLONG ÇAYININ YARARLARI ŞUNLARDIR:

1- KANSERİ ÖNLEME

Oolong çayı antioksidanlar bakımından beyaz veya yeşil çay kadar güçlü değildir, ama kanseri önlemede güçlü bir müttefik olmaya devam etmektedir. Antioksidanlar birçok kanser türünde etkili olma özelliğine sahip ve hücreler ve DNA üzerindeki serbest radikal hasarını minimize eder.

2- YÜKSEK ANTİOKSİDAN

Fermantasyon süreci çayın antioksidan konsantrasyonunu azaltmasına rağmen oolong çayı bu temel bileşikler için önemli bir kaynak olduğunu söyleyebiliriz. Bir çalışmada antioksidan faydalarının artırabilmesi için sıcak suda uzun süre demlenmesi önerilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

3- KARDİYOVASKÜLER SAĞLIK

Japonya’daki Kyoto Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasının Oolong çayı içme ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. Çayın aynı zamanda kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

4- KİLO VERME VE OBEZİTEYİ ÖNLEMEOolong Çayı Faydaları

Araştırmalar oolong çayında bulunan polifenol bileşiklerin, test farelerinde yapılan testlerde anti-obezite etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Oolong çayı metabolizma artırır ve vücutta yağ yakmaya yardımcı olduğuna inanılır.

5- CİLT SAĞLIĞI

Diğer bir çalışmada ise Oolong çayı içmenin dermatit için etkili bir tedavi olduğu bulunmuştur. Çayda yer alan güçlü antioksidanlar noktalar ve kırışıklıklar gibi yaşa bağlı lekelerin oluşumuna katkıda bulunan toksinleri ciltten gidermektedir. Oolong çayı aynı zamanda ultraviyole radyasyonun neden olduğu güneş hasarından cildi korumaya yardımcı olabilir.

6- ENERJİ DÜZEYİNİ ARTIRIR

Oolong çayında bulunan az miktardaki kafein, şeker ve krema ile yüklü kahve içmenin verdiği enerji kadar enerji verir ve enerji düzeyini artırır.

7- KEMİK SAĞLIĞI

Uzun süre boyunca yapılan araştırmalar oolong çayı içmenin kemiklerin mineral yoğunluğunu arttırdığını ve osteoporozu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zencefil Faydaları
SAKİNLEŞTİRİCİ ŞİFALI BİTKİLER
Soda
Yaban Mersini Faydaları
Şifalı bitkiler – acı bakla
Mutfağınızdaki İyi Tatlandırıcı Şekerler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.