ORTA KULAK ENFEKSİYONU (OTİTİS MEDİA) NEDENLERİ

Orta kulak enfeksiyonlarının nedenlerine değinmeden önce kimlerin risk grubunu oluşturduğunu belirtmekte fayda var. Risk faktörleri şunlardır:

• Yaş: 6 aylık ve 2 yaş arasındaki çocuklarda östaki borusunun büyüklüğü ve şekli, ayrıca  az gelişmiş bağışıklık sistemi, kulak enfeksiyonlarına daha yatkın olmalarına nedendir.

• Çocuk bakımı: Kalabalık ortamlarda ve gurupça yapılan çocuk bakımı, çocukların soğuk algınlığı ve kulak enfeksiyonlarına maruz kalmasını daha olası hale getirir.

Sponsorlu Bağlantılar

• Bebek emzirme: Özellikle yatar vaziyette iken biberonlarla beslenen bebekler, annelerinden emzirilen bebeklere göre kulak enfeksiyonları açısından daha fazla risk altındadır. • Mevsimsel faktörler: Soğuk algınlığı ve gribin yaygın olduğu sonbahar ve kış aylarında kulak enfeksiyonları daha çok görülmektedir. Mevsimsel alerjisi olan kişilerin, mevsimsel yüksek polen artışı sırasında kulak enfeksiyonlarına yakalanma riskleri artar.
• Hava kirliliği: Sigara dumanı ya da hava kirliliğine yüksek düzeyde maruz kalınması da kulak enfeksiyonu riskini artırabilmektedir.

NEDENLERİ NELERDİR?

Kulak iltihabına orta kulaktaki bir bakteri veya bir virüs neden olur. Bu bakteri ve virüsler çoğunlukla soğuk algınlığı, grip veya alerji gibi diğer hastalıklardan dolayı ortaya çıkar. Bu hastalıklar aynı zamanda burun, boğaz ve östaki borusunda tıkanıklığa ve şişliğine yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

Östaki borularının rolü

Östaki boruları, orta kulak ile boğazın üst kısmını birbirine bağlar ve iki adettir. Östaki borularının boğaz ile kulak arasında açıklık oluşturmasının en önemli avantajları şunlardır:

• Orta kulaktaki hava basıncını ayarlamak
• Kulaktaki havayı yenilemek
• Orta kulağın normal salgılarını boşaltmak

Üst solunum yollarında meydana gelen bir enfeksiyon veya alerjiden dolayı östaki borularında da şişlik, iltihaplanma ve mukus bikrimi yaşanabilir. Bu durum da tıkanan östaki borusu orta kulakta sıvı birikimine yol açar. Biriken sıvıdaki bakteri veya viral enfeksiyonlar genellikle kulak enfeksiyonu belirtilerini ortaya çıkarır.

Çocuklarda östaki borusu daha dar ve daha yatay olduğu için tıkanma ihtimali daha fazladır. Dolayısıyla kulak enfeksiyonları kısmen çocuklarda daha sık görülür.

Lenf bezlerinin rolü

Lenf bezleri, burnun arka üst kısmında yer alan iki dokudur. Bağışıklık sisteminin aktivitesinde önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. Bu fonksiyon, enfeksiyon ve iltihaplanmalara karşı savunmasız kalmalarına neden olur.

Lenf bezlerinin östaki borularının açıldığı yere yakın olması nedeniyle bu bezlerde meydana gelebilecek bir iltihaplanma veya enfeksiyon, östaki borularının tıkanmasına yol açarak orta kulak iltihabına da sebebiyet verebilir. Lenf bezleri iltihabı özellikle çocuklarda daha etkin bir rol üstlenir. Çünkü çocuklarda yetişkinlere nispeten daha aktif ve daha büyük lenf bezleri bulunmaktadır.

İlgili diğer durumlar

Kulak enfeksiyonları orta kulak içinde gelişen bir enfeksiyon veya diğer sorundan da kaynaklanabilir. Yaygın durumlar şunlardır:

Efüzyonlu otitis media, bakteriyel ve viral  bir enfeksiyon ile sıvı birikimi olmadan gerçekleşen orta kulak iltihabıdır. Bu durum bir kulak enfeksiyonu geçtikten sonra devam eden sıvı birikmesinden kaynaklanabilir. Aynı zamanda östaki borusunda fonksiyon bozukluğu ya da tıkanma nedeniyle de gerçekleşebilir.

Kronik süpüratif otitis media (KSOM) ise kulak zarı yırtılması veya delinmesi nedeniyle gelişen kalıcı kulak enfeksiyonlarıdır.

KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?

Çoğu kulak enfeksiyonu uzun vadeli komplikasyonlara neden olmaz. Ancak sıklıkla tekrarlayan ve kulakta kalıcı sıvı birikimine yol açan enfeksiyonlar bazı ciddi komplikasyonlara neden olabilir:

İşitme kaybı: Gelip geçici işitme kayıpları hafif şiddetteki kulak enfeksiyonlarında yaygındır. Enfeksiyon temizlendikten sonra genellikle işitme kaybı ortadan kalkar. Orta kulaktaki kalıcı enfeksiyon veya sıvı birikimleri ise daha büyük işitme kayıplarına yol açabilir. Kulak zarı veya diğer orta kulak yapılarında oluşan kalıcı hasarlar aynı zamanda kalıcı işitme kayıpları da yaratır.

Konuşma veya gelişimde gecikmeler: Eğer işitme duyusu bebek ve küçük çocuklarda geçici veya kalıcı olarak bozulmuş ise, bu durum konuşmaya ve sosyal – gelişimsel becerilere geç başlamalarına yol açar.

Enfeksiyon yayılması: Tedaviye iyi yanıt vermeyen veya tedavi edilmeyen enfeksiyonlar dokulara yayılabilir. Mastoid adı verilen kulak arkasındaki kemik çıkıntısı enfeksiyonuna mastoidit denir. Bu enfeksiyon, kemik ve irin dolu kist oluşumunun zarar görmesine neden olabilir. Nadiren de, ciddi orta kulak iltihapları beyin dahil diğer kafatası dokularına yayılabilir.

Kulak zarı yırtılması: Çoğu kulak zarı yırtıkları 72 saat içinde iyileşir. Bazı durumlarda ise cerrahi onarım gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Akne Nedenleri ve Kimler Risk Altındadır?
Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Oluşur?
Kulağın İçinde Sivilce
Aspirin Kalp Krizini Önlüyor
Demir Eksikliği
Aplastik Anemi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.