ORTAKULAK SORUNLARIOrtakulak Sorunları

Kulak enfeksiyonu (akut otitis media) en sık orta kulağı etkileyen viral yada bakteriyel bir enfeksiyondur. Çocuklar yetişkinlere göre daha fazla etkilenirler.

Orta kulak iltihabı genellikle kendi kendine düzeldiğinden tedavinin ilk basamağı ağıyı yönetmek ve problemi izlemek şeklinde olabilir. Daha ciddi vakalar ve bebeklerdeki enfeksiyonlar ise antibiyotik kullanımını gerektirebilir. Orta kulaktaki uzun süreli enfeksiyonlar, kalıcı sıvı yada sık sık enfeksiyon olunması işitme problemleri yada diğer ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?

Kulak enfeksiyonunun belirtileri ve başlangıcı genellikle hızlı gerçekleşir.

Çocuklarda;

 • Özellikle yatarken kulak ağrısı
 • Kulağın çekiştirilmesi
 • Uyku zorluğu
 • Her zamankinden daha fazla ağlama
 • Normalden daha sinirli olma
 • Duyma zorluğu ve seslere yanıt verememe
 • Dengesini kaybetme
 • Yüksek ateş
 • Kulaktan sıvı akması
 • Baş ağrısı
 • İştah kaybı

Yetişkinlerde;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Kulak ağrısı
 • Kulaktan sıvı drenajı
 • İşitme azlığı

Ne zaman doktora görünmelisiniz;

Bir kulak enfeksiyonunun belirtileri farklı koşullara da işaret ediyor olabilir. bu nedenle tam teşhis yapılması önemlidir. Çocuğunuzda;

 • Bir günden daha fazla belirtiler sürüyorsa
 • Şiddetli kulak ağrısı varsa
 • Bebeğiniz soğuk ya da diğer üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası uykusuz kalıyorsa ve huzursuzsa
 • Kulaktan sıvı, irin veya kanlı akıntı gözlemlemişseniz bir uzmana görününüz.

NEDENLERİ NELERDİR?

Bir kulak enfeksiyonu, orta kulaktaki bir bakteri ya da virüslerden kaynaklanır. Hastalık çok büyük olasılıkla soğuk algınlığı, grip ya da alerji gibi diğer koşullar ile birlikte ortaya çıkar, tıkanıklığı ve burun geçişlerinde, boğaz ve östaki tüpünde şişliğe neden olur.

ÖSTAKİ BORUSUNUN ROLÜ NEDİR?

Östaki tüpleri geniz arkasında, boğazın arka tarafında orta kulaktan yukarıya doğru uzanan dar tüplerdir. Östaki tüpü;

 • Orta kulaktaki hava basıncını düzenlerOrtakulak Sorunları Nasıl Önlenir
 • Kulakta havayı yeniler
 • Orta kulağın doğal salgılarını boşaltır

Üst solunum yolu enfeksiyonu veya alerjiden kaynaklanan östaki tüplerindeki inflamasyon, mukus ve şişlik östaki borusunu tıkayabilir ve orta kulakta sıvının birikmesine neden olabilir. Bu sıvıdaki bakteriyel veya viral enfeksiyon genellikle kulak enfeksiyonu belirtileri üretir.

Orta kulak enfeksiyonları genellikle oranın tıkanma olasılığının yüksek olması, dar olması ve daha fazla yatay olması nedeni ile çocuklarda daha sıklıkla görülmektedir.

LENF BEZLERİNİN ROLÜ

Boğazdaki bademcikler yada adenoidler önemli lenf bezleridir ve bağışıklık sisteminde önemli rol oynamaktadır. Buranın enfeksiyon ve inflamasyonları bademcikleri savunmasız yapacaktır.

Adenoidlerin östaki tüplerinin açıklığına yakın olmaları, infeksiyon yada adenoidlerin şişmesi tüpleri tıkayabilir ve bu nedenle orta kulak enfeksiyonuna yol açabilir. Adenoidlerin inflamasyonu çocuklarda çok büyük olasılıkla orta kulak enfeksiyonuna katkıda bulunur.

NASIL ÖNLENEBİLİR?

Aşağıdaki ipuçları kulak enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltabilir:

Soğuk algınlığı ve diğer hastalıkları önlemek. Çocukların sık sık ve iyice ellerini yıkayın ve yeme içme kaplarını paylaşmayın. Çocuklarınızın öksürdüğü yada hapşırdığında kol içine yapması gerektiğini öğretin. Mümkünse, çocuğunuzun çocuk bakımı yerlerinde grup içindeki geçirdiği süreyi sınırlayın. Hastalıklı bölgelerden çocuğunuzu uzak tutmaya çalışın.

Pasif içicilik. Hiç kimseye evinizde sigara içirmeyin. Evde uzakta ve dumansız ortamlarda bulunun.

Bebeğinizi anne sütüyle besleyin. Eğer mümkünse, en az altı ay için bebeğinizi anne sütüyle besleyin. Anne sütü kulak enfeksiyonlarından korunma sağlayabilen antikorları içerir.

Eğer biberonla besleniyorsa bebeğinizi dik bir konumda tutun. Yatar pozisyonda vermeyiniz. Bebeğinizi biberonla birlikte beşikte tek başına bırakmayın.

Aşılar konusunda doktorunuzla konuşun. Aşılar konusunda hangi aşıların yapılması gerekebileceğini öğrenin. Mevsimsel grip ve pnömokok aşıları kulak enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Sayin yetkili,
  Size 2 tane sorum olcakti.
  Ilk sorum kendimle ilgili. Ben su an 18 yasinda bi kizim ve hollandada yasiyorum, ve 9 yasimdan beri bana kulak sorunumun oldugunu soylediler. Bu sorununda orta kulakla ilgili oldugunu bildirdiler. Orta kulak kireclenmesiymis ve buna ameliyattan baska bi care yokmus. Iyi olmasina emin degiller tahminen ameliyattan sonra%80 sagir olma sansim varmis ve %20 iylesme, bence bu sacma bi karar. Benim sikayetlerim sunlardir; kulak cinlamasi, kulak agrisi ve bas agrisi bazen.

  Ikinci sorum benim arkadasimin dogustan kulak sorunu var, ayni zamanda babasindada var ve abisindede . Simdiye kadar care bulamamislar ona sikayetleri cok buyuk; kulak akintisi gibi, fean bas agirisi ve yari sagir olmasi agiri sirasinda. Cogunluklada denge kaybina ugruyor.

  Simdiden vereceginiz ilgi icin tesekkurler.

  Saygilar ,

  Zeynep K

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dil Uyuşması Nedenleri
Nöropatik Ağrı Teşhisi Nasıl Konur?
Kan Kanseri
Sevgisizlik Boy Kısalığı Yapıyor
Guatr
DİZ ARKASINDA AĞRI VE DİĞER BELİRTİLER
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.