ORUÇLA GELEN SAĞLIK
İslam dininin temel şartlarından biri olan oruç, Allahın insanlara emrettiği görevlerden biridir. Oruç tutmak ibadet olmasının yanı sıra, her ibadette olduğu gibi, yapılmasında insan sağlığı için sayısız hikmetler bulunmaktadır. Peygamberimiz de bir hadislerinde “Oruç tutunuz, sıhhat bulursunuz “ ve “Her şey’in bir zektı vardır. Vücudun zektı da oruçtur.” diyerek oruç tutmanın sağlık yönüne değinmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sürekli çalışan bir fabrikanın veya makinenin belli zamanlarda bakıma ihtiyacı var ise, bunun gibi de vücudumuzun da yılda bir ay istirahata ve bakıma ihtiyacı vardır. Oruç, bu görevi en güzel şekilde yapmaktadır.

Günümüzde ciddi tartışma konuları arasında yer alan oruç, sadece aç kalmak mı? Uzmanlar tarafından sabitlenmiş, orucun sağlık yönünden faydalarını sıralayacak olursak:

 • Oruç tutmak ile vücudun 11 ayda topladığı zararlı yağlar erimiş olur.
 • Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Kalbin dinlenip rahatlamasını sağlar.
 • Yüksek tansiyona karşı koruyucudur.
 • Vücudumuzun en büyük organı ve 400’den fazla görevi olan karaciğerin dinlenmesini sağlar. Bu dinlenme karaciğer için altın değerindedir.
 • Vücudun yenilenmesini sağlar.( Dr. Alexis Carrel)
 • Mide tüm kaslarını dinlendirir. İç zarda bulunan tüm hücreler bu dinlenme zamanında kendilerini yenilerler. Oruçla birlikte mide şartlı reflekse geçerek asit salgısını durdurur.
 • 12 parmak bağırsağı bu dinlenme zamanında iç zarlarını ve savunma merkezleri olan “peyer plakaları” yenilenmesini sağlar.
 • Tüm hücrelerin besin alışverişi, hücre içi ve hücre arası su dengesini ayarlamak gibi çeşitli zorunlu görevleri vardır. Bu görevler hücreyi yormakta ve yıpratmaktadır. Oruç ile gelen dinlenme zamanında hücrelere rahatlama imknı doğar.
 • Susuzluğa karşı dayanıklılığı artırır.
 • Günümüz tıp dünyası günde iki öğün yemek yemeyi tavsiye etmektedir. Oruç sahur ve iftar yemekleri ile insanlara bunu sağlamaktadır.
 • Tüm yukarıda sayılan faydalarından dolayı insanın ömrü de uzamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Böbrek Ağrısı Nedenleri
Kalp Pili Nasıl Takılır
Kortizon İğnesi
TREMOR NEDEN MEYDANA GELİR?
Miğren,
Titreme Nöbetleri ve Kusma Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.