ÖRÜMCEK SOKMASI İLK YARDIMÖrümcek Sokması İlk Yardım

Sadece birkaç örümcek türü insanlar için tehlikelidir. Bunlardan iki türü (karadul örümcek ve kahverengi münzevi örümcek) özellikle daha yaygındır. Sıcak iklimlerde ve sineklerin bol olduğu karanlık, kuru yerleri tercih ederler. Bunlar sıklıkla kuru, kapalı ve fazla kullanılmayan gömme dolap, odun yığını, lağım çukurları ve lavabo altı gibi yerlerde yaşar.

Sponsorlu Bağlantılar

Örümcek ısırığı olarak varsayılan ısırıkların çoğu aslında tahtakurusu gibi böceklere aittir. Eğer bir örümcek tarafından ısırılmaktan şüphelenirseniz kaldığınız yerde örümcek yaşayıp yaşamadığına bakınız.

Karadul örümcek

Ciddi olsa da bir karadul ısırığı, nadiren öldürücüdür. Bu örümceği, karnı üzerindeki kum saati gibi kırmızı işaretlerden anlayabilirsiniz. Isırığı iğne batması gibi hissedilir. Hatta ısırıldığınızın farkına bile varmayabilirsiniz. İlk başta hafif şişlik ve soluk kırmızı renk değişimleri fark edilir. Birkaç saat içinde ise şiddetli ağrı ve sertlik başlar. Diğer belirtileri şunlardır:

  • Titreme
  • Yüksek ateş
  • Bulantı ve kusma
  • Şiddetli karın ağrısı

Kahverengi münzevi örümcek

Sponsorlu Bağlantılar

Bu örümcek de sırtındaki keman-biçimli işaretlerle belirlenebilir. Isırık sonucu yaklaşık sekiz saat içinde, ısırma bölgesinde hafif bir batmayı takiben kızarıklık ve şiddetli ağrı gerçekleşir. Daha sonra ısırma yerinde sıvı dolu bir kabarcık oluşur ve gittikçe büyüyerek ülser oluşturur. Kahverengi münzevi örümcek ısırmasına bağlı olarak vücutta hafif ateş, bulantı, halsizlik ve döküntü de görülür. Nadir durumlarda ise (sıklıkla çocuklarda) bir ısırık ölümle sonuçlanabilir.

Örümcek Isırması İlk YardımEğer bir örümcek tarafından ısırılmışsanız ya da ısırılmış birini görürseniz;

Öncelikle ısıran örümceğin türünü tespit etmeye çalışınız. Isırılan bölgeyi sabun ve su ile iyice yıkayınız. İlgili bölgenin üzerine soğuk kompres uygulayın. Isırık vücudun aşağı bölgelerinde ise yükseltiniz. Aspirin, asetaminofen (Tylenol, diğerleri) ve antihistaminik gibi ilaçlar erişkinlerde küçük belirtileri hafifletmek için kullanılabilir. Çocuklar veya gençlere aspirin verirken dikkatli olun. Aspirinin 2 yaşından büyük çocuklarda kullanımı onaylanmış olmasına rağmen çocuklar ve gençlerde suçiçeği veya grip benzeri şikâyetlerden kurtulmak için kesinlikle aspirin kullanılmamalıdır.

Kahverengi münzevi ya da karadul örümcek tarafından ısırıldınızsa, izlenecek adımlar;

  1. Yarayı temizleyin. Örümcek ısırığının etrafındaki yarayı ve cildi sabun ve su kullanarak iyice temizleyiniz.
  2. Zehrin yayılmasını yavaşlatın. Örümcek ısırığı, bir kol veya bacak üzerinde ise, zehrin yayılmasını durdurmak için ısırığın üst taraflarında bir yerde bandaj, kravat veya benzer bir şeyle turnike şeklinde bağlayınız. Bağladıktan sonra ısırık bölgesini yükseltmek de zehrin yayılmasını yavaşlatacaktır. Bağlanan bandajın çok sıkı olmasının kan dolaşımını kesebileceği de akıldan çıkarılmamalıdır.
  3. Örümcek ısırığı olan yeri soğuk bir bezle sarın. Soğuk suya daldırılmış bir bez veya bir buz paketi ile kompres yapılması şişliği önleyecektir.
  4. Acil tıbbi yardım isteyiniz. Yukarıdaki ilk üç adımdan sonra acil yardım isteyiniz. Karadul örümceği tedavisi için bir anti-zehir ilaç kullanılması gerekebilir. Kahverengi münzevi örümcek ısırığı için de farklı ilaç seçenekleri bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Morarmalarda İlk Yardım
Soluk Borusuna Yabancı Cisim Kaçması
Yanıklarda İlk Yardım
Göze Yabancı Cisim Kaçması
Sıcak Çarpması İlk Yardım
Hayvan Issırması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.