OSTEOARTRİT

Osteoartrit dünyada milyonlarca insanı etkileyen, artritin en yaygın şeklidir. Kemiklerin ucundaki koruyucu kıkırdağın zamanla aşağı inmesi ile osteoartrit oluşur. Çoğu zaman aşınma ve yıpranma artritleri olarak da bilinmektedir.
Osteoartrit vücudunuzun herhangi bir eklemini etkileyebilir. Ancak en sık eller, boyun, alt sırt, diz ve kalça eklemlerini etkiler.
Osteoartrit zamanla kötüleşir ve tedavisi yoktur. Ama osteoartrit tedavisi ile hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak, oluşan ağrıyı hafifletmek ve eklem fonksiyonlarını arttırmak mümkündür.

BELİRTİLERİ

Osteoartrit belirtileri genellikle yavaş gelişir ve zamanla kötüleşebilir. Osteoartrit belirtileri ve işaretleri aşağıdaki gibi olmaktadır:
Ağrı. Eklemleriniz hareket sırasında veya sonrasında ağrıyabilir.
Hassasiyet. Eklemlerinize hafif bir basınç bile uyguladığınızda hassasiyet hissedebilirsiniz.
Eklem sertliği. Sabah ya da belli bir süre uyuyup uyandığınızda eklem sertliğini en belirgin şekilde yaşayabilirsiniz.
Esneklikte azalma. Eklemleriniz tüm hareketlerinizde size gerekli olan esnekliği gösteremeyebilir.
Tırmalama hissi. Eğer eklemlerinizi kullanıyorsanız bir tırmalama hissi duyabilir veya hissedebilirsiniz.
Kemik mahmuzları. Etkilenen eklem etrafında sert topaklar oluşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

NE ZAMAN BİR DOKTORA GÖRÜNMELİ?

Eğer eklemlerinizde şişme veya birkaç haftadan fazla süren eklem sertliği varsa, bir doktora görünmeniz gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

RİSK FAKTÖRLERİ

Osteoartrit riskini artıran faktörler şunlardır:
İlerlemiş yaş. Osteoartrit riski yaşla birlikte artar.
Cinsiyet. Sebebi tam bilinmemekle birlikte kadınlarda  osteoartrit gelişme ihtimali daha yüksek olmaktadır.
Kemik deformiteleri. Bazı insanlar osteoartrit riskini artırabilir bozuk eklem veya kusurlu kıkırdak ile doğarlar.
Eklem yaralanmaları. Spor yapmak veya bir kaza yaşanması sonrası yaralanmak, osteoartrit riskini artırabilir.
Obezite. Kilolu olan insanlarda dizler daha fazla vücut ağırlığı taşımak zorunda olduğundan, dizlerde oluşan fazla baskı osteoartrit riskini arttırır.
Hareketsiz yaşam tarzı. Kıkırdakların beslenmesi eklemlerin kullanımına bağlıdır.
Belirli meslekler. İşiniz eklem üzerinde tekrarlayan baskıyı arttıran bir meslekse, bu durum osteoartrit gelişmesi için bir zemin hazırlamaktadır.
Diğer hastalıklar. Diyabet, tiroid, gut veya kemikte Paget hastalığı olması osteoartrit gelişme riskini artırabilir.

KOMPLİKASYONLAR

Osteoartrit zamanla kötüleşen dejeneratif bir hastalıktır. Eklem ağrısı ve sertliği günlük faaliyetleri zorlaştıracak kadar şiddetli olabilir. Bazı insanlar artık çalışamaz hale gelmektedirler. Eklem ağrısı dayanılamayacak şekilde şiddetli olduğunda, doktorlar eklem değiştirme ameliyatı önermektedirler.

TESTLER VE TEŞHİS

Fiziki muayene sırasında doktorunuz hassasiyet, şişlik veya kızarıklıkları kontrol etmek için ekleminizi yakından inceleyecektir. Doktorunuz aynı zamanda ekleminizin hareket aralığını da kontrol eder. Ayrıca görüntüleme ve laboratuar testleri önerilebilir.

Görüntüleme testleri
X-ışınları (Röntgen). Kıkırdaklar X-ray görüntüleri üzerinde görünmez, fakat kıkırdak kaybı varsa, eklem kemikleri arasındaki boşlukta oluşan daralma ile ortaya çıkar. Bir X-ray görüntüleme testi ayrıca eklem çevresindeki kemik çıkıntısını da gösterebilir. Çoğu kişide osteoartrit belirtileri ortaya çıkmadan önce röntgenlerede görülmektedir.

• Manyetik rezonans görüntüleme (MR). MR kemik ve kıkırdak gibi yumuşak dokuların ayrıntılı görüntülerini üretmek için radyo dalgaları ve güçlü bir manyetik alan kullanır. Bu test ağrılara neyin neden olduğunu tam olarak belirlemede yardımcı olabilir.

Laboratuvar testleri
Kan testleri. Kan testleri romatoid artrit gibi diğer eklem ağrılarının ayrılmasına yardımcı olur.
Eklem sıvısı analizi. Doktorunuz etkilenen eklem sıvısını dışarı çekmek için bir iğne kullanabilir. Eklemden dışarı çekilen eklem sıvısı bir iltihapın olup olmadığını ya da ağrının gut ya da bir iltihaptan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamaya yardımcı olacaktır.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Osteoartrit için bilinen bir tedavi yoktur. Ancak tedaviler ağrıyı azaltmak ve eklem hareketlerini devam ettirmek için yardımcı olabilir.

İlaçlar

Asetaminofen. Asetaminofen ağrıyı azaltabilir, ancak iltihapları azaltmaz. Bu ilacın hafif ve orta şiddette ağrısı olan osteoartritli hastalar için etkili olduğu gösterilmiştir. Asetaminofen ilacının önerilen dozdan daha fazla alınması karaciğer hasarına neden olabilir.
Nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID). İnflamasyonu azaltmak ve ağrıyı gidermek için ibuprofen ve naproksen etken maddeli ilaçlar bu guruptadır. Güçlü NSAID ilaçları reçete ile kullanılabilir. Bu guruptaki ilaçlar kulakta çınlama, kalp sorunları, kanama problemleri, karaciğer ve böbrek hasarı, mide rahatsızlığı gibi yan etkilere neden olabilir. Yaşlı insanlar komplikasyonların yüksek riski altındadırlar.
Narkotik. Bu tip kodeine benzer maddeler içeren reçeteli ilaçlar genellikle daha şiddetli osteoartrit ağrısı olan hastalarda rahatlama sağlayabilir. Bu ilaçlarda bağımlılık yapma gibi bir risk taşırlar. Risk durumunun ağrıları şiddetli olan kişilerde daha küçük olduğu düşünülmektedir. Yan etkileri, bulantı, kabızlık ve uyku hali içerebilir.

Tedavi
Bir fizyoterapist ile çalışın. Fizyoterapist, eklem çevresindeki kasların güçlendirilmesi için eklem hareket kabiliyetini artırmak ve ağrıyı azaltmak üzere bireyselleştirilmiş egzersiz rejimi uygulayacaktır size.

Eklemlerinizdeki fazla baskıyı önlemek için yollar bulun. Eklemlerinizi zorlamadan günlük faaliyetlerinizi yapmak için yollar bulun. Bir meslek terapisti size ağrılı ekleminize ekstra baskı uygulamadan günlük faaliyetleri ve işleri nasıl yapabileceğiniz hakkında yollar keşfetmenize yardımcı olabilir. Örneğin, sizde parmak osteoartriti varsa, çözüm olarak geniş kavrama imkanı tanıyan bir diş fırçası ile daha rahat bir şeklide diş fırçalama işemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer diz osteoartritiniz varsa, duşta üstüne oturulabilecek bir oturak olması uzun süre ayakta kalmaktan dolayı ortaya çıkacak rahatsızlıkları engellenmiş olur.

 • Destek veya ayakkabı eklerini deneyin. Ağrınızı azaltmaya yardımcı olabilecek ateller, destekler, ayakkabı ekleri ya da diğer tıbbi cihazları kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu cihazlar ekleminizi hareketsiz tutarak ya da destekleyerek eklemlerinizde basıncın azalmasını sağlar.

Kronik bir ağrı kursu alınız. Artrit Vakfı ve bazı sağlık merkezleri osteoartrit veya kronik ağrısı olan insanlar için kurslar düzenlemektedirler. Bulunduğunuz yerde bu tip kursların olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşabilirsiniz. Bu kurslar osteoartrit ağrısını yönetmenize yardımcı olabilecek beceriler edinmenizi sağlar. Ayrıca osteoartriti olan diğer insanlarla tanışmak da eklem ağrısı ile başa çıkmada yeni püf noktaları öğrenmenizi sağlayacaktır.

Ameliyat ve diğer prosedürler
Kortizon enjekte edilmesi. Kortikosteroid ilaçların enjeksiyonları da eklemdeki ağrıda rahatlatma sağlar. Bu işlem sırasında doktorunuz eklem çevresini uyuşturur ve ardından eklemlerinizdeki boşluğa bir iğne ile ilaç enjekte eder. İlaçlar eklem hasarına neden olabildiğinden dolayı her yıl alınabilecek kortizon doz sayısı sınırlıdır.

Yağlama enjeksiyonları. Hyaluronik asit türevlerinin enjeksiyonları dizin altına yastıklama sağlayarak ağrıda rahatlama sağlayabilir.

Kemikleri yeniden hizalama. Osteotomi ismi verilen cerrahi işlem sırasında, doktor bacağı yeniden hizalamak için dizin üstünden veya altından kemik kesebilir. Osteotomide vücut ağırlığı dizin yıpranmış parçasından uzak başka tarafa kaydırılarak ağrı azaltabilir.

Eklem değişikliği. Eklem değişikliği cerrahisinde (artroplasti), cerrah hasarlı eklemi yerinden çıkarır ve yüzeylerini temizler. Daha sonra yerine plastik protez veya metal cihazlar yerleştirir. Kalça ve diz eklemleri en sık değiştirilen eklemler türleridir. Cerrahi işlemler enfeksiyon ve kan pıhtısı gibi riskleri taşır. Suni eklemler de zamanla yıpranacağından dolayı tekrar değiştirilmesi gerekebilir.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ VE EV İLAÇLARI

Dinlenme. Eğer eklem ağrısı veya iltihaplı durumunuz varsa, 12 ila 24 saat boyunca dinlenmeniz yararınıza olur. Eklemlerinizi sık sık kullanmanızı gerektirecek faaliyetlerden de kaçınmalısınız.

Egzersiz. Yürüme, bisiklet veya yüzme gibi hafif egzersizler dayanıklılığı arttırarak ve eklem çevresindeki kasları güçlendirerek, eklemlerinizi daha stabil hale getirir. Egzersizleri sırasında yeni eklem ağrıları hissederseniz devam etmeyin. Egzersiz yaptıktan sonraki birkaç saat içinde sonlanan eklem ağrıları büyük ihtimalle abarttığınızı gösterir.
Zayıflayın. Fazla kilolu veya obez olmanız diz ve kalça eklemleriniz üzerindeki ağırlığı artırarak baskıyı da arttırır. Az miktarda kilo vermeniz bile eklemleriniz üzerindeki basınç ve ağrının azalmasına katkıda bulunacaktır. Hangi sağlıklı yollarla kilo verebileceğinizi öğrenmek için doktorunuza danışınız. Çoğu kişi egzersiz artışı ve diyet düzenlemesini birlikte yaparak genel sağlık durumunu iyileştirmeye çalışır.

Ağrıları azaltmak için sıcak ve soğuk uygulamalar kullanın. Hem sıcak hem de soğuk kompresler eklemde ağrı rahatlatmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda sıcak eklem sertliği için, soğuk da kas spazmlarını rahatlatmak için faydalıdır.

Reçetesiz Ağrı kremleri kullanın. Eczanelerde yer alan mevcut krem ve jeller osteoartrit ağrısında geçici bir rahatlama sağlayabilir. Bazı kremler sıcak veya soğuk hissi oluşturarak ağrıyı uyuşturmuş gibi etki gösterir. Diğer kremler cildinize aspirin benzeri bileşik emilimini sağlayan ilaçlardır. Ağrı kremleri, dizler, parmaklar gibi cilt yüzeyine yakın eklemler üzerinde iyi çalışır.

Yardımcı cihazlar kullanın. Yardımcı cihazlar eklemlerde ağrıyı azaltarak, hareketlerinizi zorlanmadan daha kolay yapmanıza olanak sağlar. Yürürken ve ayağa kalkarken bir baston kullanmak diz ya da kalça eklemleriniz üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Kavrama araçları parmaklarınızda osteoartrit varsa mutfakta çalışma ve elle yapılan diğer işleri daha kolay hale getirebilir. Doktorunuz veya mesleki terapistiniz hangi tür yardımcı cihazlar cihazların osteoartritinize fayda sağlayabileceğini söyleyecektir. Tıbbi malzeme satan medikal mağazalarının ürün kataloglarından da fikir edinebilirsiniz.

ALTERNATİF TIP

Osteoartrit ağrıları için kullanılan ilaçlar fayda sağlamadığı durumlarda, bazen başvurulan alternatif tıp tedavileri yardımcı olabilmektedir.

Osteoartrit için önerilen etkili alternatif tıp tedavileri şunlardır:
Akupunktur. Bazı çalışmalar akupunkturun ağrıyı dindirdiği ve diz osteoartriti olan kişilerde dizin çalşma fonksiyonunu artırmakta olduğunu göstermektedir. Akupunktur sırasında saç teli inceliğinde iğneler vücudunuzun hassas noktalarında cildinize yerleştirilir. Akapunktur için riskler enfeksiyon ve iğneler cildinize yerleştirildiğinde biraz ağrı oluşmasıdır.
Glukozamin ve kondroitin. Çalışmalar bu besin takviyeleri ile ilgili karışık sonuçlar ortaya koymuştur. Eğer kabuklu deniz ürünleri alerjisi iseniz glukozamin kullanmayın. Glukozamin ve kondroitin, warfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ile etkileşime girerek kanama sorunlarına neden olabilir.
Tai chi ve yoga. Bu hareket terapileri yumuşak egzersizler ve derin nefes alma egzersizleri içerir. Birçok kişi tai chi ve yoga yapmaktadır. Ancak az sayıda çalışma bu terapilerin osteoartrit ağrısını azaltabildiğini göstermiştir. Günlük yaşamda stresi azaltmak için terapiler kullanın. Eklemlerde ağrılara neden olabilecek hamlelerden kaçının.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Alında Döküntü Kızarıklık Kaşıntı
Gençlerde Etkili Yüz Yıkama Nasıl Olmalıdır
Dil Balığı
Kalp Krizi
Böbrek Fonksiyonları
Dua İle Tedavi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.