OSTEOMİYELİT (KEMİK ENFEKSİYONU)
Osteomiyelit bir kemik enfeksiyonu için kullanılan tıbbi bir terimdir. Kemik enfeksiyonları deriden içeri giren bir mikrobun (genellikle bakteriler) kemik dokusu içine yayılması sonucu meydana gelir. Bakteriler ayrıca enfekte olan kemikten kan yoluyla seyahat ederek vücudun diğer bölgelerinde enfeksiyonlar bulaşabilir.

OSTEOMİYELİT NEDENLERİ VE RİSK FAKTÖRLERİ
Osteomiyelit akut ya da kronik olabilir. Akut osteomyelit yaklaşık iki hafta içinde yeni gelişen kemik enfeksiyonudur. Bu çocuklarda daha sık görülür ve kan yoluyla kemiğe yayılması daha muhtemeldir. En yaygın nedeni, Staphylococcus aureus adı verilen bir bakteridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kronik osteomiyelit kemiğe yakın bir yaralanma sonucu bakterilerin kemik içine doğrudan yayılmasına olanak tanır. Bu tür enfeksiyonlar yetişkinlerde daha yaygındır ve gelişmesi birkaç ay sürebilir. Kronik osteomyelitte kemiğe yeterli kan sağlanamaz ve kemik hücreleri ölmeye başlar. Birçok bakteri kronik osteomyelite neden olabilir.

Aşağıdaki yaralanmalara sahipseniz sizde osteomyelit için risk altında olabilirsiniz:

 • Vücudunuzdaki başka bir enfeksiyon yada cilt enfeksiyonu
 • Bir kemiğe yakın yara veya deriyi yırtan kemik kırıkları
 • Deri yolu ile delinme ve yara oluşumu
 • Cerrahi müdahale

Osteomiyelite yakalanma riskini artıran bazı koşullar:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Çok genç ya da çok yaşlı olmak
 • Sigara içen bir olmak
 • Enfeksiyonlarla mücadele etme yeteneğini düşüren hastalık ya da durumun olması

OSTEOMİYELİT BELİRTİLERİ NELERDİR?
Osteomiyelitten şüphelenmeniz gereken işaretler arasında enfekte kemik üzerinde hassasiyet, deride kızarıklık ve sıcaklık, kemik yakınındaki açık yaradan irin akması, hareket ve destek için kemiğin kullanılmasının sınırlanması sıralanabilir. Akut osteomyelit çocuklarda ateş, sinirlilik ve enerji eksikliği durumlarında yol açabilir.

OSTEOMİYELİT TEŞHİS VE TEDAVİSİ
Doktorunuz, osteomiyelit teşhis etmenize yardımcı olabilecek kan testleri, yara kültürleri, X-ışınları, kemik taramaları gibi testleri isteyebilir. Kan testleri enfeksiyon belirtilerini gösterebilir. Bakteriler akut osteomyelite sahip çocukların yaklaşık yarısında bulunabilir. Bir yara veya enfekte olmuş kemikten alınacak irin örnekleri enfeksiyona neden bakterilerin ne tür oldukları hakkında fikir verecektir. Ayrıca kemiklerin görüntülerini oluşturmak için X-ray çalışmaları ve X-ışınlarının özel türleri de yapılabilir.

Doktorunuz osteomiyelit tipini belirledikten sonra aşağıdaki tedavi metotlarını uygulayabilir.

 • Antibiyotikler. Bir yaradan alınacak kemik, kan veya irin kültürleri hangi antibiyotik ilaçların kullanılacağına kılavuzluk edecektir. Antibiyotikler genellikle dört ila altı hafta süreyle kullanılır. Çoğu durumda, antibiyotikler ilk olarak IV (damar içi) tarafından verilir. Biraz zaman geçtikten sonra, antibiyotik tedavisi haplarla sürdürülür.
 • Cerrahi. Kronik osteomyelitte cerrahi müdahale gerekli olabilir. Bu müdahalede kemik çevresindeki enfeksiyonu açmak ve enfekte yaradaki ölü doku ya da kemik ölü parçalarını kaldırılır. Bazı durumlarda, büyük kemik parçaları öldüğünde kemiğin yeniden inşası gerekebilir.
 • Hiperbarik oksijen tedavisi (HBOT). Eğer kronik osteomyelit varsa ve diğer tedavilere yanıt vermeyen tip ise veya osteomiyelit omurga, kafatası ve göğüs kemiklerini içeriyorsa, doktorunuz HBOT önerebilir. Bu tedavide saf oksijen odaları kullanılır. Vücudun artan basınç altında zengin oksijen alması sağlanır. Kan ve dokulara daha fazla oksijen gider ve bu da enfeksiyon mücadele ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Tedavi 5 hafta kadar sürebilir.

OSTEOMİYELİT NASIL ÖNLENİR?
Osteomiyeliti önlemenin en iyi yolu, cilt ve yara enfeksiyonlarını önlemektir. Eğer küçük bir cilt yaranız varsa, yarayı iyi temizleyiniz ve steril bandaj ile kapatınız. Her durumda yarada kızarıklık, hassasiyet, şişlik, ağrı ve akıntı gibi enfeksiyon belirtileri var mı yok mu dikkat edin. Eğer bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız doktorunuza görünün.

Bunlar osteomiyelit riskini azaltmak için size yardımcı olabilir.

 • Ellerinizi sık sık yıkayın.
 • Tüm aşılarınızı yaptırın.
 • Sigara içmeyin.
 • Sağlıklı yaşamayı tercih edin ve buna göre beslenin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dalak Büyümesi (splenomegali) Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kolesterole Doğal Çözümler
Sırt ağrısı
KARIN AĞRISI NEDİR?
Mide Ağrıması
Geçmişte Sarımsak
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.