OSTEOPOROZ

Osteoporoz, zaman içerisinde kemik yoğunluğunun bozulması ve zayıflaması sonucu kemik kırılganlığı riskinin artması nedeni ile kemik kırılmalarının oluşmasına verilen isimdir. Herhangi bir kemik hastalığa daha duyarlı olmasına rağmen sıklıkla bilek, omurga ve kalça kemikleri en çok etkilenir.


Osteoporoz çok yaygın bir hastalık olup özellikle yaşlı erkekler ve kadınlar arasında daha yaygın olan bir kemik hastalığıdır. Genel olarak, kadınlarda erkeklerden daha yüksek oranda görülmektedir.
Kemik öncelikli olarak kalsiyum ve proteinden oluşan ve sürekli olarak yeni hücrelerin üretildiği ve yaşlı hücrelerin değiştirildiği yaşayan bir dokudur. Osteoporozda ise, yeni kemik oluşturmada başarısız olunma veya kemik içeriği aşırı miktarda vücut tarafından emildiği durumlarda gelişir. Osteoporoz genellikle menopoz sonrası kadının bedeninde östrojen hormonunun azalması nedeniyle oluşabildiği gibi yaşlanan erkeklerde testosteron kaybı sonrasında da oluşabilir. Yanı sıra bazı ilaçlar bir dizi diğer faktörler de osteoporoza neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu durumda, osteoporoz yıllar içerisinde yavaş yavaş gelişir ve osteoporozu olan bir kişi, bedeninde bir kırık oluşuncaya kadar o hastalığa sahip olduğunun farkında olmayabilir. Bu aşamada, hastalık zaten ciddi ilerlemiştir ve kemiklerde incelme ve zayıflamaya neden olmuştur. Osteoporoz tedavisi yoktur, ancak birtakım iyileştirmeler mevcuttur. Bu iyileştirmeler arasında hastalık süreci yavaşlatılabilmekte veya kemik kaybı durdurulabilmekte ve hatta gelecekteki olası kırıkları önleyebilecek yaşam tarzı değişiklikleri yapılabilmektedir.
Sizde aile öyküsü veya postmenopozal gibi osteoporoz için risk faktörleri varsa, doktorunuz size bir kemik yoğunluğu testi yapmayı önerebilir. Bu test, hastalığa yakalanma riskiniz yüksekse, osteoporoz olup olmadığı yada kemiklerin incelmesi ve zayıflaması nedeniyle kemik kırığı için risk altında olup olmadığınızı belirlemeye yardımcı olan ve X-ışınının özel bir türünü kullanan testtir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hastalık ciddi bir aşamaya ilerleyinceye kadar ve bir kırık oluşuncaya kadar osteoporozun herhangi bir belirtisi genellikle yoktur. En etkin tanı için düzenli tıbbi bakım aramak ve erken, tedavi edilebilir aşamada osteoporoz tedavisine başlanılmalıdır. Erken tanı, kırık ve diğer oluşabilecek olguları önlemek için önemlidir.

Eğer siz ya da yanınızdaki birinde kalça ağrısı yada düşme veya başka bir yaralanma sonrası normal yürüyememe gibi durumlar söz konusu ise acilen 112’ yi arayınız. Bu belirtiler, tıbbi aciliyet gerektiren osteoporozun sık görülen bir komplikasyonu olan kalça kırığı belirtileri olabilir.

OSTEOPOROZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalık genellikle çok yavaş gelişir, çünkü genel olarak, erken aşamalarında hiçbir belirti bulunmamaktadır. Osteoporozun sinsi bir hastalik olarak bilinmesinin nedeni de budur. Belirtiler meydana geldiğinde, belirtiler kişiden kişiye , şiddetine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.
Osteoporoz yaygın bir belirtisi omurga, el bileği veya kalçada görülen kırıklardır. Kırıklar, şiddetli kemik incelmesinin olduğu ve genellikle hastalığın ilerlemiş aşamada olduğunun bir göstergesidir. Bu evrede, osteoporoz belirtileri genellikle aşağıdaki gibidir:

 • Spinal kemik kırıklarına bağlı olarak şiddetli olabilen sırt ağrısı,
 • Kemik ağrısı veya hassasiyet
 • Az veya çok yada hiç travma olmadan oluşan kırılmalar
 • Boyda kısalma
 • Spinal kemik kırıklarına bağlı olarak ciddi olabilen boyun ağrısı
 • Eğik duruş (kifoz)

OSTEOPOROZ NEDENLERİ NELERDİR?

Osteoporozun en yaygın nedeni, yaşlanmaya bağlı olarak bazı hormonların düşük bir miktarda üretimidir. Menopoz yaşta olan kadınlarda (yaklaşık 50 yaş ve üzeri) östrojen üretiminin azalmasının ve 70 ve üstü yaşlardaki erkeklerde de testosteron üretimi azalmasına bağlı oluşan deneyimleri yaşar. Osteoporozun diğer nedenleri şunlardır:

 • Yaşlanma
 • Alkolizm
 • Bazı antiepileptik ilaçlar
 • Romatoid artrit (RA) ve böbrek hastalığı gibi kronik (uzun süreli) koşullar
 • 3 aydan fazla günlük olarak kortikosteroid ilaçların kullanılması
 • Yeme bozuklukları
 • Kalıtım
 • Hiperparatiroidizm (paratiroid hormonunun aşırı üretimi (PTH)) adı verilen ve kemiklerden kalsiyum çekilmesine neden olan durum
 • Normal kemik oluşumu için gerekli olan yeterli kalsiyum, D vitamini ve fosforun yeterli tüketilmemesi
 • Sedanter (durağan) yaşam tarzı ve uzun süre yatak istirahati gibi aktif olmama yada  hareketsizlik
 • Sigara içme

OSTEOPOROZ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Osteoporoz şu anda tedavi edilebilir değildir, ancak kemik kaybı miktarını en aza indirmek ve kırıklar gibi komplikasyonların riskini azaltmak sureti ile tedavi edilebilir.
Osteoporoz tedavisi hastalığın şiddetine, yaş, cinsiyet, tıbbi geçmişiniz ve diğer faktörlere bağlı olarak kişiseldir. Osteoporoz tedavi programlarının hedefi kemik bozulmasının yavaşlatılması yada durdurulmasını sağlayarak, ağrıyı kontrol altına almak, kırık olasılığını azaltmak, düşme ve diğer komplikasyonları önlemektir.  Doktorunuz size diyet ve fiziksel aktivite değişiklikleri de dahil olmak üzere yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir. Muhtemelen bu tedavinin bir parçası olarak ilaç kullanım planı da olacaktır.

DİYET NASIL OLMALI? NASIL BESLENMELİ?

Kemik oluşumunu ve kemik dokuyu desteklemek için yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini içeren bir diyet uygulamanın sonrasında doktorunuzun verdiği takviyeleri de kullanmalısınız. Diyetinizde bulunması gereken güçlü kalsiyum kaynakları az yağlı süt ve süt ürünleridir. D vitamini, öncelikle cildin güneşe maruz kalması ile üretilmekte, aynı zamanda takviyeler ile tedarik edilebilmektedir. Gıda olarak ise somon, ton balığı gibi deniz ürünleri, yumurta ve süt ürünlerinde de mevcuttur. Yeterli D vitamini, vücudunuzun kalsiyum absorbe etmesine yardımcı olur. Ayrıca diyetinizde yeterli protein tüketmek de önemlidir.

OSTEOPOROZ İLAÇLARI NELERDİR?

Osteoporoz ilaçları, hastalık ilk teşhis edildiğinde reçete edilebilir. Hastalığın teşhisi için, doktorunuz hastanenin kemik ile ilgili bölümünde kemiklerinizin kalsiyum ve diğer minerallerin seviyelerini ölçmek için bir kemik mineral yoğunluğu testi kullanacaktır. Osteoporoz için kullanılacak ilaçlar aşağıdaki gibi çeşitli olabilir;

 • Alendronat (Fosamax) ve risedronat (Actonel) gibi bifosfonatlar kemik kaybını azaltmak ve muhtemelen kemik yoğunluğunu artırmak için kullanılabilir.
 • Kemik kaybı hızını yavaşlatmak ve çekilen ağrıyı en aza indirmeye yardımcı kalsitonin kullanılabilir.
 • Hormon replasman tedavisi (östrojen) bazı durumlarda kabul edilebilir. Hormon değiştirme tedavisi kan pıhtılaşması, meme kanseri, uterin kanseri riskinde artış gibi ciddi riskler nedeniyle tedavinin bir birinci evresinde düşünülmez.
 • Postmenopozal kadınlarda osteoporozun önlenmesi ve tedavisinde Raloksifen (Evista)kullanılır. Bu ilaç ayrıca kemik kırılması riskini azaltır ve kemikleri güçlendirebilir.
 • Paratiroid hormonu içeren, kemik kırılması riskini azaltan ve yeni kemik dokusunun büyümesini teşvik eden teriparatid (Forteo) kullanılabilir.

OSTEOPOROZ İÇİN EGZERSİZLER

Düzenli fiziksel aktivite osteoporozun önlenmesi ve tedavisinin önemli bir parçasıdır. Düzenli egzersiz, haftada en az üç kez, kadınlarda ve erkeklerde kemik kaybı, düşme ve kemik kırıkları riskini azaltabilir.
Eğer osteoporozunuz varsa her türlü kemik kırıklarına yol açabilen tehlikeli sporlardan kaçınmalısınız. Daha ılımlı yani yürüme, sabit bisiklet, koşu bandı yada bisiklet sürme gibi aktiviteler tercih edilmelidir. İlave olarak hafif ağırlık makineleri kullanma veya yüzme Direnç egzersizleri de kemik kitlesini korumaya yardımcı olabilir. Bunun öncesinde bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla veya sağlık kuruluşu ile görüşmelisiniz.

SAĞLIKSIZ ALIŞKANLIKLARI DURDURUN
Sigarayı bırakmak ve alkol alımını azaltmak veya hiç alkol kullanmamak osteoporoz riskini azaltabilir.

DÜŞMELERİN ÖNLENMESİ İÇİN KILAVUZ
Sizin tarafınızdan düşme ve kırık riski azaltabilir:

 • Sedatif ilaçlar kaçınmak
 • Düzenli olarak görüşünüzün kontrol edilmesi için göz muayenesi yaptırmanız, varsa kullandığınız bir gözlüğü düzenli olarak takmalısınız.
 • Mümkün olduğu ölçüde evinizde sıklıkla kullandığınız alanlara korkuluk yaptırınız. Bu, düşme olasılığını en aza indirecektir.
 • Yırtık yada sökülmüş kilim yada halılar varsa bunları kaldırınız. Yanı sıra zemin ile kaygan olmamasına dikkat ediniz.
 • Karlı ve buzlu yollarda dikkatli olun.
 • Yüksek topuklu giymek yada kayan terlikler kullanmayın.

OSTEOPOROZ NELERE YOL AÇABİLİR?
Osteoporoz komplikasyonları ciddi olabilir. Sizin için özel olan tedavi planına uyarak osteoporozun olası açacağı tehlikeleri önleyebilirsiniz. Osteoporozun potansiyel komplikasyonları şunlardır:

 • Omurgada kronik ağrı
 • Sakatlık
 • Kalça, omurga, el bileği ve diğer kemiklerde kırıkların oluşması
 • Kalça kırıkları nedeni ile yürüme yeteneğinde kayıplar
 • Boy kısalması
 • Hareket etme yeteneğinde zayıflama ve kayıplar
 • Zayıflık yada güçsüzlük

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Sancılarından Nasıl Kurtulurum
Vajinal Akıntı Fazlalığının Nedenleri
Adet Döneminde Neden Kilo Alınır, Sorun Nedir
Kadınlarda Kısırlık Testleri Nelerdir?
Kadınlara Hangi Vitaminler İyi Gelir
Kahverengi Akıntı Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.