ÖSTROJEN EKSİKLİĞİ YADA DÜŞÜKLÜĞÜÖstrojen Eksikliği yada Düşüklüğü

Östrojen kadınlarda hem ergenlikten menopoza kadınlık ile ilgili fonksiyonların yerine getirilmesi ve hem de ikincil özelliklerin yerine getirilmesinde önemli bir hormondur. Kadınlarda düşük östrojen seviyesi başka bir sorun bir işaretidir. Bu bozukluğun belirtileri herhangi bir sağlık kuruluşu tarafından belirlenebilir ve evde hazırlayabileceğiniz kürleri ile düşük östrojenin bazı belirtileri giderilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Östrojen, kadınların cinsel özelliklerinden sorumlu birincil hormondur. Kadınlarda bu özellikler büyük göğüsler, geniş kalçalar ve daha fazla vücut yağı bulunmasıdır. Östrojen aynı zamanda daha az saç dökülmesi ve kadınlarda pürüzsüz cildin olmasında da etkilidir. Her ne kadar erkeklerde de bir miktar bulunsa da östrojen kadınlarda çok daha yüksektir. Bir kadınının kanında östrojeni düştüğünde, bu koşul düşük östrojen olarak adlandırılır.

PEKİ, DÜŞÜK ÖSTROJEN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Düşük östrojen belirtileri kadından kadına değişebilir ve östrojen seviyesinin ne kadar düştüğüne bağlı olarak gelişebilir;

Düşük östrojeni olan kadınlarda gün boyu yorgunluk, işine odaklanamama ve iyi hissetmeme duygusuna neden olan uyku düzensizlikleri görülebilmektedir. Uykudaki bu düzensizlik kalp çarpıntısı, sıcak basması, gece terlemeleri ve soğuk titremeden kaynaklanabilir. Kilo almanıza rağmen –ki bunun büyük çoğunluğu sudur- göz, cilt ve vajinada kuruluk fark edebilirsiniz. Eklem ve baş ağrıları başlayabilir. Kemiklerden kalsiyum çekilmesi başlayacağından kemikler daha kırılgan olmaya meyillidirler. Yanı sıra cinsel dürtü azalabilir. Daha fazla vajinal ve mesane enfeksiyonları gelişmeye başlayabilir. Bu işaretler ve düşük östrojen belirtilerden herhangi birisinin kombinasyonu şiddetli depresyona yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

DÜŞÜK ÖSTROJEN NEDENLERİÖstrojen Eksikliği yada Düşüklüğü tedavisi

Düşük östrojen nedenleri değişkendir ve menopoza yaklaşan kadınlarda daha yaygındır ve böyle bir durumda regl kesilmesi gerçekleşir. Genç kadınlarda, düşük östrojen seviyesi birçok fiziksel veya davranışsal sorunlardan kaynaklanabilir;

  • Yumurtalıkların işlevselliğinin azalması
  • Yumurtalık kistleri
  • Düşüğe yol açan gebelik sorunları
  • Doğum ve emzirme
  • Hipofiz bezinin işleyişinin azalmış olması
  • Düşük vücut yağlı bir vücuda neden olan yeme ve diyet bozuklukları
  • Bazı kısırlık ilaçları
  • Düşük vücut yağa neden olan aşırı egzersiz

NASIL BAŞA ÇIKILMAKTADIR?

Eğer bir durumun varlığından şüpheleniyorsanız derhal doktora görünmelisiniz. Yapılacak olan basit bir kan testi size yardımcı olacaktır. Düşük östrojen varlığı genel olarak 100 pg / ml (mililitre başına pikogram) altındaki bir seviyede olarak tanımlanır.

TIBBİ TEDAVİLER

Düşük östrojen teşhisi konduktan sonra, doktorunuz yaşınızla ilgilenecektir. Yaşlanma sürecinin bir parçası olarak östrojen düşeceğinden bu durum tamamen normaldir ve endişe nedeni olmamalıdır. Fakat genç biriyseniz doktorunuz ilave testler yapılmasını isteyecektir.  sağlık kuruluşu, sorunun nedeni aramaya başlayacaktır. Altta yatan neden tespit edildikten sonra, tedaviye odaklanılacaktır.

Olası diğer nedenler ekarte edildiğinde, doktorunuz size hormon replasman tedavisi (HRT) reçete edebilir. HRT etkili olabilir, ancak bu tedavi tartışmalıdır ve altta yatan neden tedavi edilene kadar kısa süreli kullanılır. HRT kullanımı kalp problemleri, inme ya da kanser gelişme riskini artırabilir.

EVDE YAPILAN İLAÇLAR

Düşük östrojen seviyesini evde de yönetebilmek bir nebze de olsa elinizdedir.

Sağlıklı bir diyet. İlk olarak, diyetinizde birkaç değişiklik yapmak gerekli. Karbonhidrat ve yağ alımını düşürün ve diyet lif alımını artırın. Doğal fitoöstrojenler denilen östrojenler bakımından yüksek olan soya fasulyesi, tofu, fasulye, bezelye, meyve, sebze ve kepek bakımından zengin beslenin. Yansıra C vitamini açısından yüksek besinler, B vitaminleri ve karoten içeren besinler tüketin. Bu gıdaların bazıları arasında portakal ve diğer narenciyeler, enginar, kuşkonmaz, mısır, biber, lahana, ıspanak, havuç, pancar, muz, avokado, yeşillikler, pazı, birçok tohum ve fındık yer almaktadır. Taze gıdalar işlenmiş gıdalardan daha iyidir, buna da dikkat edin.

Östrojen Eksikliği yada Düşüklüğü NedenleriŞifalı bitkiler. Östrojen üretimi sağlayan bezlere yardımcı olabilecek bazı şifalı bitkiler vardır.  bezlere beslenme sağlayarak yardımcı olabilecek bazı otlar vardır. Özellikle Hayıt denilen (Chasteberry, Vitex Agnus)  bitki son derece yararlı ve kullanışlı bir bitkidir. Bitki östrojenin normal üretiminin artırılması için yararlı bir bitkidir. Herhangi bir bitki kullanılmadan önce özellikle de parkinsonizm tedavisi, doğum kontrol hapları yada herhangi psikiyatrik ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktora danışmalısınız.

Egzersiz. Düşük vücut yağı düşük östrojen seviyeleri ile bağlantılıdır. Düzenli, ılımlı egzersiz (her gün yaklaşık 30 dakika) obezite, diyabet, kalp hastalığı ve diğer sağlık sorunları önlemeye yardımcı olabilir. ılımlı egzersiz aynı zamanda düşük östrojen düzeylerini artırmaya yardımcı olabilir. Ancak, aşırı egzersiz sonucunda östrojen düzeyleri düşebilir.

Sigarayı bırakın. Sigara doğrudan endokrin sistemi üzerine sahip etkisiyle östrojen seviyesini düşürür. Bazı araştırmalar, tütün kullanımının kısırlık ve erken menopoz ile bağlantılı olabileceğini gösteriyor.

Kafein kullanın. Bu size bir sürpriz gibi gelebilir! Çalışmalar göstermiştir ki her gün en az iki fincan kahve içilmesi kadınların östrojen düzeylerini artırmaya yardımcı olabilmektedir. Hamile veya emziriyorsanız kafein alımını artırmadan önce doktorunuza danışın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çekici Bacaklar İçin İpuçları
Vajinadan- Rahimden Ses Gelmesi
BAKİREYİM, GEBE KALIR MIYIM?
Meme Bakımı Nasıl Yapılır?
Vajinal Akıntı Fazlalığının Nedenleri
Aybaşı Sancısına Ne İyi Gelir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.