ÖSTROJEN VE KİLO KAYBIÖstrojen ve Zayıflama

Östrojen hormonları gıda alma isteğini etkilediği için sizin kilo almanızı yada vermenizi etkileyebilir. Östrojen aslında cinsel fonksiyon ve üreme, metabolizma, ruhsal durum, büyüme, doku sağlığını ve gelişimini etkileyen hormonlardan biridir. Yapılan araştırmalar östrojen ve zayıflama arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle menopoz döneminde östrojen düzeyi düştüğünde kadın kilo almaya daha meyillidir.

Sponsorlu Bağlantılar

ÖSTROJENİN KAYNAĞI

Östrojen öncelikle göğüslerde, yumurtalıklar, karaciğer, böbreküstü bezleri ve yağ dokusu tarafından üretilir. Menopoz öncesinde, yumurtalıklar östrojen üretiminin ana kaynağıdır. Menopozdan sonra karaciğer, böbrek üstü bezleri ve yağ dokusunda östrojen üretimi azalır. Bu da kadın için meme kanseri açısından bir tehdit unsuru oluşturur.

ARAŞTIRMA

Hayvanlar ile yapılan deneylerde, hayvanların hipotalamusundaki östrojen reseptörleri tahrip edildiğinde, hayvanların aşırı yemek yemeye başladığı ve daha az kalori yaktığı ortaya çıkarılmıştır. Bu da, yağ hücreleri tarafından üretilen östrojen iştah ve tüketimi engellememektedir. Hipotalamus tarafından üretilen östrojen üzerine yoğunlaşan araştırıcılar, bu östrojenin kilo almada anahtar rol oynadığını inanmaktadırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KİLO KAYBETME

Hipotalamustaki östrojen reseptörlerindeki değişiklikler, menopoz bir işareti olabilir ve bu kilo vermenin zor olabileceği anlamına gelebilir. Buna karşılık sağlıklı bir diyet yemek ve egzersiz ile metabolizmaya yardımcı olarak östrojen kaybını telafi edebilir. Bu da kilo alımını ve iştahın düzenlenmesine yardımcı olabilir. İlginç bir şekilde, yağ hücreleri diğer hormonlar ve proteinler ile birlikte, östrojen de üretir. Ama yağ hücrelerinde üretilen östrojen, obezite ve metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olmaz. Bunun yerine kilo alımı ile ilgili olan östrojen -özellikle de karın bölgesindeki yağlanma- hücre büyümesini uyardığı için kadınlarda göğüs kanseri riskini artırmaktadır. Bu büyüme, göğüs kanserinin yayılmasını daha tehlikeli yapabilir.

östrojen ve kilo vermeSAĞLIKLI KALIN

Perimenopoz ve menopoza eşlik eden hormonal değişiklikler sırasında kilo kaybetme anahtarı sağlıklı kalabilmektir. Bunun için yeterli uyku uyumak, düzenli egzersiz yapmak, en iyi şekilde diyetinizde değişikliğe gitmek ve kullandığınız ilaçlara bağlı kalmak sizin kilo verebilmeniz açısından iyi bir başlangıç olabilir.

DOZ AYARLAMA

Suya bağlı kilo alma östrojen tedavisinin yaygın bir yan etkisidir. Bu tedavi sırasında kilo alımı sizin için sorun haline gelmişse doktorunuzda bunun dozunun ayarlanmasını isteyebilirsiniz. Eğer hormon replasman tedavisi olurken kilo kilo vermek yada zayıflamak istiyor yada buna ihtiyaç duyuyorsanız her gün düzenli aerobik, fiziksel olarak aktif bir şeyler yapmak, ağırlık kaldırma egzersizi yapmak ve öğünlerinizde yağ alımını sınırlayarak aldığınız kalori miktarını azaltmanızı öneririz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sigarayı bırakınca kilo almamak için öneriler
Lida zayıflama hapı şikayet yorumları
Ramazanda kilo vermek
Buharsız sauna ile zayıflama yöntemi
Fazla kilolardan nasıl kurtulurum
hızlı zayıflamak için ne yapmalıyım
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.