Sitemizin Notu: Aşağıdaki yazı sitemizi ziyaret eden ve otizm sendromu olan bir çocuğunu hayata bağlamaya çalışan bir anne-babaya aittir. Ufak kelime düzenlemelerinden başka hiç bir değişiklik yapmadan olduğu gibi yayınlıyoruz.
Otizm çok geniş yelpazede sendromlarını değiştirerek oluşturduğundan her çocuktaki eksiklikleri keşfeden genellikle ailedir…..Aileler olaya hedeflendiklerinde hayal güçlerini çalıştırarak amaca yönelik terapileri uygularlar……
Bizim çok uyguladığımız bilinçsizce çalışmaları yıllar sonra DUYU BÜTÜNLEMESİ (SENSORY INTEGTAION) , FLOOR TİME (OYUNLA TERAPİ VE ÖĞRETİ),OCUPETİON TERAPY (Uygulamalı günlük yaşam eğitimi) lerine dahil çalışmalar olduğunu anladık…… Bu çalışmaların çocuklarımızın gelişimi için çok önemli olduğu gerçeği ise artık bizlere daha açık görülüyor.
Odaklanma ve Dikkat Sürelerinin Uzatılması Çalışmaları
Aşağıda anlatacağım çalışmaları çocuğumuzla çok uzun süreler yaptık. Kullandığımız CEREBROLYSİN VE CORTEXİN’den sonra göz teması uzadı. Hala yer yer dikkat çalışmalarını yaptırmaktayız…….
1_ İlk uyguladığımız sistem evimizin giriş koridorunun tavanına iple sarkıttığımız zıplama topu ile gerçekleştirdik…….ilk topu taktığımızda oyuna katılmadı biz babası ile çok eğlenceli şekilde karşılıklı oynadık bu süre 1 hafta sürdü……Ben eşime eşim bana bağlı topu atıyor her attığımızda gooollll der veya daha eğlenceli sesler çıkartarak eğlendiğimizi yansıttık kızıma …., yavaş yavaş oda topa yaklaştı….Fakat 1 veya 2 vurup Kaçıyordu….süreyi uzatmak için melisayı öne alıp babamız arkaya geçti karşı tarafta da ben vardım…….,Topla 3 kişi oynadık bir hafta…….Sonraki hafta babası ve melisa yalnız oynadılar ancak dikkatini toparlayamadığından kafasına değiyordu bazen baba kasıtlı kafasına değmesini sağlıyordu …amacımız kafasına değmemesi için kendine savunma mekanizması kurarak topa daha fazla bakmasını sağlayıp vurdurmaktı……Sonrasında sallanan kırmızı renkteki zıplama topuna tek başına gelip gidip vurmaları başladı ve biz fonksiyonu oturttuğumuza karar verdikten sonra…..
2- Aynı yere başka bir top astık misina ile bu biraz daha yumuşak ve küçük bir toptu bununla dikkatini dahada odaklamayı öğreneceğinden eline raket verdik raketle vurmasını sağladık…..Fakat kendisinin tek başına bu düzenekle çalışma süresi arttıkça melisa adına mutluluğumuzda artıyordu…..
3- Daha sonra önce 1 yemek kaşık pirincin içine 1 çay kaşığı çörek otunu karıştırıp çörek otlarını ayıklamasını isteyip ondan sonrada ayıkladığı pirinçle çorba yapardım yaptığı işlemin işlevselliğini görmesini sağlamak için……….Gittikçe pirinçlerin miktarı attı çörek otları da……..
4-Bezelye ve bakla ayıklattırdım ve ona zevke dönüştü…..Şimdilerde pazardan getirir getirmez hemen temizlemeye oturur hiç ben komut vermeden hazırlar ve oturur…..Temizlediklerini yıkar , buzdolabı poşetlerine yerleştirip buzluğa atar….
5-Daha sonra renkli boncukları bir dizi sütüna takmayı çalıştırdık bu bir oyun plakası idi…….Mikadan olan bir meteryaldir….
6-Gittikçe hayal dünyamızı hedefe yönelik değiştiriyorduk……Daire şeklindeki kartonun ortasını delerek renkli iperi dolattırdım sonrasında küçük ponponcuklar oluşturduk bun larla kendine lif yaptım :)))onlarla yıkandı…….
7-Duvara renkli halkalar çizdik o renkli halkaların ortasına top attırdık burada hem motor fonksiyonları gelişiyor hemde dikkattte artışlar yaşıyordu her uyguladı geçen günlerde de……Aynı işlemi yere renkli halka koyup halkanın içinde top sürmesin, sağladık……
8-Basket potasına top geçirme işlemindede odaklanmayı arttırmada çılıştırdığımız bir kesittir….
9-Küçük delikli dolap kapısı vardı onun her bir deliğini ona temizlemesi için bez verdim tek tek temizlemesini, silmesini sağladım…..Eline bez verip cam silmesini istemiş babamız çok kere……Amaç temiz cam ve kirli cam farkındlığı geliştirmek ve dikkate farklı bakış yakalattırmak…..
10-Evimizde tel tel dizilmiş elektrik sobamız var ona her bir telini ayrı temizlemesini sağlattırdık dikkat yoğunlaştırtmak için…..
11-Tahta bir plaka yaptırdık ve plakanın her tarafından delikler vardı…..O deliklerden tek tek boncuklar geçirmesini istedik……
12-Sonra sonra babamız çöp adam veya çizgi evler çizip, sulu boya ve fırça ile etrafından geçmesini istedik,gitgide bu sulu boya fırçası ile çizgi çalışmları , sonrasında fırçadan pastel boyaya sonrasında kalın kavranan kuru boya kalemlerine geçtik,sonrasında normal ölçüde kuru kalemler kullandık…..
13-Yoğun çizgi çalışaları ve yazma işlemine dikte etmekle geçtik amacımız dikkat üzerinde süre uzaması sağlamaktı……
14-Takvim kağıtlarını tek tek gün gün kestirttik ve benzerindeki sayıları benzerlerine yapıştırttık……
15-Noktaları birleştirme çalışmalarını hala yer yer yaparız……
Dikkat çalışması eğitimcilerin ve ailelerin hayal güçleri ile daha ilevsel alanlarıda katarak uzatılması muhtemeldir……
Fakat öncelikle bakma süresinin yani göz teması kurma süresinin uzaması en büyük adımdır hızlı gelişim kazandırmak için……..
Sitemizde OTİZM ile ilgili bir çok yazı bulunmaktadır. Detaylı bilgi İçin Tıklayınız. Otizm Tedavisi.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mutlu Bir Evlilik İçin 10 Adım
Ruhsal Bozukluklar
Çarpıntı ve Diğer Belirtileri
Akik Taşı
Hafıza Kaybı Neden Olur
Güçlü Olmak mı İstiyorsunuz? Sadece Kendinizi Fark Edin!
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.