OTİZM NEDİR?
Otizm dünyası yada otistik çocuklar. Sayıları 10000’de 15 kadar belirlendiği halde bu problemi yaşayan aileler için çok ciddi bir problemdir. Otizm belirtileri yada şiddetti yaşla birlikte genelde azalır fakat hayat boyu devam eder. Otistm sorunu çocuğun sosyal hayatını, iletişim yeteneğini ve tutumunu negatif yönde etkiler. Otizm her çocuğu aynı derecede etkilemez.

Otizm 3 yaşından önce ortaya çıkan,sosyal ilişkilerde gelişimde yetersizliklerle  ve anormalliklerle belirlenen bir hastalıktır. Erkek çocuklarda kızlara göre 3-4 kat fazla görülür. Görülme sıklığı konusunda değişik fikirler sunulsa da bazı kaynaklarda binde bir bazı kaynaklarda onbinde- dört beş oranında bildiriyor. Araştırmalara göre otizm son yıllarda büyük bir artış gösterdiği tahmin ediliyor. 3 yaşından önce ortaya çıksa da aile bunu 3 yaşından sonra farkeder. Ancak 3 yaşından önce ki belirtiler üzerindeki son yıllarda araştırmalar yoğunlaştırılmıştır. Özellikle klinik belirtiler üzerinde durulmakta, çocuğun gösterilen bir şeye bakabilmesi, çocuğun bir şey gösterip ailenin ona bakmasını istemesi, çocuğa seslenildiği zaman dönüp bakabilmesi, seslenildiği zaman tepki göstermesi en çok üzerinde durulan belirtiler bunlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KÜÇÜK ÇOCUKLARDA OTİZMİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Otistik çocuklar çevresinde olup bitenler karşı ilgisizdir. Aşırı duygusal tepki gösterirler ağlama, öfkelenme, sevinme gibi yersiz tepkiler gösterirler. İki yer arasında gidip gelme, koşma, kendi kendine sallanma, dönme, döndürme gibi hareketlere çok sık rastlanır. Otistik çocuklarda konuşma geç olur. Konuşma gerçekleştikten sonra da iletişim için fazla kullanılmaz. Daha çok çocuk ihtiyaçlarını ifade etmek için konuşur. Müziğe karşı aşırı ilgileri vardır. Seçicidirler ve beğendikleri müziği saatlerce dinleyebilirler. Yaşıtlarıyla iletişim kuramazlar. Taklit yada hayali oyunlar kuramazlar. Yaşıtlarıyla paralel oyunlar dahi oynayamazlar. Okula başlamadan okumayı sökebilirler,televizyondan yada gazetelerden bazı yazıları okuyabilirler ancak bu gerçek bir okuma sayılmaz. Kokuya karşı aşırı duyarlıdırlar. Kimsenin alamayacağı kokuları alabilir ve aşırı tepki gösterirler. Normal bir gürültüde kulaklarını kapayıp aşırı tepki gösterirler. Bazı nesnelere karşı ilgi gösterirler örneğin kola kapaklarını biriktirirler ve eksilmesine dahi dayanamazlar.

Sponsorlu Bağlantılar

OTİZM NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Otizm kendi içinde karmaşıklık gösteren bir hastalıktır. Günümüzde otizme özgü bir tedavi bulunmamaktadır. Ancak otizm belirtileri bir çocukta ne kadar az ise tedavinin o kadar umut verici olabileceğini söyleyebiliriz. Şayet otizmin bütün belirtilerini gösteriyorsa çocuğun geleceğe doğru olan gelişiminin umut kırıcı olduğunu söyleyebiliriz.

  • OTİZM TEDAVİSİNDE EĞİTİMİN ÖNEMİ: Otizm tedavisinde çok kısa sürede sonuç alınamayan birtakım eğitimleri mevcuttur. Eğitimin çok sıkı bir şekide sürdürülmesi gerekmektedir. Eğitin, otistik dönemden çıkarma anlamında fayda sağlamaktadır. İlk olarak çocuğun otistik dönemden çıkarılması gerekmektedir. Daha çok iletişim kurma, göz teması kurma, ilişki kurma, tensel temasta bulunma gibi davranışçı yaklaşımlar sergilemesi ve bundan haz alması sağlanır.

Daha sonra ilişki kuruldukça diğer alanlara yöneltilir. Bu alanlarda ilişki kurulması demek yavaş yavaş otistik durumdan sıyrılmayı gerektirecektir. Tedavi için en önemli etken budur. Otizmin tedavisinde özgün bir ilaç tedavisi yok ancak otistik çocukta zaman zaman huysuzluk,huzursuzluk,hiperaktivite yada bazı sıkıntılı zamanlarda belirtilere yönelik ilaçlar verilebilir. Vitamin veya diğer ilaçların verilmeside çocuğun durumuna göre belirlenir. Her otistik çocuğada vitaminler, ilaçlar verilebilir diye bir şey de söz konusu değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kanserin Önlenmesi
KOL AĞRISI
Nöropatik Ağrı Tedavisi Nasıl Yapılır?
Avuç İçi Ağrısı
Boyun Egzersizleri
Alzheimer Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.