PALEO DİYETİ NASIL YAPILIRpaleo diyeti nasıl yapılır

“Paleo diyeti” ya da “Paleolitik diyet” olarak adlandırılan bu diyette, vücudumuzun atalarımızın Paleolitik döneminde tükettiklerine daha iyi uyum sağladığını savunmaktadır. Bu diyet beslenme şekli ile eski atalarımızın gücüne kavuşmayı vaat etmektedir. Mağara adamları gibi yırtıcı ve kısa ömürlü değiliz ama tükettiğimiz gıdaların çoğunun sağlıksız olduğu gerçeği bulunmaktadır. Ve bazıları için, eskiden mağaralarda yaşayan insanların yeme şekline dönmek vücuttaki doğal dengeyi sağlamanın bir yoludur. Eğer siz de bu şekilde bir diyetin mantıklı olduğuna inanıyorsanız bunun için aşağıdaki yöntemlerden faydalanabilirsiniz:

Sponsorlu Bağlantılar

**** Hazırlık Evresi

Böyle bir diyete başlamak için ne kadar hazır olduğunuza karar verin. Mutfak ve kilerinizi hazırlayın. Etleri saklamak için derin dondurucu gibi uygun saklama yerleri, sebze, çilek, balık ve meyveleri saklamak için bir buzdolabı; fındık ve bazı sebzeleri saklamak için de kiler gerekir.

Artık tuz, şeker, patates ve fasulyeye ihtiyacınız olmayacaktır. Tüm işlenmiş gıdaları kendinizden uzaklaştırın. Bu tür besinler artık diyetinizin bir parçası değildir.

Temel malzemeleri toplayın. Paleo diyetinin bir parçası olarak genel olarak  tüketebileceğiniz besin parametreleri içinde aşağıdakiler yer almaktadır;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Kırmızı et, pastırma, jambon, geyik eti, vb.
 • Balık ve diğer deniz ürünleri
 • Yumurta
 • Peynir (fabrikalardan çıkan işlenmiş haliyle değil daha doğal olmalı)
 • Kuruyemiş (fıstık, kaju fıstığı ve fındık unutulmamalı)
 • Ham veya buğulanmış sebzeler, salata çeşitleri
 • Meyveler
 • Tohumlar

**** Bir mağara adamı gibi beslenin

Paleo diyetine başlayın. Öncelikle diyete yavaş yavaş girmeniz önerilir. Bunun birkaç yolu vardır. Haftalık bloklar ile ya da günlük seanslar şeklinde başlanabilir. Sizi en iyi hissettirecek şekilde davranın. Bunun için işte bazı öneriler:

İlk hafta: Gündüzleri sebze, meyve gibi yeşillikler ile tuzsuz fındık tüketin. Geceleri ise istediğinizi yiyin. Bol su içiniz. Buna 2 ila 4 haftadan fazla devam edin.Paleo diyeti

Sonraki haftalar için: Güne su içerek başlayın ve gün boyunca hiç bir şey yemeyin. Akşam yemeğinde ise kırmızı et, kuş eti, balık, yumurta, meyve, sebze, fındık, çilek yiyin. 2 ila 8 hafta boyunca bu şekilde devam edin.

Son aşama için: Su için, işlenmemiş gıdalar tüketin, gün boyunca yeşillik tüketin ve her gece sağlıklı bir yemeğin keyfini çıkarın. Şimdi artık bir yaşam tarzı olarak paleo diyetinin keyfini çıkarmalısınız. Artık sağlıksız yiyecekler tüketmeyin ve kendinizi fit ve zinde hissedin. Yemek yeme zamanlarınız sağlıklı besin isteğiniz ve enerji ihtiyaçlarına göre değişecektir.

Günlük aşamalar:

Üç gün boyunca bir paleo kahvaltısı ile güne başlayın ve diğer yemeklerde her zaman yediğiniz gibi yemeye devam edin. Örneğin, et, yumurta meyveli bir kahvaltı yapın.

Devamındaki üç gün boyunca, öğle yemeğini paleo diyetine göre yiyin, akşam yemeğini ise normal şekilde yiyin. Örneğin, jambon, salata, ve fındıktan oluşan öğle yemeği yiyin.

Ömrü Uzatan 7 Besin

Sonra akşam yemeğinde ise kavrulmuş şalgam ile balık tüketebilirsiniz. Tatlı olarak çilek ve dut tüketebilirsiniz. Daha modern bir paleo diyetinde ise meyveli kek veya tart tercih edilebilir.

Aperatifler çilek, çiğ sebze, fındık ve dut gibi basit taze gıdalar olmalıdır. Ayrıca peynir ve aşırıya kaçmadan kurutulmuş meyveler (kurutulmuş meyvelerde konsantre şekerin yüksek düzeyde bulunduğunu unutmayın) tüketilebilir.

Bildik kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği gibi öğünler düşünmeyin. Bir mağara adamı gibi olmalı ve her gün üç öğün yemek aramamalıdır. Bayırda çayırda otlayan bir insan gibi düşünmeli kendini. Ayrıca her zaman kurutulmuş gıdalar yemeniz gerekmez. Günde 6 küçük öğün aramalısınız.

Yemeğin tadını çıkarın. Paleo diyetinin büyük bir kısmı besinlere saygı ve sevgidir. Kendini “Modern hibrid mağara adamı” olarak tanımlayan Matt Emery, aşağıdaki ritüellere dikkat çekmekte ve bunların paleo diyetinin önemli bir parçası olduğunu belirtmektedir:

 • Yiyeceklerinizi koklayın. Besinlerin tazelik, tat ve kökenlerini öğrenmek için koku duyunuzu kullanın. Bazılarının kokusu keyifli iken bazılarının ise daha kötü olabilir.
 • Yiyeceği elinizle yiyin. Gıdalara dokunmak çatal, bıçak ve kaşıkların kaldırıldığı hissini doğrudan sağlar.
 • Yiyeceğe bakın. Yiyeceğin her bir bölgesinin renginin ve görünüşünün nasıl olduğuna bakın. Besinlerin doğal dalından koparılmış halini görmeye çalışın.
 • Yemeğinizi tadın. Tuzlu, asidik, acı ve tatlı gibi farklı tatlarını öğrenin. Doğal besinlerdeki bu değişik tat varyasyonlarını fark etmeye çalışın.
 • Sağlıklı yiyecekler ile sağlıksız yiyecekler arasında, sağlıklı olanlara doğru bir meyil ve istek oluşturun kendinizde.
 • Yiyecekleri tüketirken her birinin birer mucize ve mükemmellik abidesi olduğunu düşünün.

Paleolitik diyetPaleo diyeti tarifleri toplamaya başlayın. İlk başladığınızda, salata ve kavurma gibi bazı temel yemekler için kitaplar kullanacaksınız muhtemelen. Ancak, yemek tariflerinde kullanamayacağınız tuz ve diğer bazı işlenmiş öğeler nedeniyle kısıtlamalarla karşılaşacaksınız. Paleo diyeti tariflerini çoğaltın ve değişik yemek tarifleri ile kendinize yeni yiyecek olanakları yaratın. Uygun tarif örnekleri arasında: Macadamia salsa, un yerine fındık kullanılarak yapılan krep, elma sırlı hindi göğsü, karides köri, brokoli, pastırma salatası, yumurta ve kırmızı biber salatası, kabak tavuk köri, beyaz balık örnek verilebilir.

Ekmek, kek ve diğer pişirilen yiyecekleri yapmak için tamamen doğal malzemeler içeren tariflere bakın. Eğer diyetinizde pişmiş yiyeceklere yer veriyorsanız, bu mümkün olabilir. Ancak tarifler çok temel olacaktır. Örneğin yapılan bir ekmek sadece süt veya su ile undan meydana gelecektir. Belki içine bazı taze otlar da eklenebilir.

Paleo diyeti için değişik blog ve web sitelerinden çevrimiçi aramalar yapabilirsiniz. Yerel kitap evlerinden ile ilgili kitaplar da temin edilebilir.

Mevcut yemek kitapları üzerinden devam edin ve tarifleri uyarlayın. Günlük olarak ve haftalık olarak neler tüketeceğiniz ve yemeklerin tariflerine ilişkin verileri bilgisayarda bir klasörde toplayabilirsiniz.

**** Sağlık açısından faydalarını düşünün

İsterseniz paleo diyetinin diğer yönlerini de deneyebilirsiniz. Paleo diyeti bazı insanlar için sadece bedeni değil aynı zamanda ruhu da besler. Avcı-toplayıcı yaşam tarzını taklit ettiğinden dolayı, diyet aynı zamanda hareket, toplayıcılık ve esneklik yeteneği ile de ilişkilidir. Bu demektir ki, paleo diyetini yapan biri gün boyunca bilgisayar başında hareketsiz oturursa pek de iyi taklit etmemiş olur. Diyetin ruhuna uygun olarak bütün gün oturmak yerine dolaşmak ve hareket etmek gerekir. Her yerde yürüyün.

Vücudunuzu güçlendirmek için dışarıda gezin ve egzersiz yapın. Bazı paleo diyet takipçileri aç kaldıkları zaman kendilerini cezalandırır gibi yorucu şekilde çalışırlar. Bu tamamen kişisel bir seçimdir ve kişi kendini zayıf hissedebilir.

Yemek tariflerinin daha karmaşık olması demek paleo diyeti açısından gerçekliğini düşürür. Eğer mixerler ve yiyecek işleyici cihazlar kullanıyorsanız belki de paleo diyeti yaklaşımınızı gözden geçirmeniz gerekiyor.

Sağlık şartlarını göz önünde bulundurun. Bu diyet, bazı insanlar ve onların yaşam tarzlarına uygun olsa da, herkese uygun olmaz. Bu nedenle başlamadan önce vücudunuzun genel sağlık durumu için uygun olup olmadığına karar vermesi için bir doktora danışmanız önerilir. ​​Atkin diyetinde olduğu gibi paleo diyetinde de protein ve yağlı yiyeceklerin ağırlıkta olması bazı diyetisyenler ve doktorlar tarafından sağlıksız kabul edilmektedir. İçerdiği sağlıksız yağ tüketimi, dengesiz vitamin alımı, karbonhidrat açısından zayıf olması nedeniyle sizi güçsüz ve yorgun bırakabilir. Doktorunuzla diyet planını görüştükten sonra, mantıklı olanı diyeti kendi ihtiyaçlarınıza göre şekillendirmeniz olacaktır. Çünkü içinde katı sınırlamaların olduğu bir paleo diyeti belki de bünyeniz için uygun düşmeyecektir. Sonuç olarak sağlıksız olarak bilinen yiyeceklerden az tüketmek ve sağlıklı olduğu bilinen yiyeceklerden de yeterince almak en mantıklısı olacaktır.

**** İpuçları

 • Paleo diyetinin sizde etkili sonuçlar verip vermediğini görmek için yaklaşık 1 veya 2 ay boyunca devam etmelisiniz.
 • Yiyecekleri yapmak için tencere ve tavaları kullanabilirsiniz. Farklı olan bazı yiyecekler ve bazı yöntemlerdir. Paleo diyeti yapıyorsunuz diye ağaç kabukları, yaprakları ve düz kayalara gitmek zorunda değilsiniz. Tabiî ki siz istemediğiniz sürece.
 • Eğer hileli olacak şekilde bir yiyecek ekleyecekseniz, muzla birlikte bir çay kaşığı fıstık ezmesi gibi besleyici bir gıda ekleyebilirsiniz.

**** Uyarılar

 • Yabani mantarları yerken çok dikkatli olun. Eğer dışarıdan satın alacaksanız bildik ve güvenilir yerlerden alın. Ne olduğundan ve hangi tür mantar olduğundan yüzde yüz emin olduktan sonra tüketin. Eğer şüphede kalırsanız yemeyin.
 • Margarin yağlar, sıvı yağlar, konserve ya da diğer işlenmiş yiyeceklerden kaçının. Katkı maddesi içeren besinlerden uzak durun.
 • İyi bir doğal multivitamin alın.
 • Diyetinizde değişiklik yapmadan özellikle de köklü değişiklik yapmadan önce doktorunuza danışınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
3 Günlük şok diyet
İsveç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
Diyet Yaparken Arkadaşlarınıza Uymayın
Mayo clinic diyeti
Yeterli Flor Alımına Dikkat
Diyeti Süreklilik İçerisinde Uygulamak Önemlidir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.