PAMUKÇUK NASIL GEÇER, DOĞAL ÇÖZÜMLERPamukçuk Nasıl Geçer, Doğal Çözümler

Pamukçuk, “candida” mantarlarının neden olduğu bir enfeksiyon türüdür. Genellikle ağız bölgesini etkiler. Dişeti ve dil üzerinde, ağız içinde beyaz lekeler neden olur. Ağrılı lezyonlar ve açık kırmızı yaralar bu beyaz lekelerle birlikte gelişebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Pamukçuk aynı zamanda vücudun diğer bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Bebeklerde pişiğe, kadınlarda da vajinal bölgede enfeksiyona yol açabilir. Herkeste gelişme ihtimali olan bir enfeksiyondur ancak daha çok bebekler, yaşlılar ve hassas veya zayıf bağışıklık sistemine sahip olanlarda görülmektedir.

EVDE YAPILACAK ÇÖZÜMLER

Yağ çekme yöntemine başvurabilirsiniz. Yağ çekmenin vücut sistemi dışına toksinleri de çektiği teorisine dayanır. Sonuçları kesin olmamakla birlikte birçok kişi “candida” mantarı ile mücadelede geçici bir rahatlama sağlamak için bu yönteme başvurmaktadır. Nasıl yapıldığına dair süreç oldukça basittir.

 • Önceden dişlerinizi fırçalayın. Mümkünse karınınız aç olsun.
 • Bir çorba kaşığı yağı ağzınıza alıp 5 ila 10 dakika gargara yapar gibi ağzınızda çalkalayın. Bu esnada yağın ağzınız içerisinde dilaltı, dişetleri ve ağzınızın üst kısmı dahil olmak üzere her yere temas ettiğinden emin olun.
 • 5 ila 10 dakikadan sonra, yağı dışarı tükürün ve sonrasında tuzlu suyla durulayın.
 • Zeytinyağı da etkili olmakla birlikte Hindistan cevizi yağı daha çok önerilmektedir. Hindistan cevizi yağının mantarlarla mücadelede özellikle etkili olduğu söylenmektedir.

Kekik bitkisinden faydalanabilirsiniz. Bilimsel olarak etkinliği henüz kanıtlanmamış olmakla birlikte kekik otunun ağızdaki pamukçuklardan kurtulmak için etkili bir yardım sağladığı düşünülmektedir. Avrupa’da kekik üst solunum yollarındaki sorunlar ve pamukçuk tedavisinde kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Elma sirkesi de deneyebilirsiniz. Elma sirkesiniz bir miktar su ile seyrelttikten sonra ağzınıza alıp birkaç dakika çalkalayın.

Diğer alternatif bir seçenek ise, bir çorba kaşığı elma sirkesi ile 8 bardak suyu karıştırıp her yemekten önce içmenizdir. Sirke bazen ağız içindeki pamukçukların oluşmasına katkıda bulunan bağırsak mayalarının üremesini engeller.

Daha fazla sarımsak yiyebilirsiniz. Sarımsağın içinde “alliicin”, “alliin” ve “alliinase” ve “S-allylcysteine” ​​gibi kükürt içeren birkaç farklı bileşik içermektedir. Bu bileşikler de pamukçuk da dahil olmak üzere geniş yelpazede mantarlara karşı mücadele verir. Taze sarımsak tüketmeniz sarımsak haplarından daha etkilidir. Bu yüzden diyetinize sarımsak dahil etmeye çalışın.

En iyi sonuçlar için, günde 4 ile 5 diş ezilmiş sarımsak alın. Eğer sarımsak yediğinizde meydana gelen ağız kokusu sizi çok rahatsız ediyorsa bunun yerine günde 3 ila 4 bardak sarımsak çayı da içebilirsiniz.

Biraz çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağı, anti-mantar ve anti-bakteriyel özellikleri ile bilinmektedir. Ayak mantarından sivilceye kadar birçok soruna çözüm olmaktadır. Aynı zamanda pamukçuk için de kullanılmaktadır. Pamukçuk için kullanmak istediğinizde, bir yemek kaşığı steril suyun içine bir ya da iki damla çay ağacı yağını dökün ve bir pamuklu çubuk yardımıyla ağız içine hafifçe sürün. Daha sonra tuzlu suyla ağzınızı çalkalayın.

NASIL ÖNLEYEBİLİRİM?

Ağızda meydana gelen pamukçukların tekrarına karşı önleyici tedbirler alınız. Bu tedbirler;

 • Dişlerinizi günde 2 ila 3 kez fırçalayınız.
 • Diş fırçanızı sık sık değiştirin, özellikle de ağzınızda pamukçuk geliştiğinde değiştirin.
 • Günde en az bir kez diş ipi kullanın.

Gargara ya da nefes spreylerini kullanmaktan kaçının. Çünkü bu ürünler ağzınızdaki normal mikroorganizma dengesini değiştirme eğilimi gösterir. Vücudunuzda kötü organizmalarla mücadele eden bir de iyi organizmalar olduğunu unutmayınız. İyi olanlarına zarar vermenin kötü olanların önünü açabileceğini unutmayın.

Pamukçuğa ne iyi gelirDiş hekimine yılda en az iki kez uğrayınız. Eğer protez kullanıyorsanız ve şeker veya bağışıklık sistemi zayıflığı gibi sorunlarınız varsa daha sık uğramalısınız. Diş hekimi tarafından önerilecek tedaviler pamukçuklarda daha hızlı iyileşme sağlayabilir.

Şeker ve nişasta tüketimini azaltın. “Candida” mantarları şeker ile beslenir ve çoğalır. Önüne geçebilmek için tükettiğiniz şekerli ve nişastalı yiyeceklerin miktarını azaltmanız gerekir. Bira, ekmek, soda, alkol, çoğu tahıl çeşidi ve şarap da bunlara dâhildir. Bu tür besinler mantarları beslemekte ve Candida enfeksiyonuna ortam hazırlamaktadır.

Sigarayı bırakınız. Sigara içenlerin ağzında pamukçuk gelişme ihtimali sigara içmeyenlere göre daha düşüktür.

TIBBİ OLARAK İSPATLANMIŞ YÖNTEMLER

Eğer pamukçuk olduğunu düşünüyorsanız, kesin tanı ve değerlendirme için bir diş hekimi veya cildiye doktoruna başvurunuz. Eğer pamukçuk tanısı konursa, ilaçlı tedaviye geçilecektir. Sağlıklı yetişkinler ve çocuklar pamukçuğu diğerlerine göre daha kolay atlatırlar.

Tedaviye kısa sürede başlayın. Sağlıklı hastalarda pamukçuk tedavisi genellikle “acidophilus” tabletleri ile başlar. Diğer tıbbi bir tedavi ise şekersiz ve katkısız yoğurt yenmesidir.

Acidophilus tabletleri ve sade yoğurt mantarları yok etmeyecektir ancak enfeksiyonun azaltılmasına ve vücuttaki bakteri florasının normal bir dengeye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Acidophilus ve yoğurdun ikisinin de içinde probiyotikler vardır.

Sıcak tuzlu su solüsyonu ile ağzınızı çalkalayın. Tuzlu su geçici olarak pamukçuk mantarlarının yaşayamayacağı bir ortam oluşturur.

Tuzlu su hazırlamak için 1 bardak suyun içine yarım çay kaşığı tuz ekleyiniz. İyice karıştırıp tamamen çözünmesini sağlayınız.

Eğer belirtiler devam ederse veya zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, doktorunuz tarafında reçete edilmiş bir anti-mantar ilaç kullanınız. Anti-mantar ilaçlar genellikle 10 ila 14 gün boyunca kullanılır. Tablet, pastil ve sıvı şekillerde bulabilirsiniz. Eğer kullandığınız diğer ilaçlar işe yaramadığında ve artık etkili olmadığı zamanlarda “amfoterisin B” kullanılabilir. Candida mantarı genellikle zayıf bağışıklık sistemi olan ve HIV virüsü taşıyan kişilerde anti-mantar ilaçlara karşı dirençli hale gelmektedir.

VAJİNAL PAMUKÇUKTAN NASIL KURTULURUM?

Menstrurasyon: Vajinal pamukçuk aslında sadece bir maya enfeksiyonudur. Adet dönemine ne zaman gireceğinizi bilmediğiniz zamanlarda, vajinal pH Candida mantarları için uygun bir ortam yaratır.

Bağcıklı-tampon yöntemine başvurun. Adet döneminizde olmamakla birlikte küçük bir şey ile tampon yapınız. Vajinal pamukçukla mücadele etmek için şu öneriler faydalı olacaktır:vajinal pamukçuktan nasıl kurtulurum

 • Şekersiz yoğurda batırın. Daha sonra tamponu hemen uygulayın.
 • Tamponu sulandırılmış çay ağacı yağının içine batırın. Yoğurtta olduğu gibi bunda da uygulamayı hemen yapınız. O genişler önce, hemen tampon uygulayın.

Lateks prezervatif, spermisidal kremler ve kayganlaştırıcılar kullanmaktan kaçının. Aslında, bunları kullanmaktan kaçınmanın yanında mantar enfeksiyonu süresince cinsel ilişkiden kaçınmanız daha iyi olacaktır. Çünkü seks sırasında manatar enfeksiyonları vajinadan içeri doğru ilerleyerek bir kısır döngüye yol açabilir.

İPUÇLARI

 • Eğer emziren bir anne iseniz ve vücudunuzda pamukçuk varsa, enfeksiyonun geri gelmemesi için hem kendiniz hem de bebeğinizin beraber tedavi alması gerekir.
 • Eğer pamukçuk sırasında cinsel aktiviteye devam ederseniz sizle beraber eşinizin de tedavi görmesi önemlidir. Aksi takdirde enfeksiyon tekrarlayabilir.
 • Meme uçları, emzik, mama şişesi ve bebek oyuncaklarının hepsini eşit miktarda su ve beyaz sirke ile yıkayınız. Mantar gelişimini engellemek için yıkadıktan sonra kurumaya bırakınız.
 • Südyen ve bakım pedlerini de çamaşır suyu ve sıcak su ile iyice yıkayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Aç Kalarak Oruç Tutarak Kilo Verme
İyi Bir Kırışıklık Kremi Nasıl Seçilir
Dil Karıncalanması Nedenleri
Uyluk Ağrısı Nasıl Geçer
Baş Dönmesi ve Kusma Nedenleri
Göbek Deliğinde Yara ve Enfeksiyon
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.