PANKREAS KİSTLERİ
pankreas nedirPankreas yaklaşık altı inç(1 inç = 2,54 cm)uzunluğunda karında mide arkasında bulunan bir organdır. Pankreas baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç bölgeye ayrılır. Pankreas başı sağ karında duodenuma(on iki parmak bağırsağı) bitişik bulunmakta, kuyruk sol karın içinde, bütünü ise baş ve kuyruk arasında yer alır.
Pankreas kana salgılanan çeşitli hormonlar yapar. Bunlardan özellikle kan şekeri seviyesini düzenlemek için insülin üretilmekte ve salgılanmaktadır. Yanı sıra amilaz gibi sindirim enzimlerini de yiyeceklerin sindirimine yardımcı olmak üzere üretmektedir. Pankreas tarafından üretilen sindirim enzimleri de pankreas tarafından üretilen bir bikarbonat açısından zengin bir sıvı içinde birleştirilir. Pankreasın içindeki pankreatik kanal bikarbonat açısından zengin sıvı ve sindirim enzimlerini toplar ve mide ötesinde ince bağırsağın ilk bölümü olan duodenum içine akıtır.
Ortak kanal (ayrıca safra kanalı olarak da adlandırılır) karaciğer tarafından üretilen safrayı(yağ sindirimi yardımcı olan bir sıvı) toplar. Pankreatik kanal gibi ortak kanal da içeriğini duodenuma boşaltır.

Sponsorlu Bağlantılar

PANKREAS KİSTLERİ NEDİR?
pankreas kistiPankreas kistleri baş, gövde veya kuyruk gibi alanlarda pankreasın içinde yada pankreasın içinde yer alan sıvı toplanmış havuzlar(cepler=keseler) vardır. Bazı pankreas kistleri kistleri içine sıvı salgılamaktan sorumlu hücrelerin özel bir tabaka ile kaplı olması ile meydana gelen gerçek kistlerdir. Diğer kistler psödokistlerdir ve özelleşmiş astarla kaplı hücreleri içermez.  Pankreas kistleri boyutu birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında olabilir. Birçok pankreatik kistler iyi huyludur ve hiçbir belirti vermez ancak bazı kistler kanser veya kanser öncesi(prekanseröz) kistlerdir. Prekanseröz kistler kanser olma potansiyeli olan iyi huylu kistlerdir. Ancak bazı pankreatik kistleri kanser olabilir. Doktorunuz kanser hücreleri mevcut olup olmadığını belirlemek için pankreas kisti sıvı örneği almak isteyebilir. Sizin kistiniz eğer kanserli hücre içeriyorsa tedavi cerrahi olarak alınmasını gerektirir.
Kistlerin farklı türleri farklı akışkanlar içerir. Örneğin, akut pankreatit atağı sonrası formdaki psödokistler yüksek konsantrasyonlarda amilaz gibi sindirim enzimleri içerir. Müsinöz kistler mukus (müsinöz hücreleri tarafından üretilen bir protein sıvı) içerir.

Sponsorlu Bağlantılar

SEMPTOMLAR
Pankreas kistlerinin belirtileri boyutu ve konumu bağlıdır. Küçük kistler(iki cm’den az)  genellikle hiçbir semptoma neden olmaz. Büyük pankreatik kistler doku ve sinirleri saran baskısı sebebi ile muhtemelen karın ağrısı ve sırt ağrısına neden olabilir. Pankreas başındaki büyük kistler ortak kanal tıkanıklığı nedeniyle (derinin ile göz sararması ve idrar renginin koyulaşması) sarılığa neden olabilir. Tıkanıklığı safranın geri gitmesine ve bilirubinin kan dolaşımına dönmesine neden olur.
Nadir durumlarda akut pankreatit psödokistlerin oluşumuna neden olabilir. Bu kistler enfekte olarak ateş, üşüme ve sepsise yol açar.
Belirti veya semptomlar genellikle şunlardır:

 • Sürekli karın ağrısı, sırt tarafına doğru yayılabilir
 • Üst karın alanında bir kitle hissedilmesi
 • Bulantı ve kusma

Kistler vücudunuza yayılabilir. Bu nedenle ateşli ve sürekli karın ağrısı varsa bir doktora görünmenizde yarar vardır.
Bir rüptüre psödokist acil bir tıbbi durumdur. Bir kist rüptürü sıvısı serbest kaldığında yakındaki kan damarlarına zarar verebilir ve masif kanamaya neden olabilir. Aynı zamanda karın boşluğunda (peritonit) enfeksiyon neden olabilir. Eğer iç kanama ve şok işaretleri veya belirtileri varsa acil tıbbi tedavi isteyiniz. Acil yardım istenmesi gereken durumlar şunlardır;

 • Bayılma
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Bilinç azalması
 • Zayıf ve hızlı kalp atışı
 • Kan kusma

SEBEPLERİ
Birçok durumda belli bir pankreas kistinin nedeni bilinmemektedir. Genetik mutasyon kanser kistlerine yol açabilir. Bazı kistler nadiren hastalıklar ile ilişkilidir. Örneğin von Hippel-Lindau hastalığı gibi hastalıklar beyin, retina, böbrek üstü bezleri, böbrek ve pankreas gibi organları etkileyen genetik bir hastalıktır.
Psödokistleri sık sık pankreatit ve ya pankreas sindirim enzimleri erken aktif hale gelmesi ve pankreasın kendisini sindirmesi gibi acı bir durumda meydana gelebilir. Psödokistlere bir araç kazası gibi karından alınan bir travma neden olabilir.

Pankreas kanallarının bir tanesinin tıkanması ile kistlerin gelişme nedeni olabileceği sanılmaktadır. Bu kistler geliştiği zaman (fazla rastlanan anormal cisimler değildir) bunların büyük­lüğü bir üzüm tanesi ile bir karpuz arasında değişik olabilecektir.

RİSK FAKTÖRLERİ
Ağır alkol kullanımı ve safra taşı pankreatit için risk faktörleridir. Tek başına pankreatit psödokist – pankreas kisti en sık görülen tipidir- için bir risk faktörüdür.

TESTLER VE TEŞHİS
Pankreas kistleri günümüzde geçmişten daha fazla teşhis edilebilmektedir. Günümüzde ilerleyen gelişmiş görüntüleme teknolojisi sayesinde pankreatik kistleri bulamayı daha kolay hale getirdi. Aslında birçok pankreatik kist başka sorunlar için yapılan karın taramaları sırasında bulunmuştur.
Tanı süreci pankreas kistinin kanser olup olmadığını belirler. Aşağıdaki testler genellikle tanı ile yardımcı olur ve tedavi planı için kullanılır:

 • Tıbbi öykü: Pankreatit veya abdominal yaralanma öyküsü tipik bir psödokist göstergesidir.
 • BT: Bir bilgisayarlı tomografi taraması sizin pankreas kistinizin yapısı hakkında ayrıntılı bilgi vermek için farklı açılardan gelen bir dizi X-ışınlarını birleştirir. Bazen kanserli olmayan kistler kanserli olanlardan ayırt etmekte yardımcı olabilir.
 • MRG: Bu yöntem görüntüler oluşturmak için manyetik alan ve radyo dalgaları kullanan bir taramadır. MRI kistin herhangi bir katı bileşenleri olup olmadığını ve pankreas kist yapısının ince ayrıntıları hakkında bilgi edinilmesini sağlar.
 • Endoskopik ultrasonografi: Doktorunuz ayrıca kisti görselleştirmek, kist sıvısı almak ve analiz etmek için endoskopik ultrason isteyebilir. Bu çalışmada ince esnek bir tüp (endoskop) ağız yoluyla mide ve üst ince bağırsak geçirilir. Endoskop, kist görüntülerini elde etmek için kullanılan küçük bir ultrason probu ve kistten sıvı almak için bir iğne ile donatılmıştır.
 • Kist sıvısı değerlendirilmesi: Kistten elde edilen akışkan sıvı kanser olası belirtileri için bir laboratuvarda incelenir. Böyle bir işarete karsinoembriyonik antijen (CEA) denir. Sıvı örneğinde CEA yükselmesi kanser olabileceğini düşündürmektedir.

Bazı durumlarda sizin pankreas kistinizin yeri ve özellikleri- yaş ve cinsiyet ile birlikte- kistin hangi çeşit olduğu hususunda yardımcı olabilir.

 • Seröz kistadenom: Bu büyüme yakın organlarda yeterince olduğunda karın ağrısı ve dolgunluk hissi gibi belirtilere neden olur. Seröz kistadenom orta yaşlı kadınlarda sık görülür ve nadiren kanser haline dönüşür.
 • Müsinöz kistadenom: Bu tip kist genellikle pankreasın bütünü veya kuyruk kısmında bulunur. Orta yaşlı kadınlarda en sık ortaya çıkar. Bu tip prekanseröz olabilir ve zaten ne zaman keşfedildiyse kansere dönüşmüş olabilir. Daha büyük kistlerde daha fazla kanser olma olasılığı vardır.
 • Müsinöz kanalı ektazi: Erkeklerde daha sık görülen bu kist türü pankreas başında genellikle dilate duktal bölümlerinin içinde oluşmaktadır. Ayrıca bir intraduktal papiller müsinöz tümör olarak da bilinen bu tip büyüme genellikle prekanseröz veya kanserli olabilmektedir.
 • Papiller kistik tümör: Bir papiller kistik tümör – ayrıca bir papiller kistik neoplazm ya da katı ve pseudopapillary tümör olarak da bilinir-  genç kadınlarda en sık ortaya çıkar. Genellikle pankreas kuyruğu veya tamamında bulunmaktadır. Genellikle kanserli olmaktadır.
 • Kistik adacık hücreli tümör: Bu tip pankreas tümörü çoğunlukla katıdır ve kist benzeri bileşenleri olabilir. Çoğunlukla diğer pankreatik kistler ile karıştırılabilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR
Tedavi kistin türü ve belirtilere neden olup olmadığına göre değişir. Bazen, herhangi bir tedavi gerekli değildir. İyi huylu bir psödokist -hatta büyük bile olsa- bu sizi rahatsız etmediği sürece yalnız haline bırakılabilir. Seröz kistadenom çok nadiren kanser haline gelişebilir. Aynı zamanda belirtileri veya büyüme gibi nedenler olmadıkça kendi haline bırakılabilir.
DRENAJ(BOŞALTMA): Rahatsız edici belirtilere neden olan veya daha fazla büyüyen bir psödokist genellikle midenizi ve ince bağırsak için ağız yoluyla iletilen küçük bir esnek tüp kullanılan bir endoskop ve bir iğne ile drene edilebilir.
CERRAHİ: Ağrı veya diğer belirtiler neden olan genişlemiş bir psödokist veya seröz kistadenom cerrahi olarak giderilebilir. Ancak bir psödokist devam ediyor ya da tekrarlayabilir durumda ise alınır.
Pankreas çoğu lezyonların diğer türlerinin tedavisi için kanser riski nedeniyle genellikle cerrahi olarak çıkarılması uygun olmaktadır. Cerrahi olarak kistin çıkarılması çok etkilidir ve nüks olasılığı en azdır.

PANKREAS KİSTLERİNİN ÖNLENMESİ
Psödokistleri önlemek için en iyi yol genellikle safra kesesi taşları ya da alkol kullanımının yol açtığı ağır olduğu pankreatitten kaçınmaktır. Pankreatit alkol nedeniyle ise alkolden kaçınmak riski azaltabilir. Safra taşı pankreatiti tetikliyorsa o zaman safra kesesinin alınması gerekebilir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  pankreasda 2 adet mandalina büyüklünde kist var tehlike boyutu nedir tedavisi nedir sıkıntı edecek önemli bi sorun varmı lütfen cevap yazın bizim için çok nönemli

  Sağlık

  mrb pankreansta ya 4 mlimlik yada 4 cmlik bi kist var doktorlar bunun tedavi sonuç vermezse küçük bi operasyon gerektiğini söylediler bizde ameliyattan korktuğumuz için bi de ameliyatın büyüklüğünü merak ettiğimizdendir galiba korkuyoruz bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler

  Sağlık

  batın orta kat mide kitle pola kist 42 mmetre çapında irekane sonrası kisvar yaş 55 ameliyat olması gerekiyor riski varmıdır cinsiyet kadın

  Sağlık

  paneas kuyruk korpus bileske seviyesinde yaklasık 21x15x17 mm boyutlarında duzgun keskın sınırlı ınce cıdarlı BT ıle kontrast tutan komponenti olmayan kıstık olusum BT kriterleri dysontojenik kist true penkreatik kıst ile uyumludur bu konu hakkında bılgı almak ıstıyorum ameliyat gereklimi ılacla tedavısı varmı kansere donusurmu yardımlarınızı beklıyorum

  Sağlık

  pankreas kis tim var ev kanser olmam gerekiyor ameliyat için çaresi yok çok tehlikeli dediler çok usta bir cerrah arıyorum

  Sağlık

  pankreas kuyruk gövde sokumunda 5 cm.lik su bazlı bir kist vardı,inanılmaz ağrılarım oluyordu. Stent takıldı kist 3 cm.e düştü ve stentin takılı olduğu dönemde hiç ağrım olmadı. Şuan stent alındı ve tekrar ağrılarım olmaya başladı. tekrar stent takılabilir mi, ve bu kistin kuruması için nelere dikkat etmeliyim.Teşekkürler…

  Sağlık

  iyi günler..yazınızı okudum ..bendede siznkinin aynı sıkıntılarım var ama bana stent takılmadı.pankreas kistlerinin kaybolması için neler yapılıyor ve bana bu konuda usta birini tavsiye edermisiniz…hoşçakalın.

  Sağlık

  ben 20 yaşındayım ve pankresımda 3.5 cm boyutunda bir kis vardı.benimde inanılmaz ağrılarım oluyodu.bunun tek çaresinin ameliyat olduğunu söylediler.ve bende oldum bi hafta oldu ameliyatı olalı şuan iyim.korkulucak bişey yok ameliyatta ama mutlaka iyi bir cerrahla konuşulmasında fayda var.pankreasta 40 yaş üstü erkek hastalarda kötü çıkma olasılığı daha yüksek oluyomuş ayrıca..böyle bi sıkıntınız varsa mutlaka doktora gidin.

  Sağlık

  slm annaemde pankeas kisti var yaklaşık 15 sene oldu sürekli şeker komusuna giriyor.acaba kötü huylusu olur mu lütfen cevap veriniz

  Sağlık

  slm arkadaşlar annem 15 pankreas kisti var sürekli şekeri düşüyor ne yapacağımızı bilmiyoruz cevap vermek isterseniz tlf,05077357909 lütfen paylaşın

  Sağlık

  slm arkadaşlar annem 2 gün önce pankreasta ameliyat oldu pankreasın baş kısmında 3 cm bir kist çıkarıldı bundan sonraki süreç nasıl olur şu an yavaş yavaş geziyor.lütfen acilen cevap bek. şimdiden teşekkürler

  Sağlık

  benimde nişanlımın pankreasında kist var fakat dr 6 cm olmadan ameliyat olmuyor dedi internetten araştırıyorum daha küçük kistler ameliyat oluyormuş bununla ilgili tavsiye edilebilecek dr hastane varsa msj atarsanız sevinirim

  Sağlık

  ankara Yüksek ihtisas hastanesi bu işte çok iyi makinalara sahip ve teknolojisi sağlamm.annemin pankres tedavisi bu hastanede yürütülmektedir. Burhan Şahin ERCP ünitesi Türkiye çapında . Dışarıdan pek çok hasta gelmekte. Ankara AGEM (ankra gastro merkezi) de burdaki doç ve dr ların aynı zamanda ilişkili olduğu bir kurum. ankara imkanları olanlar mutlaka yüksek ihtisas hastanesine görünsün derim .

  Sağlık

  annem pankreas ameliyat oldu durumu çok şükür çok iyi. aman iyi bir dr seçmek gerekiyor.biz bunu çuk iyi araştırdık bilgi aimak isteyen olursa google dan arasın.

  Sağlık

  benim annem bundan 3 yıl önce pankreas amelyatı oldu ve 6 ayda bir kontrole gidiyor aradan 3 yıl gecti ve bi kac bölgede kücük kisler ortaya cıktı bununla alakalı bana yardımcı olursanız cok cok sevinirim nasıl ve ne bicim sağlığına tamamen kavuşur bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen şimdiden cok teşekürler…

  Sağlık

  slm arkadaşlar.Benimde pankreasımda 5 cm kist vardı istanbulda bi çok doktor ameliyat tek çare dediler ve ameliyatın riskinden söz ettielr ben Anakara da Yüksek ihtisas hastanesinde ameliyatsız stent takılduı ve şuan iyiye gidiyor …Gastro enteroloji d.r selçuk ve erkan bey… Sağlıklı günler dilerim…

  Saglık

  pankreas kuyruk korpus bileske seviyesinde yaklasık 25X25 mm boyutlarında duzgun keskın sınırlı ınce cıdarlı BT ıle kontrast tutan komponenti olmayan kıstık olusum BT kriterleri dysontojenik kist true penkreatik kıst ile uyumludur bu konu hakkında bılgı almak ıstıyorum ameliyat gereklimi ılacla tedavısı varmı kansere donusurmu yardımlarınızı beklıyorum..

  tülay vural

  arkadaşlar size önerim bu amaliyatı sadece hacettepe üniverstesinde profösör dr zafer öner genel cerrahi kendisi yapar çünkü ben ona oldum amaliyatımı ben bu rahatsızlıkda çok çektim şimdi çok şükür iyim ne olur ona gidin…

  oguzhan kaya

  pankreasin kuyruk kisminda 4 cm lik kist tespit edildi tesadüf bir muayne sonucu agri yok sikayet yok ne yapmaliyiz dokturlar 3 ay bekleyip tekrar bakalim diyor bir diyeride kuyrukla beraber alalim diyor sizin görüsünüzü belirtmenizi ister saygilar sunariz cinsiyet bayan yas 43.

  damla demirkol

  annemin pankreasında 2.5*2 cm lik bir kist varmış yeni öğrendik. 6 ay sonraya tedavi olacağını söylediler. neden 6 ay sonra ve tedavi riski nedir öğrenebilir miyim ??????

  gül damla

  2013 tarihinde pankreasta gövde kuyruk kısmında kitle vardı cerrahi müdaheleyle gövde ve kuyruk kısmı alındı patolojim söröz kist bening geldi laporoskopik olarak ankara yüksek ihtisas hast oldum başarılı bir amaliyat oldu fakat amaliyat sonrası diren tıkandı enfeksiyon gelişti batın açıldı şimdide herni oldum yani dikişlerim açıldı şekerim çıktı insilin kullanıyorum şimdi takrar batının kapanmasıiçin amaliyat olacagım. Allah tüm hastalara şifa versin saglık elamanı oldugum için herhalde şanssızlıklar yaşadım.

  Aydın

  Pankreasın baş kısmında 5.5 cm uzunluğunda bir kitle tesbit edildi.Ameliyat olmam gerekiyormu.37 yaşındayım.bayanım.Ameliyat risklimi?Ameliyat için önereceğiniz doktor ismi verebilirmisiniz?

  AYŞE

  PANKREAS ORTA BÖLÜMDE IKI ADET 20 MM.KIST TESHISIYLE 3 YIL ÖNCE KEMOTERAPI VE RADYOTERAPİ GÖRDÜM SON TETKIKLERDE ISE AMELIYAT OLMAM GERKTGI SÖYLENIYOR..BU KIST KANSERLIMİDIR..SAGLIK DURUMUM AMIYATLA ALININCA DUZELIRMI..ACELE CEVAP LUTFEN..15 GUN ICINDE ALIMAYAT OLACAGIM..

  Kemoterapi görmüş olmanız kistin kanserli olduğunu gösteriyor. Fakat selim huylu mu yoksa habis ur mu bilemeyeceğiz. Ameliyat karı alınmışsa eğer doktorunuza uyunuz. Eğer şüpheleriniz varsa mutlaka doktorunuzu değiştirerek tekrardan muayene olunuz. Sağlık durumunuzun düzelip düzelmeyeceğini bilemeyeceğiz. Doktorunuz size daha doğru bilgiler verecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  zuhal

  1ayönce safra kesesi ameliyatı oldum taşlar safra yoluna düşmüş, sarılık yaptı, ercp yöntemiyle stent takıldı taşın biri alındı, 7,5mm çapında bi taş daha var. Bu operasyondan sonra pankreas iltihaplandı şimdi ise kese lojunda 37mm çapında iç konutları düzensiz kist izlendi dediler. Bunun alınması gerektiğini söyleyip sevketti doktorum. Alınması gereklimi?

  hande

  Benim pankreasımda yaklaşık 1 cm kadar nodüler lezyon tesbit edildi kapalı ameliyat olmam gerekiyormuş.nodüler lezyon nedir.

  Merve

  5 yaşındayken pankreas kisti ameliyatı oldum. Ancak benimki sıvı bir kistti. Şu anda 16 yaşındayım. Okulda egzersiz yaparken pankreasın olduğu tarafta şiddetli bir ağrı oluyor. Acaba kist yeniden mi çıkmıştır? Doktora gittim ancak böyle bir şey görünmüyor dediler.

  aktifmuhasebe2@gmail.com

  ablamda pankreas bası lezyon varmış ciğere sıcramış diyorlar pet diye birşey yapacaklarmış daha sonra biyopsi 4 gün önce emara girdi birşey yoktu pankreas genişlemesi var safradan kum sızması dediler safra alınacaktı tesadüfen 4 gün sonra ultrasonda ciğerde kitle görüldü emara girdi pankreas bası lezyon dediler ciğere sıcramış olabilir dediler 4 gün içinde bu nasıl olur doktor konturolundeyken yardımcı olabilirmisiniz tedavisi nasıl başında olabilirmi

  Cengiz

  Mrb arkadaşlar şuanda Bursa ihtisas araştırma hastane sinde yazmıyorum babam akut pankreas de tedavi görüyor ve yaklaşik 50 gündür tedavi görüyor özel bi hastanede dıreş taklidi ve pis su hepsini döktük yaklaşik 5 kılo yakada siya bi sıvı alindi tekrara araştırma hastanesinde yatıyor tomografi sonucunda 6 cm birkıs görünüyor bu konuda yorum yapan bir arkadasım vr mi burda

  kubra

  mrb benim 5 yasindaki kizima pankreas kisti var dediler ve yatsini yaotilar ilac tedavisi gorecek bana bi öneriniz var mi acaba

  mehmet ali

  Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesinde Prof. Dr. Mustafa Kerem hoca pankreasta yer alan tümörler ile ilgili whipple ameliyatını gerçekleştirebilen sayılı doktorlardan birisidir. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ani Kalp Durması
Geçmeyen Uzun Süreli Mide Bulantısı
Kabızlık Ve Tedavi
Kol Ağrısı Kalp Krizi Habercisi
Göz Kanlanması
Yutma Zorluğu yada Güçlüğü (Disfaji)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.