PANKREASpankreas

Pankreas Nedir ve Ne İşe Yarar?

Ortalama olarak yetmiş beş ile yüz on gram ağırlığına sahip ve boyu yaklaşık olarak 14-15 santimetre olan pankreas organı vücudumuzda bulunan iç ve dış salgı bezlerinden bir tanesidir. Pankreas vücudumuzda on iki parmak bağırsağının ortasında ve bel omurlarının ön tarafında yer alır. Temel olarak iki tane görevi bulunmaktadır. Bunlar; vücut içerisine sindirim enzimleri salgılamak ve kan şekeri seviyesini sabitleyen hormonları üretmektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Pankreas yapısı gereği ekzokrin bir dokuya sahiptir ve bu sayede vücuda giren besinleri sindirebilmemizi sağlayan gerekli enzimleri salgılayarak bağırsağa iletir. Pankreas enzimleri başlıca amilaz, lipaz, tripsin, kimotripsin ve nükleazdır. Amilaz karbonhidratların, lipaz yağların, tripsinojen ve kimotripsinojen ise proteinlerin sindiriminde önemli rol oynar. Kan şekerini dengelemek için ise endokrin doku olarak görev yapar ve insülin ve glukagon hormonlarını üreterek kan içerisine salgılanma işlemini gerçekleştirmesine yardımcı olur. İnsülin kan şekeri seviyesini azaltıcı rol oynarken, glukagon ise kan şekerini artırıcı olarak rol oynar.

Pankreas Vücudumuzda Nerededir?

Sponsorlu Bağlantılar

Pankreas karaciğerin alt bölgesinde mide ve omurganın birleştiği yerde bulunup, üst tarafı on iki parmak bağırsağı ile temas halindedir. Pankreas, baş, boyun, gövde ve kuyruk şeklinde dört farklı yapıdan meydana gelir. Vücudumuzdaki diğer organlara göre yeri daha dipte ve derindedir. Bu sebepten ötürü ulaşılması biraz daha zor ve zaman alıcı bir organdır.

Pankreas Hastalıkları Nelerdir?

Pankreatit: Pankreas bezinin çeşitli nedenlerle enfeksiyon kapması durumu olarak tanımlayabileceğimiz pankreatit, akut ve kronik olarak iki farklı şekilde kendisini gösterebilir.  Pankreas bezinde meydana gelen deformasyon neticesinde ortaya çıkan enzimler, vücut içerisine yayılır ve bir bölümü kana karışır. Bu enzimler, yapısı gereği karıştıkları dokularda erime ve çürüme gibi durumlar yaratarak dokunan tahrip olmasına sebep olabilirler. Safra kesesinde oluşmuş olan taşlar, aşırı miktarda alkol tüketimi, trigliserid hormonunun miktarında fazlalık, hiperkalsemi durumu ve çeşitli östrojen hormonu içeren ilaçların kullanılması pankreatit hastalığının meydana gelmesine neden olabilirler. Pankreatit yani pankreas iltihabının en yaygın karşılaşılan belirtisi şiddetli bir şekilde oluşan ağrıdır. Ağrı kendisini çoğunlukla gece karnın orta kısmında ve midede hissettirir. Bununla birlikte tedavi edilmediği taktirde zaman içerisinde ağrı bele, göğse ve sırta geçebilir. Ağrının dışında her enfeksiyonda görülebilecek vücut ısısında yükselme, mide bulantısı, kusma ve kan basıncı seviyesinin azalması durumu ortaya çıkabilir.

pankreas ne işe yararPankreas Yetersizliği: Pankreasın temel görevlerinden birisi olan bağırsakta bulunan besinleri parçalamak için gereken enzimleri yeteri miktarda bağırsağa ulaştıramadığında meydana gelen durum pankreas yetersizliği olarak tanımlanmaktadır. Çoğunlukla yetişkin bireylerde kronik pankreatite bağlı olan yetersizlik, çocuklarda meydana geldiğinde ise kistik fibroza bağlıdır. Daha düşük ihtimal olarak nedeni pankreas kanserinin bir göstergesi olabilmektedir.

Pankreas Kanseri: Sigara kullanımı, yüksek oranda alkol tüketiminden dolayı oluşan kronik pankreatit, şeker hastalığı, çeşitli kolon polip grupları, herediter pankreatit durumu ve yağ oranı bakımından çok yağlı olan besinleri sürekli günlük beslenme programında yer vermeyi alışkanlık haline getirmek pankreas kanserini tetikleyen faktörler olarak bilinmektedir. Kişide iştah ve kilo kaybı, bazı durumlarda karın ve sırt bölgesinde oluşan ağrı, sürekli yorgunluk durumu, mutsuzluk, bulantı ve kusma, idrar renginin koyulaşması gibi çeşitli belirtiler pankreas kanserinin habercisi olabileceği için oldukça dikkat edilmelidir. Erken teşhisi bir hayli zor olan bu durumun ne yazık ki tedaviye yanıtı da oldukça negatiftir. Kişi kanser ameliyatı olduktan sonraki beş sene yaşama şansı yaklaşık %20 civarındadır. Erken teşhiste müdahale edilse bile bu oran en fazla %50’ye çıkabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  bilgileriniz güzeldi ama belirtilerinide eklermisiniz siteye

  Sağlık

  1yıl önce sağtarafımda çok ağrımvardı.kalbinsıkştığıni sandım venefesimkesildi.uzunsürdü.hastaneye gitim.tesyaptılar.pankras ihtabi dediler.bana buzkopan.kullanmamı söylediler. doktor ların bana söyledikleri birbirini tutmuyor. yatçasınız.yatişyapın dedi.acildeki başka doktor evegönderdi. bende bidaha gitmedim. ağrılarım devamediyor. bana ne tavsiye edersiniz.?

  Sağlık

  Babaannem 10 ay önce safra kesesi ameliyatı geçirdi ama safra kesesinin 4/1 ini aldılar.Doktorlar pankreasta kitle bulduklarını söylediler.Ameliyattan kalan hortum hala karnında duruyor ve bu rahatsızlık verıyor.Ve dikişlerinin oldugu yerde yaralar oluştu.Doktora götürdüğümüzde şeker olabilir dedi.Sizden daha acık bilgi istiyorum sorularınızı cevaplayabilirim.Cevabınızı bekliyorum..SAYGILARIMLA!!

  Sağlık

  benim sorum annemle ilgili kendisi şeker hastası bağırsakları çok çalıştığı için sık tuvalete çıkıyor sürekli isal halinde buda onu zayıflatıyor ayrıca karın bölgesi sürekli ağrılı ve şişiyor bu durum şekeremi bağlıdır yoksa pankreasla ilgili herhangibir tetkik yapılması gerekirmi laporoskopide çekildi ama sonucu alamadık bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim.saygılar….

  Sağlık

  pankreas hastalığı yemeklerden sonra baş ağrısı yapar mı cevap yazarsanız mamnun olurum

  yudum

  öncelikle sorunumun ne olduğunu ve nereden kaynaklandığını tam olarak bilmediğimi söylemek istiyorum. midemin sol alt tarafında yıllardır bir sancı oluyor ne zaman doktora gitsem idrar yolu enfeksiyonu diyorlar penisiline alerjim olduğundan dolayı kesin çözüm alamıyorum fakat artık bu sancıdan bıktığım için üroloji doktorum tomografiye aldı ve sol böbreğimin doğuştan olmadığını söyledi yani böbrek ağrısı olamayacağını başka bir sebepten ağrı çektiğimi söyledi ben bunun sebebini bulamıyorum doktorlar idrar yolu enfeksiyonundan başka birşey söylemiyor ama kesinlikle sebebin tek bu olduğuna inanmıyorum lütfen bana yardımcı olun

  ydm

  öncelikle sorunumun ne olduğunu ve nereden kaynaklandığını tam olarak bilmediğimi söylemek istiyorum. midemin sol alt tarafında yıllardır bir sancı oluyor ne zaman doktora gitsem idrar yolu enfeksiyonu diyorlar penisiline alerjim olduğundan dolayı kesin çözüm alamıyorum fakat artık bu sancıdan bıktığım için üroloji doktorum tomografiye aldı ve sol böbreğimin doğuştan olmadığını söyledi yani böbrek ağrısı olamayacağını başka bir sebepten ağrı çektiğimi söyledi ben bunun sebebini bulamıyorum doktorlar idrar yolu enfeksiyonundan başka birşey söylemiyor ama kesinlikle sebebin tek bu olduğuna inanmıyorum lütfen bana yardımcı olun

  Fıdan

  İyı günler.ben Azerbaycan’dan rahatsız ediyorum.benım sorum annemle ilgili.annem 49 yaşında şeker hastası.2 ay önce karın bölgesinde şiddetli ağrılar başladı.ağrı arttıkça nefes almakdada zorlanıyor.kalbide sıkışıyor.teşhislerde pankireasın iltihabı çıktı.Ankarada Gülhane tıp akademisınde 10 gün tedavi olduktan sonra iyleşmeye başladı.yaklaşık 5 gün önce aynı şiddetli ağrılar geri döndü.ağrı kesiciler artık fayda etmiyor.Lütfen bana yardımcı olun .

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Krizi
Gece Öksürüğü Neden Olur
Dalak
Varis
Anatomi Ve Beyin
Beta mikrobu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.