Sponsorlu Bağlantılar

PANKREAS NEDİR?

Pankreas karın boşluğunun üst tarafında ve bel omurlarının ön kısmında yerleşik bir organdır. Salgılarıyla sindirim fonksiyonuna yardımcı olur ve kan şekerini düzenler. Karın boşluğunun üst kısmında arka duvara dayalı olarak bulunan, hem iç hem de dış salgıları olan bir gudde organı. Pankreasın büyük kısmı, hazım için çok önemli olan salgıları hazırlayan alveoler bez dokusundan yapılmıştır. Pankreasın bu kısımlarında yapılan dış salgısı, bir kanal aracılığıyla oniki parmak barsağına akıtılır.

“Succus Pancreaticus” veya“pankreas özsuyu” adı verilen bu salgı sindirim işinde rol oynayan tripsin, lipaz ve amilaz adlı fermentleri ihtiva eder. Bu enzimlerin etkisi syesinde pankreas salgısı her üç grup gıd maddeleri, yani yağ, protein ve karbonhidratların hazmında önemli bir işi yerine getirir. Pankreasın, iç, yani kana olan salgısına gelince bu salgı, pankreas içinde bulunan ve Langerhans adacıkları denilen küçük kapalı bezler tarafından yapılır. İnsülin ve glukagon adını alan hormonları, kan şekerinin ayarlanmasında iş görürler. Pankreas şekil bakımından bir çekice benzetilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağırlığı 70-100 gram arasında ve rengi kırmızımtraktır. Ortalama 15 cm uzunluğunda olup, baş, gövde ve kuyruk kısımları vardır. Başı oniki parmak barsağının açıklığına uyar ve sağdadır. Gövdesi, enine uzanıp aortu, sol böbreküstü bezini, sol böbreği, böbrek atar ve toplardamarlarını çaprazlar. Gövdesinin devamı olan ve en ince kısmı olan kuyruk kısmı dalağa kadar uzanır. Pankreasın kanı, dalak, karaciğer ve üst mesenten damarlarından gelmektedir. İki boşaltıcı kanalı vardır. Büyük olanı Wirsung kanalıdır, gövdesini boydan boya kateden bu kanal, bezin çeşitli parçacıklarından gelen salgıları toparlayıp, oniki parmak barsağına açıldığı yere akıtır. Genellikle buraya açılmadan önce safra kanalıyla birleşir ve öyle açılır. Santorini kanalı ise, Wirsung kanalının üst tarafından oniki parmak barsağına açılan bir diğer dış salgı kanalıdır.

Pankreas hastalıkları: Pankreas hastalıklarının teşhisi belirtilerinin çeşitliliği, silikliği ve diğer hastalıklara benzemesi dolayısıyla oldukça zordur. Pankreastan gelen ağrının diğer karın içi organların ağrılarıyla karışması sık görülen bir durumdur.

Had pankreatit: Pankreasın akut iltihabıdır. Batı ülkelerinde hastalığa sebep olan en önemli faktörler, safra kesesi hastalıkları, aşırı alkol alınması, sürekli alkol kullanımıdır. Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde ise bunların yanında dengesiz beslenme de diğer bir faktör olarak ortaya çıkar. Bu hastalarda çoğu def alkol alınmasını veya ağır bir yemeği takiben kriz başlar. Hastalar ani başlayan şiddetli bir karın ağrısından şikyet ederler. Aşırı bitkinlik ve huzursuzluk olur. Vak’aların büyük bölümünde tansiyon düşmesi, çarpıntı, % 15’inde şok meydana gelir. Hastalık ağır ve öldürücüdür. Akciğer ödemi, dolaşım şoku, kan zehirlenmesi, iç kanama gibi ağır tablolara yol açabilir. Tedvisinde asıl olan, şokla yapılacak olan mücdeledir.

Müzmin pankreatit: Pankreasın müzmin ve ilerleyici olarak iltihaplanmasıdır. Sebepleri arasında yine alkolizm ön plandadır. Yetersiz beslenme daha sonra gelir. En önemli belirtisi ağrıdır. İltihabî durum devam ettikçe pankreas harap olur ve fonksiyonlarında yetmezlik ortaya çıkar. Bu sebeple hazım bozulur, kilo kaybı olur, ilerleyince şeker hastalığı görülür. Tedavisinde ağrı kesiciler verilir. Yetmezlik belirtileri için ağızdan pankreas enzimleri muhtevalı preparatlar kullanılarak, hasta rahatlatılmaya çalışılır.

Pankreas kanseri: Kırk yaş üzerinde özellikle erkeklerde görülen bir hastalıktır. Belirtileri arasında şiddetli ağrı, aşırı kilo kaybı ve ilerleyici sarılık üçlüsü ile kendini belli eder. Kanser, pankreasın baş kısmını tutmuşsa cerrhî müdhale ile çıkarılabilir. Geleceği iyi olmayan bir hastalıktır ve hastalar beş sene içinde kaybedilebilirler. Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Sağlık
26 Mayıs 2008

bilgileriniz güzeldi ama belirtilerinide eklermisiniz siteye

Sağlık
23 Mart 2009

1yıl önce sağtarafımda çok ağrımvardı.kalbinsıkştığıni sandım venefesimkesildi.uzunsürdü.hastaneye gitim.tesyaptılar.pankras ihtabi dediler.bana buzkopan.kullanmamı söylediler. doktor ların bana söyledikleri birbirini tutmuyor. yatçasınız.yatişyapın dedi.acildeki başka doktor evegönderdi. bende bidaha gitmedim. ağrılarım devamediyor. bana ne tavsiye edersiniz.?

Sağlık
4 Ocak 2010

Babaannem 10 ay önce safra kesesi ameliyatı geçirdi ama safra kesesinin 4/1 ini aldılar.Doktorlar pankreasta kitle bulduklarını söylediler.Ameliyattan kalan hortum hala karnında duruyor ve bu rahatsızlık verıyor.Ve dikişlerinin oldugu yerde yaralar oluştu.Doktora götürdüğümüzde şeker olabilir dedi.Sizden daha acık bilgi istiyorum sorularınızı cevaplayabilirim.Cevabınızı bekliyorum..SAYGILARIMLA!!

Sağlık
8 Ekim 2010

benim sorum annemle ilgili kendisi şeker hastası bağırsakları çok çalıştığı için sık tuvalete çıkıyor sürekli isal halinde buda onu zayıflatıyor ayrıca karın bölgesi sürekli ağrılı ve şişiyor bu durum şekeremi bağlıdır yoksa pankreasla ilgili herhangibir tetkik yapılması gerekirmi laporoskopide çekildi ama sonucu alamadık bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim.saygılar….

Sağlık
12 Aralık 2010

pankreas hastalığı yemeklerden sonra baş ağrısı yapar mı cevap yazarsanız mamnun olurum

yudum
2 Ekim 2012

öncelikle sorunumun ne olduğunu ve nereden kaynaklandığını tam olarak bilmediğimi söylemek istiyorum. midemin sol alt tarafında yıllardır bir sancı oluyor ne zaman doktora gitsem idrar yolu enfeksiyonu diyorlar penisiline alerjim olduğundan dolayı kesin çözüm alamıyorum fakat artık bu sancıdan bıktığım için üroloji doktorum tomografiye aldı ve sol böbreğimin doğuştan olmadığını söyledi yani böbrek ağrısı olamayacağını başka bir sebepten ağrı çektiğimi söyledi ben bunun sebebini bulamıyorum doktorlar idrar yolu enfeksiyonundan başka birşey söylemiyor ama kesinlikle sebebin tek bu olduğuna inanmıyorum lütfen bana yardımcı olun

ydm
10 Ekim 2012

öncelikle sorunumun ne olduğunu ve nereden kaynaklandığını tam olarak bilmediğimi söylemek istiyorum. midemin sol alt tarafında yıllardır bir sancı oluyor ne zaman doktora gitsem idrar yolu enfeksiyonu diyorlar penisiline alerjim olduğundan dolayı kesin çözüm alamıyorum fakat artık bu sancıdan bıktığım için üroloji doktorum tomografiye aldı ve sol böbreğimin doğuştan olmadığını söyledi yani böbrek ağrısı olamayacağını başka bir sebepten ağrı çektiğimi söyledi ben bunun sebebini bulamıyorum doktorlar idrar yolu enfeksiyonundan başka birşey söylemiyor ama kesinlikle sebebin tek bu olduğuna inanmıyorum lütfen bana yardımcı olun

Fıdan
28 Ekim 2012

İyı günler.ben Azerbaycan’dan rahatsız ediyorum.benım sorum annemle ilgili.annem 49 yaşında şeker hastası.2 ay önce karın bölgesinde şiddetli ağrılar başladı.ağrı arttıkça nefes almakdada zorlanıyor.kalbide sıkışıyor.teşhislerde pankireasın iltihabı çıktı.Ankarada Gülhane tıp akademisınde 10 gün tedavi olduktan sonra iyleşmeye başladı.yaklaşık 5 gün önce aynı şiddetli ağrılar geri döndü.ağrı kesiciler artık fayda etmiyor.Lütfen bana yardımcı olun .

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Romatizma ve kaplıca
Elma Sirkesi
Doğmacık Hastalıklar
Kemik İliği İltihabı
Yüksek kolesterol
Rüya Nedir? Nasıl Rüya Görürüz?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.