PANTOTENİK ASİT (vitamin B5)
Pantotenik asit, B5 vitamini olarak da bilinen bir vitamindir. Bu yaygın olarak et, sebze, tahıl taneleri, baklagiller, yumurta ve süt dahil olmak üzere hem bitkiler hem de hayvanlarda bulunur.

PANTOTENİK ASİT (vitamin B5) DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
D-Pantothénique asit, asit Pantothénique, Acido Pantoténico, alcool Pantothénylique, B Kompleksi vitamini, Calcii Pantothenas, Kalsiyum, D-Pantotenat, Kalsiyum Pantotenat, Complexe de Vitaminler B, D-Kalsiyum Pantotenat, D-Panthenol, D-Panthenol, D-pantothenat de Kalsiyum, D-Pantotenik Asit, D-Pantothenyl Alkol, Dexpanthenol, Dexpanthenol, Dexpanthenolum, pantethine, Panthenol, panthenol, Pantotenat, Pantotenat, pantothenat de Kalsiyum, Pantothenol, Pantothenylol, Vitamin B5, Vitamin B-5, Vitamina B5, Vitamin B5 .

Sponsorlu Bağlantılar

PANTOTENİK ASİT (vitamin B5) ETKİLERİ NELERDİR?
Pantotenik asit eksikliğiönlenmesi ve tedavisi için kullanılmaktadır. Bunun yanısıra çoğu kimsede cilt sorunları, alkolizm, alerji, dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu (DEHB), romatoid artrit, osteoartrit, saç dökülmesi, astım, kalp problemleri, karpal tünel sendromu, akciğer hastalıkları, kolit, konjunktivit, konvülsiyonlar, böbrek bozuklukları, kepek, depresyon, diyabetik sorunları, bağışıklık fonksiyonu, baş ağrısı, hiperaktivite, düşük kan basıncı, uyuyamama, sinirlilik, multipl skleroz, müsküler distrofi, kas krampları, atletik performansı artırmak ve diğer koşulları geliştirmek için kullanılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

PANTOTENİK ASİT (vitamin B5) NASIL ETKİ EDER?
Pantotenik asit sağlıklı bir cilt, karbonhidrat, proteinler ve lipidlerin organların düzgün bir şekilde kullanması için önemlidir.

PANTOTENİK ASİT (vitamin B5) GÜVENLİ Mİ?
Pantotenik asit, uygun miktarlarda kullanıldığında, çoğu insan için güvenlidir. Yetişkinler için tavsiye edilen miktar günde 5 mg’dır. Hatta büyük miktarlarda dahi bazı insanlar için güvenli olabilmektedir. Ancak daha fazla miktarda alınması, ishal gibi yan etkilere sahip olma olasılığını artırır.
Pantotenik asit, uygun şekilde kullanıldığında, çocuklar için güvenli olduğu görünüyor.

Pantotenik asit, gebe veya emziren kadınlar için önerilen günde 6 mg miktarlarda alındığında, güvenli olduğunu, ancak bu miktardan fazla alınması durumunda güvenli olduğu bilinmemektedir.

ÖNEMLİ NOT: Eğer hemofili adı verilen- kanama riskini artırabilir- kan hastalığı varsa, mide veya bağırsak tıkanması sorununa sahipseniz pantotenik asit kullanmamalısınız.

PANTOTENİK ASİT (vitamin B5) DOZAJ
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:
Ağızdan:
Bir diyet takviyesi olarak, pantotenik asit (B5 vitamini) 5-10 mg. kadar alınmalıdır.

ÖNERİLEN GÜNLÜK ALIM MİKTARLARI

YAŞ MİKTAR
0-6 ay 1.7 mg
7-12 ay 1.8 mg
1-3 yaş 2 mg
4-8 ​​yaş 3 mg
9-13 yaş 4 mg
Erkek ve kadın 14 yaş ve üstü 5 mg
Hamile kadınlar 6 mg
Emziren kadınlar 7 mg

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
N-ASETİL SİSTEİN NEDİR?
DMSO (dimethylsülfoksit)
BANABA BESİN TAKVİYESİ
LİZİN
Vitamin B12
MAGNEZYUM TABLET KAPSÜL
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.