PAPAYA
Papaya, latince olarak Carica papaya olarak bilinen bir ağaçtır. Yurdumuzda kavun ağacı olarak da bilinir. Kavun ağacı denmesinin nedeni meyveleri olgunlaştığında kabuğunun sarı bir renkte olmasıdır. Ortası ise pembemsi renktedir. En iç tarafında ise siyah çekirdekleri bulunmaktadır. Bu meyvenin kullanımındaki en önemli özellik olgunlaştıktan sonra şifa verici olmasıdır. Güney Afrika, Tayland, Avustralya, Meksika ve Havaii de üretilmektedir.
İÇERİK
Papaya birçok vitamin ve mineralin kaynağını oluşturur. A, B1, B2, B5 ve C vitaminlerinin yanı sıra demir, fosfor ve potasyumun öncü kaynaklarını oluşturur. Beta karoten bakımından zengindir. Çok fazla alınan beta karoten vücutta alerjilere yol açabilir. Bu nedenle dozaj ayarlaması önemlidir.
Bünyesinde antioksidan görevi gören likopen maddesini de içerir. Günümüzde artık, antioksidanların birçok kanser türüne karşı etkili olduğu ve bağışıklık sistemine olan pozitif etkileri bilimsel bir gerçek. Yandaki tabloda 100 gram papayadaki besin öğeleri verilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

100 Gr. Yenilebilir Papayanın Besin Değerleri
Analizler 100 Gram Papaya
Su (g) 88,83
Enerji (kcal) 39
Enerji (kj) 163
Protein (g) 0,61
Yağ (g) 0,14
Karbonhidrat (g) 9,81
Lif (g) 1,8
MİNERALLER
Kalsiyum (mg) 24
Demir (mg) 0,10
Magnezyum (mg) 10
Fosfor (mg) 5
Potasyum (mg) 257
Sodyum (mg) 3
Çinko (mg) 0,07
Bakır (mg) 0,016
Manganez (mg) 0,011
Selenyum (mcg) 0,6
VİTAMİN
Vitamin C (mg) 61,8
Tiamin (mg) 0,027
Riboflavin (mg) 0,032
Niasin (mg) 0,338
Pantoteknik asit (mg) 0,218
Vitamin B-6 (mg) 0,019
Toplam folik asit (mcg) 38
Vitamin B-12 (mcg) 0,00
Vitamin A, IU (IU) 284
Vitamin A, RE (mcg_RE) 28
Vitamin E (mg_ATE) 1,120
Kaynak: Kaliforniya Üniversitesi

PAPAYA MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?
Bileşiminde yer alan likopin pigmenti özellikle karaciğer kanserine karşı koruma sağlar. Ayrıca papaya meyvesi akciğer, pankreas ve rahimde oluşan tümör hücrelerine karşı savaşarak büyümelerini yavaşlattığı belirlenmiştir. Dikkat edilmesi gereken püf nokta, papayanın sadece kanser hücrelerini hedef alması ve normal hücreleri hedef almaması.
Yine bileşimindeki alkoloidler sayesinde bağırsak kurtları ile mücadelede başarılı bir etkinlik gösterir. Zengin bileşimi sayesinde çocuklar ve gebe kadınlar için son derece önemlidir. Hazımsızlık sorunundan şikayetçi kimseler için yardımsever bir gıdadır. Hem sindirimi kolay hem de diğer besinlerin hazmedilmesine katkıda bulunur. Papaya meyvesinin diğer faydaları arasında şunları da sıralayabiliriz;

Sponsorlu Bağlantılar

  • Papaya suyu siğil ve sivilcelere kullanılabilir
  • Papaya suyu cilt lekelerine de iyi gelmektedir.

NASIL KULLANILIR?
Papaya meyvesinin olgunlaşmış olması mühimdir. Olgunlaşmış bir papaya sarımsı renkli ve yumuşaktır. Çıkıntı ve zedelenmiş
olmamalıdır. Peki, papaya meyvesini nasıl tüketeceksiniz. Meyve olması sanırım size bir ipucu vermiştir. Papaya ile meyve salatası yapabilir, pastalarınızı süsleyebilir, tatlılarınıza farklı aromalar katabilirsiniz. Suyunu sıkarak diğer meyve suları ile kokteyl hazırlayabilir yada evde kahvaltı yapmaya fırsatınız olmadığında süt ile karıştırarak içebilirsiniz. Zengin bileşimi sizi öğle yemeğine kadar çıkartacaktır.
Kullanılacak olan papaya meyvelerinin dışı bıçakla patates soyar gibi soyulur. Çekirdekleri çıkartılır. Papaya meyveniz kullanıma hazırdır. Dilerseniz çekirdeklerini atmayıp, farklı şekillerde şifa kaynağı olarak da kullanabilirsiniz.
BUNA DİKKAT!!!
Hamilelerin olgunlaşmamış papaya meyvelerini kullanırken dikkat etmeleri gerekir. Düşüklere yol açabilir. Ayrıca papaya çekirdeklerinin aşırı kullanımı onu, doğal bir doğum kontrol hapı yapabilir. Bu nedenle gebe ve gebe kalmayı düşünenlerin papaya meyvesini yemeden önce iyi bir araştırma yapıp doktora danışmaları önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sarımsak
Zerdeçal Nedir? Yararları Nelerdir?
Hibiskus
Roobios Çayı Nedir? Neye İyi Gelir?
Çörek Otunun Mucizevi Etkileri
Karpuz Çekirdeği Yağı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.