PAPAYA VE ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARIpapaya-ve-cekirdeginin-faydalari

Papaya tüm dünyada birçok nedenden dolayı popüler bir meyvedir. A, C ve K gibi vitaminlerin yanı sıra niasin, magnezyum, potasyum, protein, karoten ve doğal lif kaynağı bir meyvedir. Papaya ağacının her parçası çeşitli tıbbi özelliklere sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

Papayanın püresine ek olarak, keskin ve acı bir tada sahip olan tohumları da yenilebilir. Tohumlar fenolik ve flavonoid bileşikler, protein, kalsiyum, magnezyum ve fosfor bakımından zengindir. Papaya tohumları aynı zamanda yüksek yağ oranına sahiptir ve aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekir.

Tohumlar bunun dışında karaciğeri temizler ve güçlü bir şekilde antioksidan, antelmintik ve antibakteriyel özellikler sergiler. Papaya meyvesinden tohumlarını çıkarın ve jelatinini çıkararak temizleyin. Tohumları doğrudan tüketebileceğiniz gibi salata, tatlılar ve diğer yemeklere ekleyebilirsiniz. 

DİKKAT: Hamile kadınlar, lateks veya papain alerjisi olanlar papaya ya da tohumlarını yememeleri gerekir.

PAPAYANIN SAĞLIĞA YARARLARI NELERDİR?

1- Karşı Kalp Hastalığına Karşı Korur

Sponsorlu Bağlantılar

Papaya düzenli tüketimi sayesinde ateroskleroz ve diyabetik kalp hastalığını önleyebilir. Papaya, içeriğinde yer alan A, C ve E vitaminleri gibi çok güçlü antioksidanlar sayesinde kalp krizi ve felç gibi ana nedenlerinden biri olan kolesterolün oksidasyonunu önlemeye yardımcı olur. Yüksek lif içeriği nedeni ile de yüksek kolesterol seviyelerini düşürür.

2- Sindirimi Geliştirir

Yapısındaki papain enzimi sayesinde sert protein liflerinin yıkılmasına yardımcı olur ve doğal sindirim sürecini kolaylaştırır.

Bunun dışında meyvedeki yüksek su ve çözünebilir lif içeriği de yine sindirim işlemini kolaylaştırır. Bu da bağırsak hareketlerinin düzgün işleyişini teşvik eder ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Buna ek olarak, papayadaki folat, beta-karoten ve C ve E vitaminleri kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca, papaya tohumunda yer alan proteolitik enzimler ve carpaine denilen bir madde sayesinde bağırsak solucanları ve parazitleri kurtulmanıza yardımcı olur.

3- Göz Sağlığı

Oftalmoloji Arşivleri yayınlanan bir araştırmaya göre günde üç veya daha fazla porsiyon papaya yaşlılarda görme kaybının temel nedeni olan yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskini düşürebilir.

Papayadaki A, C vitaminleri, karotenoidler lutein ve zeaksantin göz retinasına zarar veren yüksek enerjili mavi ışığa karşı koruma sağlar. Bu içerik aynı zamanda gelişmekte olan katarakt, glokom ve diğer kronik göz hastalıklarına karşı koruma sağlar.

4- Artrit Tedavisi

Papaya artritin yol açtığı ağrıların giderilmesine yardımcı olan birçok anti-inflamatuar enzim içerir. Papaya bulunan iki eşsiz protein sindirici enzim (papain ve chymopapain) büyük ölçüde romatoid artrit ile ilişkili inflamasyonu azaltır. Yanı sıra A, C ve E vitaminleri de enflamasyonu azaltmak için iyi olduğu bulunmuştur.

5- Cildi İyileştirirpapaya-ve-cekirdeginin-faydalari-cilt-sagligi

Papaya cildiniz için harikadır ve yüz paketi olarak kullanılabilir.

Olgun papaya yüz paketi olarak kullanıldığında cildin gözeneklerinin açarak akne tedavisi ve cilt enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Papayanın fermente olmuş etli kısmı ölü cilt hücrelerini eriterek cilde tazelik ve parlaklık verebilir. Ayrıca yüzdeki yaşlanma belirtilerini azaltır.

6- Saçları Besler

Papaya saç için de faydalıdır. Yapısında yer alan birkaç mineral, vitamin ve enzim saç büyümesi ve gücünü artırabilir. Aynı zamanda saç kıllarını besleyerek saçınızın hacmini artırmaya yardımcı olabilir. Papaya ayrıca kepeği kontrol etmek için kullanılır.

Donuk, asi ve cansız saçlara ekstra parlaklık katmak için  krem seçeneği olarak papaya yaprak özlerini kullanabilirsiniz.

7- Kanseri Önler

Papayada bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltabilen birkaç önemli bileşiklerdir vardır. Zengin antioksidan içeriği, özellikle likopen, beta-karoten ve beta-kriptoksantin olarak bilinen karotenoidler kanser riskini azaltmada faydalıdır.

Meyve aynı zamanda izotiyosiyanatlar denilen bileşikler içeriğinden dolayı vücuttan potansiyel kanserojenlerin ortadan kaldırılması ve tümör baskılayıcı proteinlerin etkisini artırarak kanseri önlemeye yardımcı olur. İzotiyosiyanatlar aynı zamanda kanser hücrelerinin oluşumu ve gelişimini inhibe eder.

8- Sağlıklı Kilopapaya-ve-cekirdeginin-faydalari-saglikli-kilo

Papaya A ve C vitamini, folat, lif ve potasyum kaynağıdır. Bu besinler sağlık için iyi olduğu kadar içeriğinde bulunana lif de daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve ayrıca kabızlığı önler.

Küçük bir papaya dahi diyetinizde gerekli olan lifin yaklaşık % 11’ini karşılar.

Aynı zamanda papain enzimini de sindirime yardımcı olur ve bağırsak yoluyla gıdaların hızlı hareket etmesini sağlar. Kötü sindirim kilo demek olduğundan, sindirimin iyi olması kilo kontrolünün sağlanması anlamına gelmektedir.

Papaya meyvesi kolesterolsüz, yağsız ve kalorisi çok düşüktür ve bu nedenle diyet yapanlar için mükemmel bir besindir. Sağlıklı kiloyu korumakla ilgilenen biriyseniz çiğ veya pişmiş papaya yiyebilirsiniz.

9- Hipertansiyon

Papaya potasyum için iyi bir kaynaktır, potasyum ise sodyumun etkilerini dengeler ve kan basıncınızın normal düzeyde tutulmasına yardımcı olur.

Uzmanlar hipertansiyondan şikayetçi olan kişilerin, günlük olarak papaya eklemelerini önermektedirler. Papaya meyvesini salata ya da baharatlı salsas olarak da kullanabilirsiniz.

10- Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Papaya beyaz kan hücrelerinin sayısının artmasına ve serbest radikal hasarına karşı hücreleri koruyan yüksek miktarda C vitamini içerir. 

C vitaminin dışında içermiş olduğu A ve E vitaminleri de sağlıklı bir bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için gereklidir. Genellikle soğuk algınlığı, öksürük ya da gripten muzdarip olanlar için papayanın birebir olduğunu söyleyebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ANALJEZİK ŞİFALI BİTKİLER
ŞALGAM DOĞAL BİR İKSİR
Aslan Pençesi
Brokoli
Karanfil Yağı
Zencefil Faydaları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.