PARASTEZİ NEDİR?
Parestezi kaşıntı, iğnelenme, yanma, uyuşma veya karıncalanma hissi olarak tarif edilen anormal bir durumdur. Parestezi en sık eller, ayaklar, parmaklar ve bacak gibi ekstremiteler oluşur, ancak vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir. Çoğu insan hayatında bu hislerle bir kez dahi karşılaşır.

Geçici uyuşmalar çabuk kaybolur. Uykuda kolun beden altında kalması yada uzun süre aynı bükülmüş pozisyonda oturulması sonucu kol ve bacaklarda parestezi görülebilir.  Uzun bir süre boyunca görülen kronik parestezi veya aralıklı parestezi genellikle bir nörolojik hastalık veya travmatik sinir hasarının bir işaretidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Parestezi genellikle enfeksiyon, iltihaplanma, travma ya da diğer anormal sorunlar nedeniyle oluşan sinir hasarından kaynaklanmaktadır. Parestezi nadir de olsa inme ve tümörlerin bir sonucu olarak yaşamı tehdit eden hastalıklara bağlı olarak meydana gelebilir. Parestezi duyu kaybı olurken, paralizi yani felç durumunda duyu kaybı olsun yada olmasın hareket kısıtlılığı bulunmaktadır.

BURASI ÖNEMLİ!!!!
Parestezi ile paralizi birbirinden ayırt edilmelidir. Parestezi bir hastalık, bozukluk ya da durumun belirtisi olabilir. Bu bakımdan vücudunuzda görülen herhangi bir his ve ya birkaç dakikadan uzun süren durumlarda doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

Daha da spesifik bir duruma işaret etmek gerekirse, eğer mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı, felç, zihin bulanıklığı, ekstremitelerde güçsüzlük veya konuşma bozukluğu gibi çok farklı belirtilerin yaşanması durumunda hemen tıbbi yardım isteyin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diz Ağrısı
Kist nedir
El ve Bilek Kırıkları
Şişmanlık Nedenleri
Cilt Kanseri Uyarıcı Belirtileri
Kilo verirken yapılan hatalar nelerdir ?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.