PARKİNSON NEDEN OLURParkinson Neden Olur

İlk defa 1817 senesinde Parkinson Hastalığı, ismini aldığı doktor James Parkinson tarafından titrek felç tanımı ile tıp literatürüne girmiştir. Beynimizde bütün fiziksel hareketlerimizi kontrol eden bir takım hücreler vardır. Bu mekanizma işlemi gören hücrelerden çeşitli maddeler salgılanır. Bu salgılanan maddeler arasında dopamin maddesi oldukça önemlidir. Çünkü dopamin, vücudun herhangi bir yerinden gelen bilgileri beynin ilgili bölümüne aktarmakla sorumlu olan ve bu sayede vücudun dengesini sağlamasına yardımcı olan bir maddedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Herhangi bir sebepten ötürü bu hücreler deformasyona uğradığı taktirde yeterli miktarda dopamin maddesi salgılayamaz ve bunun neticesinde zamanla kişide vücutta titreme, hareketlerde yavaşlama ve vücut dengesinin bozulması gibi bir takım belirtiler çıkabilir. Parkinson hastalığı vücut içerisinde çok fazla belirti vermeden sinsi bir şekilde ilerleyen bir durumdur. Yaklaşık on sene boyunca yavaş yavaş hücrelerde deformasyon ortaya çıkmaya başlar. İlk evrelerinde herhangi bir belirti vermeyen Parkinson ilerleyen zamanlarda vücuda yayıldığı için temel belirtisi titreme ile kendisini göstermeye başlar. Oluşabilecek titremenin şiddeti hastadan hastaya göre değişebilmekle birlikte çoğunlukla 40 yaşını geçmiş erkek hastalarda şiddeti daha fazla olmaktadır.

NASIL BELİRTİ VERİR?

Yukarıda belirttiğimiz üzere ilk başlarda sinsi bir şekilde ilerleyen Parkinson Hastalığı herhangi bir belirti vermeyebilir. İlerleyen zamanlarda oluşmaya başlayan belirtiler çoğunlukla elde veya vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen hafif titremeler şeklindedir. Kişinin geçmişine bakıldığında ortaya hafif kambur durumu çıkabilir. Hastada oluşan titreme gece uyku esnasında bile devam edebilir. Günlük sıradan işlerin yapılması esnasında, aşırı heyecan veya sinir gibi psikolojik bir takım duyguların yaşanması sonucunda titreme oluşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Parkinson Hastalığı’nın en temel belirtileri; kişinin yazdığı yazıların titreme nedeniyle okunaksız olması, ufak yazmaya başlamak, kasta oluşan ağrılar, yavaş yürümek, yavaş hareket etmek, yürüme esnasında ayakları yere sürtmek, vücudun kambur şekli alarak öne eğik bir şekilde durması, konuşma problemleri, aşırı terleme, tansiyon seviyesinin normalden düşük olması ve yemek yeme güçlüğü olarak sıralanabilir.

PARKİNSON VE PARKİNSONİZM

Parkinson hastalığına teşhis koyabilmek için gerçekleştirilen herhangi bir yöntem bulunmamaktadır. Herhangi bir test, röntgen veya laboratuvar kontrolleri sonrasında bu durumun anlaşılması olası değildir. Alanında uzmanlaşmış bir hekimin hastadan ve hastanın yakın çevresinde bulunan kişiler tarafından edindiği bilgiler ve el ile gerçekleştirdiği muayene neticesinde hastalığın teşhisi koyulabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, belirtileri birbirine çok yakın olan Parkinson ve Parkinsonizm hastalıklarının birbirinden ayırt edilmesidir. Fark edilmediği taktirde kullanılan yanlış ilaçlar neticesinde beyinde tümör oluşumuna veya çeşitli kalp damar rahatsızlıklarına neden olabilir.

parkinson nasıl olurHASTALIK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Parkinson hastalığında uygulanan tedavinin hedefinde kişiyi başkasına bağımlı olmadan, günlük işlerini kendisi tarafından ağrısız ve aktif bir şekilde gerçekleştirebilmesini sağlamak vardır. Uygulanan tedavinin neticesinde hastalığın tamamen ortadan kalkacağını söylemek mümkün değildir. Günümüzde ne yazık ki bu hastalığın tedavisinde faydalanılan ilaçlar çok sınırlıdır. Hemen hemen bütün ilaçların ortak özelliği ise hastalığın temel nedeni olan dopamin maddesinin tekrardan salgılanmasına yardımcı olması veya dopamin maddesinin vücut tarafından kullanımının arttırılmasını sağlamaktır.

Uygulanacak tedavi esnasında hastada oluşabilecek muhtemel yan etkilerin daha önceden doktor tarafından öngörülmesi ve bu yan etkilerin ortadan kaldırılması hastanın rahatı açısından önemlidir. Herhangi bir yan etki oluşumunda ne yazık ki tedavinin aksamaması için ilaç kullanımının sonlandırılmaması gerekir. Aksi taktirde uygulanan bütün tedavinin boşa gidebileceği unutulmamalıdır. Uygulanacak olan ilaç tedavisinde, hastada muhtemelen hali hazırda bulunan kaslarda sertlik, titreme ve yavaş hareketlerin eski haline gelmesi ihtimali oldukça yüksektir.

Tedavinin ilaç bölümünün dışında psikolojik etkenleri de çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Hastalığın kişiye vermiş olduğu stres veya depresyon durumu kişinin yakın çevresi veya akrabaları tarafından mümkün olduğunca ortadan kaldırılmalı ve hastanın kendisini mutlu ve iyi hissetmesi sağlanmalıdır. Bu sayede hastalığın gerek fizyolojik gerekse psikolojik etkileri minumum seviyeye indirilmiş olur.

Parkinson hastalığının tedavisinde ameliyat hiçbir zaman ilk tercih olmamalıdır. Fakat ilaç tedavisi uygulanmasına rağmen hastalığın belirtilerinde herhangi bir azalma veya düzelme meydana gelmemişse cerrahi operasyon gerçekleştirilebilir.

İlaç veya cerrahi operasyon tedavilerinin uygulanması esnasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Her hastaya her tedavi yöntemi uygulanamayacağı için kişiye özel tedavi programlarının oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca ilaç tedavilerinde ilacın dozu hastanın yaşına ve cinsiyetine göre değişebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer
Sol Tarafımda Ağrı Var
Acil ve Ani İdrar Yapma İsteği
Karaciğerdeki Bir Sorun Nasıl Belirti Verir?
Çıkık Nedir?
Ayak Üstünde Kırmızı Noktalar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.