PARLAK (AÇIK) KIRMIZI ADET KANAMASI NEDEN OLUR?

Parlak (Açık) Kırmızı Adet Kanaması basit olabileceği gibi bazen ciddi bir soruna da işaret ediyor olabilir. Kadınlarda ergenlik çağından menopoza kadar adet kanının renginde değişiklikler olabilir. Kimileri fizyolojik bir sürecin sonucu olabildiği gibi, kimisi ise bazı altta yatan sorunlara işaret ediyor olabilir. Bu nedenle üreme dönemindeki kadınlar, adet dönemindeki değişikliklere dikkat etmelidirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Menstrual peryot yada adet dönemi kadından kadına farklılık gösterebilir, normal dönemlerdeki görülen ani değişiklikler endişe verici olmalıdır. Kadınlar böyle durumların adet dönemlerindeki sıklığını izleyebilirler fakat dikkat edecekleri önemli olan bir diğer nokta ise adet dönemindeki kanın yoğunluğu ve rengidir. Bazen, örneğin, adet kanının parlak kırmızı renkte olması özellikle de daha önce bunu görmemiş kadınlarda endişe konusu olabilir.

Genel olarak konuşursak, açık kırmızı kan adet döneminin ilk gününde daha sıklıkla görülebilir. Ertesi günlerde ise kan rengi kan hücrelerinin daha uzun süre uterusta (rahimde) kalması nedeni ile (eski kan) daha koyu hale gelebilir. Bu normaldir.  Bazı kadınlarda açık kırmızı renkli adet kanı normal bir şey olabilir. Diğer kadınlarda ise kanama rengi koyu olduğu için endişenin artmasına neden olabilir.

Adet Kanının Renkleri ve Yapısı

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer parlak kırmızı renkli adet kanı henüz başlayalı bir ay olmuşsa yada öncesinde de normal değilse bunun nedenleri araştırılmalıdır. Adet kanının rengindeki değişikliklere çok sayıda faktör katkıda bulunabilir ve bunların bazıları çok ciddi nedenlerdir. Kadındaki menstrüal döngünün çok güçlü bir şekilde vücuttaki hormonal dalgalanmalar ile bağlantısı vardır. Hormonal dengesizlikler (ve bu hiç de nadir değildir) meydana geldiğinde, adet kanının yapı ve rengindeki değişiklikler kadınları etkileyebilir. Menopoz da kadınların hayatında hormonların çıldırdığı zor dönemlerden birisidir. Bu dönemde de yine anormal adet döngüsünün gerçekleşmesinde önemli rol oynar. Kadındaki hormon seviyesi dalgalanması stres, beslenme ve hayat tarzı gibi bir çok farklı olarak değişebilir ve bu faktörler diğer değişiklikler ile birlikte açık kırmızı yada parlak kırmızı adet kanının oluşumuna neden olabilir. Paniklemeden önce, kadınların son zamanlarda ne yedikleri ve neler yaşadıklarını gözden geçirmeleri gerekir.

Aniden parlak kırmızı kan dönemini yaşayan çoğu kadın bir düşükle karşılaştıklarını düşünebilirler. Bu doğrudur özellikle de şiddetli kramplar ile birlikte yaşanıyorsa. İlk haftalarda meydana gelen bir düşükte, kadın belki gebe olduğunun farkında olmayabilir. Ancak, böyle bir durumda rahim, içindeki her şeyi çıkarmak için çalışır, bu yüzden kramplar ve hafif kırmızı kanlı bir dönem oluşabilir. Eğer kan rengi 1-2 günde değişmezse, kramplar azalmazsa ve kan akışı normalden daha fazla olursa mutlaka bir jinekoloğa görününüz. Düşükler komplikasyonlara neden olabilir ve bu göz ardı edilmemelidir.

Parlak yada açık kanamanın bir diğer nedeni ise ovaryum kistinin parçalanmasıdır.

Yukarıda sıralanan tüm nedenler bir yana, tüm kadınlar farklı belirtiler nedeni ile endişe verici bir durum hissettiklerinde, adet kanının renk ve yapısında ani değişiklikler gördüğünde doktora görünmelidirler. Sorundan kaçmak sorunu çözmez, aksine tedaviyi daha da güçleştirir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  ozge

  Merhaba
  Regl donemim yaklaşık on gün önce bitti .Ancak dün spor salonundayken kasıklarımda hafif bir ağrı oldu .açık kırmızı kan geldi . Bugunde koyu renkte az şekilde akıntı rengi koyu geliyor . Regl günlerim düzenli neden böyle bişey olmuş olabilir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  Suzi

  Regl döneminde bende buna benzer bi sorun yaşadım normalde 5.inci günü o dönemi sonlandirirdm yalniz açık kırmızı kan gördüm ertesi gün de koyu kırmızı nedeni ne olabilir acaba yardimci olursaniz sevinirim kizlik zarina herhangi birsey olmamıştır değil mi? Simdiden tsk ediyorum .

  Bu kanama halinin uzun sürmesi sorun varlığına işaret olabilir. Eğer bu tür kanama 1 haftadan daha uzun sürerse mutlaka bir kadın doğum uzmanına görününüz.

  zeynep

  en son 5 nisanda regl oldum 23 nisanda korunmasız cinsel ilişkim oldu ve 2 mayısta kanamam başladı.regl zannetsemde rengi açık kırmızı jöle kıvamında peceteye silince pembemsi bir su şeklinde.pıhtılanma yok.regle göre cok daha az miktarda ve sürekliliği az.bir anormallik seziyorum sizce ne yapmalıyım ?

  Sibel

  Merhaba ben daha dun adet oldum genelde kahverengi veya koyu kırmızı gelirdi ilk defa parlak kırmızı kan geliyor ve çok ağrım var ikinci günümdeyim telâşlanmam gerekiyormu?

  Genellikle bu tür durumlar sorun teşkil etmez. Ancak adet akıntılarını iyi takip edin. 8 günü geçen akıntılar özellikle bahsettiğiniz türden akıntılar soruna işaret edebilir. Adetinizin normal seyrinde devam edip etmediğini takip ediniz.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Açık Tenli Cilt Makyajı Nasıl Yapılır
Hindistan Cevizi Yağı İle Yüz Nemlendirme
Kadınlar Bu Yöntemle de Korunabiliyor!!!!!
Kadınlarda Kalp Kalp Krizinin Uyarıcı İşaretleri
Çikolata Kisti (Endometriozis) Tedavisi Nasıl Yapılır?
BAKİREYİM, GEBE KALIR MIYIM?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.