PARMAK BOĞUMLARIM AĞRIYORParmak Boğumlarım Ağrıyor

Parmak boğumları yada eklemleri çeşitli nedenlerden etkilenerek ağrıyabilir yada ağrımaya meyilli olabilir. Ağır yüklerin taşınması, spora başlandığı ilk gün gibi parmaklara yük binen her aktivite parmaklar kendini onarana kadar eklemlerde ağrıya yol açabilir. Yaygın nedenler arasında travma ve osteoartrit yer alır.

Sponsorlu Bağlantılar

AĞRININ ÖZELLİĞİ

El parmağı boğumlarındaki ağrı keskin, donuk ve zonklama şeklinde olabilir. Yoğunluğu hafiften şiddetli dereceye kadar değişebilmekle birlikte günün belirli zamanlarında meydana gelebileceği gibi belirli aktiviteleri yaptığınızda da ortaya çıkabilir. Parmak boğumlarının yada eklemlerinin hareket ettirilmesi ile ağrı kötüleşebilir yada tamamen gidebilir. Şiddetli yaralanmalarda genellikle etkilenen boğumu hareket ettirmek mümkün olmayabilir.

Ağrı aniden meydana gelebileceği (akut) gibi zamanla da gelişebilir (kronik). Bazı durumlarda, sakatlığı nedeniyle boğum ağrısı sadece bir boğuma yerleşmiştir. Fakat bir çok durumda, çeşitli eklemleri etkilemektedir. Eğer parmak boğumu içerisinde inflamasyon varsa ağrıya ek olarak şişme de görülebilmektedir. Romatoid artrit, diğer artrit türlerinde, damar hastalıkları ve şeker hastalığında da parmak boğumlarında ağrı ve şişme meydana gelebilmektedir.

Parmak Eklemlerinde Ağrı Neden OlurBAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Nedenine yada altta yatan nedene bağlı olarak farklı belirtiler oluşabilir. Örneğin diyabetik nöropati, elleri etkiliyorsa parmak boğumlarındaki bir ağrının yanı sıra diğer farklı belirtiler de oluşacaktır.

Parmak boğumlarındaki ağrıya parmaklarda kanama veya morarma, yanma ve karıncalanma hissi, parmakları bükmekte zorlanma, eklem ağrısı, uyuşma, sertlik, el, parmak veya eklemlerde şişme görülebilir.

Diğer hastalıklardan kaynaklanan parmak boğumlarındaki ağrıya vücudun farklı bölümlerinde de çeşitli belirtiler meydana gelecektir. Nedenine göre bu farklı belirtiler şu şekilde olabilir;

  • Sırt ağrısı
  • Sabah kalktıktan sonra bir saatten fazla süren genel vücut sertliği
  • Bacak ağrısı
  • Kas spazmları veya kramplar
  • Eklemlerde kızarıklık, sıcaklık veya şişme

PARMAK BOĞUMLARINDA AĞRI NEDEN OLUR?

Tüm vücudu etkileyen rahatsızlıklar yada özellikle de travma bunun en sık karşılaşılan nedenidir. Kemik kırıkları, ilgili bölgenin aşırı kullanılması, burkulma ve incinmeler travmaya bağlı olarak meydana gelen nedenlerdir.

Buna ek olarak bunyon, gut (eklemlerde ürik asit birikmesinin neden olduğu artrit tipi), osteoartrit, osteomiyelit, romatoid artrit, periferik nöropati, ciltte ülserasyon, tendinit (tendon iltihabı), vaskülit (ateroskleroz, felç ve kalp krizine yol açabilen kan damarlarının iltihabı) da parmak boğumlarında ağrıya yol açabilir.parmak eklemlerinde ağrı

Bunların dışında aşırı alkol kullanılması, iyi huylu veya kötü huylu tümörler, kan pıhtıları, kemik çıkıntıları, buerger hastalığı (arterler ve venler pıhtılaşma ve akut inflamasyon), doğumsal anormallikler, şeker hastalığı, şişmanlık, periferik arter hastalığı (arter duvarlarında yağ ve kolesterol birikmesi sonucu ekstremitelere kan akışını sınırlayacak kadar atardamarların daralması), raynaud hastalığı veya fenomenu (el ve ayak parmaklarındaki küçük kan damarlarının spazmları) buna neden olabilir.

Parmak boğumlarındaki ağrı sadece bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmadığından ciddi olabileceğini düşündüğünüz durumlarda acilen tedaviye başlayınız. Tedavinin ihmal edilmesi veya geciktirilmesi tedaviyi daha da güçleştirerek eklem deformitesi, enfeksiyonun yayılması, kangren, hatta organın kesilmesi gibi daha kalıcı ve ciddi sorunlara neden olabilir. derhal anı ve teşhis yapılarak tedaviye başlanmalıdır. 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Eda Toker

    Merhaba. Uzun zamandir sol elimin tum parmak bogumlarimda ama ozellikle yuzuk ve serce parmaginin bogumlarinda agrim var (solak degilim) bazen agridan dolayi tam kavrayamadigimdan bai seyleri dusurdugum bile oluyor. Iki kez fizik tedavi uzmanina gittim.Romatizma tahlilleri ve rontgende birsey cikmiyor. Ancak sikayetlerim gun gectikce yogunlasiyor. Hangi doktora gitmem gerekiyor?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Metanol Zehirlenmesi
Yanak Şişmesi ve Nedenleri
İçtikten Sonra Kusma Nasıl Yatıştırılır
Astım Bronşit Belirtileri
Sürekli Başım Ağrıyor
El Bileği Çıkığı Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.