PARMAK ÇATLAKLARI NASIL İYİLEŞİRParmak Çatlakları Nasıl İyileşir

Parmaklardaki deride kuruma ve çatlamalar mı var? Bu tür çatlaklar kişiyi rahatsız etmenin yanı sıra, eğer kanama da yapıyorsa ellerinizi rahat kullanmanızı da engellemektedir.

Bu tür cilt problemlerini sadece estetik amaçlarla değil, aynı zamanda vücuda enfeksiyon girişlerini önlemek için iyileştirmek gerekir. Neyse ki, parmaklardaki bu çatlakları iyileştirmek için birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Aşağıda  bu seçenekler adım adım açıklanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

###Derin çatlakları tedavi edin. Eğer parmaklardaki çatlaklar kanama yapacak derecede dersin ise tıpkı diğer açık yaralara uyguladığını gibi bir bakım uygulamanız gerekir. Çatlakları ılık sabunlu bir suyla dikkatlice yıkayın, hafifçe kurulayın ve bandajla sarın. Bir antibakteriyel merhem kullanılması da çatlakların enfeksiyon kapmaya karşı korunmasına yardımcı olacaktır.

### Ellerinize bol bol nemlendirici sürünüz. Bu işlem çoğu zaman ciltte kurumaya bağlı olarak ortaya çıkan çatlakların iyileşmesi için en etkili yollardan birisidir. Cildinizde doğru nemlendirici kullanarak cildin kuruyarak açılması önlenir. Ancak nemlendiriciler ile alakalı görülen bir problem şudur:

Sponsorlu Bağlantılar

Piyasada çokça reklamı yapılan bazı nemlendirici ürünlerin çatlakları iyileştirme ve elleri hasar görmekten koruma gibi bir özellikleri olmamaktadır. Bu yüzden ciltteki kuruluk ve çatlakların iyileşmesi için cildin doğal nemini koruyan yoğun ve yağlı krem ​​veya merhemler kullanın.

 • Hücrelerin yenilenmesi ve cildin üst tabakasında çatlaklara neden olan dış tabakanın korunması için ciltteki doğal nemin korunması önemlidir. Normalde cildin dış tabakasının kendisi alt katmanları da korumaktadır. Ancak herhangi bir yaralanma durumunda nemin korunmasına yardımcı olmak için cilde merhem sürülmesi ihtiyacı doğar.
 • Eczanelerdeki losyonlar genellikle alkol ve diğer kimyasal maddeleri içerdiklerinden dolayı durumu daha da kötüleştirebilirler.
 • Bu nedenle cildi nemlendirmek ve korumak için saf yumuşatıcı ve nemlendirici içeriği olan ürünleri tercih ediniz:
 • Lanolin, koyunları yağmurlu ve karlı havalarda korur. Aynı zamanda insan cildindeki çatlaklara da iyi gelmektedir.
 • Jojoba yağı ise insan cildindeki doğal yağları taklit eder. Alacağınız üründe bu yağın ana bileşen olmasına dikkat ediniz.

Parmak Çatlakları Nasıl Geçer

### Ellerinizi nazikçe yıkayınız. Ellerinizi yıkama şekliniz de çatlakları daha kötü yapabilir. Yıkama, cildinizden doğal yağları uzaklaştırarak kuruluğu ve çatlaklara neden olur. Ancak elleri yıkamak günlük yaşamda kaçınılmaz olduğu için nazikçe ve çatlaklara zarar vermeden yapılması, çatlakların derinleşmesini önleyecektir.

 • Hafif bir sabun kullanın. Sert kimyasal sabunlar ellerde tahrişe yol açar. Yumuşak bir Castilla sabunu deneyin veya kullanımdan önce sabununuzu su ile seyreltin.
 • Ilık su kullanın. Sıcak su hem ciltteki doğal yağları yıkar hem de cildi kurutur. Bu yüzden cilt için en iyisi ılık sudur.
 • Ellerinizi hafifçe kurulayın. Bir havlu ile kabaca ovmak yerine yavaşça ve ciltte sürtünme yapmadan kurutun.

### Ellerinizi yıkadıktan hemen sonra krem ​​uygulayın. Çünkü su cildinizden buharlaştıkça cilt nemini de kaybeder. Nemlendirici uygulayarak bu nemin kaybolmasına engel olabilirsiniz.

### Ellerinizin aşırı yıkamaktan kaçının. Su ve sert sabunlar ellerin kurumasına neden olarak ciltteki çatlakların da kötüleşmesine yol açar. Eğer bazı nedenlerden dolayı ellerinizi yıkamaktan kaçınamıyorsanız, sık sık krem ​​uygulayarak ellerinizi koruyunuz.

### Koruyucu pamuk eldivenler giyin. Mümkünse gün boyunca yumuşak, hafif pamuklu eldivenler giyin. Çatlamış cildin daha fazla tahriş olmasına karşı korumaya yardımcı olur. Eldivenleri takmadan önce krem ​​uygulayın. Eğer gündüz takamayacak durumda iseniz, ciltteki nemi koruması, merhem ve kremlerin dağılmaması için gece uyumadan önce takınız.

Parmak Çatlaklarına Ne İyi Gelir### Yumuşak veya losyon içeren sabunları kullanmaya çalışın. Güçlü sabunlar ve bulaşık deterjanlarda bulunan içerikler cildinizin tahriş olmasına ve daha fazla kurumasına yol açar.

### Nemi kontrol altında tutun. Soğuk hava çok az su taşır ve ısındığı zaman ellerinizin kurumasına neden olma eğilimi gösterir. Yatak odası ya da evin tümünde kullanabileceğiniz nemlendirici cihazlar alabilirsiniz. Evde eğer merkezi HVAC sistemi varsa, otomatik olarak su çekip nemlendirme sağlayan ekonomik ve kullanışlı tipler bulunmaktadır.

### Eğer uzun süre dışarıda vakit geçirecekseniz güneş kremi sürünüz. Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak, ciltte hasarlara ve kurumaya neden olur. Kışın da aynı şekilde bu zararlı ışınları devam etmektedir. Bu yüzden eğer parmaklardaki çatlaklar şiddetli ise kanama duruncaya ve krem ciltte emilinceye kadar güneşe çıkmayınız.

### Kalıcı ve uzun süreli çatlakların kenar uçlarını alın ve düzeltin. Derin çatlaklar cildin doğal nemini sağlayan suyu çekerek zamanla zarar görmesine neden olabilir. Tırnak makası gibi bir şey ile çatlağın kenarındaki kabuklanmalar ve ölü hücreler alınabilir. Böylelikle çatlağın daha fazla su emmesinin önüne geçilir.

 • Çatlak kenarındaki kabuklanmayı çok fazla kırpmayın. İşlem sırasında ağrıma, incinme ve kan gelmesi olmamalıdır. Her iki taraftan 45 derecelik açı ile kenarları düzeltme yeterli olacaktır.
 • İşlemden sonra tırnak makası veya hangi aracı kullandıysanız, dezenfekte edin, temizleyin ve başkası ile paylaşmayın.

### Kalıcı veya şiddetli çatlaklar için doktorunuza veya bir dermatologa başvurun. Parmaklardaki cilt çatlakları egzama, sedef hastalığı veya mantar enfeksiyonu gibi altta yatan bir sağlık sorununun işaretçisi de olabilir. Cildin iyileşmesi için yardımcı topikal steroidler reçete edebilir.

BUNLARA DİKKAT!!!

 • Bulaşıkları yıkarken ya da temizlik yaparken ciltte tahriş olmaması için lastik eldivenler kullanın.
 • Düzenli olarak losyon veya krem ​​uygulayarak cildin çatlamasının önüne geçin.
 • Doğal maddeler içeren bitkisel sabunlar kullanmaya çalışın.
 • Kışın veya soğuk havalarda ellerinizi korumak için eldiven giyin. Çünkü soğuk parmaklarda çatlaklara sebep olabilir.
 • Eğer parmaklarınızı ciddi şekilde çatlamış ve açık yara haline gelmişse, üzerine losyon falan sürmeyin. Ağrıya neden olacaktır. Çatlakların üzerine merhem veya vazelin sürüp bir bandajla kapayınız.
 • Ilık su ile etkilenen bölgeyi ıslatın. Çatlama ve kanama var ise antibiyotik içeren bir vazelin veya merhem kullanın. Daha sonra yara bandı ile sarın. Geçinceye kadar bu işleme devam edin.
 • En iyi sonuçlar için farklı türde losyonlar kullanın.

UYARILAR

Parmaklarınızı ciddi şekilde çatlamışsa, nemlendirici ve losyon kullanmayın. Tıbbi merhem veya vazelin ile tedavi edilmesi gerekir.

Ellerinizi sıcak su ile yıkamaktan kaçının.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göz Çevresindeki Kuruluk Nasıl Giderilir
Ramazan Yaklaşırken Ramazanda Ne Yapacağız?
Soğuk Algınlığına Doğal Çözümler
Hindistan Cevizi Yağı İle Saç Bakımı
Kanser Ağrısı
Ciltteki İnce Çizgiler Nasıl Giderilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.