PARMAKTA YUMRU, KİTLE, ŞİŞLİKParmakta Yumru, Kitle, Şişlik

Parmaktaki yumru herhangi bir parmağınızın herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Enfeksiyon, inflamasyon, çeşitli tümörler yada travma bunun genel nedenleri arasında yer alır. Nedenine bağlı olarak tekil yada çoğul şekilde yanı sıra sert yada yumuşak tarzda olabilir. Ağrılı yada ağrısız olabilen bu şişlikler hızlı bir şekilde büyüyebileceği gibi bazen boyutlarında herhangi bir değişme görülmeyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Parmak eklemlerindeki bölgesel bir inflamasyon ayda iltihabi durum nedeni ile meydana gelen şişliklerde bunlar yumru şeklinde görülebilir. Parmak eklemlerinde görülen yumru birçok durumda osteoartrit ve diğer artrit ile ilgili bir hastalığın işaretidir. Diğer durumlarda bu şişlikler yada yumru travma yada böcek ısırıkları nedeni ile ortaya çıkabilir.

Parmaklardaki cilt, kemik ve yumuşak dokudaki iyi yada kötü huylu tümörler de yumru nedenidir. Bazen buradan biyopsi yapılarak bunun daha net değerlendirilmesinin yapılması gerekebilir. İçi sıvı dolu keseler olarak da tarif edilen kistler de parmaklar üzerinde oluşabilir. Bazı kistler doğumla birlikte ortaya çıkabiliyorken bazıları ise inflamasyon, tümör yada zamanla vücutta oluşan aşınma ve yıpranma nedeni ile meydana gelebilir. Tüm vücudu etkileyen iltihabi sağlık sorunları –  romatizmal artrit- da parmaklarda yumru oluşumunun nedenleri arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

parmakta bezeParmaklardaki yumrular eğer enfeksiyon, inflamasyon yada travma nedeni ile ortaya çıkmışsa bunlar genellikle geçicidir ve altta yatan neden çözüldüğünde sorun da ortadan kalkar. Fakat parmaklardaki yumruların kalıcı yada zamanla büyüyor olması durumunda tümör olma olasılığı göz önünde bulundurularak ve bu işaretler değerlendirilmelidir.

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?

Altta yatan nedene bağlı olarak farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Sadece parmakta oluşabileceği gibi tüm vücudu etkileyen sorundan kaynaklanan durumda ise tüm vücutta çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir.

Parmaktaki yumruya ek olarak parmaklarda irin veya akıntı, kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik, sertlik ve hassasiyet veya ağrı meydana gelebilir.

Diğer yandan; ateş ve titreme, eklem sertliği ve ağrı şeklinde vücudun diğer bölgelerinde belirtiler meydana gelebilir.

Daha ciddi olarak ve hayati tehlike arz eden parmaklarda hareket kalıcı uyuşukluk, büyük şişme, parmakları hissetmeme, deformite veya eklem çıkığı, kemik çıkıntısı, uyuşma veya karıncalanma görülmesi durumunda acil yardım istenmelidir.

PARMAKTA YUMRU, KİTLE, ŞİŞLİK NEDEN OLUR?

Yaralanmaya Bağlı Nedenler

 • Kemik kırıkları
 • Parmak eklemi yaralanması
 • Hematom (vücut dokularında kan toplanması)
 • Isırığa bağlı yaralanmalar

Diğer Nedenler

 • Apseler
 • Çıban
 • Selülit (deri ve altta yatan dokularda meydana gelen enfeksiyon)
 • Herpes virüsü enfeksiyonları
 • Papilloma virus enfeksiyonları (siğiller)

İnflamatuar Nedenlerparmakta nodül

Vücutta iltihap üretebilen bazı hastalıklar yada durumlar parmaklarda kitle oluşumuna zemin hazırlayabilir. Bunlar;

 • Gut (eklemlerde ürik asit birikmesi nedeni ile meydana gelen artrit çeşidi)
 • Osteoartrit (eklemlerdeki kemik ve kıkırdakta dejenerasyon ile karakterize artrit tipi)
 • Romatizmal ateş (eklem ve özellikle de kan damarları ve kalp bağ dokusunun iltihabı)
 • Romatoid artrit (eklem iltihabı ile karakterize kronik otoimmün hastalık)

Tümörler

 • Fibrom (fibröz yada bağ dokusunda oluşan iyi huylu tümör)
 • Lipom (iyi huylu yağ büyümesi)
 • Melanom (derideki pigment üreten hücreler olan melanositlerde veya vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkan cilt kanseri)
 • Nevüsler
 • Melanom dışındaki deri kanserleri

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kemik İyileşmesine İyi Gelen Gıdalar
Aç Kalarak Oruç Tutarak Kilo Verme
Çocuklarda Atopik Dermatit (Alerjik Egzama)
Uzmanlardan İshal Uyarısı
Metanol Zehirlenmesi
Ayak Ortası Ağrısı ve Yaralanması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.