patlican-kurusuMerhaba kış hazırlıkları yapılırken olmazsa olmazlardan birisi de patlıcan kurutmasıdır. Bu yazımda basit bir şekilde patlıcan kurutmayı anlatacağım. Buyrun Lezzet Ustam’dan patlıcan kurusu hazırlama…

Patlıcan kurusu yapılırken dikkat edilmesi gereken bir hususta nemli bölgelerde kurutma yapılmaması mesela Adana da kuru yapılmaz nemli olduğu için çürür.

Öncelikle pazardan kurutmalık patlıcanlardan istediğimiz kadar alıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Sonra patlıcanların saplarını keserek içlerini iç kalmayacak şekilde oyuyoruz.

Oyduğumuz patlıcanları su dolu bir kaba atarak diğer patlıcanları da bu şekilde oyuyoruz. Suya atmamızın nedeni diğer patlıcanları hazırlarken yapılanlar kurumasın ve kararmasın.

Tüm patlıcanları oyduktan sonra pamuklu bir ipe yanlarından delmek suretiyle diziyoruz. İpe dizerken patlıcanların arasında boşluk bırakalım ki çürümesin.

Tüm patlıcanları dizdikten sonra günün belli bir bölümünde güneş alan yere asalım ve kurumaya bırakalım. Patlıcanları asarken patlıcanlar herhangibir yere temas etmesin aksi halde kurumadan çürüyecektir.

Tamamen kuruduktan sonra nemli olmayan bir yere asılarak kaldırılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hazır Yufka ile Patatesli Gözleme
Domates Konservesi
Domates Çorbası Nasıl Yapılır?
Sıkma Hamuru – Bazlama
Çokokremli Yaş Pasta
Lezzetli Mangal için Tavsiyeler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.