PELVİS KASLARI VE ÖNEMİ
Pelvis kasları, kendinden pek söz edilmemesine rağmen, vücudumuzun belki de görev olarak en önemli kasları olma unvanını hak etmektedir. Bu nedenle, pelvis kaslarına değer vermeli, kendileri ve sizin için hayati öneme sahip olan “Kegel Egzersizi”ni uygulamaya gayret göstermelisiniz.

Pelvis kasları, kadın tarafından idrar yapmak için kullanılan ve kemik çatında bulunan kas grubudur. Şekil olarak 8 rakamını andırmaktadır. Bir halkası vajinayı, diğer halkası ise makatı çevrelemektedir. Her iki kas  ise bütünüyle iskelet ile ilişkilidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Pelvis tabanı kaslarını şöyle de izah edebiliriz. İdrar yapılırken, idrarınızı yarıda kesmenizi sağlayan kaslar(kalçanızı kullanmamak koşulu ile), pelvis kaslarıdır. Diğer bir metot ise, işaret veya orta parmağın vajina içine sokularak, içeride parmak sıkıştırılmaya çalışılır. Parmağınızı sıkıştıran kasların bütünü pelvis tabanı kaslarıdır.

Pelvis kasları;

  • Dışkılamada,
  • İdrar tutmada,
  • Cinsel yaşamın daha eğlenceli geçmesinde,
  • İç organların sarkmadan yerinde kalmasında,
  • Doğumda ıkınmayı sağlayarak doğumun kolaylaşmasında etkin rol oynarlar.

Sık doğum yapılması, zor doğumlar ve aşırı kilolu bebek dünyaya getirilmesi ve menopoz süreci pelvis kaslarının görevinde aksamalara neden olmaktadır. Tüm bunlarla ilişkili olarak da kadında öksürme, hapşırma, bir şeyler kaldırma, gülme ve hatta ayakta durma gibi nedenlere bağlı olarak idrar kaçırma sorunu gibi değişik sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Candida Nedenleri Nelerdir? Kimler Risk Altında?
Lohusalık
Yumurtalık Kisti Belirtileri
Kızlık Zarı Dikimi
Bakteriyel Vajinozis
Vajina Akıntısı Neden Olur?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.