TEDAVİ VE İLAÇLAR

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz “bekle-ve-gör” yaklaşımını önerebilir. Eğer;

• Penis eğriliği ciddi değil ve kötüleşmiyorsa,
• Hala ağrı olmadan seks yapılabiliyorsa,
• Ereksiyon sırasında yaşanan ağrı hafifse beklenip belli sürelerle kontrol edilmesi önerilecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak eğer belirtiler şiddetli ise ya da zamanla daha da kötüye doğru gidiyorsa, ilaç kullanılması veya ameliyat yapılması önerilebilir.

İlaçlar

Peyronie hastalığı için ağızdan alınan bir dizi ilaç denenmiştir ancak hiçbiri ameliyat kadar etkili sonuçlar vermemiştir. Bazı durumlarda, penis içine direkt olarak enjekte edilen bazı ilaçlar Peyronie hastalığı ile oluşan ağrı ve eğriliği azaltabilir. Eğer sizin için bu şekilde bir tedavi uygun görülmüşse, büyük ihtimalle birkaç ayda bir enjeksiyon olmanız gerekecektir. Bu tür enjeksiyonlar sırasında oluşacak ağrıları önlemek için de lokal anestezi verilir.

Penis enjeksiyonlarının etkinliği hakkında elde edilen kanıtlar sınırlıdır. Kullanılan ilaçlardan bazıları şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

Verapamil. Bu ilaç normalde yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır. İlaçta yer alan etken madde, skar dokusunun oluşumunda önemli bir faktör olan kolajen protein üretimini engeller.

İnterferon. Bu ilaç da, fibröz doku üretimini bozabilen ve yıkmaya yardımcı olduğu görünen bir protein türüdür. Kollajenaz, fibröz skar dokularını ayıran bir enzimdir ve şu anda Peyronie hastalığının tedavisi için üzerinde çalışılmaktadır.

Ameliyat

Penisteki anormallik ilişkiye girilmesini engelleyecek derecede ciddi ise ameliyat yapılması önerilecektir. Penis eğriliğindeki artış durmadığı ve ereksiyon halindeki peniste en az altı ay boyunca ağrı yaşandığı sürece ameliyat yapılması önerilmez.

Yaygın olarak uygulanan cerrahi yöntemler şunlardır:

Etkilenmemiş tarafın kısaltılması: Penisin uzun kenarının (yara dokusu olmayan tarafı) kısaltılması için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Kısaltma sonrası erekte olan penisin skar dokusu olan kısmı ile ameliyat yapılan tarafı aynı uzunluğa sahip olacağı için nispeten düz bir ereksiyon elde edilir. Ancak, bu işlem, genellikle penisin genel uzunluğunu kısaltır. Bu nedenle yeterli penis uzunluğu olan ve eğrilik derecesi daha az olan erkeklerde kullanılır. Bazı durumlarda, bu tür bir ameliyat iktidarsızlığa da neden olabilmektedir.

Etkilenen tarafın uzatılması: Bu tip ameliyatlar ile cerrah penisi saran elastik kılıfı uzatmak ve penisi düzeltmek için skar dokusunda birçok kesi yapar. Ameliyat sırasında skar dokusunun bir kısmının kaldırılması da gerekebilir. Alınan dokuların yerini doldurmak için doku parçası (greft) kullanılır. Gerekli dokular kişinin kendi vücut dokusu, başka bir insanın, hayvanın dokusu veya sentetik malzemeden yapılan dokular olabilir. Bu ameliyat genellikle penis boyu kısa ve penis eğriliği fazla olan hastalarda uygulanmaktadır. Bu yöntem “erektil disfonksiyon” açısından penis kısaltma yönteminden daha büyük risk taşımaktadır.

Penil implantlar. Penil implantlar ameliyat ile takılır. Ereksiyon sırasında kanla dolan süngerimsi dokular ile değiştirilir. İmplantlar yarı-sert olabilir. Çoğu zaman elle eğilebilmektedir ve cinsel ilişki sırasında yukarı yönde doğrulur. İmplantların bir türü de kasık veya testis torbası içine yerleştirilen bir pompa ile şişirilir. Hastada eğer Peyronie hastalığı ve iktidarsızlık (erektil disfonksiyon) durumlarının her ikisi de varsa Penil implantlar yerleştirilmesi düşünülebilir. İmplantlar yerleştirildiği zaman, cerrah elastik kılıf olan “tunika albuginea” üzerindeki gerginliği gidermek için skar dokusu üzerinde bazı kesiler yapacaktır.

Kullanılacak ameliyat yöntemi hastanın durumuna bağlı olacaktır. Doktorunuz skar dokusunun yerini, belirtilerin şiddetini ve diğer faktörleri dikkate alacaktır. Eğer sünnetsiz iseniz, doktorunuz ameliyat sırasında sünnet de yapabilir.

Ameliyatın türüne bağlı olarak, aynı gün taburcu olunabilir ya da bir gece hastanede kalınabilir. Geçirilen ameliyatlardan dolayı seks ya da mastürbasyon yapmak için dört ile sekiz hafta boyunca beklenmesi gerekir.

Diğer tedaviler

Peyronie için uygulanan çeşitli ilaçsız tedavilerin etkileri araştırılmaktadır ve sonuçlarına ve yan etkilerine dair yeterli veri bulunmamaktadır. Bu tedavi yöntemlerine radyoterapi, ses dalgalarını kullanan şok dalga tedavisi ve penis germe için kullanılan cihazlar örnek verilebilir.

PENİS EĞRİLİĞİ NEDENLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Testosteron Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler
Prostat Bilgi
Kısırlık Araştırma yöntemleri
Geç Boşalma
Kemik Erimesini Önlemek Sizin Elinizde
Semen Hacmi Nasıl Artırılır? Bu Besinler Önemli!!
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.