PEYRONİE HASTALIĞI

Peyronie hastalığı ya da penis eğriliği, penis içinde skar doku gelişmesi nedeniyle kavisli ve ağrılı ereksiyona neden olan bir durumdur. 

Erkeklerin penis şekli ve boyutu değişmektedir. Ereksiyon halindeki peniste belli açılarla penis eğriliği görülmesi de normaldir ve endişe duyulmasına gerek yoktur. Ancak, Peyronie hastalığı gelişen bazı erkeklerde, penisteki eğrilik çok fazla olabildiği için cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Penis eğriliği veya sebep olduğu yeterince sertleşememe sorunlarından (erektil disfonksiyon) dolayı seks yapılması da imkânsız hale gelebilir. Peyroni hastalığına yakalanan erkeklerin birçoğunda stres ve anksiyete (kaygı bozukluğu) görülebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı durumlarda, ilaç yardımcı olabilir. Ameliyat seçeneği ise, eğriliğin ve ağrının cinsel ilişki yaşanmasını engelleyecek derecede fazla olduğu durumlarda tercih edilir.

DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?

Peyronie hastalığının belirtileri aniden ortaya çıkabildiği gibi yavaş yavaş da gelişebilir. En sık görülen belirti ve bulgular şunlardır:
Skar dokusu: Peyroni hastalığı ile ilişkili bulunan skar dokuları (plaklar), penis derisi altında düz topaklar veya sert doku şeklinde hissedilebilir.

Peniste önemli derecede eğrilik: Penis yan tarafa, aşağıya veya yukarıya doğru kavisli şekilde bükülmüş olmaktadır. Bazı durumlarda ise ereksiyon halindeki penis “kum saati” şeklinde bir görünüme sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ereksiyon problemleri: Peyronie hastalığı penisin yeterince erekte olamamasına (iktidarsızlık veya erektil disfonksiyon) veya böyle bir durum varsa devam etmesine neden olabilir.

Penisin kısalması: Peyronie hastalığı sonucu peniste kısalma yaşanabilir.

Ağrı: Boşalma sırasında, penis ereksiyon halinde iken ya da herhangi bir zamanda penise dokunulduğunda ağrı oluşabilir.

Peyronie hastalığı ile ilişkili olan eğrilik daha da kötüleşebilir. Bazen de bu kötüye gidiş durur. Ereksiyon sırasında oluşan ağrı bir iki yıl içinde geçer ancak skar dokusu ve eğrilik kalır. Nadiren, Peyronie hastalığı ile ilişkili eğrilik ve ağrının her ikisi de tedavi olmadan düzelmektedir.

Ne zaman doktora görünmelidir?

Penis ağrısı veya eğrilik seks yapmanızı engelliyor ve sizi kaygılandırıyorsa bir bevliye (üroloji) doktoruna görünmeniz gerekir. Doğru ve zamanında konan tanı, tedavinin faydalı olup olmayacağını anlamaya yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhaba ben bu konu hakkında bi soru sormak istiyorumda bana cevabını verirseniz sevinirim bende doguştan penis egriligi var tabi cinsel ilişkide rahatsız oluyorum ama bunu önemsemiyorum benim merak ettigim bu bende kısırlıga neden olabilirmi çünkü aynı yon egikte tarafında benim çocukluktan kalma fıtık ta varben bekarrım kısırlıktan korkuyorum cevap verirseniz sevinirim iyi günler.

  Sağlık

  mrh.ben sol fıtktan ameleyat oldum bazen yumurtalık aşağıyadoğru cekiliyor bazende normal sevyesini alıyo penisde egriliktevar yine sol tarafa doğru doğüştan değil sonradan oldu bu sebeplerden dolayı kısırlık oluşabilirmi ameleyatımı nisan 2005 de hollandada oldum yaşım 28 bilgilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkurler.

  Sağlık

  ben 16 yaşındayım. Penisimin boyu 12cm. Penisimde eğrilik var ama doğuştan olup olmadığını anlayamadım. Cerrahi tedavi dışında ne yapabilirim.

  Sağlık

  mrhb benim penisimde biraz egrilik var bu çocuk olmama riskini verirmi 1 senedir evliyim ama esim hamile olmuyo

  Sağlık

  Merhaba Ben Daha 15 Yasında 1 Cocugum Yalnz Cocukken Penis Eğriligi Yoktu Ergenlik Donemine Geldigimde 1 Gazetede Penisim Eğri Diye 1 haber okudum ve Ben Kendi Penisime Baktm Beimkide Eğri Ama aman aman denilecek kadar eğri degil ama ben bunu cok kafaya takıyorm ve doktora gıtmeye aileme solemeye cok utanıyorm lutfen sıze yardımcı olun

  Penisin hafifçe sola yada sağa doğru eğik olması önemsizdir. Bu zaten penisin normal duruş pozisyonudur. Ereksiyona ulaştığınızda bu eğrilik iyice kayboluyorsa sorun yoktur demektir. Endişelenmenize gerek yoktur.

  Sağlık

  Acaba Penis Eğriligi Dar İç Camasır Giymektende Olabilirmi Ben Bu Aralar Boxer Kullanmaya Basladm Onceden hem kilot Yani Bu Konudanda Olabilirmi Lutfen Yardım Edin

  Sağlık

  Merhaba benim sorunumda penis EğriLiği Bende Sünnetten sonra yavaş yavaş farketmeye başladım Sertleşme Vs. gibi Aklınıza gelecek herhangi birşeyde sorunum yok ama penisim aşağıya doğru eğik yani o kadarda fazla degıL normaL halde bi sorun yok ama sertleştiğinde çok bellı oluyor ve CinseL yönden etkileyeceğini Az çok tahmin ediyorum Bunun sebebi hani Sünnette yanlış dikişten meydana geLmiş olabilir mi Veya normal penis eğriliğide oLsa ameliyattan sonra CinseL sorunlar ortaya çıkar mı iLgili kişiLerden beni yönlendirip biLgi vermelerini Rica Ediy0rum Doktorada Gidemiyorum Utandıgımdan Lütfen İLgilenirseniz sevinirim

  Sağlık

  mrb benimde böyle bi soronum oluştu ben 4.çocuk babasıyım yaş 46 yaklaşık 7-8 aydır penisimda sola yan eğik oluştu yardımcı olursanız veya öneride bulunursanız sevinirim iyi günler

  Sağlık

  merhaba 15 yas 13 cm biraz asaği eğirilik var sorunu ne yada çözulurmu sonra cinsel ilişkide problem olurmu

  Sağlık

  merhabe ben 2yıldır penısımın hafıf sola dogru kaydıgını hısetmeye basladım dıbı duzgun ama basına dogru gıttıkce sol tarafa dogru kayıyo ve ben cook ama cook rahatsız oluyorum psıkolojım de bozulmaya baslıyo yavas yavas bı tedavısı,caresi varsa ne olur yardımcı olun

  Sağlık

  penis eğriliğim ciddi bir şekilde belli ve ilişkide büyük bir sorun yaratıyor . Ameliyatla düzeldiğini biliyorum fakat bu bölüme bakan hangi doktor yani üroloji bölümümü ne bileyim estetik falanmı yardımcı olursanız çokk sevinirim

  Sağlık

  7 yasımda sunnet oldum ve yanılmıosam 1-2 sene sonra fıtık amelıyatı oldum ve dha sonra yaralarım duzelmeye basladı normal bı sekılde devam ettm yasamıma…kilom dogrultusunda penısım bıraz kucuktu ve ıcıne kacıodu, ozmnlar bole sola yatma gbı bır sorunum yoktu ancak son 1 senedır fark ettm ki penisim sola yatık ve sol yumurtalık sol asagı cekık tedavısı nedır yardımcı olurmusunuz ve askerlık mulakatlarında saglıktan elenırmıyım?
  hem askerlık hemde askerı okullar ıcın?

  Sağlık

  ben 16 yasındayım 17 cm penisim var yaklasık 4 senedır penısım egri bir durumda ve sanırım bende varikoselde var her ikisinde de ameliyat olmaktan korkuyorum acaba ilaç tedavisiyle geçermi ?

  Sağlık

  merhaba ben 52 yaşında bırıyım benım penısımde 3aydır eğrilik var doktora gittim peryoni plağı olmadığını söyledi herhangi bir ilaç vermedı sertleşince ağrı oluyor birleşmede zorluk yasıyorum herhangi bir ilac kulanabilirmiyim saygılarımla

  Sağlık

  ben 17 yaşındayım penisim biraz yukarıya doğru eğik acaba bi sorun oluşur mu? yada oluşması icin ne kadar eğik olması gerekir? (acil)

  Sağlık

  merhaba yaşım 23. bende de penis eğriliği sorunu var. sertleşince çok belli oluyor ve adeta bir baston gibi görünüyor. bu durum cinsel ilişki sırasında da sorun oluyor ve tam olarak erekte de olmuyor. bunun için ne yapılabilir, ne önerirsiniz? cevabınızı bekliyorum. şimdiden teşekkür ediyorum. iyi akşamlar…

  ilbey

  Merhaba. Ben 28 yaşındayım ve bendede sola doğru egrilik var sertleşme olduğunda iyice belirgin oluyor biraz fazla. Yani. Evliyim buda beni utandırıyor. Çaresi varmı. Tedavisi nedir. Zor durumdayım. Cevabınizı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

  yüksel

  Merhaba ben 18 yaşındayım sünnet olduktan sonra penisim aşağıya bakıyor çok değil normal sert. V.s oluyor tek fark aşağıya inik bunda bir zararı var mı varsa nasıl halledebilirim neden kaynaklanıyor bana yardımcı olursanız sevinirim.

  Bir üroloji uzmanına görünmeniz çok önemli yaşınız 18 ise eğer hala gelişim geçireceksiniz demektir. Eğer ilerleyen zamanlarda eğrilik artarsa. Eşinizle cinsel sorunlar yaşayabilirsiniz.

  hakan

  benim sorunum penisimdeki eğrilik sanki bir muz şeklinde aşağıya doğru bu benim ilişkiye girmeme azda olsa engel oluyo ama ben bundan çok rahatsızlık duyuyorum eger bu şekilde bi eğrilik amaliyat gerektirimi gerektirirse ne kadar ve ben ne kadar hastanede kalırım lütfen cvp yazın beni bu sorulardan kurtarınız.

  Bu durum cinsel aktivitenize zarar vermiyorsa çok da umursamayın. Ameliyatların %100 sonuç vermesi mümkün değildir. Ayrıca her cerrahi müdahalenin riskleri mevcuttur. Sizce risk almaya değer mi?

  Ender

  Benim bir sorum olacak penisim de önemli bir eğilme bu eğilme küçükken fazla belli olmuyordu ama gittikçe eğilim vermeye başladı.
  Utandığım içinde kimseden yardım alamadım ve kimseye söylemek istemedim ama bu gittikçe benim başıma dert olmaya başladı . 1988 doğumluyum İlerleyen dönemlerde cinsel yaşantıma neden olmadan önce bu eğikliğin düzeltilmesini istemekteyim bunun için ne yapmam gerekiyor Cevabınızı en yakın zamanda bekliyorum . Şimdiden çok teşekkür ediyorum..

  ayku

  Merhaba benim sorunumda penis EğriLiği Bende Sünnetten sonra yavaş yavaş farketmeye başladım Sertleşme Vs. gibi Aklınıza gelecek herhangi birşeyde sorunum yok ama penisim aşağıya doğru eğik yani o kadarda fazla degıL normaL halde bi sorun yok ama sertleştiğinde çok bellı oluyor ve CinseL yönden etkileyeceğini Az çok tahmin ediyorum Bunun sebebi hani Sünnette yanlış dikişten meydana geLmiş olabilir mi Veya normal penis eğriliğide oLsa ameliyattan sonra CinseL sorunlar ortaya çıkar mı iLgili kişiLerden beni yönlendirip biLgi vermelerini Rica Ediy0rum Doktorada Gidemiyorum Utandıgımdan Lütfen İLgilenirseniz sevinirim.

  Penis eğriliği sünnete yanlış dikişten kaynaklanabilir. Bu durumun tespiti için mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir. İleride cinsel yaşantınıza sorun teşkil edecek bir eğrilik yoksa telaş etmenize gerek yoktur. Eğriliğin sorun teşkil edip etmeyeceği ancak evliliğiniz sırasında öğrenebileceğiniz bir durumdur.

  ahmet

  slm benim penisim ucu sertleşmiyor ve egri dikte durmuyo sorun nedir agrı yok

  rüzgar

  merhaba penisimin uç boğum kısmına doğru sertleşme anında yukarıya doğrun bir veya iki derece eğrilik oluşuyor.bu penisin uzamasında ve sertleşmesinde sorun oluyor.lütfen bana tedavisi ve ameliyatı ve nereye başvuracağımı yazarsanız tedavi olmak istiyorum saygılarımla.

  Muhtar

  S.a. öncelikle böyle bir sıkıntıyı paylaşma ortamı hazırladığınız için Allah razı olsun bende bu arkadaşların şikayetlerini okudum benim penisin 16 ve 19 yaşındayken elle tatmin oluyordum bazen 1 seferde çok zorlayıp 2 sefer tatmin oluyordum sonra tam ortasında sanki bir tıkanıklık oluştu ve penisin orta kısımdan itibaren eğri şu an ben 30 yaşındayım hala düzelmedi evliyim 2 çocuk sahibiyim ama ilişki esnasında tıkanık gibi olan yer tam büyümeye mani olup ağrı oluşturuyo ve çok erken boşalıyorum kendisi düzdlir diye aldırış etmedim acaba hangi tedavi yolunu denemeliyim doktora gidince utanıyorum diye gidemedim hangi bölüme gidecegimi bilmiyorum korkuyorum böyle kalmasından yardımcı olursanız sevinirim

  YILDIZ

  MUTLAKA OKUYUN arkadaşlar bende de penis eğriliği vardı ama ameliyat olarak bu sorundan kurtuldum utanacak korkulacak bişey yok teknoloji çok ilerledi artk herşey mümkün ben kurtuldum sizin ne sıkıntılar cektiğinizi biliyorum cünkü bende yaşadım o duyguları o yüzden amacım size yardımcı olmak ulaşmak isteyen olursa yardımcı olurum…

  beki

  Merhaba ben 15 yaşındayım biliyorum cinsel ilişkiye girmek için çok erken ama penisimiin yamukluğu beni çok rahatsız ediyor çözümü ne olabilir ??

  sela kay

  Benim rahatsizligim peniste eyrilik yok ama sertlestiyinde agriyo ve sanki bir duyum var gibi buda beni cok rahatsiz ediyo yardimci olun lutfen

  Murat

  Penis aşağıya doğru yamukluğu vardır ne yapmam gerekmektedir bilgi verirseniz sevinirim

  yusuf

  15 gün önce Konjenital penil kurvatür eğrilik ameliyattan kaç gün sonra düzleşir cevap vereceğiniz icin cok tesekkur ederim.

  müslüm

  slm ben 21 yaşındayım benim sorunumda egrilikle ilgili son 3 aydır devam ediyor sürekli sol tarafa dogru ve aşagı dönüyor sertleşse bile kaltıramıyorum sertleşme sorunuda başlatı hemen iniyor cok kötü bunanımdayım lütfen yartım edin

  daha çocuğum

  Mrb.ben daha 12 yaşındayım. Son 1 ,1buçuk yıldır penisim sola doğru eğik başta önemsemedim ama sonra araştırmaya karar verdim okuduklarim kadarıyla sertleşmesinde bir sorun yok kimseye söleyemiyorum lütfen yardım edin.

  burak

  Mrb ben 24 yasındayım ve penısım asagı dogru egrı bu cınsel ılıskıde bazen sorun oldugu da oluyo ve ben bu durumdan cok rahatsız oluyorum ve tedavi olmak istiyorum lutfen yardımcı olun…

  Bende Saglikciyim

  Merhaba hocam bir sey soracam lutfen ciddiye alin bende saglikciyim fakat bur türlü anlam veremedim bu durumu danistigim insanlar da saka yaptigimi sandi. Testislerimi istemli olarak hareket ettirebiliyorum.creamaster kasi istemli hareket ettirilemez diye bildigim icin korkuyorum sizce ne yapmam gerek

  Soner

  Merhabalar Ben 15 yaşındayım.15 20 gündür bu hastalığa yakalandığını anladım.Penisim yukarı doğru eğik ereksiyona gelirken ortadan sıkılmış gibi oluyor ve derim ezik büzük oldu ve penis boyum kısaldı.Fakat en önemli belirti olan ağrı hiç yok hiç bir ağrı hissetmiyorum.Ne yapmalıyım

  Saglik

  Bende de ayni sorun var. Sola doğru eğri doktor zorlamaya bağlı dedi basta doktor geçer dedi fakat zamanla arttı.. en son doktora gittim ve ameliyat dedi suan galiba tek care bu.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Erkek Üreme Organları
Prostat Kanserinde Yeni Dönem Tedaviler
Kuru Boşalma (Geri Boşalma)
Erkekler ve Estetik
İktidarsızlık ve Tedavi
Erkekte Kısırlık
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.