PENİS EĞRİLİĞİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Peyroni hastalığının nedeni tam olarak anlaşılamamıştır, ancak bir dizi faktör görülme ihtimalini daha olası hale getirmektedir. Peyronie hastalığının penis içindeki küçük kan damarlarının çatlaması sonucu oluştuğu düşünülmektedir. ilişki, atletik aktiviteler sırasında veya kaza sonucu başka koşullarda penis hasar görebilir. İyileşme sürecinde, dışarıdaki normal yaraların kapanması gibi penis içinde de kan hücreleri ve diğer hücreler yara dokusunun üzerinde birikmeye başlar ve plaklar oluşmasına neden olurlar. Ancak, penis yaralanması yaşayan tüm erkeklerde Peyronie hastalığı gelişmez. Bazı kalıtsal özelliklerin de bu hastalığa yakalanma riskini arttırdığı düşünülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Penis her iki tarafı çok küçük kan damarları içeren sünger benzeri tüpler (korpus kavernozum) içerir. Cinsel dürtüler uyandığı zaman, bu damarlara kan akışı artar. Kan damarlarının olduğu bölümler kanla dolunca penis hacmi artmaya, düzelmeye ve erekte olmaya başlar. Korpus kavernozumları saran  “tunika albuginea” adı verilen elastik bir doku kılıfı da her ereksiyon sırasında genişlemektedir. Penisin yaralanması bu dokulara zarar verebilir. Eğer yaralanma çabuk iyileşirse, genellikle uzun vadeli sorunlar ortaya çıkmaz.

Peyronie hastalığında, normal yara iyileşme sürecinde kalıcı skar dokusu (plaklar) oluşur. Yara dokusundan dolayı kılıf bölümü artık esnek değildir. Penis dikleştiğinde, skar dokusu bulunan bölge gergin olamamakta ve penis kıvrımlı, sakat ve ağrılı olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı erkeklerde, Peyronie hastalığı yavaş yavaş gelişmekte ve herhangi bir yaralanma ya da sakatlık ile ilişkili olmamaktadır. Peyronie hastalığının bağışıklık sistemi bozuklukları ile bağlantılı olup olmadığına dair araştırmalar devam etmektedir.

HANGİ ERKEKLER RİSK ALTINDA?

Peniste meydana gelen küçük yaralanmalar her zaman Peyronie hastalığına yol açmaz. Yaranın iyileşme sürecinin kötü gitmesi ile skar doku (plak) birikmesine neden olabilen bir dizi faktör bulunmaktadır. Bu faktörler aşağıdaki gibi sıralanabilir:
Kalıtsal özellikler: Baba veya erkek kardeşte Peyroni hastalığının olması yakalanma riskini arttırır.
Bağ dokusu hastalıkları: Bağ dokusu bozukluğu olan erkeklerde Peyronie hastalığına yakalanma riski yüksek görünmektedir. Örneğin, Peyronie hastalığı olan erkeklerde “Dupuytren kontraktürü” olarak bilinen, parmakların avuç içine çekildiği bir durum da sık görülmektedir.
Yaşın ilerlemesi: Peyroni hastalığının görülme sıklığı yaşla birlikte artar. Dokularda yaşa bağlı olarak meydana gelen değişiklikler daha kolay yaralanmalara ve daha zor iyileşmelere neden olur.

Sigara içilmesi ve prostat ameliyatı gibi bazı sağlık koşukları ve diğer faktörler de Peyronie hastalığı ile bağlantılı olabilmektedir.

BAŞKA HANGİ ŞİKAYETLERE NEDEN OLUR?

Peyronie hastalığı aşağıdaki komplikasyonları içerebilir:

• Cinsel ilişkide bulunamama
• Penisin erekte olmada ve bunu sürdürmede yetersiz kalması (erektil disfonksiyon)
• Cinsel yetersizlik ya da penis görünümü hakkında kaygı bozukluğu ve stres yaşama
• Partner ile ilişkilerde sorunlar yaşanması
• Problemden dolayı ilişkiye giremeyen erkeklerin normal yolla baba olamaması gibi

YAPILACAK OLAN TESTLER NELERDİR?

Bir fiziki muayene ile ve belirtiler hakkında sorulan sorulara alınan yanıtlar ile Peyronie hastalığı teşhis edilebilir. Hastalığın kesin teşhisini koymak ve neyden kaynaklandığını anlamak için aşağıdaki testlerin yapılması istenebilir:

Fiziki muayene. Doktorunuz skar dokusunun yerini ve miktarını belirlemek için penis erekte değilken muayene edecektir. Penis uzunluğu da ölçülebilir. Belirtiler kötüleşmeye devam ederse, bu ilk ölçüm peniste kısalma olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca evde penisiniz erekte halde iken çekmiş olduğunuz fotoğraflar da istenebilir. Fotoğraflar yardımıyla eğrilik derecesi, skar dokusunun yeri ve miktarı daha ayrıntılı şekilde görülebilecektir.
Diğer testler. Doktorunuz penis erekte halde iken röntgen ve ultrason gibi görüntüleme testlerinin yapılmasını isteyebilir. Penis görüntüleri çekilmeye başlanmadan önce, erekte olması için penise bir enjeksiyon yapılır. Enjeksiyon sırasında oluşacak ağrıyı azaltmak için de lokal anesetezi yapılır. Ultrason testi penis anormallikleri için en sık kullanılan testtir ve yumuşak dokuların görüntülerini elde etmek için ses dalgalarını kullanır. Plaklı skar dokusu, penise kan akışı ve penisteki diğer anormalliklerin varlığını tespit etmek için ultrason kullanılır

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Prostat büyümesi
Testosteron Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler
Erkek Üreme Organları
Geç Boşalma
Düşük Sperm Sayısı Ne Anlama Geliyor? Nedenleri Nelerdir?
Düşük Libidoya Son
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.