PENİS EĞRİLİKLERİpenis-egrilikleri

Peyronie hastalığı olarak da adlandırılan penis eğriliği sorunu birçok erkekte bulunur. Bu eğrilik bazılarında hafif iken bazılarında ise daha fazladır. Cinsel performanslarını olumsuz etkilemediği veya herhangi bir ağrıya neden olmadığı sürece penis eğriliği kafaya takılmamalıdır. Bunun için doktora görünmeye bile gerek yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak, bazı erkeklerde penis eğriliğinin derecesi daha ciddi boyutlardadır. Bu eğrilik cinsel fonksiyonu etkileyebilmekte ve ağrılara yol açabilmektedir.

Çoğunlukla peniste yaralanma sonucu ortaya çıkmaktadır. Yaralanma ilişki sırasında olabileceği gibi trafik kazası gibi başka bir nedenden de kaynaklanabilir. Ayrıca vakaların çoğunun bir diğer nedeni ise sebebi tam olarak bilinmeyen Peyronie hastalığının bir sonucudur.

Peyronie hastalığında, inflamasyon ve skar dokusu penis boyunca vardır. Kesin nedeni bilinmemektedir. Cinsel ilişki sırasında tekrarlanan hafif travma ile tetiklenebildiği düşünülmektedir.

Peniste alışılmadık şekilde sertlik, ağrılı bir yumru, bir inflamasyon alanı veya skar dokusu hissedilebilir. Birçok erkekte skar dokusu peniste eğrilik ve kısalmalara yol açar. Bu nedenledir ki penis erekte olduğunda normal şekilde görünmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Peyronie hastalığı olan erkeklerin çoğu genellikle ereksiyon yaşamakta sıkıntı yaşar. Fakat bunun ilk defa mı meydana geldiği ya da skar dokusundan mı kaynaklandığı belirsizdir.

Sorunu yaşayan erkeklerin çoğu 45 ila 60 yaşları arasındadır ve hastalık ailede geçişlilik gösterebilmektedir.

Erkeklerin üçte birinde, Peyronie hastalığı vücudun diğer bölgelerindeki skar dokusu oluşumu ile ilişkilidir. Avuç içleri, ayak ve kulak zarı tabanı gibi vücut bölgeleri bunlar arasındadır.

Bazı durumlarda, penisteki ciddi eğrilik erkek çocuklarda doğumdan hemen sonra görülür. Bu Peyroni hastalığı değildir. Bu vakaların çoğuna anne karnındaki anormal gelişimin neden olduğu düşünülmektedir. Bunlar penisteki diğer anormallikleri ile ilişkili olabilir.

Belirtileri

Peyronie hastalığı olan erkeklerin yaklaşık yarısı ilk cinsel ilişki sırasında ağrı hisseder. Semptomlar aniden görünebilir ya da zaman içinde yavaş yavaş gelişebilir. Genellikle penisin ağrılı olan bölgesi sert veya pütürlü hissedilir.

Peyronie hastalığı olan diğer gurup erkeklerde ise ağrı aniden ortaya çıkar ya da zamanla kötüleşir. Penis eğriliği yukarı, aşağı ya da her iki tarafta görülebilir. Penis şeklindeki ciddi değişimler ilişkiye girilmesini önemli ölçüde olumsuz etkileyebilir.

Eğer eğrilik ani bir travmaya bağlı olarak gelişmişse zaten hasta muhtemelen bunu hatırlayacaktır. Genellikle ani bir ses ve his ile gerçekleşen travma sonrası peniste ereksiyon kaybı yaşanır. Penisin eğrilen bölgesi bir süre ağrılı olacaktır. Ama penisin ilgili bölgesi genelde zamanla iyileşme gösterir. Ancak skar dokusu oluşarak yeni bir eğriliğe de neden olabilir. Bu sorun Peyronie hastalığından farklıdır. Ereksiyon ya da penis kısalması gibi sorunlara nadiren yol açar.

Tanı

Doktora başvurduğunuzda öncelikle belirti ve şikayetleriniz sorulacaktır. Ayrıca penis muayenesi ile penisteki hassasiyet, skar dokusu ve sert bölgeler açısından da inceleyecektir. Genellikle sorunu teşhis etmek için bunların yapılması yeterli olmaktadır.

Eğer doktorunuz daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsa röntgen çektirilerek skar dokusunda kireçlenme olup olmadığına bakabilir. Doktorunuz penisteki hasar durumunu daha iyi görebilmek için ereksiyon halindeki fotoğraflarını çekip getirmenizi isteyebilir.

Ameliyat düşünen erkeklerin cinsel fonksiyon için özel testlere tabi tutulmaları gerekebilir. Sorunun çözümü için en iyi yöntemin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Beklenen Süre

Doğumdan beri var olan veya bir yaralanma sonrası oluşan skar dokudan kaynaklanan penis eğrilikleri ameliyat olmadan düzelmez.

Peyroni hastalığının ne kadar süreceğini kestirmek güçtür. Bu hastalığı olan erkeklerin üçte birinden fazlasında herhangi bir spesifik tedavi olmaksızın 12 ila 18 ay içinde aşamalı bir iyileşme gerçekleşir. Diğerlerinde ise skar dokusu kalıcı olmakta veya zamanla kötüleşebilmektedir.

Önlemepenis-egrilikleri-nasil-duzeltilir

Peyronie hastalığını önlemenin herhangi bir yolu yoktur. Ancak, daha sık cinsel ilişki yaşayan orta yaşlı erkeklerde Peyronie hastalığının gelişme olasılığının daha fazla olduğu görülmüştür.

Tedavi

Penis eğriliği olan çoğu erkek için herhangi bir tedavi gerekmez. Tedavi gerekliliği nedenine bağlı olmaktadır.

Cinsel ilişki sırasında ağrı veya sıkıntı yaşayan Peyronie hastalığı olan erkeklere “verapamil” veya “kollajenaz penil” enjeksiyonları ile tedavi önerilebilir. Yardımcı olabilecek ağızdan alınabilir ilaçlar arasında ise “pentoksifilin” ve “koenzim Q10” yer alır.

Düzeltici ameliyatlar bir yıldan fazla süre devam eden ve daha rahatsız edici olan erkeklere önerilebilir. Ameliyattan hemen sonra olumlu etkisinin kısa sürede görülemeyeceği bilinmelidir. Bu nedenle ameliyatın hastalığın etkin olmadığı ve stabil olduğu zamandan en az üç ay sonra yapılması önerilmektedir.

Tipik cerrahi prosedürde, penis dokusunun iltihaplı veya yaralı kısmı alınır. Daha sonra alınan bu dokunun yerine genellikle skrotum veya ön-koldan alınan doku nakledilir.

Bu ameliyat genellikle iyi sonuçlar verir. Ancak, peniste hafif bir eğrilik kalabilir. Ayrıca, peniste cinsel işlev bozukluğu veya kısalma sorunları sonraki ameliyatlarla düzelmeyebilir.

Bu nedenle, cerrahlar bazen ameliyat sırasında penise protez yerleştirirler. Bazı erkeklerde, protez tek başına eğriliğin düzeltilmesi ve cinsel fonksiyonun iyileşmesi için yeterli olmaktadır. Ameliyat olmayı düşünen erkeklerin hekimleri ile tüm seçenekleri tartışması ve kapsamlı bir değerlendirme yapmaları önerilir.

Ne zaman bir uzmana gitmeli?

 • Peniste yeni eğrilikler fark ettiğinizde
 • İlişki sırasında ağrı yaşadığınızda
 • Ereksiyon olmada güçlük çektiğinizde
 • Peniste bir sertlik ya da ağrılı bir yumru fark ettiğinizde bir uzmana görünmeniz önerilir.

Hastalığın prognozu

Peyroni hastalığı olan bazı erkekler herhangi bir tedavi almadan iyileşmektedir. Hafif belirtileri olanlar ise tolere edilebilmektedir. Cinsel aktiviteleri olumsuz etkilenmediği için bu erkeklerin de tedavi arayışına girmelerine gerek kalmaz. Sadece az bir kısmı için ameliyat gerekli olur. Peyroni hastalığı kanser veya diğer ciddi durumlar haline gelmez.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  benim penisim kendimi bildim bileli egri ya dogumdan yada sünnet esnasında olabilir ben suan 22 yaşındayım cinsel birleşme sırasında hem karşı tarafa hemde bana acı veriyo bunun tedavisini olmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

  Sağlık

  http://www.saglikvakti.com/penis-egriligi/ birde burayı incelemenizde fayda var.

  Sağlık

  penisim aşagı dogru egri sertleşiyo agrı flanda olmuyo ama beni piskolojikmen çok etkiliyo ilaçla veya fiziksel yöntemlerle düzelmesi mümkünmü ne yapmalıyım tşkrler cvpınızı bekliyorum izmir güvenilir biyer olursa ii olur

  Sağlık

  penisim aşağı doğru eğri ve benide pskolojik olarak çok etkiliyo ne yapmam gerekiyo bilmiyorum 16 yaşımdayım ileride zararı olurmu lütfen hemen cevap yazarsanız sevinirim

  Sağlık

  penis egriligi cinsel ilişkide problem yaratmıyorsa tedavisi şartmıdır ?

  Sağlık

  slm ben 20 yaşında sözlüyüm ve sorunum şu benim penisimde aşagı dogru egri demek istedigim gerdek gecesinde sorun olurmu veya kadın gebe kalınca dogumda sorun yaşarmı pisikolojim bu yüzden cok bozuk ameliyat yapmak için hangi doktoro başvurmam gerekiyor söylerseniz cok sevinirim şimdiden allah razı olsun

  Sağlık

  sözlü arkdaşım ben çarşamba gün ameliyat olcam bu yüzden. (trabzon özel emperyal hastanesinde) maliyeti 500 ytl ama bu rakam istanbul ve ankara gibi yerlerde 4 5 bin ytl oluyomuş. çok korkuyom ama pisikolojimide çok etkiliyo allahtan hayırlısı diyorum kendi kendime. ameliyat olunca sana tekrar bilgi verebilirim. ama sen yinede bulunduğun ilde bi üroloji uzmanına danış istersen. ahtım var bu hastalıktan kurtulim daha sölümden başka kimseye yan gözle bile bakmicem iyileşirsen kutlama yapcam herkesi sevindircem.
  sorularınız için gargulyes@hotmail.com adresinden bana mail atbilirsiniz.

  Sağlık

  benim sorunum şu benim penisim sola doğru eğri ne yapmam gerekli beni aydınlatırsanız sevinirim acil cevabınızı bekliyorum doktora gitmem gerekkirmi ameliyat ücreti ne kadar?

  Sağlık

  benimde penisim aşağıya doğru eğiliyo sertleşme halinde işallah birleşmede bir problem olmaz ama dimdik olmasını tabiki çok isterim ne yapmalıyız_

  Sağlık

  arkadasım bana trabzondan guvnılır bır doktor onerebılırmısınız lutfen

  Sağlık

  benim sorunumda penisimin aşağı aşırı derecede eğik olması bu durum benim piskolojimi aşırı derecede bozuyo lütfen bana bu konu hakkında bilgi verirseniniz size minnettar kalırım şimdiden teşekürler.

  Sağlık

  slm ben 1985 doğumluyum penısım yüzde 50 aşaya doğru eğiri ilişkı sırasında zorluk yaşıyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim mardinden yazıyorum diyerbakırdan tedavi olabileceğim bir yer önerirsenız çok sevinirim aslında şehir fark etmez

  Sağlık

  arkadaşlar yaw başka hastalık olsaydı yaw hepsinden penis insan cümle aleme rezil oluyo üzgünüm ama benimkide aşağıya doğru eğri ailemede acılmıyom babam alay eder valla

  Sağlık

  merhaba hocam ben melih penisim sola dogru cok az egri bi kaç kez ilişkiye girdim benım ıcın sorun olmadı karsımdakı ıcınde olmadısorum şü bu benım ıcın sorun olur mu ve penisim egrıyse cocuk sahıbı olamazmıyım böyle bısey varmı hocam kafayı yıcem acıl cvp verım lutfen

  Sağlık

  Benim bir haftadır penisimde içersinden ağrı hissediyorum ağrının elimle tuttuğum zaman nereden olduğunu bulamıyorum ama durum dururken veya hareket eetiğimde ağrıyı hissediyorum, eğrilik veya etrafında leke yok ama biraz isteksizlik var sık sık tuvalete gidiyorum acaba hastalığım nedir

  Sağlık

  ii günler hocam ben yeni evliyim eşimle çocuk yapmak istiyoruz 2 aydır deniyoruz bir netice alamadık benim penisim sola doğru eğik bunun bir etkisi olurmu lütfen cevap yazın şimdiden teşekkür ederim

  Sağlık

  slm hocam benim sorunum yine aynı penisim aşağı doğru eğri birçok kez ilişkiye girdim sorun olmadı şuan 23 yaşındayım ilerisi için korkuyorum bi sorun olurmu?

  Sağlık

  slm,hocam penisim kendimi bildim bileli aşağıya doğru eğiklik var.eskiden sertleşmede acıyordu ama şuanki durumunda acı yok oldu.evliyim 1 çocuğum var.tedavisi mümünmüdür nerede olmam lazım bana yardımcı olursanız sevinirim ( istanbulda oturuyorum) şimdiden teşekürler…

  Sağlık

  iyi gunler benımkıde hafıf saga dogru.ilişkiye engeldegıl.fakat,pskolojık etkı yapıyor.

  Sağlık

  merhaba hocam penisim aşağı doğru eğik. birleşme sırasında sorun yaşamıyorum ama psikolojik olarak iyi hissetmiyorumç amaliyatsız bir yöntemle tedavisi mümkünmü? neler önerebilirsiniz? cvp verirseniz çok memnun olurum tşk ederim.

  ahmet korkmaz

  Selam hocam benim penisimde saga dogru biraz eGik bu cocuk yapmaya engel olurmu ve duzelmesi icin ameliyat sartmi? Lutfen cevabinizi bekliyorum

  berkay

  slm hocam benim penisim sertlestıgı zaman kendımı bıldım bılelı asagı dogru egrı duruyor ama acımıyor. Bu nasıl duzeltebılırız ve sonra herhangı bır rahatsızlık yasarmıyım.

  ozan soylu

  hocam ben 34 yasındayım yukarıda yazılan sorunların hepsı bende var kendımı bıldım bılelı sertlestıgınde asagıya dogru sertlesıyor hocam varmı tedavısı bır sey duydum penıs pompası duzenlı kullanıldıgında duzelıyormus aslı varmı hocam

  muhammed

  merhaba hocam,
  benim penisimde ereksiyon halinde asagıya dogru bir egrilik oluyor, daha onceden pek sorun etmemistim ama cinsel birlesme sırasında sorun oluyor ve partnerimin canı yanıyor.yasım 24. dogustanmı oldu sonradanmı oldu farketmedim.bu durumu duzelmesi icin cerrahi yontem zorunlumu acaba?

  mehmet

  merhabalar ben 14 yaşındayım ve ergenik dönemindeyim penisim çok yamuk duruuyor muz gibi bir hal aldı doktorada gitmeye çekiniyorum ne diyicem bilemiyorum babamada söylemiyorum önerileriniz nelerdir

  yavuz

  hocam yaşım 20 ve penisim bayaa bi aşağıya doğru eğik.. Ameliyatsız bi çözümü var mıdır acaba ? Eğiklik oranı yaklaşık 50-60°

  mustafa

  Merhaba benimde penisimde kökünden 2 cm sonrasında eğrileşiyor ve ortalarına doğru kalınlaşıyor, bunun sebebinin giydiğim dar külotdan olduğunu düşünüyorum, toplumda kalktığı zaman inmesini sağlamak haliyle aşağı doğru bi etki uyğuluyordum bunun sebep olduğunu düşünüyorum, birde ben 12-13 yaşında mastürbasyon yapmaya başladım ( arkadaşlar arasında çocukca bi yanlıştı ) o yüzden belkide erken sertleşme olup sonrasında ağırlığına dayanamayıp aşağı doğru eğilmiş olabilir, yardımcı olurmusunuz ?

  mehmet

  merhaba hocam aşagı dogru penıs egrılıgım vardı amelıyat oldum fakat hala egrılık söz konusu ve ılıskıde partnerım acı çekıyor.neden düzelmemıs olabılır.

  Bu tür ameliyatların başarıya ulaşmasında doktorun bilgisi, deneyimleri, sizin vücut özellikleriniz ve ameliyat sonrası egzersiz, bakım gibi bir çok etken vardır. Durumunuzu doktorunuzla danışmanız ve yeni bir yol haritası çizmenizi tavsiye ediyorum.

  ilker

  benim sorunum benim penisim sola doğru eğri ne yapmam gerekli beni aydınlatırsanız severim acil cevabınızı bekliyorum doktora gitmem gereklimi amaliyat ücreti nekadar

  hasan koşum

  Merhaba benim sorunum penisim sag dogru biriz egri?cinselligimde hic bir sıkıntı yok.cogcugum da allah ın izniyle mayısta dogocak lakin.görünuşu kötü bu da beni rasız ediyor.sünnet oldugumda doktor xyamuk kesti.ipne doktor fenerliydi?penisimi nasıl duzeltirim kç para zararları varmıdır

  Mert

  Merhaba,
  Ben 14 yaşındayım ve penisim aşaģı doğru eğik bunun düzleşmesi için ne yapmalıyım? Acilen bi çözüm önerir misiniz? Babama da söyleyemiyorum ne yapmam lazim lütfen acilen cevaplayın çünkü artik psikolojik sorunlar yaşamaya başlıyorum çok kafaya taktım aşağı doğru eğik olmasını.

  Zafer

  Slm benim penisim büyüyünce aşağıya doğru muz gibi şekil alıyor ve bu durumdan çok rahatsızım. Düz olması için ne yapmalıyım?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yeşil Meni Neden Olur
Penis Büyütme
PENİS UCU AĞRISI VE NEDENLERİ
Geriye boşalma
Prostat Kanserinde Yeni Dönem Tedaviler
Turuncu Meni Nedenleri Nelerdir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.