PENİS EĞRİLMESİPenis Eğrilmesi

Peyronie hastalığı, erektil disfonksiyonun (iktidarsızlık) bir çeşididir. Peniste gerçekleşen eğrilikten dolayı ağrılı bir ereksiyon yaşanır.

Bükülme veya çarpma gibi penise doğru gerçekleşen bir travma sonrası gelişebilir. Kanama ve sonrasında skar doku birikmesine neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu skar dokusu genellikle deri yoluyla hissedilebilir. Plak genellikle penisin üst oluşur. Ama aynı zamanda alt kısımda ya da yan taraflarında da oluşabilir.

Erektil disfonksiyon (ED) ya da iktidarsızlık, erkeklerin ereksiyon olmada veya ereksiyonu devam ettirmede sıkıntı yaşadıkları bir durumdur. Her yaştan erkekler için yatak odasında sorunlara neden olabilir. Peyronie hastalığı ya da penis eğriliği olarak isimlendirilen nadir görülen bu formu ise ereksiyonun ağrılı olmasına yol açar.

Eğri ereksiyon her zaman bir soruna işaret etmese de, Peyronie hastalığı olan erkeklerde seks sırasında sorun yaratabilir. Genellikle anksiyete (kaygı bozukluğu) ve sıkıntıya neden olur.

NEDENLERİNE BİR GÖZ ATIN

Peyronie hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak, araştırmalar penise yönelik bükülme veya çarpma benzeri travmaların neden olabileceğini göstermektedir. Travma durumu, kanama ve sonrasında skar dokusu birikmesine yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaralanmalar penis eğriliği için sıklıkla karşılaşılan bir durum olmakla birlikte, uzmanlar başka nedenlerden kaynaklanabileceğini de vurgulamaktadır.

HANGİ ERKEKLER RİSK ALTINDA?

Genetik faktör ve yaşın da Peyronie hastalığında etkin bir rol oynayabileceği görülmektedir. Erkeklerde yaşlanma ile birlikte kolay şekilde yaralanmalar ve yaraların geç iyileşmesi durumları da gelişmektedir. Bu da penis eğriliği açısından daha fazla risk altına sokar.

“Dupuytren kontraktürü” olarak adlandırılan bağ dokusu bozukluğu olan erkeklerin Peyronie hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Dupuytren kontraktürü, parmakların içe çekilmesine neden olan eldeki bir kalınlaşmadır.

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKABİLİR?Penis Eğrilmesi nedenleri

Peyronie hastalığının başlıca belirtisi plak denilen düz skar dokusu oluşumudur. Bu skar dokusu genellikle deri yoluyla hissedilebilir. Plak genellikle penisin üst tarafında meydana gelir. Aynı zamanda alt ya da yan taraflarda da oluşabilir.

Bazen plak penis boyunca bir eğriliğe neden olur. Plaklar kalsiyum toplayarak daha da sertleşir. Skar dokusu ağrılı ereksiyon, yumuşak ereksiyon ya da şiddetli eğriliğe neden olabilir.

Penisin belirli bir kısmında oluşan skar dokusu bu alanın esnekliğini azaltır. Penisin üst kısmındaki plak ereksiyon sırasında penisin yukarı doğru eğilmesine neden olabilir. Yan taraftaki plak penisin o tarafa doğru eğrilmesine neden olabilir. Birden fazla plak ise karmaşık eğriliklere neden olur.

Eğrilik cinsel birleşmeyi daha zor hale getirebilir. Çünkü skar dokusu peniste büzülmelere veya kısalmalara neden olabilir.

TEDAVİ BASAMAKLARI NELERDİR?

Peyroni hastalığının tedavi edilebilir veya kendiliğinden iyileşebilir. Hemen ilaç istemek hastalar için cazip gelse de, eğer belirtiler şiddetli değilse, birçok doktor “bekleme ve kontrol” yaklaşımını tercih etmektedir.

İlaç

Doktor tarafından penise enjekte edilen iğneler reçete edilebileceği gibi şiddetli ağrı veya eğrilik durumlarında cerrahi girişim de önerilebilir. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) sadece “clostridium hystolyticum (Xiaflex)” isimli ilacın rahatsızlığın tedavisinde kullanılmasını onaylamıştır. Söz konusu ilaç, penis ereksiyon halinde iken 30 dereceden fazla bir eğrilik açısına sahipse kullanımı önerilmektedir. Tedavi kollajen oluşumunu yıkmak için bir dizi penil enjeksiyonlarını içerir.

Reçete edilen diğer iki ilaç türü şunlardır:Penis Eğrilmesi tedavisi

 • Oral verapamil (genellikle yüksek kan basıncını tedavi etmek için kullanılır)
 • interferon enjeksiyonları (fibröz dokuyu yıkmaya yardımcı olur)

Cerrahi olmayan seçenekler

Peyroni hastalığı için bir tedavi seçeneği olan iyontoforez, deri yoluyla ilaç vermek için zayıf elektrik akımı kullanan bir tekniktir.

Aşağıdaki diğer ilaçsız tedavilerin etkisi de araştırılmaya devam etmektedir:

 • Skar dokusunu kırmak için şok dalga tedavisi
 • Penis boyunu uzatmak için penil traksiyon tedavisi
 • Vakum cihazları

Xiaflex ile tedavi edilen hastalar hafif penis egzersizlerinden de yararlanabilir. Tedaviden sonra altı hafta boyunca, iki aktivite yapmanız önerilir:

 • Günde üç kez 30 saniye boyunca penis ereksiyon halinde değilken penisi gerin.
 • Günde bir kez 30 saniye boyunca cinsel aktivite için uyarılma olmaksızın penisin ereksiyon halinde kalmasını sağlayın.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Aşağıdaki bazı yaşam tarzı değişiklikleri Peyronie hastalığı ile ilişkili iktidarsızlık riskini azaltabilir:

 • Sigarayı bırakma
 • Alkol tüketiminin azaltılması
 • Yasadışı uyuşturucu kullanımının durdurulması
 • Düzenli egzersiz yapılması

Ameliyat

Cerrahi girişim, şiddetli penis deformitesi durumlarında son seçenek olarak başvurulmaktadır. Uzmanlara göre Peyroni hastalığı için ameliyat seçeneğine başvurmadan önce en az bir yıl beklemeniz gerekir. Cerrahi çözümler şunlardır:

 • Etkilenmeyen tarafın kısaltılması
 • Skar dokusu tarafının uzatılması
 • Penil implantlar

Peniste uzatma girişimi erektil disfonksiyon riskini arttırmaktadır. Eğriliğin daha az olduğu durumlarda ise etkilenmemiş tarafın kısaltılması seçeneği kullanılır. Kısaltma için başvurulan tekniklerden biri “Nesbit plikasyonu” denilen işlemdir. Bu prosedürde, doktorlar daha uzun taraftaki fazla dokuyu almakta veya germektedir. İşlem sonunda pens daha düz ve daha kısa olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  penisinimde aşağı doğru eğrilme var yani düz değil bunun doğal tedavisi ya da bir ilacı var mı dümdüz olması için.daha önce gerçi hiç ilişkiye de girmedim fakat boyu da 13 cm bunun bi sakıncası olur mu.yani çocuk olur mu benden

  Sağlık

  mrb penisimde sağa doğru yay şeklinde eğrilme var cinsel yaşamımda şimdilik msorun yok ilerde sorun olur mu ilacı varmı varsa ismini alabilir miyim teşekürler

  Sağlık

  22 yaşındayım 13 yaşında ergenlik çağına girdikten buyana yıllar geçyikçe penisin aşaıyağ doru erilmekte herhangi bir tedavisi varmı

  Sağlık

  mrb ben 22 yaşındayım 16 yaşından bu yana penisim aşağıya
  doğru eğrilmeye başladı ve ondan sonrada boy uzamadı
  erken boşalma oluyorum bunun tedavisi varmı

  Sağlık

  erhaba benimde ergenlikten sonra penisimde sağa doğru hafif bir eğrilik var acaba zamanla geçer mi?

  Sağlık

  o normal gözüm biraz sağa veya sola doğru yatar

  Sağlık

  Arkadaslar Ben 14 Yasındayım Penisim Dikildiginde Aşagı Dkilior Sizce 20-25 Yaslarda Geçermi ?

  Sağlık

  ben 16 yasındayım penisimin ucun sola belirgin bir şikilde durmaktadır cok rahatsız oluyorum onu öyle görünce geremi bu sola eğiklik? iler de ona göre doktara gideyim?

  Yslgzlu_cck

  Şey ben 16 yaşındayım benim penisin ucunda deil de biraz daha geride orta kisima yakın peniste ortada biraz egrilik var sola dogru saniyosam 20 derecelerle ilerde bi sorun olurmu şimdi doktora gitmem gerekli mi lütfen cevaplayin:(

  Bunu bilmenin imkanı yok. Bazı durumlarda organın duruşu da eğrilik olarak algılanabilmektedir. Yapacağınız en işi şey bir üroloji uzmanına görünmektir.

  Saban

  Merhaba ben 21 yaşındayım penisimin orta kısmında tam ereksiyon olmamışken bir kırık tarzı bişey oluyor yani ne ucuna doğru aynı şey oluyor ne dibine doğru,sadrce orta kısımda bir eyilme söz konusu acaba benisim kırılmış olabilir mi yoksa normal bişey mi

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Testis Ağrısı
Kuru Boşalma (Geri Boşalma)
Erkeklerde İnme Belirtileri
Prostat Kanseri Belirtileri
Prostat Kanserinde Yeni Dönem Tedaviler
Erkekler ve Estetik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.