Sponsorlu Bağlantılar

ABD Minneapolis Kalp Enstitüsü Vakfı’nın yaptığı araştırmaya göre, erkeklerdeki sertleşme sorunu, kalp ve damar hastalıkları için erken uyarı olabilir. Dr. Marc Pritzker, sertleşme sorunun damardan kaynaklandığının anlaşılması halinde, kalp ve damar hastalıkları bakımından da araştırma yapılması gerektiğini söyledi. Pfizer İlaç Firması’nın Sağlık Bülteni’nde yer alan araştırmaya göre, Dr. Pritzker, sertleşme sorunun, ‘penis stres testi’ diye de adlandırılabileceğini belirtti. Dr. Pritzker, ”Efor stres testinde, kalpten gelen elektrik sinyalleri, kalpteki hastalıklı kan damarlarının saptaması için kullanılıyor. Penis stres testi de hastalıklı kan damarlarının saptanması için de başka bir yol olabilir” dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Penisiniz kırılabilir
Penis sert halde iken yatakta aniden dönme, mastürbasyon esnasında anormal bükülme, ereksiyonu sonlandırmak için penisin bükülmesi, at tepmesi penis kırılmalarına neden oluyor. Almanya’da her yıl 600 erkeğin penisi kırılıyor. Penis kırılmalarında penis şişiyor ve morarıyor. Erkek aniden ağrılar içinde kıvranmaya başlıyor. Vakaların verdiği bilgiler çoğunlukla yanlış. Hekimlerine ‘’sabahleyin yataktan düştüm ya da çocuğumu severken aniden penis bölgeme tekme attı ve birden penisim şişti anlayamadım,” diyerek doğru bilgi vermiyorlar. ”Mastürbasyon yaparken penisi kırılan genç ameliyata alındı.” Bu haberin kahramanı 26 yaşında, oto tamircisi, evli bir erkek. Eşi sekiz aylık hamile olduğu için bir süredir cinsel ilişkiye giremeyen genç adam, sabah işe gitmeden önce banyoya girip mastürbasyon yapmaya başlamış. Birden penisi şişip çok acı hissedince de hastaneye kaldırılmış.

Çoğu Bekar
Penisi kırılan tek Türk erkeği bu genç değil. Penis kırılmaları olağan bir durum olmasına rağmen vakalar utandıklarından hastaneye gitmedikleri için sayıları bilinmiyor. Uluslararası tıp literatüründe her 175 bin hastane başvurusundan birinin penisin bu tür yaralanması olduğu yazılı. Örneğin Almanya’da yılda 600 erkek cinsel ilişki sırasında penisini kırdığı için hastaneye gidiyor. Onların aralarında da utançtan doktora gitmeyenlerin sayısı az değil. Uzmanlar hemen doktora görünülürse oluşabilecek iktidarsızlık tehlikesinin de önlenebileceğini belirtiyorlar. Penis kırılmaları bilinçsiz cinsel ilişki, penis sert halde iken yatakta aniden dönme, mastürbasyon esnasında anormal bükülme, ereksiyonu sonlandırmak için penisin bükülmesi, at tepmesi gibi durumlarda oluşabiliyor. ”Ancak çoğu zaman hastanın öyküsünden gerçek sebep öğrenilemez,” diyor Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında öğretim görevlisi Yrd. Doç. Yılmaz Aksoy: ”Hastanın verdiği bilgiler çoğunlukla yanlış. Örneğin sabahleyin yataktan düştüm ya da çocuğumu severken aniden penis bölgeme vurdu gibi çelişkili konuşuyorlar. Oysa çocuğunu insan severken penis ereksiyon halinde olmaz. Kliniğimizde tedavi olmuş hastaların yaş ortalamaları 29 ve çoğu da bekar. Çekindikleri için böyle şeyler uyduruyorlar.”

Penis bandajlanıyor
Tanı hastanın öyküsü ve fizik muayenesi ile konuyor. Muayenede kırılma olan tarafta kan birikmesi ve peniste karşı tarafa doğru eğilme, şişlik, morarma saptanıyor. İki veya üç silindirik cisimli şiddetli kırılmalarda ise idrar yolu kanaması ve yumurtalıklarda kan birikmesi görülebiliyor. Ancak çok küçük olan yırtıklar Kavernozografi adı verilen özel görüntüleme yöntemleri ile saptanabiliyor. Penis kırığı daha önceleri penise bandaj uygulanması, lokal soğuk pansuman tatbiki ve şişlik giderici ilaçlar verilerek tedavi edilmeye çalışılırmış. Şimdi ise tanı konur konmaz cerrahi müdahale ile başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Nasıl mı? Ameliyatta penis cildi sünnet hattından çepeçevre açılarak geriye doğru çekiliyor ve etrafa birikmiş olan kan boşaltıldıktan sonra yırtık kısım bulunarak dikişle tamir ediliyor.

Penis yatakta kırılıyor

Penis kırığı ile idrar yolu yaralanmaları arasında doğru bir orantı var. İşeme zorluğu, idrar yolundan kan gelmesi veya hastanın idrar yapamaması durumlarında penis ucundan ilaç verilerek film çekiliyor. Böylece bir yaralanma varsa o bölge net olarak gösterilebiliyor. Ardından hastanın idrar torbasına göbeğin altından özel bir sonda yerleştiriliyor. Ve yırtık cerrahi müdahale ile düzeltiliyor. Penis kırığı tedavi edilmezse peniste şekil bozukluğu, ağrılı sertleşme, cinsel ilişkide zorluk, iktidarsızlık, idrar yolunda bölgesel genişleme, kanama bölgesinde Peyroni hastalığı adı verilen sert şişlikler oluşabiliyor.

Olumsuz etkiler
Penis kırılması erkeğin cinsel yaşamını önemli ölçüde olumsuz etkileyebilir. Bunun olmaması için alınması gereken tedbirler çok önemli. Araştırmalar penis kırılmalarının daha çok cinsel ilişki sırasında penisin vajinadan kayıp etraf dokulara isabet etmesi ile meydana geldiğini gösteriyor. Penis ereksiyon halinde iken yatakta kırılma sıklığı tıp literatüründe yüzde 28-38 olarak bildirilmiş. Bunun için cinsel ilişki sırasında ani ve ters hareketlerden kaçınılması, penis sertleşme halindeyken kıvrılmaması gerekiyor. Cinsel ilişki sırasında kadının üstte olduğu pozisyonlarda ise kırılma riski daha artıyor. Orta yerinden çatlatıyor Erkek üreme organı; kamış kökü, gövde ve kamış başı olmak üzere üç bölümden oluşan bir organ. Penisin dıştaki bölümüne gövde, vücutla birleştiği bölüme ise kök adı veriliyor. Kamış gövdesinde birbirine lifsi yapılarda bağlanan ve dikilgen doku olarak bilinen silindir biçimli üç cisim yer alıyor. Bu silindirik cisimler penisin uzama ve genişleme kabiliyetini sağlıyor. Bunlardan ikisi penisin sırt kısmında bulunuyor ve bu cisimler ”Tunigia Albuginea” adı verilen kalın ve sert bir kılıfla sarılı. Penisin sırt kısmındaki bu silindirik cisimlere ise ”Korpus Kavernozum” adı veriliyor. Üçüncü cisim ise daha ince yapıda ve etrafında sert bir kılıfla sarılmış değil. Bu üçüncü cisime de ”Korpus Spongiozum” adı veriliyor. Ereksiyon sırasında her üç silindirik doku kanla dolarak penisin boyunda uzama, genişleme ve ardından sertleşme meydana geliyor. Bir penis kırılmasında ereksiyon halindeki bir penis orta yerinden aniden kıvrılınca sert kılıf yırtılıyor. Ve penisin sırt kısmında kalan kan, cisimsel dokular arasında dağılıyor. Erkek kırılma sesi duyduktan sonra hızlı bir ereksiyon kaybı, morarma ve şişmenin oluyor sonra da peniste şiddetli ağrı duyuyor. Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Sağlık
13 Mart 2008

bende cınsel ılıskı sırasında kamısımdan ses geldı ve asgıya dogru egılme oldu.sımdı amlıyat oldum ve boyu bıraz kısaldı.sımdı duzeldı ama sızınde dedıgınız gıbı boyutu kafama takılıyor uremede heran gıbı bı sorun olurm.

Sağlık
22 Nisan 2008

işeme anında gelen kandan sonra başlayan ağrılı morarma,daha sonra yerini eğrilmeye( %10)bıraktı.ereksiyon halinde iken ağrı oluşuyor.yardımcı olursanız sevinirim.

Sağlık
25 Mayıs 2008

bunun tedavisini nerde olabilirim psikolojim çok bozuldu

Sağlık
13 Kasım 2009

iyi günler diliyerek sorunumu anlatmak istiyorum.bende ilişki sonrası peniste şişlik meydana geldi sonrasıbir patlıcan rengi gibi morardı baya bir şişlikten sonra şişlik ve morartı kayboldu fakat peniste ereksiyon sırasında penis başı hariç diğer tarafta acıma ve sızlama var fakat ilişki sırasında ve şimdiye kadar olan sürede hiç bir ağrı olmadı.ilişki sırasında bir sesde duymadım. şu anda penis normal olarak ereksiyon oluyor ve boşalma normal bir şekilde devam ediyor yalnız peniste acı ve sızı devam ediyor buda benim canımı yakıyor ve psikolojimi bozuyor utandığımdan dokturada gidemiyorum ne yapmalıyım şimdiden sonsuz teşekkürler

Sağlık
4 Haziran 2011

öncelikle merhaba ben konuya girim ben sertleşmiş olan penisimin üstüne basarak onu sürekli kıtlatıyordum yani parmak kıtlatmak gibi bir şey bu bende cocuklukdan beri var ve bir gün gene uyandım onu kıtlatmak istedim bir an kırıldığını hıssettım ve ayağa kalktım kalkınca bas dönmesi ve mığde bulantısından direk yatağa tekrar serildim ve kısa bir zaman sonra ayağa kalkmayı başardım ve kendım hastaneye gittim amalıyat oldum benim korkum ilerde şuan halan dikşler var ilerde sertleşme proplemi yasayacak mıyım eyer olurda yaşarsam ne yapmam gerekıyor bilgilendirirseniz sevinirim.

Penis kırılmalarında hemen doktora gitmek ve bir doktor kontrolünde tedaviye devam etmek çok önemlidir. Mesajınızdan anladığımız kadarıyla siz bütün bu gereklilikleri yerine getirmişsiniz. Sorunuza gelince bu olumsuz durumdan dolayı sertleşememe(iktidarsızlık) ihtimali var ancak doktor tavsiyeleri ve düzenli doktor kontrolü bu iktidarsızlık durumunu engelleyecektir. Geçmiş Olsun

Sağlık
22 Ekim 2011

benimde gecen sene penisim kırıldı amelıyat oldum ama dahada kotuye gıttı nerdeyse hıc yokmus gıbı cok kısaldı ve sertlesmıyor cınsel ılıskıye gırmekte zorluk cekıyorum bana bu konuda yardımcı olursanız sevınırım pıskolıjım alt usut olmus durumda

mehmet çakar
25 Kasım 2012

Meraba ben 22 yasında erkeğim.8 9 sene önce penisim çok kalktığı zaman üstüne bastırıyordum ve parmak çıtlatmak gibi bi ses geliyodu.ama ağrı olmuyodu fazla.belki çok az olabilir.5 6 kez yapmışımdır bunu.şimdi skrotumumda sıvı birikimi ve penisimde eğrilik hissediyorum.penisimin kırık olma ihtimal, var mı.lütfen yadım edin

Kadir
10 Aralık 2013

mrb 18 yşında erkegm mastürbasyon yaparken fazla zorladım penisim sertşiyor ama hmen iniyor sertleştgi zaman boşluk oluor salladgımda penisimi ne ypmam lazım ?

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Testis İltihabı (Orşit)
Penis Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
Penis Eğriliğinin Nedenleri Nelerdir?
Prostat Biyopsisi
erkekte kısırlık
İktidarsızlık ve Tedavi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.