PENİS UCU AĞRISI VE NEDENLERİ

Penis problemleri erkeklerin hassas oldukları ve doktora görünmeye çekindikleri bir problemdir. Hassas olan bu vücut parçasının üretra adı verilen açıklıkla sonlanır ve abu açıklıktan idrar ve meni boşaltılır. Penis ucu ağrısı erkekler arasında yaygın sorunlar arsında yer alır. Bu ağrının nedenlerini özetle aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

### MESANE ENFEKSİYONU

Mesanede var olan bu sorun penis ucuna yansıyabilir. Mesanede meydana gelen bir enfeksiyon sistit olarak adlandırılır. Ve penis ucunda ağrı meydana getirebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Mesane enfeksiyonu distal üretra ağrısına (penis ucu) neden olabilir. Asıl ağrı mesanededir, ama penis ucuna da yansır. Bu sorun kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür.

Bazı koşullar ağrısızdır. Üretranın uzun süreli darbe alması genellikle ağrısızdır, fakat tümörler ve böbrek taşları gibi koşullar ise ağrılıdır. Bunlar lokal invaziv veya akut tıkanıklığa neden olmadıkça, genitoüriner sistem tümörleri genellikle ağrısızdır.

Penis ağrısı nedenleri özetle obstrüksiyon (tıkanma), enflamasyon ve iskemidir. İskemi penis ucunda kan dolaşımının yetersiz olması anlamına gelir. Bu ise ağrı ile sonuçlanır.

Penis Ağrısı ve Nedenleri

### PROSTATİT

Sponsorlu Bağlantılar

Prostat iltihabı denilen prostatit, prostat bezinde genişlemeye neden olur. Öncelikle 40 yaşın üzerindeki erkeklere etki eder. Prostatit penis ucunda ağrıya neden olabilir. Bu şekildeki hastaların prostatomembran kesişme noktasına botilinum toksini enjeksiyonu yapılarak ağrı sorunu giderilebilmektedir.

### PENİS KANSERİ

Penis ucu ağrısının bir başka nedeni penis kanseridir. Penis kanseri genellikle glans epiteli üzerinde ortaya çıkar. Bu ise genellikle Türkçede cinsel organ siğilleri denilen HPV (human papillomavirus) tarafından oluşturulur.

Cinsel Organ Siğilleri

Penis kanseri tam olarak penis ucunda değil, penisin glans yani baş kısmında meydana gelir. Bu hastalık her yıl 1/100000 oranında erkekte nadir olarak görülür. Penis kanseri genellikle glans üzerinde tümör ya da yumru şeklinde ortaya çıkar. Prostat ve üretranın (penis ucu) dahil olduğu genitoüriner sistem kanseri, idrardaki hücrelerin bilimsel tetkiki ile belirlenebilir. Yani olası bir prostat yada üretra kanseri vakası idrar sitolojisi ile ortaya çıkarılabilir. Eğer bir kişi radyasyon terapi yada kemoterapi alıyorsa, onun idrarı anormal olabilir. bu kanser olduğunu göstermeyebilir.

### SABUN  

Penisin ucunu tahriş edecek faktörler penis ucunda ağrı meydana getirebilir. Tahriş ise inflamasyonu doğurur. Eğer bir kişi temislemek yada yağlayıcılık sağlamak için sabun kullanıyorsa, bu durum, distal üretranın (penis ucu) tahriş olmasına yol açar. Elbette sabun vakası, diğer sorunlara göre daha geçicidir ve tahriş edici bırakılırsa şikayetler azalacaktır.

### CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar penis ucunda ağrı nedenidir. Böyle durumlarda genellikle penil akıntı ile birlikte irin de dışarı çıkar ve penis ucunda ağrı meydana gelir. Cinsel yolla bulaşan hastalığa bağlı olarak, akıntı yoğun sarı veya gri olabilir.

Cinsel Yollar İle Bulaşan Hastalıklar ve Korunma Yolları Nelerdir?

Penil akıntı genellikle bel soğukluğu adı verilen gonore hastalığı nedeni ile ortay çıkar. Klamidya adı verilen hastalık da ağrı yapar ve akıntı daha da suludur. Böyle hastalıkların tespiti, laboratuarda kültür yapılarak tespit edilebilir. Bu kültürde, pamuklu bir çubukla penis ucundan örnek alınır.

### TEMİZLİK

Hijyen, penis ucundaki ağrının bazılarını önlemede önemli bir faktördür. Duş alarak yada günlük bazda penis temizliği yapılarak hijyen sağlanabilir. Penis ucu bölgesi anüs ve testislere yakın olduğundan temizlerken dikkatli olunmalıdır. Hijyen, idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde kadınlar için daha da önemlidir.

ÖZET OLARAK;

Penis ucundaki ağrının için birçok nedeni vardır. En yaygın neden mesane enfeksiyonudur. Diğerleri olası nedenler ise prostat sorunları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, tahriş ediciler ya da hijyen eksikliğidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Utangaç Erkekler
Erkeklerde Kalp Krizinin Uyarıcı İşaretleri
Prostat Kanserinde Yeni Dönem Tedaviler
Erken Boşalma
Prostat Bezi Büyümesi Nedenleri
Orta Yaş Krizi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.