PENİSİLİN ALERJİSİ

Penisilin alerjisi, bağışıklık sisteminin penisilin ve benzer içerikli diğer antibiyotiklere karşı gösterdiği aşırı tepki olarak adlandırılır. Bir kişide penisilin alerjisi varsa ortaya çıkacak reaksiyonlar deri döküntüsü gibi hafif olabildiği gibi anafilaksi şeklinde yaşamı tehdit edecek boyutta ciddi de olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Penisilin antibiyotikleri yaygın olarak boğaz ağrısı gibi bakteriyel enfeksiyonlar için reçete edilir. Ancak, penisiline karşı gelişen tüm olumsuz tepkiler penisilin alerjisinden kaynaklanmaz. Bazı insanlarda penisiline karşı alerjik reaksiyonlar gelişirken bazılarında hiçbir yan etki yaşanmamasının temel nedeni henüz netlik kazanmamıştır. Penisiline bağlı gelişecek alerjik tepkilerin önüne geçmenin en etkili yolu ise penisilin gurubu antibiyotiklerden kaçınmaktır. 

BELİRTİLER NELERDİR?

Penisilin alerjisi belirtilerini taşıdığını söyleyen çoğu kişide gerçek bir penisilin alerjisi yoktur. Bu kişiler penisilinle alakalı deri döküntüleri gibi reaksiyonlar yaşar. Ancak tüm reaksiyonlar alerji değildir. Penisilin alerjisini işaret eden belirtiler şunlardır:

• Kurdeşen
• Deri döküntüsü
• Deride kaşıntı
• Hırıltılı solunum
• Dudaklar, dil veya yüzde şişme (anjiyoödem).

Sponsorlu Bağlantılar

Anafilaktik reaksiyonlar

Penisilin antibiyotiğine karşı gösterilen en ciddi ve yaşamı tehdit eder boyuttaki alerjik reaksiyon anafilaktik şoktur. Anafilaktik reaksiyonlar çok hassas kişilerde penisiline maruz kaldıktan hemen sonra gelişir. Anafilaksi belirti ve bulguları şunlardır:

• Nefes darlığı
• Hırıltı solunum
• Tansiyon düşmesi
• Boğaz ya da dil şişmesi
• Baş dönmesi
• Bilinç kaybı
• Nabızda anormal hızlanma ya da düşme.

Ne zaman doktora görünmelidir?

Anafilaktik reaksiyon yaşanması durumunda 112 aranmalı ya da acil servise gidilmelidir. Bunun dışında penisilin antibiyotikleri aldıktan sonra gelişen şiddeti daha az reaksiyonlar için ise doktora görünmeniz önerilir. Mümkünse alerjik reaksiyonlar devam ederken doktora gidilmelidir. Bu şekilde belirtiler varken gidilmesi tanı konmasında kolaylık sağlayacaktır.

NEDENLERİ NELERDİR? NEDEN ALERJİ GELİŞİYOR?

Vücutta alerjik reaksiyon gelişmesinin nedeni, bağışıklık sisteminin penisilini zararlı ve yanlış olarak algılamasından ileri gelir. Bağışıklık sisteminin yanlış algılaması sonucu penisilinle mücadele etmesi için “IgE” antikorlarının üretimi tetiklenir. Dolayısıyla bağışıklık hücreleri tarafından kan dolaşımına salınan kimyasallar alerjik bir reaksiyon ile ilişkili belirti ve bulgulara neden olurlar. Tüm bunların niçin herkeste değil de sadece bazı insanlarda gerçekleştiği ise hala belli değildir.

Penisilin, beta-laktam antibiyotikler adı verilen bir ilaç ailesine aittir. Penisilin ve amoksisilin gurubu bu antibiyotik ilaçlar bakteriyel enfeksiyonlarının tedavisinde dünya genelinde en çok kullanılan antibiyotik çeşitlerinden biridir. Nedeni ise penisilinin diğer antibiyotiklere nispeten hem daha ucuz hem de daha çok etkili olmasıdır. Etkili olduğu bakteriyel enfeksiyonlara cilt, kulak, sinüs ve üst solunum yolu enfeksiyonları örnek verilebilir.

Ağızdan alınan veya enjekte edilerek vücuda verilen penisilin, vücuttaki bakterilerin büyümesini durdurarak etkisini gösterir. Penisilinin birçok çeşidi vardır ve her bir çeşidi vücudun farklı bir bölgesindeki farklı bir enfeksiyon üzerinde etkilidir. Sıkça reçete edildiği için aşağıdaki penisilin ailesindeki diğer ilaçların isimlerini de duymuş olabilirsiniz:

• Amoksisilin
• Ampisilin
• Dicloxacillin
• Oksasilin
• Penisilin V
• Piperasilin
• Piperasilin ve tazobaktam kombinesi (Zosyn).

Eğer penisilin ailesindeki ilaçlardan birine karşı alerjik iseniz, muhtemelen bu alerji penisilinle ilişkili diğer ilaçlara karşı da oluşur. Penisilin alerjisi olan bazı insanlarda “sefalosporinler” adı verilen penisilinle ilişkili diğer antibiyotiklere de alerjik reaksiyonlar gelişir.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Diğer alerji türlerinde olduğu gibi penisilin alerjisinin de neden özellikle bazı insanlarda ortaya çıktığı tıbben hala merak konusudur. Ancak bazı faktörler penisilin alerjisi geliştirme riskini arttırmaktadır. Bu risk faktörleri şunlardır:

 • • 20 ile 49 yaş aralığında olmak
 • • Sık sık penisilin almak
 • • HIV / AIDS li olmak
 • • Kistik fibroz hastalığının olması
 • • Geçmişte penisilin veya başka bir ilaca karşı alerjik reaksiyonlar göstermiş olmak.

TESTLER VE TEŞHİS

Teşhis konmadan önce kişinin penisilin ile ilgili öyküsü dinlenir ve gerekirse fiziki muayene de yapılarak belirtilere neden olabilecek diğer tıbbi sorunlar belirlenmeye çalışılır. Hayatı tehdit eden bir durum için tek etkili antibiyotik penisilin olmadığı ve diğer antibiyotiklere karşı alerjik olmadığınız sürece doktorunuz başka bir antibiyotik ilaç reçete edecektir. Aşağıdaki durumlarda penisilin alerjisi için test yapılması istenebilir:

• Geçmişte penisilin alerjisi yaşamış fakat daha sonra ilaca duyarlılık kaybolmuşsa,
• Tedaviniz için penisilin kullanmanız gerekirse,
• Doktorunuz durumunuz için daha güçlü bir antibiyotik kullanmaktan sizi korumak istiyorsa alerji testi yapılmasını isteyebilir.

Ciddi anafilaksi riskinden dolayı penisilin testinin tıbbi kontrolün olduğu bir ortamda uzmanlarca yapılması gerekir.

Cilt testi

Bu test ile vücudunuzun ilaca karşı duyarlılığı ölçülür. Aşağıdaki adımlar izlenir:

• Az miktarda penisilin ön kol ya da arka kolunuzda bir yere enjekte edilir.
• Eğer test edilen maddeye karşı alerjik iseniz, cildin test yapılan bölgesinde reaksiyon gelişir ve cildiniz kırmızı, kabarık bir hal alır.

Penisilin için yapılan deri testlerinin sonucu negatif çıkarsa, doktorunuz penisilin veya aynı guruptaki diğer antibiyotikleri kullanabileceğinizi söyleyecektir. Şayet penisilin deri testi pozitif çıkarsa, büyük ihtimalle penisilin gurubu antibiyotiklerden kaçınmanız istenecektir.

Kan testi

Kan testleri bazı alerjik reaksiyonlar için kullanılsa da,  şu anda penisilin alerjisini teşhis etmek için güvenilir bir sonuç verecek bir kan testi yoktur.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Eğer penisilin gurubu bir antibiyotik kullanımı sonucu alerjik reaksiyon yaşarsanız, yapmanız gerekenler şunlardır:

• İlaç almayı durdurmalı ve alternatif başka bir antibiyotik için doktorunuza danışmalısınız.
• Daha sonraki zamanlarda da penisilin kullanmaktan kaçınmalısınız.
Penisilin alerjisi sırasında karşılaştığınız belirtilerin türüne göre tedavi seçeneği belirlenir.
• Anafilaksi en nadir görülen ve en ciddi reaksiyonlara yol açan alerjik bir şok durumudur. Yaşamı tehdit edici özelliktedir. Tansiyon düşmesi ve nefes almada zorluk yaşama gibi belirtiler ortaya çıkarır. Acil epinefrin (adrenalin) enjeksiyonu yapılması ve acil servise gidilmesi gereken bir durumdur.
“Difenhidramin” etken maddeli antihistaminik ile tedavi yapıldığında ise deri döküntüleri ya da ürtiker (kurdeşen) gelişebilir. Daha ciddi reaksiyonlar ise oral veya enjekte edilebilir kortikosteroidler ile tedaviye devam edilmesini gerektirebilir.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları

• Eğer geçmişte penisiline karşı alerjik reaksiyonlar yaşamışsanız, herhangi tıbbi bir durumda bu durumdan doktorunuzu ve diş hekiminizi haberdar etmelisiniz. Çünkü size ilaç yazılacaksa bu durum göz önünde bulundurulacaktır.
• Penisilin alerjisi teşhisi konmuşsa, sizdeki alerjiyi belirten bir uyarı bilekliği takmanız iyi olacaktır. Bu uyarı kartlarını ayrıca cüzdan veya çantanızda da taşıyabilirsiniz. Çünkü anafilaksi şoku bilinç kaybına yol açabilir ve acil müdahale gerektirir. Uyarı bilezikleri bu anlamada doğru ve zamanında tedavi fırsatı yaratır. 

NASIL ÖNLENEBİLİR?

Penisilin de dahil olmak üzere tüm alerjileri önlemenin en etkili yolu alerjen maddelerden kaçınmaktır. Penisilin alerjisinde penisilin ve bu guruptaki diğer antibiyotiklerden kaçınmalısınız. Eğer mutlaka antibiyotik almanız gerekirse alternatif başka bir antibiyotik yazılır.

Bazı enfeksiyon durumlarında mutlaka Penisilin kullanmanız gerekebilir. Eğer daha önce penisilin reaksiyonu yaşamışsanız deri testi yapılması gerekecektir. Yapılan deri testinde penisiline duyarlı olduğunuz ortaya çıkarsa, doktorunuz penisilin kullanımı için “duyarsızlaştırma” yöntemini önerebilir.

Duyarsızlaştırma işlemi sırasında, penisilini ağızdan veya damar yoluyla küçük ama giderek artan dozlarda almanız sağlanır. Duyarsızlaştırma da alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Bu nedenle hastane gibi kontrollü bir yerde uygulanması gerekir. Duyarsızlaştırma işlemi mutlaka penisilin almanız gereken durumlarda kullanılır. İlaç almayı durdurup bir süre sonra tekrar almayı düşünürseniz yine duyarsızlaştırma sürecinden geçmeniz gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  mehmet çatalkaya

  hocam;
  beni 7 yaşımdayken bal arısı soktu,vucudum kabardı ve kırmızılaştı daha sonra bayılmışım,üzerime hemen su falan dökmüşler zor ayıltmışlar.doktora gittiğimizde penisiline ve bal arısının sokmasına alarjim olduğunu söylediler.şimdi bademcikten ameliyat olcam,herhangi bir yan etkisi olur mu ameliyata ve alarjim olduğundan 7 yıl geçti acaba alarjim geçmiş midir?

  filiz er

  29 06 2015 de bir alarjik durum yaşadım bir buçuk yıl önce aynı şeyleti gene yaşadım ve amaliyatımı yapan aynı dokktora gittim seni hastaneye yatırıcaz veantibiyotik tedavisine başlicaz dedi bende bilgisayarınızfa dosyam var ben antibiyotik kullanamam dedim yapılmasıgerekli dedi antibiyotiğe alarjisi olan hastalara veriyoruz dediler ve damardan birinci yapıldı anındavicudum kasıldı midem kasılarak kustum hemşire ikinciyi yaptı damardan gözllerim karardı dudaklarım uyuştukonuşamadım tekrar bi ine yaıldı oda banaayak ucumdam başıma kadar ßimşk çıkt tansiyonum düştü ben ne testi yaptırmalıyım nerede yaptırırım

  Inci

  Merhaba hocam parmagimi bıçak ile kestim dikilmesi gereken bir kesikti korkudan gitmedim pansuman yapıyorum ancak antibiyotik içeren krem şart gibi benimde penisiline alerjim var 2 defa şoka girdim dilim şişiyor onerebilceginiz krem varmı tesekkür ederim.

  seyhan

  Merhaba,
  Yaklaşık 1 ay önce bademcik şişmesi sonucu verilen penisilin iğnelerimden 4.iğneyi (daha önce penisilin olmama ve bu defakileri olmadan önce alerji testi yaptırmama rağmen) olduğum sırada bir şok durumu yaşadım. Çok hızlı enjekte edilmesi buna sebep oldu çünkü enjeksiyon biter bitmez söyleyemeden kulaklarım çok şiddetli çınladı ve şoka girdim. Bunun üzerine kbb doktoruma durumu anlattım o da bana artık penisiline alerjim olduğunu ve asla kullanmamam gerektiğini söyledi.Şok anı 10/15dk sürdü sonrasında bir durum olmadı. Fakat 3-4 gün sonra tansiyonum yükselmeye elim ayağım boşalmaya ve titremeye başladım. Periyıodik aralıklarla devam etmesi üzerine dahili uzmanına ve ardından nöroloji uzmanına da muayene olup durumu anlattım. Dahili kısmında kan testlerinde problem çıkmadı, nöroloji kısmında da tamamen psikolojik olduğu söylendi ve 25mg olan Atarax ı kullanmamın hem vücudumdaki alerjen etkiyi azaltacağı hem de psikolojik olarak rahatlatacağı söylendi.İlacı yaklaşık 10 gündür kullanıyorum ve evet bir rahatlama var ama ara ara baş dönmesi miğde bulantısı hafif sıcaklık ve titreme yaşıyorum.
  Size sorum; bu kadar aradan sonra bu durum ilaca rağmen normal mi? Panik atak olmuş olabilir miyim? Atarax dışında başka bir antidepresan tarzı bir ilaç almalı mıyım, ikisi bir arada kullanılabilir mi? Ve son olarak bu kadar zaman sonra penisilin in herhangi bir etkisini yaşıyor olabilir miyim? Korkularım ve endişelerim devam ediyor çünkü:(
  Şimdiden teşekkür ediyor kolaylıklar diliyorum.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sedef Hastalığının Belirtileri ve Tetikleyicileri
Fıstık Alerjisi
Arı Alerjisi Olanlara Öneriler
Vücuttaki Döküntü yada İsilik Ne Anlama Gelir?
Göğüste Döküntü Kızarıklık Kaşıntı
Boyun Kaşıntısı Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.