PEPTİK ÜLSER

Peptik ülser, yemek borusu, mide ve ince bağırsağın üst kısmının iç yüzeyinde gelişen açık yaralardır. Bir peptik ülserin en sık belirtisi karın ağrısıdır.

Peptik Ülser

Mide içinde meydana peptik ülsere, “mide ülseri” denir. Alınan gıdaların boğazdan mideye ulaşmasını sağlayan yemek borusu içinde meydana gelen peptik ülsere “özofagus ülseri” denir. İnce bağırsağın üst bölümünü (duodenum) etkileyen peptik ülser, “duodenal ülser” olarak adlandırılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Baharatlı gıdaların veya stresli bir işin peptik ülserlere neden olduğu kanısı halk arasında yaygındır. Fakat doktorlar çoğu peptik ülsere stres ya da diyetten ziyade bir bakteriyel enfeksiyonun ya da bazı ilaçların sebep olduğunu vurgulamaktadırlar.
BELİRTİLERİ

Ağrı ve yanma en sık görülen peptik ülser belirtileridir. Ülserin neden olduğu ağrı, ülserli alan ile temas eden mide asidi tarafından daha ağırlaşır. Ağrı genellikle şu şekillerde olabilir:

– Göğüs kemiğinizden göbeğinize kadar her yerde hissedilecek şekilde olabilir,
– Mide boş olduğunda daha kötü olur,
– Ağrı ve yanmada geceleri artış olur,
– Yenilen gıdalar ve asit azaltıcı ilaçlarla genellikle geçici olarak rahatlama sağlanır,
– Ağrı kaybolur ve daha sonra birkaç gün veya hafta içinde geri gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer belirti ve bulgular:
Ülser daha az sıklıkta, aşağıdaki ciddi belirtilere neden olabilir:

– Kan kusma – kırmızı veya siyah görünebilir,
– Siyah veya katran gibi dışkı veya dışkıda koyu kan,
– Bulantı veya kusma,
– Açıklanamayan kilo kaybı,
– İştah değişiklikleri.

Ne zaman doktora görünmeli?
Eğer sizi kaygılandıran kalıcı işaretler ve belirtiler varsa doktorunuza görünün. Anti asitler ve asit blokerleri kemiren ağrıyı azaltabilir, ancak bu rahatlama geçici ve kısa ömürlüdür. Sizdeki ağrılar devam ederse, doktorunuza görünün.
NEDENLERİ

Sindirim sistemindeki asit yemek borusu, mide veya ince bağırsağın iç yüzeyini yemeye başladığı zaman peptik ülserler oluşabilir. Asit sindirim sisteminin belirtilen yerlerinde kanayan acı bir yara oluşturabilir.

Sindirim sistemimiz normalde aside karşı koruyucu bir mukus tabakası ile kaplıdır. Eğer asit miktarı artar veya mukus miktarı azalırsa ülser gelişebilir. Nedenler şunlardır:

Bakteriler: Ülserlerin yaygın bir nedeni tirbuşon şeklindeki Helicobacter pylori bakterisidir. H. pylori bakterisi genellikle mide ve ince bağırsağı kaplayan ve koruyan mukoza tabakasında yaşar ve çoğalır. yaşayan ve dokuları kapsar ve korur mukoza tabakası içinde çarpın bu hat mide ve ince bağırsak. H. pylori genellikle hiçbir soruna neden olmamaktadır. Ama bazen mukoza tabakasını bozabilir ve ülser oluşturarak, mide veya onikiparmak bağırsağında iltihap oluşturabilir. H. Pylori bakterisinin nasıl yayıldığı kesin bilinemektedir. İnsanlar arasında öpüşme gibi yakın temas ile geçebilir. H. pylori su ve gıda ile de insanlar arasında yayılabilir.
Ağrı kesicilerin sürekli kullanımı: Bazı reçeteli ağrı kesiciler mide ve ince bağırsak zarını tahriş ederek iltihaba, alevlenmeye sebep olabilir. Bu ilaçlar, aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin, diğerleri), naproksen (Aleve, Anaprox, diğerleri), ketoprofen ve diğerleri sayılabilir. Peptik ülser genellikle osteoartrit (ekireçlenme) gibi bir hastalık nedeniyle ağrı kesici ilaçları sıklıkla kullanan yetişkinlerde görülür. Sindirim rahatsızlığını önlemek için, ağrı kesicileri yemek ile almak daha iyidir. Eğer kesin bir ülser tanısı konmuşsa size, doktorunuza bir ağrı kesici ilaç yazarken bunu söyleyin. Ağrı kesici asetaminofen (Tylenol, diğerleri) peptik ülsere neden olmaz.
Diğer ilaçlar: Osteoporoz(kemik erimesi) için alınan reçeteli bifosfonatlar (Actonel, Fosamax, diğerleri) olarak adlandırılan ilaçlar ülsere neden olabilir.

RİSK FAKTÖRLERİ

Aşağıdaki unsurlar siz de de varsa peptik ülser riski taşıyorsunuz demektir:

a. Sigara:  H. pylori bakterisi taşıyan biri sigara da içiyorsa ülser riskini artar.
b. Alkol: Alkol mide mukozasını tahriş edebilir ve mide yüzeyini aşındırabilir. Ayrıca üretilen  mide asit miktarını da arttırır.
c. Kontrolsüz stres: Yalnız başına stres ülserin bir nedeni olmamasına rağmen, o da etkili bir faktördür. Ciddi yaralanma veya bir yanık, duygusal rahatsızlık verici bir durum ya da olay, cerrahi veya fiziksel travma gibi bir takım nedenler strese sebep olabilir.

KOMPLİKASYONLAR

Tedavi edilmeyen peptik ülserler aşağıdaki durumlarla neticelenebilir:

İç kanama: Yavaş gelişen kan kaybı anemiye ve hastanede kan transfüzyonunu(kan nakli) gerektirecek ciddi kan kaybına sebep olabilir.

Enfeksiyon: Peptik ülser mide veya ince bağırsağın duvarından bir delik açarak karın boşluğunuzda (peritonit) ciddi enfeksiyon riskleri oluşturabilir.
Yaralanmış dokular: Peptik ülserlerin oluşturduğu yaralar sindirim sisteminde kolay gıda geçişini engelleyerek kusma ve kilo verme gibi sonuçlar doğurabilir.

TESTLER VE TEŞHİS

Ülser teşhisinizin konabilmesi için bir dizi testten geçmeniz gerekebilir. Bunlar:

1. H. pylori için testler: Doktorunuz H. pylori bakterisinin vücudunuzda mevcut olup olmadığını belirlemek için testler önerebilir. Hangi test türünü seçmesi durumunuza bağlıdır. H. pylori  bir kan testi, dışkı testi veya nefes testi ile tespit edilebilir. Nefes testi için, radyoaktif karbon içeren berrak, tatsız bir küçük bardak sıvı içirilir. H. pylori midede ile etkileşir. Daha sonra, daha sonra mühürlü bir torba içine nefes üflenir. Eğer H. pylori ile enfekte olunmuşsa, nefes karbon dioksitin bir formu olan radyoaktif karbon içerir.
2. Üst sindirim sistemini incelemek için kamera kullanma (endoskopi): Endoskopi sırasında doktorunuz boğazınızdan aşağıya doğru inerek yemek borusu, mide ve ince bağırsağın içini kamera ile donatılmış bir boru ile geçer. Endoskopi kullanarak, doktorunuz ülserleri arar. Doktorunuz bir ülser tespit ederse, laboratuvar muayenesi için küçük doku örnekleri (biyopsi) de çıkarabilir. Biyopsi de mide yüzeyinde H. pylori varlığını tespit edilebilir. Doktorunuzun yaşça büyükseniz, kanama belirtileri varsa, son zamanlarda kilo kaybı, yeme ve yutmada zorluk yaşıyorsanız size endoskopi tavsiye etme olasılığı daha yüksektir.
3. Üst sindirim sisteminin X-ray filmi: Bazen bir baryum sıvısı veya üst gastrointestinal serisi olarak da adlandırılan X-ışınları, sizin yemek borunuz, mide ve ince bağırsağınızın görüntülerini oluşturur. X-ray sırasında beyaz bir sıvı (baryum içeren) yutarsınız ve bu sıvı sindirim sistemini ve varsa ülserleri daha görünür yapar.
TEDAVİ VE İLAÇLAR

Peptik ülser tedavisi genellikle H. pylori bakterisini öldürmek için antibiyotik ile ağrı kesici, sindirim sisteminde asit düzeyini azaltıcı, gibi diğer ilaçları içerir. Tedavinizde antibiyotikleri yaklaşık iki hafta ve asit azaltıcı ilaçları da iki ay kullanmanız gerekebilir.

Sizdeki peptik ülsere H. pylori bakterisi neden olmamışsa antibiyotik kullanmanız gerekmez. Bunun yerine, doktorunuz diğer belirli durumunuz için tedavi önerebilir. Örenğin ağrı kesiciler sizdki ülsere neden olmuşsa doktorunuz farklı bir ağrı kesici yazar veya farklı bir doz önerebilir. Doktorunuz ayrıca ülserin iyileşmesi için asit azaltıcı ilaçlar da önerebilir. Bu ilaçlara iki ay veya daha fazla süreyle devam etmeniz gerekebilir.

Peptik ülser tedavisi şunları içerebilir:

H. pylori bakterisini öldürmek için Antibiyotik ilaçlar: Eğer sindirim sisteminizde H. pylori bakterisi bulunursa, doktorunuz bu bakteriyi öldürmek için antibiyotik kombinasyonu önerebilir. Antibiyotik türleri ülkeden ülkeye farklıdır. Büyük olasılıkla iki hafta antibiyotik kullanmanız gerekecektir.
İyileştirici ve asit üretimini bloke edici ilaçlar: Proton pompa inhibitörleri asit üreten hücrelerin ilgili parçalarının hareketini bloke ederek üretilen asiti azaltır. Bu ilaçlar reçetelidir , omeprazole, lansoprazol, rabeprazol, esomeprazol ve pantoprazol  gibi etken maddelerini içerir. Proton pompa inhibitörlerinin uzun süreli ve özellikle yüksek dozda kullanımı,kalça, el bileği ve omurga kırığı risklerini artırabilir. Kalsiyum takviyesi bu riski azaltabilir.
Asit üretimi azaltmak için kullanılan ilaçlar: Asit blokerleri – Ayrıca histamin diye de anılan (H-2) blokerleri – ülserdeki ağrıyı rahatlatır, iyileşmeyi kolaylaştır ve sindirim yoluna salınan asit miktarını azaltır. Reçeteli olarak sunulan asit blokerleri ilaçların etken maddeleri ranitidin, famotidin, simetidin ve nizatidin içerir.

Mide asidini nötralize eden Antiasitler: Doktorunuzun yazdığı reçete bir antiasit içerebilir. Antasitler mevcut mide asidini hızla nötralize ederek ağrıda rahatlama sağlayabilir. Yan etkileri etken maddesine bağlı olarak kabızlık veya ishal olabilir.
Mide ve ince bağırsağı ülsere karşı koruyan ilaçlar: Bazı durumlarda, doktorunuz mide ve ince bağırsak yüzeyindeki dokuları korumaya yardımcı olması için sitoprotektif ajanlar olarak adlandırılan ilaçlar reçete edebilir. Bu reçeteli ilaçlar “sukralfat” ve “misoprostol” içerir. Bunlardan başka reçetesiz sitoprotektif ajan olarak bizmut subsalicylate de alınabilir.

İlk tedaviden sonra takip:
Peptik ülser tedavileri genellikle başarılıdır ve iyileşme sağlanır. Fakat şiddetli belirtiler  tedaviye rağmen devam ederse, doktorunuz  diğer olası nedenleri belirlemek için endoskopi önerebilir. Ülser endoskopi sırasında tespit edilirse, doktorunuz tedaviden sonra ülserin iyileştiğinden emin olmak için başka bir endoskopi daha isteyebilir.

İyileşmeyi başarısız kılan ülserler:
Tedavi ile iyileşmeyen Peptik ülserlere refrakter ülseri denir. Ülser tedavisinin başarısız olmasının birçok nedeni vardır. Bu nedenler şunlar olabilir:

İlaçların düzenli kullnılmaması,
H. pylori bakterisinin bazı türlerinin antibiyotiklere karşı dirençli olması,
Fazla ve sürekli sigara kullanımı,
Ülser riskini arttıran ağrı kesici ilaçların sürekli kullanımı.

Refrakter ülserlerin nadir birkaç sebebi de şunlar olabilir:

Zollinger-Ellison sendromunda olduğu gibi aşırı mide asidi üretimi,
H. pylori dışında başka bir enfeksiyon,
Mide kanseri,
Crohn hastalığı gibi mide ve ince bağırsakta ülser benzeri yaralara neden olabilecek diğer hastalıklar.

Refrakter ülser tedavisi genellikle iyileşmeyi engelleyici faktörleri ortadan kaldıracak antibiyotiklerin kullanımını içerir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Aşağıdaki uyarıları dikkate alırsanız mide ülseri ağrılarında rahatlama yaşayabilirsiniz:

    a. Sağlıklı bir diyet seçin. Meyve, sebze ve tahıllarla dolu sağlıklı bir diyet seçin. Vücudunuzdaki ülserin iyileşmesini zorlaştırıcı vitaminlerce zengin gıdalar almayın.
    b. Ağrı kesicileri değiştirmeyi düşünün. Sürekli olarak ağrı kesici kullanıyorsanız, doktorunuzdan “asetaminofen” etken maddeli bir ağrı kesici yazmasını isteyin.
    c. Stresi kontrol edin. Stres peptik ülser belirtilerini kötüleştirebilir. Hayatınızdaki stres kaynaklarını belirleyip ve kurtulmak için ne yapabilirsiniz buna yoğunlaşın. Bazı stresler kaçınılmazdır, ama arkadaşlarınızla vakit geçirerek, egzersiz yaparak veya bir dergide yazarak stresle başa çıkmaya çalışmalısınız.
    d. Sigara içmeyin. Sigara midenizi daha hassas hale getirerek ve midenin koruyucu tabakasını etkileyerek ülser gelişimine sebep olur. Sigara içmek aynı zamanda mide asidini arttırır.
    e. Alkol sınırlayın ya da kaçının.

Aşırı derecede alkol kullanımı sindirim sisteminde iltihap ve kanamaya neden olarak mide ve bağırsak mukozasına zarar verebilir, tahriş edebilir.

ÖNLEME
Aşağıdaki önlemlerle peptik ülser riski azaltılabilir:

Enfeksiyonlara karşı kendinizi koruyun. H. pylori bakterisinin nasıl yayıldığı net değil, ama kişiden kişiye gıda ve su yoluyla bulaşabildiğine dair kanıtlar mevcut. Sık sık su ve sabunla ellerinizi yıkayın. Tamamen pişmiş gıdalar yiyerek kendinizi H. pylori gibi enfeksiyonlardan kendinizi koruyabilirsiniz.
Ağrı kesicileri kullanırken dikkatli olun. Eğer uzun süreli olarak peptik ülser riskini artırabilir ağrı kesiciler kullanıyorsanız, mide problemleri riskini azaltmak için adımlar atın. Örneğin, ilaçlarınızı yemek ile alınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Alkol Vücutta Ne Kadar Kalır
ÇENE EKLEMİ AĞRISI
Yüzmenin Faydaları
idrar kaçırmaya çözüm
Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Nedenleri
Cilt Kanserleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.