PERNİSİYÖZ ANEMİ

Pernisiyöz anemi, b12 vitaminin kanda yeteri kadar bulunmadığından dolayı ortaya çıkan anemi çeşididir. Çoğu zaman asıl sebebi intrensek faktör adındaki protein eksikliğidir.

İntrensek faktörün vücutta görevi nedir?
İntrensek faktör midede bulanan bir çeşit proteindir. Görevi besinlerde bulunan B12 vitaminini emip kana karıştırmaktır. Eksikliğinde veya yokluğunda besinlerle birlikte gelen B12 vitamini emilmez ve dışkıyla atılır. Bunların sonunda pernisiyöz anemi tablosu ortaya çıkar.

B12 vitaminin görevi nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

B12 Vitamini kan hücrelerinin yapımında kullanılan çok önemli bir vitamindir. Vücutta yeterince bulunmadığı zamanlarda alyuvar miktarı düşer ve ortaya ‘’anemi’’ tablosu ortaya çıkar.

Anemi nedir?

Anemi, kanımızda çok az alyuvar bulunması anlamına gelir. Halk arasında kansızlık olarak geçer.

Pernisiyöz anemi ölümcül müdür?

Sponsorlu Bağlantılar

İntrensek faktör adlı proteinin yapay olarak üretilmediği zamanlarda pernisiyöz anemi hastalarında nadir olarak ölüme rastlanabilirdi, fakat gelişen tıp ile birlikte pernisiyöz anemi ölümcül hastalıkların arasından çıkmıştır.

Kimler risk altında?

B12 vitaminin yetersizliğinin sebepleri

 • Alkol kullanan kişiler
 • Uyuşturucu kullanan kişiler.
 • Vejetaryenler
 • Kist hidatiği veya parazit hastalığı geçirmiş kişiler
 • Evcil hayvan besleyen kişiler
 • Pankreas hastalığı geçirmiş kişiler
 • Peptik ülser hastaları
 • Pernisiyöz aneminin nedenleri

Pernisiyöz aneminin genel nedeni B12 eksikliğidir. B12 eksikliğinin de nedenleri 2’ye ayrılır;

 • İntrensek faktörünün eksikliği

Eksikliğin nedeni çoğu zaman mide deki peptik ülserdir. Çünkü peptik ülser sırasında mide asidi mide duvarına değer ve zarar verir. Mide duvarı herhangi bir zarar gördüğünde intrensek proteinini üretemez.

 • İnce bağırsak anormallikleri

İnce bağırsak anormallikleri arasında en öne çıkan bozukluk ileum adı verilen parçanın görevini yapmamasıdır. İleum parçası görevini yapmadığı zamanlar intrensek faktör yeteri miktarda da olsa B12 vitamini emilmez.

 • Çeşitli ilaçlar    

B12 vitaminin eksikliğine neden ilaçların en önemlisi psikolojik ilaçlardır. Çünkü psikolojik ilaçlar karaciğeri ve böbreği çok yorduğu için B12 emilimini engeller.

 • Parazitlere bağlı gelişen hastalıklar.

Özellikle kan da çoğalıp, kan hücrelerini sindiren kist hidatik gibi parazitler pernisiyöz anemi dahil birçok anemi çeşidine neden olmaktadır.

 • Düzensiz beslenme

Düzensiz beslenme arasında en önemli etken kırmızı et tüketmemektir. Bu yüzden çoğu vejetaryen pernisiyöz anemi sorunu çekmektedir.

İntrensek faktörün yetersizliğinin sebepleri.

 • Doğuştan gelen bozukluklar

Bu tür bozukluklar arasında en çok görülen mide duvarı güçsüzlüğüdür. Ayrıca çok nadir olarak karşılaşılsa da doğuştan beri midesi hiç intrensek proteini üretmeyen kişilerde mevcuttur bu kişiler düzenli olarak B12 enjektörü yaptırmak zorundadır.

 • Mide ameliyatları

Geçirilen mide ameliyatları sonrası, mide bir süre enzimlerini en az miktarda üretir. Bazı kişilerde bu miktar zamanla artar ve gereken miktara ulaşır. Fakat bazen üretilen miktar artmaz ve B12 eksikliği ortaya çıkar.

Pernisiyöz aneminin belirti bulguları

 • Anemi

B12 eksikliğinden dolayı alyuvarlar üretilemez ve kansızlık ortaya çıkar.

 • His kaybı

Azalan alyuvar sayısı ile birlikte uzuvlarda ki sinirler, hassaslığını yitirmeye başlar bu yüzden hastalar da his ya da diğer adıyla duyu kaybı başlar.

 • Kilo kaybı

Alyuvar miktarının düşmesiyle birlikte hemoglobinde aynı oranla azalır. Hemoglobin azaldığı için de dokular tam olarak beslenemez ve kilo kaybı başlar.

 • Sarılık

Az olan B12 vitamininden dolayı alyuvarlar az üretilir bu üretilen alyuvarlar da sağlıksızlardır ve sürekli yıkıma uğrarlar. Bu yıkımlar sonucu kan da atık maddeler artar ve sarılık ortaya çıkar.

 • Halsizlik

Alyuvar azlığından dolayı görülen bir belirtidir. Sebebi alyuvarın vücuda yetersiz kalmasıdır.

Pernisiyöz aneminin tanısı.

Tanı hastadan alınan hikâye ve kan testleri ile konur.

Pernisiyöz aneminin tedavisi.

Tedavide ilk olarak b12 vitaminin eksikliğinin nedeni araştırılır. Neden bulunduktan sonra tedaviye başlanır. Ayrıca tedavi sırasında hasta B12 eksikliğini düzeltmek için B12 enjeksiyonlarını kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Vitamin Eksikliği
Ani Bulantı ve Kusma
Mide Kanseri Belirtileri
Uyku Hastalığı, Trypanosomiasis
Auralı Migren
Hacamat
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.