PİLONİDAL KİST

Halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen pilonidal kist, genellikle içi kıl ve deri birikintileri ile dolu olan kitlelerdir. Pilonidal kistler çoğunlukla kuyruk sokumunda yer alırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu tür kistler genellikle kılların deriye gömülmesi ve daha sonra içinde kalması ile ortaya çıkar. Pilonidal kist enfekte olduğunda oluşan apse genellikle çok ağrılı olmaktadır. Kıl dönmesinin oluşturduğu kistler küçük bir kesi yoluyla drene edilebilir (çekilebilir) veya cerrahi işlemle çıkarılabilir.

Pilonidal kistler en sık genç erkeklerde görülür ve kist temizlendikten sonra tekrar etme eğilimi gösterebilmektedir. Kamyon sürücüleri gibi uzun süreli oturan insanlarda pilonidal kist gelişme riski daha fazladır.

BELİRTİLER

Kıl dönmesinin olduğu yerde enfeksiyon oluştuğunda şişme meydana gelir ve apse oluşur. Enfekte olmuş bir pilonidal kistte aşağıdaki belirtiler görülebilir:

• Ağrı
• Deri kızarması
• Derideki açıklıktan irin ve kan gelmesi
• İrin gelen yerden pis koku gelmesi.

Sponsorlu Bağlantılar

NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİSİNİZ?

Pilonidal kist ile ilgili herhangi bir belirti fark ederseniz doktorunuza görünün. Doktor lezyonu inceleyerek rahatsızlığı teşhis edecektir.

NEDENLERİ NELERDİR?

Pilonidal kistin oluşma nedenleri hakkında bazı farklı görüşler bulunmaktadır. Çoğu pilonidal kiste deriye giren dağınık kılların neden olduğu görünmektedir. Deride zıt yönde sürtünme, dar giyecekler, bisiklet sürme, uzun süreli oturma veya benzeri faktörler basınç ve sürtünme oluşturarak kılların deriye girmesine neden olur. Vücut derisi ise yabancı bir cisim olarak gördüğü kıl etrafında kist oluşturmaya başlar.

Yukarıda sayılan durumlar sürtünme ve basınç ile kuyruk sokumunda kıl dönmesine neden olmaktadır. Ancak nadir olarak berberler, köpek bakıcıları ve koyun kırpan insanların parmakları arasında da kıl dönmesi sonucu kist oluşabilmektedir.

Pilonidal kist oluşumu için başka bir etken ise, cildin derin tabakalarının normal gerilme ve hareketleri sırasında kıl köklerinin genişlemesi ve yırtılmasına neden olmasıdır. Kist ise yırtılan kıl kökünün etrafında oluşur.

KİMLER DAHA FAZLA RİSK TAŞIYOR?

Bazı faktörler pilonidal kistin oluşma ihtimalini arttırmaktadır. Bu faktörler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • • Obezite
  • • Hareketsiz bir yaşam tarzı
  • • Uzun süreli oturmayı gerektiren meslek veya sporlar
  • • Vücudun aşırı kıllı olması
  • • Sert kıllar
  • • Hijyen yetersizliği

KOMPLİKASYONLAR

Eğer kronik olarak enfekte olmuş bir pilonidal kist düzgün şekilde tedavi edilmezse “skuamöz hücreli karsinom” adı verilen bir tür cilt kanserinin oluşma riskinde artış meydana gelebilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Enfekte olan pilonidal kist için uygulanan başlangıç tedavisi genellikle doktor muayenehanesinde yapılabilen bir işlemdir. Bir enjeksiyon yardımıyla kistin olduğu alan uyuşturulduktan sonra doktorunuz kisti boşaltmak için küçük bir kesi yapacaktır. Eğer kist tekrarlarsa (ki bu durum sıklıkla olmaktadır), doktorunuz kisti tamamen almak için ameliyat yapılmasını önerecektir.

Ameliyattan sonra, doktorunuz aşağıdaki seçenekleri izleyebilir:

Yarayı açık bırakma. Bu seçenekte, ameliyat yarası açık bırakılır ve içten dışa doğru iyileşmesi beklenir. Bu süreç daha uzun iyileşme süresi ile sonuçlanmaktadır ancak genellikle pilonidal kisti için enfeksiyonun tekrar etme riski düşük olmaktadır.
Dikiş ile yarayı kapatma. İyileşme süresi bu seçenekte kısa olmasına karşın, kistin tekrar nüksetme riski daha fazladır. Bazı cerrahlar iyileşmesi zor olan kuyruk sokumu gibi bölgelerde bu seçeneği tercih ederler.

Ameliyattan sonra yara bakımı son derece önemlidir. Doktorunuz veya hemşire size pansumanı değiştirme hakkında ayrıntılı talimatlar verecektir.  Ayrıca yaraya kıl girmesini önlemek için ilgili alanın çevresinin tıraş edilmesi gerekir.

ÖNLENEBİLİYOR MU?

Pilonidal kist oluşumunu önlemek için aşağıdaki önerileri uygulamanız faydalı olabilir:

• Kist bölgesini temiz tutun
• Gerekirse fazla kilolarınızı verin
• Uzun süreli oturmaktan kaçının

Eğer geçmişte pilonidal kist vakası yaşamışsanız, düzenli olarak ilgili bölgeyi tıraş ederek veya epilasyon teknikleri ile kıllardan arındırarak kistin tekrar nüksetme riskini azaltabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Düşük Testosteron Nedenleri
Sperm Sağlığı Nasıl İyileştirilir
Prostat Biyopsisi
Testis Ağrısı
Düşük Sperm Sayısı Ne Anlama Geliyor? Nedenleri Nelerdir?
Varikosel
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.