PİŞİK KREMİ NASIL UYGULANIRPişik Kremi Nasıl Uygulanır

Pişik, bebek ve küçük çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Ağrının hafiflemesine yardım sağlamak ve bebeği döküntülerden kurtarmanın en hızlı yolu pişik kremi ​​kullanmaktır. Bunun için piyasada satılan çok sayıda ürün vardır ve hepsi de benzer şekilde fayda sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tercihinize göre bir ürün belirleyeceksiniz. Şiddetli pişik veya mantar enfeksiyonları için, doktorunuz tarafından antibiyotik veya anti-mantar etkili bir pişik kremi reçete edilecektir. Pişik kremlerinin kullanılmasında dikkat etmeniz gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

İhtiyacınız olacak şeyler;

 • Temiz bebek bezi
 • Islak mendil
 • Pişik kremi ​​veya jeli
 • Havlu ya da değiştirme minderi
 • Kâğıt havlu veya kuru bir bez
 • Eldiven (isteğe bağlı)

ATACAĞINIZ ADIMLAR

 1. Pişik için kullanabileceğiniz temiz bebek bezi, havlu, kağıt havlu veya kuru bez gibi tüm malzemeleri toplayın ve hazırda bekletin.
 2. Bir bezi ıslatın ve bebeğin bezini değişeceğiniz yere yakın bir yere bırakın. Eğer ıslak mendil kullanıyorsanız, rahatsız edici herhangi bir madde veya koku varsa mendili yıkayarak çıkarınız.
 3. Havlu veya değiştirme bezini de masaya ya da değişmeyi yapacağınız yere alınız.
 4. Bebeği bezini değiştireceğiniz düz bir yere alınız. Eğer masa gibi yerden yüksekte bir yerde değişecekseniz, bebeğin yerinin güvenli olduğundan emin olun.
 5. Çocuğun ayakkabılarını, pantolonunu ve üzerindeki herhangi diğer elbiseleri çıkarınız. Gömlek gibi giysilerini pişik olan bölgeden yukarı doğru sıyırın.
 6. Çocuğun kirli bezini açın, altından aşağı ve dışarı doğru çekin.Pişik Kremi Nasıl Sürülür
 7. Islak mendil veya bebek bezi ile bebeğin altını silin. Kızarmış, tahriş olmuş ve hassas bölgeleri nazikçe siliniz.
 8. İlgili bölgeyi temizledikten sonra kağıt havlu veya yumuşak, temiz ve kuru bir havlu ile baskı uygulamadan hafifçe kurulayın ve nemi kurutun.
 9. Çocuğun altını temizledikten sonra hava almasına izin verin. Çocuğun altını mümkün olduğunca uzun süre havaya tutun.
 10. Daha sonra çocuğun bacaklarını doğru yukarı kaldırın ve göbek ile aynı seviyede olacak şekilde tutun.
 11. Parmağınıza pişik kreminden bol miktarda alın. İsterseniz bir eldiven kullanmayı tercih edebilirsiniz. Tahriş olmuş bölgelere kremi sürün. Cildi nemden koruması için güzel kalın bir tabaka bir şeklinde olması gerekir.
 12. Bebeğin ayaklarını yukarı kaldırarak alt kısımlarına da rahat şekilde krem uygulanmasını sağlayın.
 13. Bebeğin giysileri ve ayakkabılarını değiştirin.
 14. Bebeğin altını değiştirdikten sonra ellerinizi iyice yıkayın.

ÖNEMLİ İPUÇLARI

Sponsorlu Bağlantılar

 • Bebeğin giysilerini belden aşağı çıkarmanız pişik kreminin bulaşmasını önleyecektir.
 • Pişik kremini doğrudan bebeğin kalçalarına da sıkabilirsiniz. Krem tüpünü elinize alıp tahriş olmuş bölgenin üzerine sıkınız. Eğer ilgili bölgede döküntüler ve kanama falan varsa, bu şekilde dokunmadan doğrudan kremi üzerine sıkmanız daha iyi olacaktır. Diğer türlü elinizle sürme ve ovalama bölgedeki tahrişin daha da artmasına neden olabilir.
 • Bebeğin altını temizlerken her zaman pişik kremi de sürünüz. Cildi temizlerken veya krem sürerken ovalamanızın cildi tahriş edebileceğini ve ağrıya neden olabileceğini unutmayın.
 • Bebeğinizin altını değiştirme esnasında mümkünse 5 ila 10 dakika süreyle çocuk bezini giydirmeyin, hava alsın. Kullanılan bebek bezleri nemin hapsolmasına ve dolayısıyla pişiklerin kötüleşmesine neden olur. Bebeğin altını bir süre açık kalması ve nefes alması, kalçalarındaki pişiklerin iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
 • Pişik kreminin dağılabileceğini ve leke bırakabileceğini unutmayın. Jelin dağılmaması ve sürüldüğü yerde kalması için alanı kapsayacak büyüklükte bir havlu ya da bez kullanmayı ihmal etmeyin.

UYARILAR

Bebeğin altını masada veya başka yüksek bir yerde değişirken bebeği asla yalnız bırakmayınız.

Bebekler için satılan birçok ıslak mendilde alkol ya da diğer tahriş edici maddeler bulunmaktadır. Bu nedenle mendilleri iyice yıkayın ve durulayın. Ya da pişik temizlemek için yumuşak bir bez kullanın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tüp Bebek Nasıl Yapılır?
Bebekte Vitamin Eksikliği
Hamile Kalma
Doğum Sonrası Vücut Şekillendirme
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı
Anne Sütü Almayan Bebeğin Beslenmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.