PİŞİKPişik

Yeni doğan bebeklerin ciltleri her türlü dökülmeye meyillidir. Neyse ki, bu döküntülerin çoğu zararsızdır ve kendiliğinden geçer.

Yeni doğan bebeklerde en yaygın görülen döküntüler şunlardır:

 • Pembe sivilceler (yenidoğan aknesi): Bazen bebeğin anne karnında iken annenin hormonlarına maruz kalması sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Hiçbir tedavi gerektirmez. Zamanla kendiliğinden geçer. Bebeğin cildinde haftalar ya da bazen aylar boyunca kalabilir.
 • Eritema toxicum: Bu da yeni doğanlarda sıklıkla görülen başka bir döküntü çeşididir. Kırmızı lekeler gibi görünür, merkezinde küçük beyaz ya da sarı noktalar olabilir. Bu döküntünün nedeni bilinmemekte ve çoğunlukla birkaç gün veya hafta sonra tedavi olmadan geçmektedir.
 • Ciltte kuruma ve soyulma ise hemen hemen tüm bebeklerde görülebilir ancak geç doğan bebeklerde daha belirgindir. Alttaki cilt ise mükemmel, normal, yumuşak ve nemlidir.
 • Burun ve yüzde ortaya çıkan küçük beyaz sivilceler ise yağ bezlerinin tıkanması sonucu oluşur. Bebeğin yağ bezleri genişleyip bir kaç gün veya hafta içinde geliştiğinde bu beyaz sivilceler yok olur.
 • Boyunda çıkan ve “leylek ısırığı” olarak adlandırılan veya gözlerin arasındaki bölgede oluşan ve ‘melek öpücüğü’ olarak adlandırılan somon yamaları kan damarlarının iç içe geçmesi (muhtemelen maternal hormonlar neden olur) sonucu oluşur ve birkaç hafta ve ya ay sonra geçer. Leylek ısırıkları nadiren geçmeyebilir.
 • Sarılık bebeğin cilt ve göz renklerinin sararması ile kendini gösterir. Nedeni ise, fazla miktarda bilirubindir (kırmızı kan hücrelerinin yıkım ürünü). Bilirubin düzeyleri yükseldiğinde, mavi ve beyaz ışık bebek cildine tutularak bilirubin düzeylerinin düşürülmesi hedeflenir. Çünkü sarılık sağlık açısından risk teşkil edebilir.
 • Moğol noktaları ise koyu tenli bebeklerin vücudunun herhangi bir yerinde sıklıkla görülebilir. Gri-mavi renkte; düz, küçük ya da büyük olabilir. Bebek cildinin oluşması sürecinde, üst katmanda bazı pigmentlerin eksikliğinden kaynaklanır. Bu yapılar da zararsızdır ve genellikle okul çağına kadar kaybolmaktadır.

Bebeğin ilk birkaç ayında oluşan döküntüler

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


 • Beşik kepi (sebore) sıklıkla 1-2 aylık olana kadar görülebilir. Yağlı, sarımsı kabuklanmalar kafa derisi üzerinde görünür. Boyun, koltukaltı, kulakların arkasında, yüzde görülebilir. Kızarıklık ve tahriş gibi belirtilere neden olabilir. Bebeğinizin belirtilerine göre doktorunuz en uygun tedaviyi önerecektir.
 • Egzama kırmızı, kaşıntılı genellikle bebeğin göğüs bölgesi, kollar, bacaklar, yüz, dirsekler, dizler ve sırt bölgesinde yamalar şeklinde ortaya çıkar. Alerji, cilt kuruluğu ve bazen hassas ciltten kaynaklanır. Ancak alerji ise nedeni neyden kaynaklandığı ve alerjiyi neyin tetiklediği bu yaşta fark edilemeyebilir. Doktor muayenesinde döküntülerin egzama gibi olması durumunda buna uygun tedavi verilecektir. Genel olarak aşağıdaki tedaviler önerilebilir:
 • Çok nazik bir sabun kullanılması
 • Bebeğin çamaşırlarında nazik bir deterjan kullanılması ve hiçbir yumuşatıcı kullanılmaması
 • Cilt nemlendiricilerinin kullanılması
 • Eğer egzama geçmediyse, steroid krem (hidrokortizon ya da daha güçlüsü) uygulanması

– İsilik çoğunlukla boyun, çocuk bezi bölgesi ve koltukaltı gibi aşırı ısınma ve terleme eğilimi gösteren alanlarda ortaya çıkan küçük kırmızı yapılardır. Uygun tedavi ise, ilgili alanı kuru tutmak ve gevşek giysiler ile aşırı ısınmasını önlemektir.

– Mantar enfeksiyonları (kandidiyazis) bebekte farklı şekillerde görülebilir. Dil üzerinde çıkanı “pamukçuk” olarak adlandırılır ve kurumuş süte benzer. Çocuk bezi bölgesinde ise genellikle yoğun kırmızı döküntüler şeklinde görülür. Mantar enfeksiyonları nemi, karanlığı sever. Bu nedenle uyluklarda mantar enfeksiyonuna bağlı kızarıklıklar ile karşılaşabilirsiniz. Kandidiyaz, anti-manatar jel ya da sıvı ilaçlar (ağızdaki pamukçuk için) veya anti-mantar krem (bez bölgesi için) ​​ile tedavi edilebilir.

Endişelenen ebeveynler için ipuçları

Bebeğin ilk birkaç ayında yüksek ateş, kötü beslenme, uyuşukluk veya öksürük gibi diğer semptomlar ile ilişkili herhangi bir döküntü varsa kısa sürede bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Bebek döküntülerinde ne zaman endişelenmeli

Döküntülerin çoğu ciddi olmasa da, birkaçı yakın ilgi gerektirir:

 • Sıvı dolu kabarcıklar (özellikle opak, sarımsı sıvı dolu olanlar) bakteriyel bir enfeksiyon veya herpes gibi ciddi bir enfeksiyona işaret edebilir.
 • Vücut üzerinde küçük kırmızı veya morumsu noktalar viral bir enfeksiyon ya da potansiyel olarak çok ciddi bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanmış olabilir. Peteşi olan bebeklerin bir doktor tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Pişik tedavisinde nappy sprayi denerseniz pişman olmassınız. Yapanların eline sağlık.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Biberon Mamalarının kullanımı
Çocuklarda Depresyon Geçirir
Gebeliğin 21. Haftası
Sezeryan Neden Benimseniyor
Doğum kontrol haplarını kullanması sakıncalı olanlar
Bebekler ve Çocuklarda Göz Sağlığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.