PİTİRİAZİS

Pitiriazis hafif derecede olabilen ve yaygın görülebilen bir cilt hastalığıdır. Pullu, pembe, iltihaplı bir deri meydana gelmesi ile karakterize olan durum dört ile sekiz hafta kadar sürebilir ve hastalık geçtiğinde genellikle kalıcı bir iz bırakmaz.

PİTİRİAZİS NEDENLERİ NELERDİR?

Pitiriazis sorununun nedeni bilinmemektedir, ama genellikle bir virüsün neden olduğu düşünülmektedir. Genellikle çocuklar, gençler ve genç erişkinlerde görülür. Döküntüsü olan çoğu kişinin yaşı 10 ile 35 yıldır. Bu durum ilkbahar ve sonbaharda daha yaygındır.

Sponsorlu Bağlantılar

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Pitiriazis genellikle vücudun göğüs ya da sırt alanında pembe ya da ten rengi oval alanlar şeklinde başlangıç gösterir. Yamalı alanlar şeklinde de tarif edilen bu alanlar daha sonra sırt, boyun, kollar ve bacaklara kadar yayılabilir. Bu aşama genellikle birkaç hafta sonra oluşmaya başlar. Döküntüler 4-8 hafta arasında değişebilir. Sonrasında ise hastalığın diğer belirtileri yaygınlaşmaya başlar. Her bireyde farklı belirtiler ile karşılaşılabilir. Belirtiler aşağıdaki gibi olabilir;

 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Ağrılar
 • Kaşıntı

Pitiriazis belirtileri diğer cilt hastalıklarına benzeyebilir. Her zaman doğru tanı için doktorunuza danışınız.

Sponsorlu Bağlantılar

NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Pityriasis rosea genellikle anamnez ve fizik muayene dayalı olarak teşhis edilir. Pitiriazise ait olarak meydana gelen bir döküntü benzersizdir ve tanısı genellikle fizik muayene temelinde yapılır. Buna ek olarak, doktorunuz tanıya yardımcı olabilecek aşağıdaki testleri isteyebilir:

 • Kan testleri
 • Deri biyopsisi – laboratuar analizi için bir miktar hastalıklı deriden alınmasıdır. Lokal anestezi uygulanarak yapılır.

PİTİRİAZİS TEDAVİSİ

Pitiriazis için size özel tedavi hekim tarafından belirlenecektir. Tedavi seçeneği belirlenirken yaşınız, genel sağlık ve tıbbi geçmişiniz, kullandığınız ilaçla bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Pitiriazis tedavisinin amacı kaşıntı gibi semptomlar ve diğerlerini rahatlatmak içindir. Pitiriazis için tedavi bulunmamaktadır. Çoğu zaman bu durum kendiliğinden çözülür. Tedavi şunları içerebilir:

 • İlaçlı losyonlar ve kremler (kaşıntıyı yatıştırmak için)
 • Ağız yoluyla ilaç (kaşıntı yatıştırmak için)
 • Yulaf ezmesi ile veya onsuz serin banyo yapılması
 • Ultraviyole ışık kullanılması
 • Soğuk kompres (etkilenen cildi yatıştırmak için)

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tip 1,Tip 2 Diyabet-Gizli Şeker
Plöral Enfüzyon
Kulak Çınlaması
Kalp Krizini Önlemek
Lenf Bezleri Nerede Bulunur
Ayak Şişmesi Şeker Hastalığından Kaynaklanıyor Olabilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.