PİYELONEFRİT NEDİR?
Kan yoluyla ya da idrar yollarıyla gelen bakterilerin böbrek do­kusuna yerleşmesi sonucunda oluşan irinli iltihaba piyelonefrit adı verilmektedir. Diğer bir ismi de üst idrar yolu infeksiyonudur.

NEDENLERİ

Piyelonefrite genelde bakteriler neden olur. Bu bakteriler genellikle Escherichiacoli,  stafilokok, streptokok ve proteus basilleri gibi bakteriler de sebep olabilir. Bakterilerin yanı sıra mantarlar ve tek hücreli mikroorganizmalarda piyelonefrite sebep olabilir. Vücut direncinin düşük olduğu durumlar hastalığa davetiye çıkarır. Oldukça sık rastla­nan bir hastalıktır. Bakteriler böbreğe kan, lenf veya vücudun dışından gelebilir. Piyelonefrit en sık mikrobun idrar yollarından yukarı çıkarak böbreğe yer­leşmesiyle oluşur. Kadınlarda daha sık görülmektedir. Genellikle, kadın­larda, gebelik sırasında, erkekteyse, pros­tat bezinin büyümesinde görülür, çünkü, her iki halde de idrar akımını engelleyi­ci bir durum söz konusu olduğundan, id­rar akımı yavaşlar ve birikme olur.

Sponsorlu Bağlantılar

İdrar yolu enfeksiyonu mide – bağırsak sistemi hastalıkları sonu­cunda da oluşabilir; bu durum sindirim bozukluğu olan, sık sık kabızlık çeken ve bağırsakları düzensiz çalışanlarda görülür. İdrar akımını engelleyen her türlü etken piyelonefrit oluşumunda rol oynayabi­lir. Bunların arasında idrar yollarının doğuştan gelen bozuklukları, idrar sondası takılması, idrar yollarına yapılan cerrahi girişimler, gebelik, idrar yol­lan taşları, boşaltım yollarını sıkıştıran ve idrarın birikmesine yol açan bozuk­luklar ile böbreğin yerleşim ve konu­mundaki bozukluklar sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ

Piyelonefritin belirtileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Titremeden sonra gelen ani, yükselen, düşerken aşırı terleme yapan ateş,
 • Ateşin yanı sıra halsizlik, başa ağrısı, eklem ağrıları,
 • Sindirim bozuklukları,
 • Sık sık idrar yapma gereksinimi,
 • Ağrıyan bölgeni üzerine darp yapıldığında meydana gelen ağrı,
 • İdrara çıkışta yanma ve tutukluk,
 • Bel bölgesinde zonklayan bir ağrı,
 • Bulantı, kusma,

 

TANI VE TEDAVİ

Tedavi sürecinde hasta bir dizi kontrolden geçirilir. Kan tahlilleri, idrar tahlilleri, idrar kültürü, akyuvar ve alyuvar sayısı gibi. Bunun yanı sıra kandaki potasyum düzeyi ve kanın asitliği veya bazlığı da tanı koymada etkili olan faktörlerdendir. Tanı genellikle idrar tahlilleri ve radyolojik incelemeler ile net olarak anlaşılır.

Her hastalıkta olduğu gibi piyelonefritte de erken tanı ve müdahale çok önemlidir. Hastalık kesinleştikten sonra antibiyotik tedavisi uygulanması akut piyelonefrit için kalıcı bir çözüm olabilir. Kronikleşen piyelonefrit için ise aynı şeyi söyleyemeyiz. Kronikte böbrek hasarı olduğunda, antibiyotik sadece enfeksiyonlarının yinelememe­sini sağlar. Hastalığa neden olan bakteriye göre idrarın PH’ sini değiştirmek veya hastanın mikropların atılması için sık sık idrara çıkmasını sağlayacak yöntemler hasta için yararlı olabilir.

Bütün bunlara ilaveten piyelonefritte aşağıdaki muameleler yararlı olacaktır.

 • İlk yardım olarak belin iki yanına sıcak su torbası konur,
 • Bol su, limonata, açık çay içilebilir,
 • Tuz ve hayvansal gıdalar azaltılmalı,
 • Bol meyve suları içilmelidir.

SAĞLICAKLA KALIN

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
LENF BEZLERİNİN ŞİŞMESİ İLE HANGİ BELİRTİLER OLUŞUR?
Aort Genişlemesi
Gastrit
Varis Nedir
bademcik-iltihaplanmasibademcik-iltihaplanmasi
Ev Tozu Alerjisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.